Retro Rozmaitości | Październik 2018

nagłówek retro rozmaitościKolejny miesiąc za nami, korzystając z długiego weekendu zapraszam na retro prasówkę! 

Jak zwykle działo się na wielu różnych platformach sporo, postarałem się przepuścić przez filtr ze starej skarpety najciekawsze newsy i zaprezentować je w zwięzłej formie. Dzięki dla WojTa i Borsuka za podesłanie kilku linków. Ruszamy od bliskiego memu sercu bohatera…


retro rozmaitości rng


MediEvil [PS4]

Zaczynam od wieści z Krypty Sir Daniela w której niedawno byliśmy w ramach halloweenowego magla. W październiku obchodziliśmy 20 rocznicę wydania tej klimatycznej gry z jednookim kościotrupem, a 31 października Sony zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami opublikowało materiał promocyjny pokazujący pierwszy raz grę w akcji. Prawdopodobnie nie będzie drugiej części w pakiecie i prace dotyczą “tylko” jedynki. Co tak na sucho będziemy gadać, oglądajcie świeży trailer:

Ja osobiście jako wielki fan marki jestem zadowolony z tego co widzę, aczkolwiek nieco klimacik jakby siadł, nie jest tak mrocznie. Oryginalne części na swój unikalny sposób balansowały pomiędzy mrokiem a psychodelicznym cyrkiem, tutaj wydaje się za dużo tego drugiego, ale może to wina “scenariusza” tego trailera, który skupił się na radosnej wycince. Crash był, Spyro będzie, kogo jeszcze zobaczymy w nowych szatach? Chciałbym Gex’a…


Laser Squad [Atari XE/XL]

Niedawno przy okazji wywiadu z Bocianu wspominał on o Laser Squad w którego się zagrywa na swym ZX Spectrum. Jak się okazuje nasz rodzimy twórca gier na małe Atari będzie mógł już niedługo i na swej ukochanej Atarynce pograć w tego klasyka (Borsuk już nagabuje go na recenzję;). LS to taktyczna gra turowa w klimatach SF, która była inspiracją m.in. dla serii UFO. Konwersja będzie oparta o wersję z C64 i pracuje nad nią ekipa która właśnie skończyła Total Eclipse.


Jarlac [Amstrad]

O Amstradzie słów kilka bo znów zauroczyła mnie kolejna z zapowiedzi na ten sprzęcik. Jarlac od Retrobytes Productions zapowiada się na ciekawego action-adventure w klimatach fantasy. Jeśli uda się utrzymać płynność jak na trailerze to będzie hit!


Power Blade [ZX Spectrum]

Na Spectrusia konwersje z konsol wychodzą nad wyraz udane co na początku roku potwierdziły porty Mighty Final FightNinja Gaiden Shadow Warriors. Teraz zmierza do kolorowej krainy 128k port gierki z NESa pt. Power Blade. Pierwsze filmiki wyglądają obiecująco, twórcę można śledzić tutaj.


Holcan Warrior of the Sun [Commodore 64]

Ci goście są niesamowici, w tym roku T Storey, G Rottensteiner, A Volkers and S Collier wydali na świat Organism i Rocky Memphis The Legend Of Atlantis, pracują nad The age of heroesSoulless 2, a już w głowie mają kolejny pomysł. Holcan Warrior of the Sun musi jeszcze trochę poczekać, ale przecież niedawno to samo pisałem o The age of heroes, które już jest pisane na pełnych obrotach. Co tutaj mamy? Wygląda na duchowego spadkobiercę The Last Ninja, a znając tych gości nie tylko będzie to dobry szpil, ale i Psytronik wyda go fizycznie.


L’Abbaye des morts [Commodore 64]

Miesiąc temu wspominaliśmy o porcie L’Abbaye des morts na C64, a dziś mogę donieść, że szykuje się wersja fizyczna na carcie i dyskach, co więcej można już składać pre-ordery. Wysyłka i sprzedaż wersji cyfrowej ma ruszyć w styczniu 2019 roku, więc w sumie niedługo. 50 dolarów kanadyjskich brzmi mega zachęcająco, to co Borsuk, po kupnie Yoomp!64 bieremy tego szpila? ;) Zostało już niecałe 100 sztuk.


retro rozmaitości rng


Tower of Rubble [C64]

