Okiem Sabermana | Przegląd Najlepszych 10 Retro Gier Półrocza 2020

Zapraszamy dzisiaj na gościnne występy Sabermana, chyba najbardziej zorientowanego w temacie retro gier człowieka w Polsce. Specjalnie na naszą prośbę przygotował zestawienie najciekawszych jego zdaniem retro produkcji z pierwszego półrocza 2020 roku. Trzeba uczciwie przyznać, że zna się chłop na rzeczy, gdyż od wielu lat prezentuje na swoim kanale wszelkie premiery i wersje demonstracyjne rozpikselizowanych przebojów, a dodatkowo od dłuższego czasu współpracuje z największą na świecie witryną o tematyce retro szpili, czyli Indie Retro News. Miłej lektury i oglądania. (Borsuk)


OKIEM SABERMANA

saberman youtube

10 NAJLEPSZYCH GIER Z PIERWSZEGO PÓŁROCZA 2020

Kto nigdy nie zawalił żadnego terminu, niech pierwszy rzuci joystickiem… ech to nie tak chyba było. Miałem w kwietniu napisać parę zdań podsumowujących najlepsze gry jakie pojawiły się na maszyny retro w ostatnim kwartale… i tak pandemicznie zeszło do czerwca. Mam nadzieję, że przegląd ostatniego półrocza (no prawie półrocza), będzie równie ciekawy co przegląd kwartalny. Jedno trzeba przyznać, jest urodzaj produkcji wydawanych na komputery ośmiobitowe, najwięcej wydano ich na C64, potem ZX Spectrum, kolejno małe Atari i na końcu plasuje się Amstrad CPC (gdzieś w statystykach pojawiają się także coraz liczniejsze produkcje na 16-bitową Amigę). Czy można się pokusić o podanie  liczby wydanych w tym czasie gier? Sądzę, że będzie to bardzo trudne i na pewno nie obejmie wszystkich pozycji jakie się w tym czasie ukazały w internecie, ale w moich statystykach jest to około mniej więcej 160 tytułów… Przy takiej „przerobionej” ilości chciałbym Wam jedynie powiedzieć o tych, które zapadły mi szczególnie w pamięci, sprawiły mi dużą frajdę z gry (bo przecież o zabawę przede wszystkim chodzi) i ukazały niesamowite możliwości, naszych ulubionych ośmio i szesnastobitowych maszyn.


FIX IT FELIX JR (COMMODORE 64)

Zacznę od gry bardzo fajnej z piękną kolorową grafiką i animacjami oraz świetnymi efektami dźwiękowymi – Fix It Felix Jr. Gra nawiązuje do filmu animowanego z 2012 roku zatytułowanego Ralph Demolka. W grze sterujemy bohaterem Felixem pomagającym mieszkańcom budynku, którzy popełnili ogromny błąd, niszcząc dom Ralpha w lesie i stawiając w jego miejsce blok mieszkalny. Ralph się mści i szaleje niszcząc budynek, a my sterując Felixem Jr. naprawiamy szkody (w postaci wybitych okien) za pomocą magicznego młotka i unikamy rzucanych w nas cegieł, czy w późniejszych etapach – groźnych ptaków. Podsumowując – świetna, ładna i grywalna platformówka dla każdego.


HIRED SWORD 2 (COMMODORE 64)

Hired Sword 2 to gra RPG wydana przez Double Sided Games i opowiada o historii najemnika, który przepił i przepuścił wszystkie swoje zgromadzone oszczędności na kobiety i wino, zakochując się do tego w białowłosej elfickiej piękności, która na dodatek zaginęła… Jednym słowem – czas wyruszyć na jej poszukiwania, które nie będą przyjemnym spacerkiem po lesie, a interesującą przygodą w świecie pełnym magii i potworów. Gra oferuje zabawną narrację wydarzeń, 20 różnorodnych map do odkrycia (w tym 9 urozmaiconych lochów) i sporo potworów – autorzy wspominają o bestiariuszu pełnym 36 wrogów. Świetna i rozbudowana gra, w którą warto zagrać.


