Sprzęt | Idealny Arcade Stick za 500+? (GameSir C2)

Witam was bardzo serdecznie, chciałbym poruszyć temat idealnego Arcade Sticka za w miarę przystępną cenę i bez przerabiania jego podzespołów. Czemu w ogóle postanowiłem kupić taki gadżet, no z dwóch najważniejszych powodów. Pierwszym powodem to przystosowanie do gatunku tak zwanych Shmupów, które idealnie pasują do tego typu kontrolerów, a sam bardzo sobie cenię ów gatunek, jest on jednym z moich ulubionych. Drugim są lajwy od Borsuka buhehe podobnie jak przy malinie swoją pasją i zamiłowaniem do Arcade Sticków nieco mnie zaraził i zmotywował do zakupu. Tak więc zajmiemy się zestawieniem plusów oraz minusów Arcade Sticka GameSir C2. Zrobiłem w formie tabeli co i jak możemy uzyskać dzięki temu cudeńku, wypróbowałem go na wszystkich dostępnych systemach jakich posiadam, zaś wspomniany wyżej Borsuk sprawdził go u siebie na Retro Sprzętach, które są głównym zamiłowaniem tejże społeczności. W swoim materiale również przetestował go na Pi400 oraz PS4, tak więc jeżeli chcecie poznać jego opinię zapraszam do filmiku poniżej.

część RETRO tego arcade sticka przeprowadził Borsuk (m.in. PI400, C64M, 8 bit Atari, arcade składanki na PS4)


Skoro Borsuk pochylił się nad retro, nie przedłużając serdecznie was zapraszam teraz do mojej subiektywnej oceny GameSir C2 z nieco nowszymi sprzętami, bardziej odpowiadającymi temu stickowi. Na czym testowałem i jakie są plusy i minusy zobaczycie w tabelce poniżej, później przejdziemy do wniosków ogólnych.

klikamy w obrazek by powiększyć tabelę 

Tak jak wspominałem na początku mój test obejmował głównie nowsze systemy i wyszło przysłowiowo „Jako Tako”. Generalnie producent wypuszczając na rynek GameSir C2 uwzględnił w kompatybilności Switcha, PS4, XO oraz PC i na nich działa Arcade Stick mniej lub bardziej wygodniej, bo od strony technicznej z samej przyjemności gry jest świetnie. Po pojawieniu się nowej generacji producent również pokusił się o zgodność i z tymi sprzętami, choć do PS5 jak napisałem wyżej w minusach bez kontrolera z PS4 niestety się nie obejdzie, co jest trochę kłopotliwe i sprowadza gracza do kolejnego kosztu, aby móc się cieszyć w pełni sprzętem. Niestety z konsolą PS3 nie działa zbyt dobrze, a na samej trójce jest niedopracowany systemowo, gdzie nawet w ustawieniach gry np. Tekken czy Street Fighter nie możemy podmieniać klawiszologii o czym zresztą macie powyżej w tabeli, a poniżej na zdjęciu.

na PS5 trzeba się przygotować na pewne ustępstwa

Co do funkcjonalności na konsoli X360 dałoby się sparować poprzez podłączenie kontrolera do Sticka, ale nie posiadam kabla ładującego, ponieważ bezpośrednio do konsoli nie da się go niestety sparować. Xbox 360 wyszedł wcześniej niż PS3 więc możliwe, że nawet poprzez port USB nie dałoby rady go użyć, albo byłby w połowie sprawny jak przy konsoli od Sony. GameSir C2 moim zdaniem najlepiej działa z Nintendo Switch przede wszystkim nie potrzebuje dodatkowego wspomagacza w postaci pada z NS.

Odnośnie kwestii technicznej, to Arcade Stick jest moim zdaniem świetny, wydaję się na bardzo solidny i dokładny. GameSir C2 bardzo przyjemnie leży na kolanach, zaś na stole nie ślizga się po powierzchni, widać że o te aspekty twórcy się postarali. Aracde Stick posiada z przodu mały schowek na kable oraz śrubokręt, który ułatwia zmianę grafiki na panelu lub wymiany przycisków na inne np. kolorowe, tak aby jeszcze bardziej ułatwić graczowi rozgrywkę. Tak zwaną Gałę w żargonie graczy również możemy wymienić, ale tutaj trzeba odkręcić obudowę. Jeśli pochylimy się nad zawartością samego Arcade Sticku, a dokładniej chodzi o bebechy to podzespoły są oparte na Sanwie (gała jak i same przyciski), które sam Borsuk bardziej preferuje niż Hayabuse. Tutaj już do was należy które z tych dwóch legend bardziej wam odpowiadają.

shmupy+switch+GameSir C2 są super połączeniem

GameSir C2 to mój pierwszy zakupiony Arcade Stick, który działa na większości systemów jakie posiadam, jak to mówią nie można mieć wszystkiego. Najwięcej bijatyk oraz platformówek mam na PS4/PS5, zaś Shmupów na Switcha, także tutaj mogę spać spokojnie. Do Sticka otrzymujemy instrukcję jak przy danej konsoli go parować, wszystko jest opisane krok po kroku, także nawet laik sobie poradzi.

Cena za nowy model waha się od 600-750 zł w zależności od sklepu i dostępności. Moim zdaniem za taką cenę warto tym bardziej, że w przypadku wielu systemów się sprawdza i nie trzeba dokładać drugie tyle na zmianę sprzętu. Jeżeli widzieliście materiał Borsuka w odniesieniu do retro sprzętów to tutaj GameSir C2 nie spełnia już odpowiednich standardów, tak więc w poszukiwaniu idealnego Arcade Sticka dla 8 i 16 bit wyjadaczy odsyłam do naszej złotej rączki Larka (joycart).

To tyle ode mnie mam nadzieję, że pokrótce wam wraz z Borsukiem przybliżyliśmy z czym się ten model Arcade Sticka je i może postanowicie go nabyć do nieco nowszych systemów. Serdecznie pozdrawiam trzymajcie się ciepło!

Szyszka

Fanboy Kwitnącej Wiśni i nowy użytkownik Boskiej Mocy Retro. Uwielbiam pykać w gierunie głównie na konsolach, oglądać anime, czytać mangi oraz książki. Odnośnie Gamingu moimi ulubionymi gatunkami są m.in. Slashery, Bijatyki, jRPG, Shmupy oraz ostatnio nawet Rougelike, zaś jeśli chodzi o kwestie filmowo-książkowe tutaj najbardziej uwielbiam klimaty Fantasy, Sci-fi oraz Cyberpunk podobnie się tyczy animacji jak i również mang. Posiadane Platformy: PC/PSX/PS2/PS3/PSP/PSTV/PS4/PS5/Xbox/X360/XO/XSX/Switch