Na wstępnie tego artykułu chciałbym Was wszystkich ostrzec, że mam dość osobliwe podejście do dźwięku oraz szeroko pojętego zjawiska muzyki. Od czasów nastoletnich amatorsko zajmuje się realizacjami nagrań dźwiękowych oraz udzielam się w różnych projektach muzycznych. Uwielbiam stare analogowe brzmienie z ”czarnych płyt” czy taśm szpulowych.Być może zrobię o tej tematyce oddzielny odcinek na moim kanale YouTube. Dzisiejszy tekst będzie poświęcony pokrewnemu tematowi połączenia pasji muzycznej ze starymi komputerowymi sprzętami retro. Dodatkowo materiał wideo który przygotowałem i udostępniam pod tym artykułem był częścią projektu zarejestrowanego do pracy ze studentami w temacie „technikaliów blogowania” z zakresu starej elektroniki. Oprócz gotowego finalnego materiału filmowego, przygotowałem dodatkowy film z zakresu sposobu realizacji odcinka wideo blogu. Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna pokrzyżowała te plany. Mam nadzieję że uda mi się w przyszłości wykorzystać przygotowane materiały zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.
Kilka lat temu wpadłem na pomysł wykorzystania mojej Amigi 4000 do słuchania muzyki głównie w formatach bezstratnych. Był to idealny kierunek rozbudowy Amigi, tak aby było można użytkować ją niemalże każdego dnia. Takie możliwości zostały wsparte przez kartę muzyczną Prisma Megamix, którą zainstalowałem w złączu Zorro swojej „Przyjaciółki”. Karta wspiera sprzętowe odtwarzanie takich formatów jak MP3, WMA, OGG,LC-AAC, Flac, Alac, Wav i wiele innych.
Yaqin MC-5881a podczas pracy z Amigą wytwarza sporo ciepła :)
Do Amigi przez bufor lampowy mam podłączony pełny lampowy wzmacniacz Yagin MC-5881a. Bardzo się cieszę że jest możliwość zakupu za rozsądne pieniądze wysokiej klasy sprzętu lampowego wyprodukowanego w Chinach. Ogólnie rzecz biorąc aby mocno nie wchodzić w techniczne aspekty dźwięku, mamy możliwość stworzenia dobrej jakości „sceny dzwiękowej”. Charakterystyka wzmacniacza lampowego dodaje odpowiednią ilość zniekształceń harmonicznych bardzo dobrze odbieranych przez ludzkie ucho. Technika tranzystorowa pod tym względem znacząco odbiega od tzw. „charakteru lampowego”. Proszę mnie źle nie zrozumieć, są dobrej jakości wzmacniacze tranzystorowe jednak o innej charakterystyce dźwięku. Między Amigą a wzmacniaczem dodatkowo wpięty jest bufor lampowy Yagin SD-CD3 dodający charakteru analogowego formatom cyfrowym. Nie piszę tu o magicznych urządzeniach, super kablach, czy innych akcesoriach które często bywają sposobem na wyciąganie pieniędzy od użytkowników takich sprzętów. Bufor lampowy jest bardzo odczuwalny „dźwiękowo” nawet przez niewprawione ucho.
Żarzący się w całej okazałości Yaqin SD-CD3
Sama Amiga współpracuje doskonale ze sprzętem lampowym. W nagranym materiale wideo znajdziecie odtwarzane utwory w różnych popularnych formatach muzycznych. Zaczynając od stratnych MP3 a kończąc na bezstratnych FLAC lub Wav. Moim zdaniem nawet jeśli używacie MP3 nagrany w jakości 320kb/s nie odczujecie utraty jakości. Przynajmniej ja nie słyszę różnicy między tak nagraną MP3 a formatem bezstratnym. Na potrzeby portalu YouTube i ze względu na licencje muzyczne użyłem do nagrań kompozycji do których mam prawa autorskie. Więc wybaczcie mi że nie będą to popularne utwory przez wszystkich dobrze znane. Same fragmenty będą w różnej stylistyce od akustycznych instrumentów przez delikatne przestery do mocnego rockowego brzmienia. Zazwyczaj udzielam się w nich instrumentalnie, głównie na gitarze basowej. Oceniam bardzo dobrze jakość tak odtwarzanej muzyki, sami możecie to zweryfikować w udostępnionych materiałach wideo.
Amiga podczas pracy ze sprzętem lampowym
Podsumowując uwielbiam korzystanie z Amigi w otoczeniu technologii lampowej, która powstała tak naprawdę kilka dziesięcioleci wcześniej niż sam rezystor półprzewodnikowy pozwalający na stworzenie urządzenia jakim jest komputer. „Czar” lampowego brzmienia jest niepowtarzalny. Słyszymy bardzo dynamiczny „sprężysty” i „aksamitny” dźwięk pozbawiony nieprzyjemnych zabarwień. Niestety bardzo trudno będzie go usłyszeć przez samo nagranie umieszczone w portalu YouTube. Umieszczając tam wideo muszę liczyć się z automatyczną kompresją dźwięku narzuconą przez sam portal. Pozostaje więc oprócz samego dźwięku bardzo przyjemna wizualnie praca wzmacniacza oraz żarzących się lamp oświetlających klawiaturę Amigi. Jednym słowem przyjemność i idealny relaks po ciężkim dniu pracy.
Pozdrawiam Paweł “nowy80Retro”Nowak
Do takiego zestawu nie podchodzę racjonalnie. Amiga 4000 i wzmacniacz lampowy to idealne zestawienia elegancji wraz z bardzo przyjemnymi wrażeniami dźwiękowymi.