MILLIE NAD MOLLY (COMMODORE 64)

Czy to jest znak naszych czasów, że powstaje wiele gier, filmów, albumów muzycznych, technologii  inspirowanych innymi produkcjami? Innych kopiować należy, ale kopiować siebie samego – to tragiczne!  – słowa Picassa idealnie odnoszą się do gry Millie and Mollly inspirowanej grą Catrap (1985) oraz Braid (2008 ), z których „wybrano” najciekawsze funkcje. Jest to gra logiczna, składająca się ze 100 poziomów, umieszczonych w pięciu różnych światach tematycznych. Nasze bohaterki, którymi możemy zamiennie sterować mają za zadanie zbierać różne przedmioty, przesuwając (i usuwając) z planszy różnorakie przeszkody. W grze zastosowano rzadko stosowaną mechanikę w grach na komputery ośmiobitowe – cofania czasu w celu naprawienia popełnionych błędów w rozgrywce. Jest to idealna gra na wieczory spędzane w czasach zarazy :-).


THE SHADOW OVER HAWKSMILL (COMMODORE 64)

Dziwne rzeczy wydarzyły się w małym miasteczku Hawksmill, położonym w północno-wschodniej Anglii, w którym wszyscy mieszkańcy zniknęli z dnia na dzień. Tajemnicza opowieść nawiązuje luźno do prozy H.P. Lovecrafta, my zaś kierujemy poczynaniami naszego bohatera starając się rozwiązać tajemnicę zaginięcia całej populacji miasteczka. Grę charakteryzuje świetne intro, wspaniałe efekty dźwiękowe, równie dobra grafika i animacje ale przede wszystkim klimat grozy. I to wszystko na komputerze z 64KB pamięci i procesorze działającym z zegarem 1MHz. Recenzje tego przeboju autorstwa stRinga możecie przeczytać już na Retro na Gazie w tym miejscu.


FRED’S JOURNEY (AMIGA)

Fred’s Journey to przyjemna, oldschoolowa, kolorowa platformówka działająca na dowolnej Amidze. Została wydana przez grupę Retroguru i pokazana po raz pierwszy na Revision Demoparty 2020. Grę charakteryzuje bardzo dobra grywalność, świetna muzyka i przyjemne efekty dźwiękowe w tle, a także doskonała grafika (do jakiej przywykli starzy Amigowcy) – ręcznie rysowane tła, piękna paralaksa. Całość jest zakodowana w asemblerze, co widać w płynności animacji. Świetna gra!


TINY LITTLE SLUG (AMIGA)

Tiny Little Slug to gra zręcznościowo-logiczna, w której gracz steruje ślimakiem poszukującym truskawek w czterech zróżnicowanych tematycznie światach. Do przezwyciężenia mamy wiele przeszkód, w tym trzech bossów, których trzeba przechytrzyć a nie pokonać w walce. Gra charakteryzuje się ciekawą mechaniką – przechodząc grę ślimakiem „kleimy się” do ścian i sufitów wspinając się na nie. Całości dopełnia ładna grafika oraz interesujące efekty dźwiękowe z przyjemnym motywem muzycznym.


BONNIE AND CLYDE (ZX SPECTRUM)

Bonnie i Clyde to gra platformowa inspirowana historią najsłynniejszego gangu przestępców jaki grasował w Stanach Zjednoczonych w czasach Wielkiego Kryzysu. W grze sterujemy jedną z postaci – Clydem, z małą różnicą – nasi bohaterowie są kotami i mają dziewięć żyć. Naszym celem jest zebranie wszystkich monet na 90 poziomach. Tempo gry jest bardzo szybkie, grafika – typowo spectrumowa jest na bardzo dobrym poziomie, a co zaskakuje – to udźwiękowienie i muzyka, które są świetne (pod warunkiem, że posiadamy kartę z chipem AY). Podejrzewam, że będzie to jedna z produkcji  nominowanych do najlepszych gier na ZX Spectrum w 2020 roku.


