Sprzęt | Wyposażenie Amigi 2000, remont po wylewie baterii i nie tylko

Witam wszystkich serdecznie. Chciałbym przedstawić Wam moją Amigę 2000, którą po ponad półrocznej walce udało mi się doprowadzić do stanu używalności. Amiga była bardzo pożółknięta, miała niesprawną stację dyskietek oraz wylaną baterię na płycie głównej (ver. 6.2). Miała problem ze startem systemu. Nie obyło się bez rozkręcenia Amigi niemal na części pierwsze, stopniowemu czyszczeniu czy lutowaniu.

Okazało się że do wymiany miałem spuchnięte kondensatory w sekcji zasilania. Płyta główna po usunięciu z niej chipów podana była naprzemiennej kąpieli w spirytusie oraz płynie “kontakt”. Udało się usunąć z niej zielony osad, na szczęście obyło się bez potrzeby regeneracji ścieżek na płycie głównej. Samą wylaną baterię zastąpiłem gniazdem pod “guzikowe” źródło energii. Jeśli dokładnie przyjrzycie się materiałowi wideo dodanego do tego tekstu, zobaczycie że nie mam tam zainstalowanego rezystora między stykami zasilającymi baterię. Mogłem tak uczynić, gdyż umieszczona bateria jest tak naprawdę akumulatorem, który bez rezystora jest ładowany bezpośrednio z płyty głównej.

Mechanizm stacji dyskietek został rozkręcony i wyczyszczony, okazało się że był problem ze stykiem jednego z pinów zasilających sam napęd. Po małej poprawce lutowniczej, znów mogłem cieszyć się “zgrzytaniem” stacji w tak dużej obudowie komputera. Moim zdaniem ze względu na duże pudło rezonansowe, jest to najgłośniejsza stacja dyskietek, jaka była instalowana w Amigach. Nie jest to zarzut z mojej strony, uwielbiam głośną pracę stacji dyskietek czy dysku twardego.

Delikatnie kremowy kolor klawiatury Amigi 2000, prezentuje się rewelacyjnie!!!

Przednia plastikowa część obudowy komputera wraz z klawiaturą, została poddana procesowi wybielenia. Klawiatura wróciła do jasnokremowego koloru tak bardzo charakterystycznego również dla pierwszej serii Amigi 500. Po rozkręceniu klawiatury, ciekawostką jest folia wyprodukowana przez firmę Mitsumi niemal identyczna jak w Atari MegaSTE czy Atari TT. Komputer wyposażyłem w system Amiga OS 3.1.4 który bez problemu rozpoznaje duże dyski twarde czy większość znanych kart turbo do Amigi. Musiałem wymienić również kość Kickstart-u będącą integracyjną częścią systemu.

Zainstalowany akumulator w miejscu wylanej baterii

Komputer postanowiłem doposażyć w akcesoria które po części posiadałem z wyjętej Amigi 4000D. Była to karta sieciowa Ariadne II oraz kontroler dysku twardego SCSI wraz z bankami pamięci GVP Impact A2000-HC+8 Series II.  System postawiłem na 2GB dysku SCSI, który startuje jak odrzutowiec. Zawsze wiemy jak dysk pracuje, bez patrzenia na diodę napędu – czyli tak jak lubię :). Amiga 2000 dysponuje złączem procesorowym do umieszczenia kart turbo. Udało mi się nabyć taką kartę z epoki GVP A2000 030 28MHz (Impact A3001). Bardzo duża karta turbo, wielkości dzisiejszych topowych kart graficznych. Do samej karty przymocowana jest kolejna karta pozwalająca dołożyć pamięć Fast Ram użytkowaną bezpośrednio przez procesor na “dopałce”. Takie rozwiązanie bardzo znacząco przyspiesza nam Amigę. Używając samej karty Turbo, cały czas mamy na płycie głównej gotowy do pracy procesor MC68000. Dzięki zainstalowanemu przełącznikowi na “śledziu” karty turbo, możemy bez rozkręcania obudowy przełączać się między procesorami (oczywiście po wyłączeniu komputera). Sama karta A3001 posiada dodatkowe opcję, jak użytkowanie systemu UNIX na Amidze. Mamy możliwość przełączenia zworkami karty turbo w tryb pracy kompatybilnej z tym systemem.

