Moje TOP 10 gier z szaraka

psxtopUwielbiam wszelkiej maści zestawienia jak i różne topki publikowane przez serwisy i graczy. Zawsze miałem też nieodpartą chęć zestawienia własnej listy, a od czego miałbym zacząć jak nie od magicznej choć niepozornej szarej maszyny od Sony? Choć od tej maszynki nie zaczynałem przygody z grami, to od niej załapałem na dobre bakcyla i gram w pełni świadomie wybierając konkretne gatunki i serie. Ale najpierw małe zasady topki.

Postanowiłem sobie wszystko skomplikować wprowadzając różne reguły by… sobie wszystko ułatwić. Tak oto nie znajdą się tam gry, które nie wyszły w PAL’u, czyli wypadki w których nas olano (sorry Chrono Cross) i szpile których nie ukończyłem nawet jeśli sporo w nie grałem (jeszcze to nadrobimy Snejku).

W zestawieniu są gry, które śmiało mógłbym nazwać „grami życia”. Wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, które miały duży wpływ na to jak postrzegam i czego oczekuję od gier. Mam nadzieję, że ten kolaż nie wyda się zbyt chaotyczny w odbiorze i nikomu przeglądarki nie przymuli bo pierwszy raz z tym eksperymentuję i formuła pewnie będzie wymagać poprawek. Starałem się klasyczną topkę nieco urozmaicić i przyciągnąć Was do zapoznania się chociażby tylko poprzez tekst z tymi tytułami. A jest co sobie wspominać i z sobą zestawiać oj jest, ale do rzeczy!

TOP 1TOP 10 PSX games

I jak? Oczywiście każdy z nas mógłby zrobić własne top 10 i każde byłoby inne, ze względu na bogatą bibliotekę szaraka. Ja nie lubię horrorów pod każdą postacią (no może z wyjątkiem opowiadań H.P. Lovecrafta), więc czekam na lincz z strony fanów Razoli i Silenta. Ja najwięcej grałem i miałem największy opad szczeny właśnie przy w/w tytułach i każdego z chęcią odpalam i dziś, w THPS2 to mógłbym chyba do śmierci grać i do końca cieszyć michę z każdego kolejnego przejścia.

Honorowe wzmianki:

Colin 2, MoH, Syphon Filter, Rayman 2, Breath of Fire IV, pierwszy Tony, reszta Crashy i Spyro oraz wiele więcej w tym gry w które dopiero zagram bo przecież jest tego cała masa


Żaden dobry top nie obędzie się bez osobnej topki OST, więc korzystając z okazji lecimy z moimi typami dotyczącymi w/w tytułów i posłuchania (by nie zamulać lista jest zrobiona z hotlinków do youtube):

10. CTR – Nitro Court

9. Spyro 2 – Gateway To Glimmer Forest

8. Gran Turismo 2 The Crystal Method – Now Is The Time

7. Tekken 3 – Jin Kazama

6. Crash Bandicoot 3 – Warp Room Music

5. Medievil – The Hilltop Mausoleum

5. Medievil – Crypt & Graveyard

4. Final Fantasy VII – Mako Reactor

4. Final Fantasy VIII – Succession of Witches

4. Final Fantasy IX – You’re Not Alone

3. Vagrant Story – Opening Movie

3. Vagrant Story – Sanctum

2. Legacy of Kain: Soul Reaver – Necropolis

2. Legacy of Kain: Soul Reaver – Ozar Midrashim

1. THPS2 B-Boy Document ’99 – The High & Mighty ft. Mos Def & Mad Skillz

1. THPS2 Rage Against The Machine – Guerilla Radio

Inne artykuły:

Wyciąg | Apostołowie kontra Herosi – bitwa na hexy... Dlaczego lata 90 były fajne? Dlatego, że na ten okres przypadała zatrważająca ilość tytułów, które odpowiadały za renesans danego gatunku gier wideo. ...
Magiel | Szkoły RPG, wschód vs zachód! Postanowiłem tym razem przenieść imprezę gdzie indziej (ile można po wszystkich sprzątać). By nawiązać do dzisiejszego tematu, zamiast u mnie na chaci...
RetroKieszeń #8 | Final Fantasy Adventure Gra co prawda będzie o czym innym, ale będąc bezczelem przyciągnę Wasz wzrok chwytliwym tytułem:  F I N A L   F A N T A S Y. Zaciekawieni? Super, to j...
Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, RPG, klasyki z C64. Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, A500, DC, ZX, Xbox

