Sprzęt | Klon Atari XF-551 test stacji dyskietek od Zaxona

Komputer do którego mam najwięcej sentymentu to 8bitowe Atari, wersja ze 128 kilobajtami pamięci ram który otrzymałem od rodziców w wieku ośmiu lat. Bardzo szybko magnetofon został przerobiony na system Turbo 2000, jednak stacji dyskietek na przełomie lat 80/90 nigdy się nie dorobiłem. Po latach kupiłem Atari 1050 oraz CA2001 i na szczęście trafiły się stacje w dobrym stanie technicznym. Jednak tych urządzeń stworzonych w latach 80tych dla małego Atari jest coraz mniej. Alternatywą przy pracy z realnymi dyskietkami stałyby się nowe konstrukcje, jednak takich rozwiązań jak na lekarstwo jest niewiele.

Bardzo ucieszył mnie projekt Zaxona którego postępy śledziłem od pierwszej wzmianki na formach społeczności Atari. Udało się opracować i zamknąć w bardzo kompaktowej obudowie klon stacji XF-551. Sama obudowa wykonana jest z grubej blachy, przedni oraz tylni panel został wydrukowany na drukarce 3D. Komponenty oraz wykonanie stacji stoi na wysokim poziomie. Ręczna dobrze wykonana „robota” Zaxona. Zostałem posiadaczem wersji z zainstalowaną stacją dyskietek 3,5 cala. Napęd to całkowicie nowa sztuka marki Samsung. Do samej stacji dyskietek producent dołącza dyskietkę z kopierami oraz dobry stabilizowany zasilacz.

Tylni panel stacji dyskietek XF-551 od Zaxona

Na tylniej ściance obudowy znajduje się załącznik zasilania, przełącznik wyboru kolejności trybu pracy stacji dyskietek oraz gniazdo zasilania. Do zestawu dołączony jest wysokiej klasy zasilacz 5V, 2A. Z tylnego panelu wychodzi również solidny przewód zakończony wtyczką SIO zamiennik zaprojektowany przy współpracy Lotharka oraz Retronics.

Przedni panel zawiera oprócz szczeliny na samą dyskietkę diodę sygnalizującą tryb pracy urządzenia. Dodatkowo zamontowany jest przełącznik biosów. Mamy dostępny standardowy bios stacji Atari XF551 oraz HyperXF Bios. Ten drugi bios pozwala na szybszą pracę stacji dyskietek, zawiera przy tym kilka poprawionych funkcji. Bez względu na tryb pracy i wybór biosu dla Sparta Dos X możemy formatować dyskietki na 720KB. Jednak dla HyperXF Bios mogą pojawić się problemy z odczytem dyskietek. Dzieje się tak ze względu na użycie kontrolera stacji dyskietek w postaci chipa WD1770 zamiast słabiej dostępnego WD1772. Przed zakupem stacji dyskietek zostałem poinformowany o tej niedogodności. Oczywiście istnieje możliwość samodzielnej wymiany kontrolera na WD1772, jednak wiąże się to z kosztem około 150 zł. Na płycie głównej w stacji dyskietek mamy zamontowane podstawki precyzyjne pod chipy.

Przełącznik biosów w całej okazałości :)

Przejdźmy jednak do praktycznego wykorzystania stacji dyskietek. Urządzenie bez problemu formatuje, nagrywa i odczytuje dyskietki sformatowane na 720KB. Wymagane jest posiadanie Sparta Dos X. Osobiście uwielbiam pracę z dyskietkami na małym Atari i odgłos pracującego urządzenia. Pod tym względem nie zauważyłem żadnych różnic porównując z moimi stacjami 5,25 cala. Osobiście zależało mi na standardowych formatach dyskietek i stworzenia bazy swoich ulubionych tytułów gier, programów na Atari. Stacja w tym temacie wywiązała się wzorowo. Sami możecie to ocenić oglądając przygotowany materiał video.

Stacja może pracować jako kolejne urządzenie podłączone do Atari. Na zdjęciu przełącznik trybu pracy

Na koniec chciałbym zrobić małe podsumowanie. Decydując się na zakup otrzymujemy bardzo dobrze wykonane urządzenie. Materiały zastosowane w tym modelu są wysokiej klasy. Moim zdaniem jest to bardzo ładne i schludne urządzenie. Nie miałem wcześniej możliwości pracy z 8bitowym Atari na dyskietkach 3,5 calowych. Patrząc na to z czysto ekonomicznego punktu widzenia jest to nośnik tańszy i lepiej dostępny w dzisiejszych czasach. Osobiście uważam że stacja rewelacyjnie prezentuje się z modelem Atari 800XL. Jedyną niedogodnością jest użycie chipa WD1770 który nie do końca jest zgodny z WD1772. Jednocześnie zdaje sobie sprawę że użycie tego drugiego znacznie podniosłoby cenę ostateczną  urządzenia. Czy warto stację dyskietek kupić, tu każdy musi odpowiedzieć na to pytanie sam. Osobiście kupiłem i jestem z niej bardzo zadowolony.

Pozdrawiam Paweł “nowy80Retro” Nowak

materiał video Zaxon XF551 Clone


materiał video angielska wersja językowa

Retrometr

Obcowanie z tak dobrze wykonaną stacją dyskietek dla „małego” Atari to czysta przyjemność

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.