WUDANG (ZX SPECTRUM)

Pod koniec XIII wieku Kublaj-chan, wielki chan mongolski i pierwszy cesarz Chin z dynastii Yuan rozpoczął prześladowania taoizmu, religii chińskiej – paląc święte teksty i nawracając siłą mnichów świątyń taoistycznych w górach Wudang. Nasz bohater Qi Wen Wei, taoistyczny mnich i mistrz walk wushu ucieka przed atakiem żołnierzy Kublaja, po czym musi uratować swojego przyjaciela mnicha, wtrąconego do lochów. W trakcie rozgrywki walczymy z przeciwnikami, szukamy kluczy oraz pokonujemy dodatkowe wyzwania w postaci mini-gier takich jak na przykład klon Arkanoida. Gra jest niezwykle intrygująca, z dobrą grafiką i ciekawą historią. Dodam jedynie, że została napisana w Basicu i zgłoszona do konkursu Basic 2020, który zresztą wygrała.


KITSUNE’S CURSE (AMSTRAD CPC)

Kitsune’s Curse jest przyjemną platformówką (składającą się z 60 ekranów), w której poruszamy się ninją – szpiegiem, mającym ukraść Złoty Ogon klanowi Yiga (fabuła nawiązuje do wcześniejszej gry autora – Golden Tail i jest jej kontynuacją). Ładna grafika, dobra animacja i przyjemna muzyka z efektami dźwiękowymi towarzysząca rozgrywce to atuty tej produkcji. Warto zobaczyć jakiej jakości są obecnie tworzone nowe gry na niedocenianego Amstrada.


PRINCE OF PERSIA (ATARI XL/XE)

WERSJA DEMONSTRACYJNA

Gra, która zadebiutowała w 1989 roku i została wydana prawie na wszystkie popularne komputery ośmio i szesnastobitowe, ale niestety nie na małe Atari… Dopiero teraz na bazie wersji dla BBC Master rozpoczęto konwersję (niesamowita praca Rensoupa z Atariage!) na 8-bitowe Atari z 128KB pamięci RAM. Obecna wersja jest w pełni grywalna, pozwala na rozgrywkę na siedmiu pierwszych poziomów i wygląda rewelacyjnie, a nawet rzekłbym obłędnie! Polecam sprawdzić osobiście ten port gry!


Powyższa lista zupełnie nie wyczerpuje tematu nowości, które pojawiają się teraz na retrokomputery, jest całkowicie subiektywna i pisząc to zakończenie przypominam sobie kolejne tytuły, o których powinienem wspomnieć i może też o nich napisać. Być może następnym razem to się uda? Co najbardziej utkwiło mi w pamięci a nie zmieściło się do powyższej dziesiątki? Takie gry jak: wydany już Wormhole na C64; tworzony VergeWorlds: Icarus (mający mieć wersje na takie systemy jak: Amiga, Atari ST, Sega Genesis czy Neo-Geo); Archon Adventures czy Dude Story na Atari XL/XE – też wymagają chociażby wzmianki. Dociekliwi pewnie ich poszukają w sieci (są już na moim kanale nagrane rozgrywki z tych gier czy tech-dem). Liczę, że następnym razem, będzie można o nich obszerniej napisać.

AUTOR: SABERMAN


PS. Dziękujemy Sabermanowi za powyższy przegląd debeściaków na mikrokomputery wszelakie, życzymy wytrwałości w doskonałej robocie, którą robi na swoim kanale, oraz liczymy na więcej jego artykułów na naszej witrynie! Mam nadzieję, że ten wpis zapoczątkuje kwartalny cykl Okiem Sabermana, w którym autor będzie przedstawiał najlepsze jego zdaniem gry z retro światka. Pozdrawiamy! (Borsuk).