FUJI CUP 2023 | Wybór Najlepszych Gier Roku 2023 na Atari XL/XE

Po zeszłorocznych, mocno kontrowersyjnych wynikach konkursu ABBUC 2022 postanowiliśmy wziąć sprawę w swoje ręce i zorganizować podobną inicjatywę na rok 2023, czyli powołujemy do życia….

FUJI CUP!

Fuji Cup 2023

A czymże jest ten Puchar Fuji zapytacie? Już spieszymy z odpowiedzią i jednocześnie zapraszamy na stronę internetową naszej nowej inicjatywy, która ma być jednocześnie odpowiedzią na powyższy konkurs ABBUCA, a z drugiej strony profesjonalnym wyborem Najlepszych Gier Roku na Atari XL/XE, z nagrodami finansowymi i rzeczowymi włącznie, przeznaczonymi dla twórców tych najlepszych gier. W odróżnieniu od naszych niemieckich kolegów nie ogłaszamy konkursu programistycznego i nie honorujemy tylko gier napisanych specjalnie pod Fuji Cup. Zarówno w głosowaniu, jak i w przyznawaniu nagród bierzemy pod uwagę wszystkie gry wydane na Małe Atari w roku 2023, oczywiście jeżeli spełniają one kryteria naszego regulaminu. Dobra dosyć wstępu, oddajmy głos Prezesowi FUJI CUP – znanemu i lubianemu atarowskiemu programiście – Bocianu.

FujiCup to coroczny konkurs na najlepszą grę na ośmiobitowe Atari XL/XE. Inicjatywa została powołana w roku 2023 przez fanów tej platformy i ma na celu nagradzać i motywować twórców gier z całego świata. W konkursie przyznawane będą dwie nagrody: jedna wynikająca z decyzji Jury, oraz druga przyznawana przez publiczność zrzeszoną wokół konkursu. Nagrody będą pieniężne oraz rzeczowe, a ich wysokość zależała będzie od wkładu sponsorów i społeczności. Prace uczestniczące w konkursie, są wybierane przez kapitułę organizatorów konkursu i publikowane na tej stronie w zakładce Lista Gier.


REGULAMIN KONKURSU

Postanowienia Ogólne:

 1. Celem konkursu FujiCup jest wyłonienie najlepszej gry na komputer Atari 8-bit (XL/XE) w danym roku kalendarzowym i nagrodzenie autora/autorów.
 2. Konkurs odbywa się raz na początku każdego roku i zwycięzca wyłaniany jest spośród gier z roku poprzedniego.
 3. Głosowanie publiczności odbywa się w dniach od 15 stycznia do 1 lutego.
 4. Głosowanie jury także odbywa się w dniach od 15 stycznia do 1 lutego.
 5. Ogłoszenie wyników odbywa w tygodniu następującym po zakończeniu głosowania.
 6. Nagroda przekazywana jest programiście odpowiedzialnemu za kod gry i to on decyduje o dalszym podziale nagrody z pozostałymi autorami.
 7. Jeżeli programistów jest więcej, dogadują się między sobą, kto jest odbiorcą nagrody. W przypadkach spornych nagroda przekazana będzie na wybrany przez organizatorów cel charytatywny.

Warunku udziału w konkursie:

 1. Do konkursu mogą zostać zakwalifikowane wszystkie gry ukończone i opublikowane w danym roku, które spełniają poniższe warunki:
  • Gra uruchamia się z dowolnego nośnika na oryginalnym Atari XL/XE i może wymagać rozszerzonej pamięci (ale nie musi).
  • Gra nie jest kopią istniejącej gry z nowymi poziomami, albo zmienionymi grafikami (odpada Robbo 198, Boulder Dash 432).
  • Gra nie jest nowszą wersją starszego kodu gry z jakimiś usprawnieniami.
  • W grę da się zagrać. Nie jest technologicznym demem z jednym screenem, lub jakimiś nieudanym eksperymentem.
  • Gra musi być udostępniona do pobrania nieodpłatnie w sieci, aby możliwe było jej przetestowanie przez Głosujących i Jury.
  • Gra ma znanego i określonego autora, który w przypadku wygranej jest odbiorcą nagrody.
  • Ostateczną decyzję o dopuszczeniu gry do konkursu podejmuje Jury.
 2. Organizatorzy konkursu będą starali się na bieżąco uzupełniać Listę Gier na stronie konkursu, ale chętnie skorzystają z pomocy. Jeśli zauważysz, że brakuje nam jakiejś pozycji, poinformuj nas korzystając z zakładki kontakt

W powyższym filmiku znajdziecie informacje o Fuji Cup oraz prezentacje nowych gier na ATARI XL/XE z początku 2023 roku.

Nagrody:

 1. W konkursie przydzielane są dwie nagrody: Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury.
 2. Nagroda Jury jest nagrodą pieniężną, ale dodatkowo może też być połączona z nagrodą rzeczową. Aktualna pula nagrody Jury wynosi 4768 PLN.
 3. Nagroda Publiczności jest nagrodą pieniężną, powstałą z całości wpłat osób głosujących w konkursie. Aktualna pula nagrody publiczności wynosi 2150 PLN.
 4. Premiowane są trzy pierwsze miejsca. Nagroda za pierwsze miejsce to 60% puli pieniędzy, drugie miejsce 30%, trzecie miejsce 10%.
 5. Zwycięzcy otrzymają także okazjonalne statuetki, które pokażemy, jak tylko wymyślimy jak mają wyglądać.

Warunki udziału w głosowaniu:

 1. Uczestnikiem głosowania na Nagrodę Publiczności może zostać każdy, kto wpłaci do puli nagrody dowolną kwotę, przekraczającą kwotę minimalną (5 PLN).
 2. Informacje o sposobie wpłaty znajdują się w zakładce głosuj.
 3. Na podany wraz z wpłatą adres email, uczestnik otrzyma maila ze specjalnym linkiem przekierowującym do indywidualnej strony głosowania.
 4. Wszyscy głosujący otrzymają maila przypominającego o rozpoczęciu się oraz o zakończeniu głosowania.
 5. Każdy z głosujących ocenia grę, przydzielając jej od 1 do 10 punktów.
 6. Gra z największą sumą punktów zebranych od głosujących zwycięża w konkursie.
 7. Jeżeli dwie gry lub więcej otrzymają taką samą, największą ilość punktów, to nagroda dzielona jest równo pomiędzy wszystkich wygranych.

Skład i głosowanie Jury:

 1. Jury konkursu składa się z następujących osób: Bocianu, Borsuk, Larek, Nekroskop, Repip, Sikor.
 2. Skład Jury może się zmienić, ale nie w czasie trwania głosowania.
 3. Jury ocenia gry niezależnie od ocen pozostałych głosujących, ale w tym samym okresie.
 4. Każdy z Jurorów ocenia grę, przydzielając jej od 1 do 10 punktów w 3 kategoriach:
  • innowacyjność (oryginalność/pomysł)
  • oprawa (muzyka/grafika/wykonanie)
  • grywalność (replayability/zabawa)
 5. Suma punktów przydzielonych przez jury decyduje o tym kto zwyciężył w danym roku.
 6. Jeżeli dwie gry lub więcej otrzymają tę samą największą sumę punktów, Jury przeprowadza dodatkowe głosowanie tylko na te gry. Do skutku.

Postanowienia końcowe:

 1. Regulamin jest jeszcze dopracowywany i może ulec zmianie.

ZAPRASZAMY NA PIATKOWĄ TRANSMISJĘ LIVE!

OPOWIEMY W NIEJ PONOWNIE O FUJI CUP I POKAŻEMY NOWE GRY NA ATARI XL/XE!

PIĄTEK 08.09.2023 GODZINA 18:00

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.