Recenzja | Longplay w trybie szybkim z Another World na Atari Jaguar

Gra Another World to ostatni epicki tytuł stworzony niemalże w całości przez jedną osobę w postaci Erica Chahiego. Ten bardzo introwertyczny twórca przyzwyczajony do pracy w domowych warunkach stworzył niesamowite dzieło, które odbiło swoje piętno na późniejszych grach zręcznościowo-przygodowych z elementami logicznymi. Mroczna  wektorowa grafika przedstawiona w dwu wymiarze, niesamowita fabuła ukazana za pomocą obrazu i efektów dźwiękowych to działo obok którego trudno przejść obojętnie.

Grę poznałem w wersji na Amigę w okolicy 1993 roku. Wciągnęła mnie od pierwszej minuty swoją historią na długie dni. Nie spodziewałem się że na dwóch dyskietkach można stworzyć tak wspaniałą grafikę, której nigdy wcześniej nie widziałem na komputerze osobistym. Powstało wiele konwersji Another World portujących Amigowy tytuł na inne platformy. Kolejne wersje różniły się podniesionym poziomem trudności czy dodaniem kolejnych lokacji, niestety odstających swoim poziomem graficznym od pierwowzoru. Nie udało się również przenieść niesamowitej ścieżki dźwiękowej z „Przyjaciółki” na PC czy Atari ST. Syntetyczna muzyka z karty dźwiękowej Adlib na PC pozostawiała wiele do życzenia. Atari ST posiadało tylko efekty dźwiękowe i dość powolną scrolling ekranu. Dopiero posiadacze Atari TT sprzętu który nie był teoretycznie przeznaczony do zabawy z grami, mogli rozkoszować się płynną grafiką.

Okazale prezentujący się kartridż dla Atari Jaguara!!!   

Rzecz przedstawia się zupełnie inaczej w wersji dla Atari Jaguara. Mamy możliwość zagrania w najlepszą wersję graficzną i dźwiękową z lat 90tych. Dodatkowo mamy pełne 256 kolorów oraz możliwość włączenia dodatkowych teł bitmapowych przygotowanych dla wersji Remake. Kolejną różnica dla wersji Atari Jaguar jest dodatnie pięciu wersji językowych oraz trybu szybkiej rozgrywki. Jeszcze kilka lat temu tytuł ten był wydany w bardzo niedużym nakładzie i zakup kartridża graniczył z cudem. Zdarzały się pojedyncze aukcje w portalu Ebay dochodzące do 1000 zł za sztukę. W dalszym ciągu ROM gry nie jest dostępny w ogólnym obiegu. Pojawiła się wznowiona wersja na międzynarodowych portalach aukcyjnych kosztująca w okolicy 270 zł. Chodzi o sam nośnik do którego można kupić dodruk BOX-a stanowiący idealne i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Taką wersją dysponuje i bardzo się cieszę że dostępne są dodruki poligrafii dla niemalże wszystkich tytułów które wyszły dla Atari Jaguara. 

Grafika na kartridżu prezentuje się rewelacyjnie

Sam tytuł to gra przygodowa w której wcielamy się w postać naukowca który podczas eksperymentu ulega wypadkowi. Jest przeniesiony do tytułowego Innego Świata z którego musi znaleźć drogę powrotną.  Na swojej drodze napotkamy liczne niebezpieczeństwa w postaci obcych gatunków zwierząt czy źle nastawionych tubylców. Jednocześnie swój los zwiążemy z jednym z poznanych w kopalni więźniów, bez którego nie bylibyśmy w stanie przeżyć na obcej planecie. Do dyspozycji będziemy mieli wielofunkcyjny pistolet laserowy pozwalający generować pole siłowe czy strzelać pociskami o różnej sile rażenia. Gra posiada sporo zagadek i elementów logicznych co w połączeniu z mrocznym klimatem stanowi niesamowitą i niepowtarzalną mieszankę.

Soundtrack prosto z czarnej a w tym przypadku pomarańczowej płyty :)

Ścieżka dźwiękowa to jedna z najmocniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów tego tytułu. Jest niesamowita i wpada w ucho od pierwszych nut. Udało mi się kupić z drugiej ręki płytę winylową z wersjami utworów na Amigę oraz współczesnymi aranżacjami. W poniższym video cały podkład dźwiękowy materiału został odegrany z mojego starego Technics SL1900 z 1978 roku. Stare gry wymagają odpowiedniej oprawy dźwiękowej :)

Wizerunek głównego bohatera po kontakcie z obcymi prosto z płyty winylowej :)

Przygotowałem również jedyny materiał dostępny w portalu YouTube z przejściem gry w wersji dla Atari  Jaguara w trybie szybkim. Dostępnych mamy w Internecie zaledwie kilka krótkich wideo z Another World na „Kocura”. Z informacji do których dotarłem wynika że sam twórca zaskoczony trybem szybkim, pierwsze co zrobił to ukończył w nim całą grę. Jest to nie lada wyzwanie gdyż niektóre fragmenty wymagające niesamowitego refleksu w wersji przyspieszonej podnoszą znacząco poziom trudności. Tryb ten pokazuje jak duży zapas mocy posiada Atari Jaguar.

Podsumowując Another World jest jednym z najlepszych tytułów przygodowo-zręcznościowych w jakie miałem okazje zagrać. Niesamowity wciągający klimat gry połączony z nieziemską muzyką robi swoją robotę :). Wersja dla Atari Jaguara jest jedną z najładniejszych jaką widziałem. Dostęp do danych z kartridża jest błyskawiczny. Nie mogłem się oderwać przy tym tytule od pada Jaguara i skończyłem go w jeden wieczór co stanowi najlepszą rekomendacje dla tej gry.  Zapraszam jednocześnie do obejrzenia poniższego materiału wideo, gdzie oprócz starszych gier na stare komputery będzie można zobaczyć inne stare sprzęty które idealnie się zgrywają swoim klimatem z ostatnim epickim tytułem wykonanym tylko przez jedną osobę.

Pozdrawiam Paweł “nowy80Retro”Nowak

Retrometr

Wybitny tytuł, niesamowity klimat i nieziemska oprawa muzyczna to najkrótsza recenzja „Obcego Świata”.

 materiał wideo


 materiał wideo wersja angielska

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.