Sprzęt | “Mistyczny” GameDrive od RetroHQ dla Atari Jaguara!

Witam wszystkich serdecznie, czytających ten krótki artykuł. Chciałbym się podzielić z Wami pierwszymi spostrzeżeniami dotyczącymi niemalże “mistycznego” sprzętu jakimi jest GameDrive dla Atari Jaguara. Mistycyzm tego urządzenia głównie polega na jego dostępności, a będąc bardziej precyzyjnym, właściwie braku dostępu. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat, zapisałem się trzykrotnie na różne listy oczekujących. Udało mi się w końcu nabyć urządzenie, więc mogę opisać jego funkcjonalność.

GameDrive jeśli chodzi o możliwości, jest w stanie odczytać obrazy kartridżów przeznaczonych na platformę Atari Jaguara. Właściwie od kilkunastu dni, dostępny jest nowy firmware, pozwalający również odczytać odpowiednio przygotowane obrazy płyt CD. Biorąc pod uwagę ceny oraz dostępność oryginalnych gier dla Jaguara, myślę że to urządzenie może być rozważane jako dobra  alternatywa. Koszt GameDrivea to około 800 zł plus koszty ewentualnego cła. Urządzenie sprowadzane jest ze Stanów Zjednoczonych.

Wykonanie tego akcesorium stoi na dobrym poziomie. Plastik jest gruby, naklejka wykonana na śliskim papierze o wysokiej jakości. Nośnikiem danych jest karta microSD, którą należy sformatować w systemie FAT32. Oprócz samych obrazów gier czy dem, mamy możliwość przygotowania dodatkowych plików w formacie MRQ. Pliki te do przeglądarki kartridża dodają opisy oraz zdjęcia uruchamianych obrazów.

GameDrive w całej okazałości

Zanim zaczniemy zabawę z urządzeniem, warto zaktualizować sam firmware. Dopiero wtedy będziemy mogli obsługiwać obrazy płyt CD.  Sam plik aktualizacji oprogramowania ściągamy ze strony producenta urządzenia (pokazuje jak to wygląda w materiale wideo). Jeśli będziemy mieli wgraną bardzo starą wersję oprogramowania, będzie potrzeba zmiany rozszerzenia ściągniętego pliku z  firmware.upd na firmware.ovr. Bez tego zabiegu nie będziemy mogli zaktualizować oprogramowania. Dokładnie tak było w moim przypadku. Sama aktualizacja przebiega automatycznie, po wgraniu pliku do głównego katalogu karty microSD urządzenia. Przy pierwszym uruchomieniu jedynie śledzimy na ekranie cały proces aktualizacji.

Idealny nośnik danych o zwiększonej trwałości na zapis i odczyt kartridża

Jeśli już mamy zaktualizowane urządzenie, warto przygotować odpowiednie obrazy gier czy dem. Jeśli będziemy chcieli wypróbować funkcjonalność uruchomienia obrazu płyty CD, będziemy musieli odpowiednio przygotować pliki wsadowe. Najczęściej dostępnymi obrazami CD dla tej platformy są pliki z rozszerzeniem CDI. Kartridż obsługuje format JCD. Na stronie producenta kartridża, mamy dostępny prosty program konwertujący  o nazwie “Cd2jcd” (pokazuje proces zmiany formatów w swoim materiale wideo).

GameDrive po aktualizacji oprogramowania, uruchamia sprawnie wszystkie obrazy kartridżów. Czas ładowania 2MB obrazu wynosi około 8 sekund. Nie znalazłem obrazów kartridżów z którymi urządzenia miałoby problem. Inaczej wygląda kwestia gier wydanych na CD. Mamy dostępną dopiero pierwszą wersję oprogramowania obsługującą ten format. Około 10% produkcji nie jest obsługiwanych przez urządzenie. Myślę że ulegnie to zmianie w kolejnych wersjach firmware. GameDrive nie ma żadnych problemów z zapisem stanu postępu w grach, które oryginalnie miały wbudowaną taką funkcjonalność (pokazuje ten proces w materiale wideo).

Tuż nad okiem “kocura” widzimy okno diody sygnalizującej zapis i odczyt na karcie urządzenia

Podsumowując kartridż jako urządzenie oceniam bardzo pozytywnie, jestem w stanie uruchomić niemal wszystko co wyszło na Atari Jaguara. Jego intuicyjne menu i dobre, cały czas rozwijane oprogramowanie, pozwala na cieszenie się tytułami tak niedostępnymi na tą platformę. Samo wykonanie urządzenia oraz użyte materiały stoją na wysokim poziomie. Największą wadą jest sama dystrybucja i dostępność urządzenia, na szczęście to już mam za sobą. Jeśli lubicie używać czarnego “kocura”, pozycja warto co najmniej rozważenia. Zapraszam do obejrzenia przygotowanego uzupełniającego materiału wideo .

Pozdrawiam serdecznie Paweł “nowy80Retro” Nowak

 

Retrometr

Bardzo funkcjonalne i przyjazne użytkownikowi urządzenie.

Pozwala na uruchomienie większości tytułów oraz dem dostępnych na Atari Jaguara.

Jeśli lubisz czarnego “kocura”, pozycja obowiązkowa :)

MATERIAŁ VIDEO


Angielska wersja językowa

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.