14 Comments

 1. Zestawienie jak najbardziej kompletne a jednak…..heh chyba Cię nie zaskocze czego mi tu brakuje choć wiem że każda topka jest inna bo i gust każdy ma swój ale…..dlaczego tu nie ma MGS-a?!? Pamiętam iż mi to już tłumaczyłeś ale przymarudzić swoje muszę ;)

 2. Oczywiście, że każdego będzie inne hehe. W większość cioprałem oprócz Vagranta i ciągle się zastanawiam czy by na ps3 nie kupić sobie wersji cyfrowej… Świetna Topka rep!PonoćSoul Reaver jest na Dreama też muszę łyknąć bo uwielbia, Trzym się.

 3. Przyznam, że umieszczenie 3 kultowych Fajnali w jednym miejscu to bardzo fajny pomysł – mimo, że całym sercem jestem z 9, to jednak rozdzielanie, który lepszy to krzywda – bo każda część ma to coś w sobie i jest wyjątkowa :)
  Co do mojego TOP 10 psx-owch to tytuły podobne:
  1. FF VII-IX
  2. Parasite Eve 1-2
  3. Crash 1-3
  4. CTR
  5. Crash Bash
  6. THPS 2
  7. Tombi! 2
  8. Chrono Cross
  9. Tekken 3
  10. Bugs Bunny Lost in Time
  11. GT 1-2
  12. Oddworld: Abe’s Oddysee
  13. Driver
  14. Wszystkie Spyro
  15. Medievil 1-2

  Dobra wyszła piętnastka, a biorą pod uwagę osobne części to ponad 20 heh ale nie sposób o niektórych grach od tak nie wspomnieć. To były czasy…

  • MediEvil nisko… czy wiesz, że stos się szykuje? ;)

   Finale jak i całe Square były w życiowej formie, trudno osądzać, który lepszy, ale dobrze wiesz że ja również sentyment mam największy do IX ;)

 4. Biblioteka tytułów „straight 10/10” na PSXa jest ogromna, więc mimo że moja topka wyglądałaby nieco inaczej zarówno pod względem doboru tytułów, jak i ich kolejności – przedstawione w Twojej liście gry też świetnie kojarzę i w pełni rozumiem, dlaczego się tu znalazły oraz dlaczego tak wysoko. Sam muszę w swoim czasie popełnić podobną topkę, bo to dobra okazja do rozliczenia się z nostalgią.

 5. Ja z kolei nie jestem zwolennikiem nierozdzielania gier z serii – to są jednak różne, oddzielne gry. Trzeba po prostu zdecydować, która lepsza – wiem, ze to ciężka sprawa…

  Moja 10 PSX:

  1. Gran Turismo 2
  2. Gran Turismo
  3. Tomb Raider 2
  4. Tomb Raider
  5. Metal Gear Solid
  6. Soul Reaver
  7. Colin McRae RAlly
  8. Tomb Raider 4
  9. Tekken 3
  10. Parasite Eve

 6. Moje ulubione od 1 do 10. (kolejność części od lepszej do słabszej).

  Colin McRae Rally 2/1
  Need For Speed 4/3
  Driver 2/1
  Crash Bandicoot 2/3
  Tomb Raider 3/2/1
  Tenchu 2/1
  Ace Combat 3
  Gran Turismo 2/1
  Moto Racer 1/2
  Ridge Racer Type 4

  • Widzę fan wyścigów, choć w zestawieniu brak cart i future racerów które ja bardzo lubię. Colin 2 i NFS4 to obok GT2 najlepsze samochodowe ścigałki w jakie grałem na szaraku, mam w planch RR4 (nawet już kupiłem), ale jeszcze czasu na to nie znalazłem.

 7. Pewnie nikt tego nie przeczyta, ale trudno. Fajna topka tylko ten MediEvil zdecydowanie za nisko.

  Co do topki OST to bardzo mnie dziwi brak jakiegokolwiek kawałka z Quake 2. Toć to małe mistrzostwo świata. :D No i nic z drugiej części Sir Daniela? Wstydziłbyś się. ;)

  • Jak nie przeczyta? :P

   OST podawałem tylko z gier jakie są w topce, dlatego nie ma Q][ lub Chrono Crossa, a Medi2 faktycznie się zagubił, dodaj tam wirtualnie Freakshow… albo nie lepiej White Chapell ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*