Konkurs na Najlepszą Recenzję Gry (Komputery 8-bitowe)| Wyniki!

Witam serdecznie. Zapraszam do zapoznania się z wynikami naszego konkursu na najlepszą recenzję gry na 8-bitowe komputery! Przepraszam za minimalne opóźnienie z przedstawieniem rezultatów, ale rozpisałem się ostatnio na inne tematy. Mam nadzieję, że uczestnicy mi wybaczą, ponieważ wydaje mi się, że w międzyczasie dostarczyliśmy fajne materiały na stronę. Nie przedłużajmy, ten wpis będzie krótki.

Przed ogłoszeniem zwycięzców wraz z punktacją jaką otrzymali przypomnę zasady konkursu oraz listę wszystkich nadesłanych prac. Następnie przedstawię zwycięzców w kolejności od zdobywcy największej ilości punktów do ostatniego miejsca. Mam nadzieję, że nikt z uczestników się nie obrazi, gdyż była to głównie dla nas wszystkich świetna zabawa! Bardzo cieszy mnie fakt, że wielu z recenzentów pozostaje z nami w kontakcie i już szykuje następne swoje prace do przeczytania na naszej stronie. Czyli jest dokładnie tak jak mówiłem – zobaczenie własnej retrorecki w internetach to całkiem przyjemna sprawa. Konkurs oraz jego poziom przedstawiłem już wcześniej we wpisie podsumowującym, więc przejdźmy dzisiaj do konkretów. Najpierw przypomnijmy zasady…


relacja SACP maj 2018

Na Commodore 64 przysłano najwięcej recenzji.

ZASADY KONKURSU

 1. Konkurs na recenzję dowolnej gry na wszelkie 8-bitowe mikrokomputery.
 2. Konkurs dla wszystkich chętnych użytkowników / czytelników Retro Na Gazie.
 3. Co rozumiem przez 8-bitowy mikrokomputer? Każdy 8-bitowy sprzęt, którego jednostka centralna wyposażona była fabrycznie w klawiaturę czyli wszystkie popularne 8-bitowe: Atari, Commodore, ZX Spectrum, Amstrady czy mniej popularne wynalazki jak BBC Micro, Acorn, MSX czy Sam Coupe oraz te, których nazw nie wspomniałem.
 4. Forma recenzji – oczywiście tekstowa / pisemna – przesłana na naszego maila centrala@retronagazie.eu z dopiskiem KONKURS NA RECENZJĘ 8-BIT. Recenzja musi także zawierać na końcu naszą oceniaczkę – czyli RETROMETR, albo chociaż informację od autora o ocenie jaką mamy wystawić recenzowanej grze. Zachowamy w ten sposób kompatybilność wszystkich recenzji na stronie.
 5. Macie zupełną dowolność co do treści, długości, jakości recenzji. My jednak zdecydujemy, czy nadaje się ona do publikacji i udziału w konkursie.
 6. Recenzja może być zawarta zarówno w treści wiadomości mailowej lub dodana jako dokument załączony do maila. Jeżeli chcecie załączyć do niej swoje zrzuty ekranów wraz z opisami – proszę to zawrzeć w recenzji.
 7. Termin nadsyłania recenzji – 2 miesiące – do 31 lipca 2018.
 8. Nadsyłane recenzje będą publikowane na bieżąco – na naszej stronie z informacją, że biorą udział w konkursie. Oczywiście będą przez nas sformatowane pod nasz edytor. Zaznaczam, że prosimy o niepublikowanie recenzji na innych stronach przez co najmniej pół roku. Taka czasowa wyłączność :-).
 9. Prawa do recenzji należą oczywiście do autora i zostanie on wymieniony z imienia / nazwiska czy pseudonimu – jak sobie życzy.
 10. Po zakończeniu terminu nadsyłania prac konkursowych – wypuścimy blog podsumowujący, gdzie zamieścimy listę wszystkich konkursowych recenzji wraz z linkami do nich.
 11. Zwycięzców wybierają czytelnicy / użytkownicy oraz redakcja RnG – głosując w komentarzach: 3 punkty za 1 miejsce, 2 punkty za drugie i 1 punkt za trzecie. Jeden użytkownik = 1 komentarz z ocenami. Każdy uczestnik konkursu także może głosować (dopuszczalne jest oddanie głosu na siebie).
 12. Wszystkie zgredy RnG nie mogą brać udziału w konkursie. Sorki chłopcy. Mogą jednak brać udział w głosowaniu.
 13. Po podliczeniu głosów (dajemy sobie dwa tygodnie na głosowanie) – publikujemy bloga podsumowującego konkurs.
 14. Zdobywca największej ilości punktów wybiera nagrodę za I miejsce, wicemistrz zaklepuje nagrodę z pozostałych dwóch, zaś laureat trzeciego miejsca zadowala się ostatnim z gratów.
 15. Nagrody wysyłamy pocztą polską na nasz koszt – listem poleconym priorytetowym po kontakcie mailowym z laureatami.

