Sprzęt | “Ultimate Cart” dla 8bitowego Atari

Ultimate-Cart-atariWitajcie moi drodzy, chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami na temat „Ultimate Cart” dla 8bitowego Atarii serii XL/XE. Nabyłem to urządzenie ze względu na możliwości czytania plików obrazów gier. W obecnej chwili nie daje takim możliwości inne urządzenie oprócz realnie przygotowanych cartidgeów. Myślę że ten stan rzeczy zmieni się w ciągu najbliższego czasu za sprawą nowego urządzenia Side III. Czym więcej rozwiązań i możliwości tym lepiej dla całej społeczności Atari. Urządzenie zbudowane jest w formie kartridża z możliwością użytkowania kart SD. Elektronika została wykonana precyzyjnie na wysokim poziomie. Urządzenie wyposażone jest w samo bootowalne funkcjonalne menu oraz przycisk resetu. Obudowa elektroniki została przygotowana na drukarce 3D. Posiada dyskretne niemalże niewidoczne okno dla diody sygnalizującej pracę urządzenia. Okno to wykonane jest z cieńszej warstwy plastiku niż pozostałe części obudowy.

Mój egzemplarz został wykonany w 2015 roku

Eksploracja katalogów zawierających setki plików nie stanowi większego problemu i działa nadzwyczajnie szybko. Do tego dysponujemy skrótami klawiszowymi dzięki którym możemy przewijać całe ekrany plików. Urządzenie jest w stanie odtwarzać pliki XEX oraz obrazy kartridżów ROM czy BIN. Nie ma możliwości czytania obrazów dyskietek ATR.  Jeśli posiadamy Rapidusa i mamy konflikt ładowania oryginalnego kartridża z corem karty turbo, właśnie Ultimate Cart jest dobrym rozwiązaniem do uruchomienia takich obrazów Kartridżów wraz z Rapidusem. Jak testowane urządzenia radzi sobie z kartą turbo, możecie sami zobaczyć w przygotowanym materiale wideo.

Kartridż współpracuje z kartami SD sformatowanymi w systemie plików FAT32

Maksymalna wielkość obrazu czytana przez urządzenie to 1024KB. Nie znam w momencie pisania tego artykułu szczegółowych parametrów które będą dotyczyły nowego SIDE III. Z przyjemnością porównałbym urządzenia, które będą miały zgodnie z zapowiedzią nowo przygotowywanego urządzenia zbliżone parametry. Warto rozważyć zakup Ultimate Cart ze względu na funkcjonalność czy bardzo ładnie wykonane w stylu 8bitowego Atari menu. Można kupić urządzenie wyprodukowane w Europie, bez wysokich kosztów związanych z cłem czy transportem. W portalu eBay mamy dostępne kartridże wytworzone w Włoszech oraz Grecji. Samo urządzenie to doskonałe uzupełnienie SIO2SD czy SDrive Max którego ze względu na prostotę oprogramowanie używam najczęściej.

Elektronika urządzenia w całej swojej okazałości :).

Ze swojej strony polecam urządzenie głównie ze względu na możliwość  czytania obrazów ROM czy BIN.  Urządzenie jest bardzo szybkie i łatwe w obsłudze. Ma bardzo ładnie zaprojektowane menu, przy czym jest wykonane na wysokim poziomie. Jego główną wadą jest brak możliwości czytania formatu ATR. Niestety rozbudowane wielo dyskietkowe produkcje dostępne tylko w tym formacie nie będą czytane przez Ultimate Carta.  Z mojej strony to tyle, zapraszam do obejrzenia przygotowanego  materiału wideo na który pokazuje jak działa w praktyce samo urządzenie.

Paweł “nowy80Retro” Nowak

Retrometr

Przemyślane urządzenie czytające pliki ROM czy BIN. Najładniejsze menu “nawigacyjne” jakie widziałem na 8bitowym Atari. Idealne uzupełnienie dla urządzeń typu SIO2SD czy SDrive Max.

Materiał wideo


materiał wideo w wersji angielskiej

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.