Gramy na Gazie | Gra Roku 2022 na Atari XL/XE – Wyniki!

Panie i Panowie – ogłaszamy wyniki głosowania na Najlepszą Atarowską Grę Roku 2022 wg Gramy na Gazie! Pewnie zastanawialiście się jakie fajne, bardzo dobre, niezłe a może i beznadziejne gry przyniósł poprzedni rok dla Małego Atari? A może chcecie zobaczyć wszystkie te hity i kity napisane w poprzednim roku na ten kultowy w Polsce mikrokomputer z lat 80-tych? Zapraszamy więc do obejrzenia ostatniego odcinka wspaniałego programu Gramy na Gazie na kanale Larkadiusz, w którym to JURY (w składzie: Profesor Larek, Bocianu i Borsuk) wybrało najlepsze gry na Atari XL/XE z 2022 roku. Najpierw oczywiście zagraliśmy chwilę w każdą z tych gier na Atarynie 800XL, a bardzo liczna widownia (ponad 200 osób!) mogła zobaczyć gameplay z każdej produkcji i wyłonić swojego debeściaka!

kolekcja atari

Kto by przypuszczał, że w roku 2022 będą jeszcze wychodzić gry na Atari XL/XE?

Poniżej przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najlepszych gier, a także kilka wartych uwagi tytułów, które nie załapały się do TOP 10. Jak odbywało się głosowanie? Całkiem zwyczajnie i retro analogowo (zeszyt plus długopis) – każdy z trzech jurorów wytypował swoja dziesiątkę faworytów i przyznał 10 punktów za miejsce numer 1, 9 punktów za miejsce nr 2 i tak dalej aż do miejsca 10, za które przyznał 1 punkt. Po podliczeniu głosów i punktacji wyłoniły się wyniki, które możecie podziwiać poniżej. Czy poniższe rezultaty kogokolwiek zaskakują? Nie sądzę – cała dziesiątka gier z poprzedniego roku to naprawdę wyborne i grywalne produkcje! Sami zobaczcie – kapitalne konwersje evergreenów z salonów gier (Bomb Jack, Commando) zmierzyły się z oryginalnymi przygodówkami graficzno tekstowymi (OnEascape i Moon Quest), a dziesiątkę uzupełniły adaptacje przebojów znanych z innych systemów: Bubble Shooter, Arcadia, Scorch, Trax… Poziom produkcji z TOP 10 był tak wysoki, że nie załapały się do niej takie hity jak: The Last Ninja 2, Bruce Lee 3 – Return of the Fury, czy Bunny Hop (zwycięzca konkursu ABBUC 2022). Niebywałe…

Długaśna transmisja z wyborów Najlepszej Gry na Atari 2022 roku! Zapraszamy do obejrzenia całości!


GRA ROKU 2022 NA ATARI XL/XE WG JURY

(PODSUMOWANIE GŁOSÓW TRZECH TENORÓW)

1 MIEJSCE – BOMB JACK / GACEK (VBXE) – 27 punktów

Wspaniała konwersja legendarnego Bomb Jacka! Jakosć pixel perfect i najlepszy Bombowy Jacek obok automatowego oryginału w historii gier video. Autor: Shanti77, muzyka: Miker.

2 MIEJSCE – ONESCAPE – 26 punktów

Najlepsza gra przygodowa point n click w historii Małego Atari. Kapitalna grafika, muzyka i scenariusz. Musi być druga część! Kod: Fandal, gfx: PG, muzyka i historia: Poison

3 MIEJSCE – COMMANDO (VBXE) – 17 punktów (ex aequo z Bubble Shooter)

Prześwietna konwersja Commano z Commodore 64. Dynamiczna akcja i 8 etapów nieustannej rozpierduchy. Łatwo nie jest, ale ile radochy! Autor: Shanti77.

3 MIEJSCE – BUBBLE SHOOTER – 17 punktów (ex aequo z Commando)

Bardzo dobra adaptacja kultowych kulek, czyli Bust A Move na Małym Atari. Kolorowo i fajowo! Kod: Pajero, gfx: Rocky, muzyka: Miker

5 MIEJSCE – MOON QUEST – 14 punktów

Bardzo dobra fabularnie i przyjemna wizualnie gra przygodowa graficzno – tekstowa. Świetny klimat hard sf ! Autor stRing.

6 MIEJSCE –  ARCADIA – 13 punktów

Wielki hit sprzed lat, czyli LUXOR wylądował na Atari jako Arcadia. Są kulki, są power upy, jest zabawa! Autor: Amarok.

7 MIEJSCE – SCORCH – 12 punktów

Kultowa gra dla kilku graczy, czyli czołgi aka Scorched Tanks doczekały się świetnej wersji na Atarynkę. Autorzy: Pirx i Pecus

8 MIEJSCE – TRAX – 7 punktów

Trax to run and gun w widoku z lotu ptaka inspirowany kultowym Chaos Engine. Autor: Shanti.

9 MIEJSCE – THE PACMEN EVOLUTION – 6 punktów (ex aequo z Break It)

pacmanów nigdy nie za wiele, szczególnie tak kolorowych i dynamicznych jak ten! Autor: Lars Langhans

9 MIEJSCE BREAK IT – 6 punktów (ex aequo z The Pacmen Evolution)

Jeden z najlepszych Arkanoidów na małe Atari, jednakże to tylko nowa, rozszerzona wersja gry z 1988 roku. Autor: Oliver Cyranka.


