Publicystyka | Najlepsze dema dla Amigi 4000 z procesorem MC68060 50MHz

Pewnie każdy z nas na przestrzeni wielu lat oglądał dema które odbiły na nim swoje piętno. Chętnie wracamy do takich produkcji, które mocno inspirują nas do wielowymiarowych przemyśleń. Chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat wybitnych produkcji zaprezentowanych w poniższym materiale wideo. Wszystkie dama wymagają Amigi z procesorem MC68060. Zarówno graficznie jak i muzycznie dla mnie są to najlepsze dema jakie oglądałem na tej platformie. Z informacji jakie posiadam, produkcje te są również dostępne dla Atari Falcona wyposażonego w identyczny procesor.

Dema mocno oddziaływają na wyobraźnie oglądającego. Poruszają bardzo poważne tematy jak trans humanizm, totalitaryzm, apokaliptyczne wizje świata czy nawiązania do popkultury. Często pojawiają się fragmenty sugerujące cykliczność wydarzeń oraz odzyskiwanie równowagi przez otaczającą nas rzeczywistość. Jednym zdaniem można te produkcje zakwalifikować do bardzo wielowątkowych dzieł mocno inspirujących na wielu płaszczyznach również naszej podświadomości. Poniższe opisy dem to jedynie moje interpretacje, jak osobiście je odbieram. Zdaję sobie sprawę że każdy z nas jest indywidualnym bytem i może całkiem odmiennie interpretować te produkcje. Dodatkowo chciałem nadać im bardziej spójny całościowy wydźwięk, stąd tak duża dowolność interpretacyjna :)

Amiga-4000-demo

Ocean Machine – The Black Lotus

Ocean Machine – demo posiada niesamowite trójwymiarowe efekty graficzne, któremu towarzyszy bardzo “zmysłowa” ścieżka dźwiękowa wraz z damskim wokalem. W samym demie znajdziemy wiele odniesień do rozpadającej się wizji świata. Odnajdziemy elementy popkultury jak choćby symbole graficzne “transformerów”. Wiele elementów symbolizujących przemiany związane z cyklem przyrody, które zachodzą pozornie niezależnie względem “urbanistycznego” świata. Jednak możemy zaobserwować korelacje między tymi wizjami i wpływ niezmiennej przyrody która symbolicznie odradza się w promieniach kolejnego dnia. Tą częścią przyrody również jesteśmy my ludzie, czeto tak destrukcyjni dla jej samej.

We Come in Pease – to monumentalna muzyka idealnie wkomponowana w obraz totalitarnego całkowicie zdominowanego świata. Otrzymujemy od autorów wizję budowania nowego porządku na gruzach odchodzącej w niebyt cywilizacji. Przepiękne animacje zburzenia starych konstrukcji będących alegorią wielu dróg np. “wolności” i zastąpienia ich nowym porządkiem. Do tego bardzo przewrotny tytuł samego dema. Jednym zdaniem majstersztyk Twórców.

Amiga-4000-demo
Elude – We Come in Pease

Smoke & Mirrors – graficznie praca mocno nawiązuje do pierwszych dekad XX wieku. Widzimy bardzo dużą dbałość o formę wizualną w zestawieniu z progresywną ścieżką dźwiękową. Mechanizacja oraz industrializacja otaczającego świata, który mocno oddziałuje na każdy aspekt życia człowieka. Przeplatane są również wątki użycia “nowin” technicznych w ekspansywnym podejściu do świata.

Amiga-4000-demo

  Ghostown & Loonies – Smoke & Mirrors

Starstruck – kolejna znakomita produkcja ze stajni “The Black Lotus”. Znów widzimy nawiązania do transformerów oraz niesamowitej biomechaniki. Naszym oczom ukazany jest post apokaliptyczny świat zastępowany przez “biomechaniczne byty”. Znów możemy zobaczyć sporo odwołań do odradzającej się przyrody. Dodatkowo usłyszymy apokaliptyczną ścieżkę dźwiękowa dopełniającą klimat dema.

Podsumowując bardzo lubię opisane wyżej produkcje. Bardzo podoba mi się kreatywność twórców oraz wielowymiarowość tego co mogę zobaczyć i usłyszeć ze strony mojej wiekowej już Amigi. Widzimy że produkcje zostały przygotowane przez osoby dojrzałe o nieprzeciętnych talentach nie tylko programistycznych ale i interpretujących wątki wynikające z obserwacji otaczającego świata. Oczywiście w demach podane są w skrajnej formie ukazującej na pierwszym palnie destrukcyjne możliwości  “istot myślących”. Do czego może prowadzić bezrefleksyjna pogoń za “nowym” nie wyciągając jednocześnie wniosków z wcześniejszych empirycznych doświadczeń. Mam nadzieje że nie zanudziłem Was swoimi wywodami. Jeśli macie ochotę, zapraszam do własnych interpretacji tych dem i wpisów pod tym artykułem. Jednocześnie zapraszam Was do obejrzenia przygotowanego materiału.

Pozdrawiam Paweł “nowy80Retro”Nowak

Retrometr Bardzo podoba mi się kreatywność twórców oraz wielowymiarowość tego co mogę zobaczyć i usłyszeć ze strony mojej wiekowej już Amigi.    

MATERIAŁ VIDEO 


angielska wersja wideo

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.