Sprzęt | Polski AgaCart dla Atari Lynx

Chciałbym Wam w tym materiale opisać niezwykłe urządzenie jakim niewątpliwie jakim “AgaCart”. Został on zaprojektowany przez Polaka i moim zdaniem jest wart uwagi dla osób posiadających przenośną konsolę Atari Lynx. Sam kartridż jest urządzeniem pozwalającym wgrać dowolne oprogramowanie za pomocą karty SDHC umieszczonej w samym AgaCart-cie. Twórcą jest “RJ” dobrze znany na scenie Atari. Sama nazwa urządzenia jest dedykowany córce Autora.

Urządzenie obsługuje obrazy wielkości 256 oraz 512 KB. Jest w stanie obsłużyć 199 tytułów, choć jest w dalszym ciągu rozwijane przez RJ. Świadczą o tym kolejne wersje firmware, które są w stanie m.in. poszerzyć liczbę obsługiwanych tytułów do 299 obrazów. Sam kartridż jest wydrukowany na drukarce 3D. Posiada ekran pozwalający wyświetlić podstawowe informacje, jak wybrany tryb pracy czy informacja o liczbowym symbolu wybranego obrazu gry. Za pomocą dwóch przycisków jesteśmy w stanie skonfigurować samo urządzenie. Mamy m.in. możliwość przełączenia się między obrazami co 1 lub co 10 kolejnych, wybranie czy zapisanie ulubionych tytułów w menu szybkiego wyboru. Wraz z kartridżem otrzymujemy 8GB kartę pamięci z wgranymi tytułami gier oraz dem oraz papierową listą gdzie mamy dostępne informacje o podstawowych funkcjach urządzenia.

 AgaCart oraz jego wyposażenie przesłane przez RJ 

Samo urządzenie kosztowało mnie 220 zł i dotarło do mnie od Twórcy w bardzo estetycznym pudełku wraz z instrukcją, listą załadowanych obrazów oraz kartą SDHC. Mogłem nawet wybrać kolor pudełka, które również wydrukowane jest na drukarce 3D. Urządzenie obsługuje karty wielkości do 32GB w systemie plików FAT16 oraz FAT32. Korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne. Po włączeniu konsoli otrzymujemy na ekranie komunikat “Insert Game”. Za pomocą przycisków wybieramy dany obraz który po chwili jest ładowany do pamięci konsoli. Samo ładowanie trwa kilak sekund. Wgrywając nowy firmware, jesteśmy w stanie dodatkowo przyspieszyć ten proces. Samo ładowanie programu symbolizowane jest na ekranie kartridża za pomocą litery “P”. Jeśli mielibyśmy ewentualny problem z ładowaniem danego obrazu, zostaniemy o tym poinformowani wyświetleniem litery “”E .

Ładowanie gry do pamięci konsoli :)

Sam kartridż stylistycznie oraz kolorystycznie idealnie komponuje się z konsolą, tutaj Autor wykazał się zmysłem artystycznym :) Warto również wspomnieć kilka słów o samej konsoli Atari Lynx. Projekt ten został zrealizowany w latach 80tych. Miał duże możliwości graficzne oraz został wydany jako pierwsza przenośna konsola z kolorowym ekranem (data wydania była wielokrotnie przekładana mimo już gotowego projektu). Błędy marketingowe Atari oraz małą liczba tytułów przygotowanych na premierę konsoli, zaprzepaściła jej potencjalny sukces – co zostało dobrze wykorzystane przez GameBoy-a od Nintendo. Lynx posiada jak “małe” Atari czy Amiga układy wspomagające grafikę, które miały możliwości nieosiągalne dla mobilnych konsol z tamtego okresu.

Mój  ulubiony tytuł na Lynxa w całej okazałości :)

Sam sprzęt jest bardzo wygodny i sporych rozmiarów, ma bardzo przyjemny wyświetlacz z widocznymi liniami jak w monitorach CRT. Wiem że na rynku dostępne są nowe ekrany o lepszych kątach widzenia i parametrach obrazu, jednak nie posiadają one linii obrazowych które tak lubię. Tworzą one niepowtarzalny klimat obsługi urządzenia. Nie przepadam za przenośnymi konsolami, jednak Lynx zaskarbił moją uwagę, szczególnie pseudo trybem 3D oraz dostępnym symulatorem dwupłatowca, którego uwielbiam (zobaczcie sami na załączonym do tego artykułu materiale wideo).

Mój Atari Lynx prosto z pudełka niemal jak nowy :)

Ważnym aspektem w wykorzystaniu AgaCart-a oraz konsoli jest fakt, że tworzone jest nowe oprogramowanie oraz dema na tę platformę. Same oryginalne kartridże są dość drogie, posiadam jedynie kilka moim zdaniem najciekawszych pozycji. Warto zwrócić uwagę że AgaCart-a możemy kupić mniej więcej w cenie jednego pojedynczego tytułu dostępnego z rynku wtórnego. Tu przechodzimy do meritum sprawy. Urządzenie biorąc pod uwagę jego możliwości jest dostępne w bardzo przystępnej cenie. Być może na rynku mamy do sprzedaży bardziej zaawansowane multi-kartridże z menu wbudowanym w formie przeglądarki na samym Lynxie. Jednak cena takiego urządzenie jest około cztery razy droższa w porównaniu z opisywanym polskim rozwiązaniem.

Konsola wraz z wyposażeniem dostępnym w momencie wydania

Jestem zadowolony z zakupu kartridża, sam Twórca to niezwykły człowiek. Otrzymałem od niego pomoc w naprawie Atari TT za co jestem mu niezmiernie wdzięczny. Jeśli chcielibyście otrzymać więcej informacji o samym urządzeniu bezpośrednio od RJ, jest on dostępny pod mailem: rj1307@wp.pl Jeśli chcecie niewielkim kosztem nabyć urządzenie pozwalające wgrać najnowsze produkcję scenowe na tę platformę, ewentualnie stare tytuły gier, moim zdaniem jest to najlepszy wybór. Wykonanie urządzenia jest na wysokim poziomie, pasuje on stylistycznie oraz kolorystycznie do konsoli. Jeśli miałbym wymienić jego wady to brak obsługi obrazów mniejszych niż 128KB, oraz brak menu obsługi kartridża z samego menu konsoli. Zaznaczam jednak że są to nieduże niedogodności, biorąc pod uwagę możliwości sprzętowe i jego niewygórowaną cenę. Żegnam się tym stwierdzeniem i zapraszam do obejrzenia przygotowanego materiału wideo.

Pozdrawiam Paweł “nowy80Retro”Nowak

Retrometr

Biorąc pod uwagę możliwości sprzętu oraz jego cenę, jest to najlepsze urządzenie tego typu dostępne dla Atari Lynxa!!!

MATERIAŁ VIDEO

Angielska wersja językowa

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.