Fragment karty turbo GVP 3001, po zdjęciu metalowego ekranu ochronnego

Przechodząc do kolejnych akcesoriów zainstalowanych w Amidze, posiadam kartę graficzną GBAPII ++ idealnie sprawdzająca się w A2000. Polecam z tym miejscu profil Ebay, osoby która złożyła dla mnie tę kartę. Sama karta zajmuje zaledwie 2MB przestrzeni ZORRO II, co jest dużą zaletą przy ograniczeniach tej szyny danych. Amiga 2000 klasycznie może zaadresować 8MB pamięci przez złącze ZORRO II. 2MB przeznaczone mam na kartę graficzną, kolejne 2MB używa emulator sprzętowy PC. Zostaje 4MB Fast Ram-u dla procesora umieszczonego na karcie Turbo. Dodatkowe 2MB Chip Ram-u zamiast standardowego 1MB dla tej płyty głównej, miałem już zainstalowane po zakupie A2000. Sama karta graficzna podpięta jest pod ScanDoubler – ScanPlus ECS. Rozwiązanie sprawdza się idealnie, przełączając sygnał systemowy z karty graficznej oraz klasyczny PAL na jedno wyjście karty graficznej. Dodatkowo złącze łączące ScanDoubler ze złączem karty graficznej umieszczone są na tylnej części Amigi. Dowolnie można je konfigurować, jeśli np. dana gra uruchamiając się z systemu nie wyłączy przy tym sygnału karty graficznej, a włącza sygnał ScanDoublera. Przy takich wyjątkowych sytuacjach, warto mieć możliwość ręcznego przepięcia przewodów i wyboru, który sygnał graficzny chcemy mieć obsługiwany na monitorze.

Zainstalowany ScanPlus ECS na płycie głównej Amigi 2000

Amiga 2000 w swojej bardzo obszernej obudowie posiada również na płycie głównej złącza ISA. Można je uaktywnić wkładając do Amigi chociażby kartę Commodore A2088XT. Dzięki takiemu emulatorowi sprzętowemu 8 bitowego PC, mamy możliwość posiadania dwóch komputerów w obudowie Amigi. Wydzieliłem powierzchnię dysku twardego dla systemu DOS pod platformę PC/XT. Zainstalowałem trochę oprogramowania oraz gier znanych z 8bitowego Atari czy C64. Możecie sami przekonać się jak działa system czy gry pod tą platformą, oglądając poniższy materiał wideo. Do Samego A2088XT dołączyłem głośnik PC speaker, który wraz z kartą graficzną CGA (możliwość przełączenia w tryb Hercules) tworzy niepowtarzalny klimat pierwszych maszyn PC. Widać jak zaawansowanymi sprzętami były desktopowe Amigi. Same złącza ZORRO konfigurowały się automatycznie, czego nie potrafił PC ze swoimi złączami ISA. Po instalacji emulatora sprzętowego PC, mogłem wreszcie wyposażyć złącza ISA w dodatkową kartę graficzną EGA oraz kartę muzyczną SoundBlaster. Wszystkie 8 bitowe karty dla PC będą współpracowały ze złączami ISA dostępnymi po instalacji A2088XT. Wraz z emulatorem kupiłem stacje dyskietek, sprzedaną jako uszkodzoną. Okazało się że wystarczyła przełożyć zworki do odpowiedniej konfiguracji, aby bezproblemowo zaczęła działać.

Stacja dyskietek 5,25″ o pojemności 360 KB, obsługiwana przez emulator A2088XT

Podsumowując Amiga 2000 to moim zdaniem komputer idealny do “majsterkowania” i rozbudowy o wiele akcesoriów które są w dużo bardziej przystępnych cenach niż te dedykowane do Amigi 3000/4000. Jako użytkownik Amigi 500 z lat 90-tych, mogę napisać że czuję że jest to komputer mocno spokrewniony z moją “Przyjaciółką” z przeszłości. Mam na tym sprzęcie zainstalowane sporo oprogramowania oraz gier (bez udziału WHDLoad). Jest to bardzo ważne dla mnie jako “oblatywacza” symulatorów lotniczych czy zwolennika gier strategicznych. Przy prawdziwych, realnych instalowanych tytułach, możemy wykorzystać realny potencjał karty turbo jaką dysponujemy. Przy tym mamy możliwość przełączenia komputera w tryb procesora MC68000, co sprawia że sprzęt ten ma bardzo dużą kompatybilność.

Doposażona Amiga z większością zajętych złącz umieszczonych na płycie głównej 

Dla mnie osobiście jest to w tej chwili Amiga do której najczęściej wracam i ogrywam stare symulatory lotnicze. Myślę że będziecie mogli ją zobaczyć jeszcze nie raz przy okazji innych materiałów wideo, nawiązującego do oprogramowania Amigi. Dodatkowo będę chciał zrobić bardziej szczegółowe materiały o poszczególnych podzespołach umieszczonych w tym komputerze. Jednocześnie zapraszam do obejrzenia poniższego materiału wideo, będącego uzupełnieniem tego tekstu.

Pozdrawiam Paweł “nowy80Retro” Nowak

MATERIAŁ VIDEO


angielska wersja językowa 

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.