LISTA PRAC

Retronizacja 2018 relacja

Poczciwa Ataryna XL/XE zajęła drugie miejsce w ilosci recenzji (tutaj 800XL)

Poniżej zestawienie wszystkich nadesłanych recenzji. Ksywa autora – recenzowana gra.

Aszu – Microprose Soccer (Commodore)

Nowy80Retro – Silent Service (Atari) Recenzja Filmowa

Bob8bit – Argus (Commodore)

Sikor – Alley Cat (Atari)

Wojt_GL – Sidney Hunter and The Sacred Tribe (Commodore)

Sikor – Sea Wolf II (Atari)

LukegaX – Droid (Commodore)

Sikor – Ghostbusters (Atari 2600)

LukegaX – Punch and Judy (Commodore)

Wojt_GL – Giana Sisters (Commodore)

Heniek29cr – Street Rod (Commodore)


WINCYJ NAGRÓD!

rng konkurs

Pula nagród została powiększona dzięki uprzejmości czytelników.

LAURA – Atari XL/XE – cartridge – wydanie angielskie – nówka.

Retro City Rampage DX (box z CD) – WIN – MAC – LINUX – PC-DOS (nieużywane)

Cartridge na Commodore 64 do wyboru z następujących: Program Visible Solar System / Super Games (3 gry) / Gra Jack Attack

Call of Duty Ghosts – PS3 – nówka (dzięki uprzejmości Flab’a)

Outrun 2006 – PS2 – stan bdb (dzięki uprzejmości WojT’a)

A.D. 2044 / Klątwa – Atari XL/XE – kaseta (do wyboru)

Tomb Raider PL – PC 

W przypadku gier na PS3 / PS2 / PC istnieje możliwość zamiany na inną grę z komody z gratami konkursowymi (uzgodnimy mailowo)

Na prośbę jednego z naszych użytkowników pozwoliłem sobie przedłużyć termin głosowania na prace do piątku 24 sierpnia do godziny 24:00. Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi tego za złe, gdyż w zamian powiększyliśmy pulę nagród do zgarnięcia i obdarujemy nimi aż 5 uczestników! Poniżej umieszczę ranking konkursowiczów według punktacji i zdobywca pierwszego miejsca wybiera nagrodę jako pierwszy w komentarzu pod tym wpisem lub mailowo na centrala@retronagazie.eu. Wtedy ja edytuję wpis i wykreślam grę ze zbioru fantów. Wicemistrz wybiera drugi w kolejności, brązowy medalista trzeci, laureat czwartego miejsca następny i piątkowicz piąty. Mam nadzieję, że wszystko jasne? Niewykorzystane nagrody przechodzą na kolejny organizowany przez nas konkurs. Nagrody wysyłamy oczywiście pocztą na nasz koszt do zwycięzców po uzgodnieniach mailowych.

DODATKOWO KOMODA & AMIGA PLUS

Dzięki uprzejmości redakcji magazynu Komoda & Amiga Plus – laureat I miejsca otrzyma dodatkowo 10 numer tego świetnego czasopisma (wysyła redakcja magazynu), zaś srebrny medalista 9 numer (dzięki uprzejmości WojT’a i wysyłamy my wraz z nagrodą). Ha, tylko że akurat po podliczeniu głosów – tak się złożyło, że zwycięzcy konkursu, są jednocześnie fundatorami tych pism. Proponuję w takim razie przyznać je następnym w kolejności – czyli zawodnikom z pozycji 3 i 4? Chyba, że macie jakieś inne pomysły? Poproszę o odpowiedzi.


ZWYCIĘZCY

Po podsumowaniu przeze mnie głosów oddanych przez naszych czytelników i naszą redakcję w komentarzach przedstawiam listę najlepszych recenzentów wraz z liczbą punktów jaką uzyskali w głosowaniu.

1 miejsce: Bob8bit – 34 pkt. (Nagroda: Visible Solar System na C64)

2 miejsce: WojT – 27 pkt. (Nagroda: 11 numer K&A+)

3 miejsce Sikor – 18 pkt. (Nagroda: Laura – Atari XL/XE)

4 miejsce LukegaX – 6 pkt. (Nagroda: Retro City Rampage + 9 Nr K & A+)

5 miejsce Aszu – 6 pkt. (A.D.2044 – Atari XL/XE)

6 miejsce Nowy80Retro – 3 pkt.