Zaczynamy od Polskiego akcentu. Redakcji K&A Plus nie trzeba chyba po tylu miesiącach nadawania retro rozmaitości przedstawiać? Gdyby było potrzeba to donoszę, że dostępny jest nowy numer od chłopaków! W tym miesiącu również są współodpowiedzialni za wydanie gry na C64 Tower of Rubble (wcześniej była na PC). Wygląda na szybką zręcznościówkę nastawioną na bicie rekordów. Strona A/V bardzo zachęca, poniżej trailer, a po gierkę odsyłam tutaj


PONG 4K [Amiga CD32]

W tym miesiącu odbyła się impreza RetroKomp, a na niej na GameDev Competition był prezentowany PONG 4K na Amigę CD32. Muzyka świetnie wpasowana, grafika również, widać że w takich skamielinach jak PONG wciąż drzemie potencjał na fajne szpile. Gierkę można pobrać z tego miejsca i pograć z znajomym.


Castlevania Requiem: Rondo of Blood i Symphony of the Night [PSN]

Na PS4 do kupienia jest od października nie lada ciekawy zestaw od Konami. Dwie już legendarne części Castlevanii Rondo of Blood [PC Engine, 1993] i Symphony of the Night [PSX, 1997], czekają na śmiałków, którzy wysupłają trochę grosza na PSN. W ruchu prezentuje się to tak:


Total Eclipse [Atari XE/XL]

Można już grać na małej Atarynie w konwersję gry z ZX Spectrum/Commodore 64 pt. Total Eclipse. Jest to gra przygodowa w 3D którą przeportowali głównie Polacy z wersji C64. Gra ma korzystać z dobrodziejstw Rapidusa dzięki czemu będzie płynniej chodzić (co jest istotne bo ze względu na powolną animację większość ludzi się zniechęciła). Po masę szczegółów odsyłam na atarionline


retro rozmaitości rng


Sega Mega Drive Mini w 2019 roku

Okazuje się że mini konsolkę 16bitowca Segi otrzymamy w 2019 roku i ma być jednocześnie dostępna na całym świecie, a nie tak jak zakładano – najpierw w Japonii. Ponoć wszystko po to byśmy otrzymali lepszy produkt. No cóż, chyba do Segi dotarły głosy zaalarmowanych fanów, którzy się dowiedzieli że konsolkę będzie robić AtGames. Firma ta raczej nie ma dobrej reputacji i już wcześniej robiła konsolki Segi z mizernym skutkiem.


Fejk nie fejk, ale Nintendo sixty fooooor!!!

N64mini od jakiegoś czasu wraca jak bumerang, ale oficjalnie nadal cisza. Pojawiły się w sieci fotki, które miałyby potwierdzić istnienie tej konsolki, ale jak donosi nintendolife to pic na wodę. Czy aby na pewno? Trudno powiedzieć, w końcu samo N nic nie ogłasza.

Mini konsolek jest już zatrzęsienie i choć żadnej nie kupiłem to ta właśnie ma szanse być tą pierwszą. Nigdy nie miałem N64, a podłączenie oryginału do LCD i kupno drogich cartów mi się nie widzi.


Atari w kieszeni

Atari dłubie od dłuższego czasu nad nową konsolą stacjonarną, która po roku zapowiedzi wiemy że będzie wszystkim i niczym, mamy jednak zupełnie inny news z tej stacji. Okazuje się że możemy już kupić Retro Handhelda stylizowanego na Atari 2600, który będzie zawierał w sobie 50 gier z tej maszyny. Można podłączyć pod TV i zagrać za ok 170 zł.


Intellivision też chce kawałek torta!

Wszyscy mają retrokonsolki, mam i ja! Tak zaśpiewano w biurze Intellivision i postanowiono zakraść się na rozochoconych konsumentów. Poniżej do obejrzenia filmik, cudownie zmajstrowany filmik należy dodać. Co tam nie będzie, kto nad tym nie pracuje, jakie to piękne wszystko, a potem trailer się kończy… i zastanawiasz się na cholerę ci to…


Sony też ma małego

Szczerze mówiąc to od cholery tych „minieretrokonsolek” i newsów z nimi związanych. Swoje 3 grosze dokłada Sony i ujawnia listę gier na PS Classic. Podobnie jak przy NeoGeo mini lista gier dla Japonii różni się od tej dla reszty świata, w tym wypadku USA/Europa. Pełna lista „naszych” gier poniżej:

 1. Battle Arena Toshinden (SCE)
 2. Cool Boarders 2 (SCE)
 3. Destruction Derby (SCE)
 4. Final Fantasy VII (SCE)
 5. Grand Theft Auto (BMG)
 6. Intelligent Qube (SCE) USA
 7. Jumping Flash! (SCE)
 8. Metal Gear Solid (Konami)
 9. Mr. Driller (SCE)
 10. Oddworld: Abe’s Oddysee (GT Interactive)
 11. Rayman  (Ubisoft)
 12. Resident Evil Director’s Cut (Virgin)
 13. Revelations: Persona (Atlus) USA
 14. Ridge Racer Type 4 (SCE)
 15. Super Puzzle Fighter II Turbo (Virgin)
 16. Syphon Filter (SCE)
 17. Tekken 3 (SCE)
 18. Tom Clancy’s Rainbow Six (Ubisoft)
 19. Twisted Metal (SCE)
 20. Wild Arms (SCE)

Ja osobiście podzielam zdanie Bodzia ze strefypsx, który napisał, że jest rozczarowany listą i tym jak spróbowano pogodzić gusta USA i Europy patrząc głównie na Amerykę… Swoją drogą Mroku miał nosa pisząc w tym tygodniu recenzję Resident Evil: Director’s Cut


retro rozmaitości rng


07 zgłoś się do Nyski!

Jak donosi atarionline i retronics można zamawiać limitowaną edycję kolekcjonerską gry 07 zgłoś się na małe Atari, która wyszła rok temu. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że dodawana jest do zestawu swojska Nyska ;). Ilość egzemplarzy jest mocno limitowana, 10 sztuk “dyskietkowych” i 10 “kasetowych”, więc kto wie czy jeszcze w ogóle da się je kupić – cena była ustalona na 149zł.


LEGO Gear Solid

Fenomen klocków LEGO jest mi dobrze znany bo jako dzieciak byłem ich wielkim miłośnikiem. Na starość też o nich nie zapominam grając w popularne gry z kanciatymi bohaterami jak LEGO Władca Pierścieni, czy LEGO Harry Potter. Jedna z najnowszych odsłon – LEGO Worlds daje jak widać duże pole do popisu dla domorosłych majsterkowiczów. Youtuber Craig Kelly stworzył w w/w grze wyspę Shadow Moses z Metal Gear Solid! Poniżej możecie sobie obejrzeć tą ciekawostkę, a z tego co widzę zabiera się on za kolejne projekty.


8 bitowa symfonia

8 bitowa muzyka ożyje w zupełnie nowych okolicznościach w czerwcu 2019 roku w Brytyjskim Hull. Planowany jest koncert na którym usłyszymy dorobek muzyczny ZX Spectruma, czy Commodore 64 w tym takich sław jak Ben Daglish i Rob Hubbard. O szczegółach koncertu poczytacie tutaj jest też czego posłuchać! 8 bitowa symfonia – brzmi dziwnie, ale jak posłuchacie tego co mają tam do odsłuchania to zmienicie zdanie


Odeszli w 2018 roku

Początek listopada to zwyczajowo czas wspominek ludzi, którzy odeszli grać na new game+ i choć chciałem tego uniknąć to październik sprawił, że tym smutnym akcentem zakończymy. 1 października 2018 roku, w wieku 52 lat zmarł Ben Daglish. Jeszcze akapit wyżej został wspomniany jako kompozytor którego się ceni i honoruje do dziś. Małobitowe gry nie byłyby tym samym gdyby nie on. Jego najbardziej znany dorobek w portfolio to muzyka którą współtworzył na potrzeby serii The Last Ninja na C64 i tym popisem jego możliwości się podzielę:

Last Ninja, The Wastelands

Skoro już jednak zabrało się nam na refleksję to wspomnieć należy o tym, że 24 kwietnia zmarł Pan Rick Dickinson, projektant pierwszych ZX’ówTo dzięki niemu ZX80, ZX81, ale przede wszystkim ZX Spectrum wyglądał tak a nie inaczej. Ten mały, ale łady i dobrze zaprojektowany komputerek zachwyca projektem do dziś co potwierdzam patrząc się na niego właśnie w tej chwili. Brytyjczyk był też odpowiedzialny za gumową klawiaturę co może niekoniecznie jest udanym pomysłem (z punktu biznesowego ze względów ekonomicznych był, ale użytkownicy mogą mieć inne zdanie…), ale to dzięki niej mamy określenie „gumiak” ;)

ZX Spectrum

Tym smutnym newsem kończymy na dziś, do zobaczenia za miesiąc w kolejnym podsumowaniu.

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox