Witam ponownie w kolejnej odsłonie naszego kieszonkowego cyklu! Poprzednim razem przyjrzeliśmy się jednej z rzadko na handheldach występujących składanek klasycznych gier od nikogo innego, jak firmy Konami. Konami GB Collection Vol. 1, bo o niej mowa, była tylko pierwszym z czterech takich wydawnictw, obiecałem więc sobie i Wam, drodzy czytelnicy, że w miarę wchodzenia w posiadanie kolejnych kartridży “kolektywnych” będę je opisywał na łamach tegoż portalu. Trochę czasu już od ostatniego naszego spotkania minęło, część z nas zdążyła już zapewne ponownie zatęsknić za pikselami, idziemy więc dalej.
Konami GB Collection Vol. 2 to, tak jak poprzedniczka, zbiór czterech kompletnie różnych od siebie gier reprezentujących odmienne gatunki. Nie znajdziemy w niej tym razem takich grubych ryb, jak Castlevania czy Contra, ale wierzcie mi – i bez nich czeka na nas mnóstwo zabawy!
PARODIUS
Oryginalny tytuł: Parodius Da!
Pierwotny rok wydania: 1991
Trzeba mieć niezłe jaja oraz/lub dystans do siebie, aby osobiście sparodiować swój własny twór innym tworem, do tego w czasie, gdy wciąż święci on triumfy na rynku. Takim jajcarstwem wykazało się Konami wydając Parodiusa – “parodię Gradiusa”, jak sam tytuł wskazuje. I choć system i mechanika gry faktycznie oparte są na tej poziomej strzelaninie, to na tym mruganie okiem w stronę gracza się nie kończy. Podczas rozgrywki znajdziemy nawiązania do innych ikonicznych tytułów Konami, jak Antarctic Adventure, Castlevania, Ganbare Goemon, Tokimeki Memorial czy TwinBee – pod postacią elementów plansz, bossów czy dostępnych do wyboru bohaterów-statków. Jeśli odnalazłeś się wcześniej w Gradiusie, to w Parodiusa wejdzisz z marszu.
Ciekawostka #1: W wersji na Game Boya, trzeci poziom ma w sobie ukrytą dodatkową planszę.
Ciekawostka #2: Wersja ta pokazuje też wiek sterowanych przez nas postaci.
BLOCK GAME
Oryginalny tytuł: Quarth
Pierwotny rok wydania: 1990
Mało ciekawy, generyczny wręcz tytuł zapowiada jakiś mało ambitny klon Tetrisa – całe szczęście wyjście poza ekran tytułowy pozytywnie weryfikuje nasze poglądy. Block Game (czy też Quarth) to połączenie gry logicznej, Tetrisa właśnie, oraz klasycznej automatowej strzelanki, w której naszym statkiem poruszamy tylko w osi poziomej (Space Invaders na przykład). Tak jak w Space Invaders kierujemy steteczkiem w linii lewo-prawo, tak samo też naszym zadaniem jest strzelanie, tyle że nie w pikselowych kosmitów, a w… figury geometryczne. Nie strzelamy w nie jednak po to, aby je zniszczyć, ale aby dołożyć cegiełki na wierzch zastanego kształtu. Kiedy osiągnie on formę idealnego czworokąta, cała konstrukcja znika. I na tym też polega nasze zadanie – na coraz szybszym zapełnianiu coraz gęściej pojawiających się na ekranie figur. Całość brzmi nieco zawile, ale prezentuje się niezwykle prosto w ruchu – i niesamowicie wciąga! Według mnie jest to najlepsza pozycja konamicznej składanki #2.
Ciekawostka: Quarth to staroć, który przed upchnięciem do kolekcji Konami zawitał też na automatach, japońskich komputerach MSX2, PC-98, X68000 oraz NESie, a później także na telefonach i-mode i i-Revo, oraz na konsolach Nintendo (Wii, 3DS, Wii U) poprzez cyfrowe Virtual Console.
TRACK&FIELD
Oryginalny tytuł: Konami Sports in Barcelona
Pierwotny rok wydania: 1992
Sporty olimpijskie to niezwykle dostojny temat – wywodzący się z czasów starożytnych, pełen wyniosłości, z unoszącym się nad wszystkim duchem współzawodnictwa… Tylko oczywiście gry video muszą ująć temu szlachetnemu wydarzeniu splendoru i zredukować go postaci minigierek wymagających naparzania w przyciski ;). A naszego Game Boya wymęczymy niemiłosiernie, bo na tej olimpiadzie dostępnych jest 5 równie przesilających paluchy dyscyplin: bieg “na setkę”, skok w dal, bieg z przeszkodami, rzut oszczepem i trójskok. Gra przed każdą konkurencją przypomina nam o zastosowanej klawiszologii, ale wszystko finalnie sprowadza się do tłuczenia naprzemiennie A/B i dociśnięcia w razie potrzeby dowolnego kierunku w odpowiednim momencie. Zajmujące doświadczenie wystawiające na próbę nasze wyrobione przez lata nadgarstki, ale raz, że zmierzymy się tutaj wyłącznie z komputerem, a dwa, że mimo wszystko konsolki trochę żal…
FROGGER
Oryginalny tytuł: Frogger
Pierwotny rok wydania: 1990
Ostatnia składowa kolekcji – i jednocześnie najbardziej znana. Froggera powinien kojarzyć każdy, niezależnie od wieku i stażu jako gracz – skacząca na północ żabka to klasyka znana równie mocno, co klocek z Tetrisa, czy paletka z Ponga. W tej wersji legenda doczekała się paru zmian – choćby tego, że ze względu na specyfikę konsolki na ekranie ukazane jest wyraźnie mniej (segmenty autostrady i rzeczki wymagające podzielone na dwa ekrany). Co poza tym? Żywsza paleta kolorów i wyższa rozdzielczość obiektów. Zmiany wyłącznie kosmetyczne, przy niezmienionych od prawie 40 lat zasadach rozgrywki.
Ciekawostka: Jest to zdecydowanie najstarsza z obecnych w składance gier. Po raz pierwszy ukazała się światu na maszynach arcade w roku… 1981!
Kolejny kartridż – kolejne świetne gry na nim upchnięte. Konami GB Collection Vol. 2, podobnie jak poprzedniczka, będzie świetnym zakupem dla każdego, kto ceni sobie stare tytuły i wciąż pogrywa sobie na Game Boyu Color. Wystarczy, że choćby jedną ze składowych darzymy sentymentem – a że jest ich tu potencjalnie aż cztery, to i dość wysoko postawiony dzisiaj próg cenowy tak bardzo nie dokucza… Żegnam się z Wami w tym wydaniu Kieszeni i zaczynam polowanie na części “3” oraz “4” – w końcu świeżo po wypłacie, haha!
Ciekawostka na koniec: Sama kolekcja, pomimo opatrzenia jej w Europie numerkiem “2”, była tak naprawdę… czwartą odsłoną Konami GB Collection. Podobna sytuacja spotkała każdą odsłonę tej miniserii.