7 Heniek29cr – 2 pkt.

Bardzo zacięty pojedynek stoczyli między sobą WojT oraz Bob8bit! Ten pierwszy miał przewagę w postaci dwóch bardzo dobrych recenzji, ten drugi napisał jedną świetną, ale miał dodatkowo wsparcie żony uzbrojonej w wałek do ciasta, co ostatecznie przechyliło szalę zwycięstwa na jego korzyść ;-). Te kobitki to potrafią skórę ratować! Trzecie miejsce zajął najbardziej płodny Sikor, z którego recenzji największe uznanie zdobyła Kocia Alejka. W przypadku zawodników na miejscach 4 i 5 o kolejności w naszym rankingu zadecydowała aktywność konkursowa. LukegaX wystrugał nam dwie recenzję i stąd zajmuje wyższą lokatę. Dziwi mnie niedocenienie recenzji video Silent Service, ale widocznie w większości czytają nas miłośnicy słowa pisanego. Niech się Nowy80Retro nie zraża, tylko kręci dalej, gdyż po dobrym przyjęciu Gramy Na Gazie nasi użytkownicy są teraz spragnieni filmów o grach. Pewnie z otwartymi rękoma przyjmą videorecenzję przyjaciółkowych hitów. Heńka aka Piotra mi trochę szkoda, bo jego recenzja Street Rod całkiem mi się podobała, jednakże Heniu nadrobił gdzieś indziej…

Retronizacja 2018 relacja

Na ZX Spectrum niestety nie otrzymaliśmy recenzji. Ktoś chętny?

Zgodnie z rankingiem – zwycięzca niech w komentarzach napisze, jaką nagrodę wybiera, wtedy ja edytuje wpis i zapytuje następnego laureata w kolejności, aż do piątego miejsca.


NAGRODA ZA NAJLEPSZY KOMENTARZ

Nagrodę za najfajniejszy komentarz w głosowaniu pod blogiem podsumowującym recenzenckie zmagania otrzymuje Piotr aka Heniek i komentarz ten został wyróżniony przeze mnie pod opublikowanym tekstem. Piotrze – spośród nagród, które zostaną wybierzesz fanta dla siebie. Bardzo dobry komentarz pisany wierszem zamieścił także Gomlin, ale on już został uhonorowany przez Gramy na Gazie za całokształt twórczości na naszej witrynie. Wszystkie niejasności, nieścisłości, żale, zażalenia, wybór nagród, przydział czasopisma K&A+ ustalimy w komentarzach na dole. Adresy do wysyłki pozbieramy mailowo i po wysłaniu pozbędziemy się ich oraz nie będziemy ich w żaden sposób przechowywać ani nikomu udostępniać, żeby nie było!

Silesian Amiga Classic Party

Na Amstrada także nie przyszła żadna recenzja, a szkoda. Będzie jakiś pierwszy?


WSPÓŁPRACA

WojT i Nowy80Retro otrzymali od nas propozycję wstąpienia do redakcji (warunek minimum 1 do 2 wpisów na miesiąc) i chętnie się zgodzili. Bob8bit także ją otrzymał, ale to chłopak zapracowany na paru frontach, więc pozostanie naszym stałym współpracownikiem i będzie dla nas pisał kiedy będzie mu się żywnie podobać. Każdy z uczestników zresztą dostał możliwość zostania naszym freelancerem i czas pokaże czy jakość ich tekstów i zapał spowodują, że może w przyszłości dołączą do naszej świrniętej zgredakcji? Na publikacje czekają już kolejne recenzje Bob8bit’a, WojTa, LukegiX’a, a także zachęconego konkursem świetnego komentatora, o dużej wiedzy – niejakiego schizzm’a, którego pozdrawiam. Ja dziękuje wszystkim za udział w konkursie, za to, że mogłem przeczytać wasze prace i powrócić dzięki nim w pamięci do moich ulubionych 8-bitowych maszyn. Teraz sobie troszkę odpocznę, żeby zwolnić terminy na publikację oczekujących wpisów. Z pikselowymi pozdrowieniami z kilobajtowej galaktyki przesyłam wam w nagrodę do posłuchania:

Polecam wszystkie 2 godzinne składanki Back to The 80’s. Synthwave i retro electro to cudowne wehikuły czasu! (kanał ThePrimeThanatos)

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.