DOBRY ROK! CO POMINIĘTO?

Na koniec omawiania wyników głosowania należy zauważyć, że jury starało się nie głosować na nowe wersje gier z przeszłości lub na dodatkowe etapy do wcześniej wydanych tytułów. Pominęliśmy więc w głosowaniu takie hity jak: nowa wersja strzelanki od Namco zwanej Bosconian (autorstwa niezmordowanego Shantiego 77); nowa edycja (pudełkowa plus zmiany w silniku gry) świetnej gry logicznej Tensor Trzaskowskiego (autorstwa mgr. inż. Rafała); kontynuacja wybornej zamalowywanki logicznej DYE (a raczej zestaw nowych etapów do tejże gry). Ja osobiście (Borsuk) także nie brałem pod uwagę takich “nowych” gier jak świetny arkanoidopodobny szpil Break It Extended (zbyt mało zmian w stosunku do wersji oryginalnej z roku 1988), a także Retro Dschump (bardzo przyjemną przeróbkę małej gierki Jump! o skaczącej piłce, znanej wszystkim z dzieciństwa), jednakże niektórzy z moich przyjaciół jurorów nie mogli się oprzeć i zagłosowali na te tytuły.

W kolejności od góry gry, które nie weszły do TOP 10: The Hangmad, The Last Ninja 2, Bruce Lee 3, Bunny Hop

Myślę, że wszyscy atarowcy zgodzą się ze mną, iż rok 2022 był bardzo dobry jeżeli chodzi o nowe gry na nasz ulubiony komputerek. Dzisiejsze podium jest równie mocne jak z poprzedniego roku (Prince of Persia, Flob, The Last Squadron), jednak w tym mamy dużo więcej dobrych gier w reszcie stawki! Należy zauważyć jeszcze jakie przyjemne produkcje wypadły poza pierwszą dziesiątkę! Bunny Hop – bardzo ładna pod względem grafiki (prawie jak na Amidze) spokojna gra logiczna o skaczących królikach (autorzy: Fandal i PG na podstawie planszówki Jump In, laureat ABBUCA 2022), The Last Ninja 2 – niezła konwersja kultowego Ostatniego Ninja 2 znanego głównie z Commodore 64, chociaż ta wersja wzoruje się na edycji z BBC Micro (autor: Jakub Husak), Bruce Lee 3 – Return of the Fury – oparta na oryginale kontynuacja stareńkiego hitu od Datasoft, czyli nowe komnaty do przemierzenia przez Bruce’a, a później trudniejsze komnaty i na koniec zajebiście trudne komnaty! (autorzy: Ute, Fantomas i Konstantinos Giamalidis); Kij Samobij – nowatorska i ładna pod względem technicznym gra logiczna autorstwa Salmaxa, a także The Hangmad – czyli kapitalny Wisielec od Bocianu, najlepsza imprezowa gra wszechczasów, szczególnie nadająca się do grania z widzami w trakcie transmisji live :-).


GRA ROKU 2022 WG PUBLICZNOŚCI

(181 GŁOSUJĄCYCH!)

Po głosowaniu jury przyszedł czas na wyłonienie Najlepszej Gry na Atari XL/XE 2022 roku pośród WIDZÓW kanału Larkadiusz! Tutaj z pomocą przyszła nam ankieta na czacie, do której weszły 4 najlepsze gry wybrane z rankingu jury. Niestety w ankiecie nie można wpisać więcej odpowiedzi niźli cztery, stąd widzowie mogli zagłosować tylko na te najlepsze (naszym zdaniem) produkcje. Wyniki jury były troszkę odmienne od głosowania naszej trójki tenorów i z tego powodu bardzo się cieszymy! Po zaciętym głosowaniu wygrała tutaj oryginalna przygodówka point n click w klimatach sf zwana onEscape. Dobra, nie przedłużajmy i przejdźmy do konkretów – and the winners are:

1 MIEJSCE – ONESCAPE – 38% GŁOSÓW

2. MIEJSCE – BOMB JACK / GACEK (VBXE) – 26%

3. MIEJSCE – COMMANDO (VBXE) – 25%

4. MIEJSCE – BUBBLE SHOOTER – 9%


ZA ROK FUJI CUP!

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim za udział w tej pysznej zabawie i ze smutkiem powiadomić Was, iż jest to ostatni raz kiedy wybieramy w ten sposób Najlepszą Grę Roku na Atari… W przyszłym roku zrobimy to bardziej profesjonalnie, z większą ilością jurorów, z nagrodami finansowymi i rzeczowymi dla programistów, gdyż wystartowaliśmy (wraz z chłopakami z atarowskiej retro sceny) z inicjatywą FUJI CUP! Na chwilę obecną zapoznajcie się ze stroną internetową naszego projektu tutaj: FUJI CUP.PL a w przyszłości przygotujemy wpis o nowej formule wybierania najlepszych gier na nasze kochane Małe Atari XL/XE! Do zobaczyska.

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.