Wyzwanie Retro Bingo na RnG: 2 edycja (update grudzień)

retro bingo 2.0

Rozpoczynamy serię miesięcznych podsumowań Bingo, pierwszy miesiąc za nami.

Bingo ruszyło już na dobre i to widać bo ruch na łączach spory. Jak nawet Czarny Ivo pyta kiedy data podsumowania to wiedz że jest grubo! Swoją drogą zmartwił mnie Ślepy, poparzył na tabelę i ocenił że do końca lutego wpadnie calak ;/. Tak więc od teraz mamy dwa bingo, jedne dla nas, drugie dla Ślepego ;]. Tam gdzie my mamy 1 grę, Ślepy musi przejść 3 ahhaah. Koniec z dywagacjami, idziemy do konkretów:


Wyzwanie Retro Bingo 2

Retro Bingo 2

ZASADY

 • zaczynamy grę od 1 grudnia 2019, zakończymy 1 czerwca 2020 (gry zaliczone wcześniej odpadają, napoczęte przed 01.12, a skończone po mogą być)
 • jedno pole = jedna gra, jedną grę liczysz raz. Wyjątek stanowią pola D2, E3 i C5, tutaj można wykorzystać gry użyte również do innych pól
 •  trzeba mieć 5 pól w jednym rzędzie (pion, poziom, ukos) by uzyskać bingo
 •  w przypadku zakreślenia już jednego pola, podobnie jak w krzyżówce zostaje ono „pełne” i możesz je wykorzystać przy robieniu innego bingo
 • twoje ostateczne ułożenie bingo zatwierdzasz wraz z końcem zabawy, do tej pory możesz dowolnie kombinować z umieszczaniem skończonych przez ciebie gier
 • w razie ogrywania kompilacji gier w której znajduje się więcej niż jeden szpil (np. Contra Anniversary Collection), każdy traktowany jest jako osobna gra
 • uczestnictwo kompletnie „for fun”, nie będziemy nikomu zaglądać do łóżka i żądać udowodnienia skończonych gier, sami też bierzemy w grze udział
 • mimo iż to strona retro, to nie ma nic złego w tym że przechodzisz jakąś nowość i ją dasz do bingo jeśli spełnia kryteria pola
 • gdyby zasady wymagały doprecyzowania to rezerwujemy sobie prawo do ich modyfikacji

Repip: oj w grudniu dałem popalić, popatrzcie ile kafli wpadło! W tym tempie 2x calaka bym zrobił, ale po grubym grudniu w styczniu nie będzie tak kolorowo ;). Chwilowo nie łączy mi się to w całość, ale czasu jeszcze sporo.

 • E1 – Hipster – po salonowym hicie “Gnaj Robaczku!” moja córa odkryła kolejną planszówkę, tym razem “Smok Wawelski“. Świetnie skonstruowana, pomysłowa i idealnie dopasowana do 3-4 latka, ojciec również gra, a jak!

 • E4 – Lykan – Mario Kart DD!! na GC złoto w turniejach na poziomach 50cc/100cc/150cc, grałem dużo Diddy Kongiem (małpa) i Koopa Troopa (żółw), a więc zoo na całego
 • E5 – Dinozaur – Wario’s Woods na NES, ogrywałem od lipca z przerwami, w grudniu w końcu zakończyłem. Prawdziwy Dr Mario killer!
 • C4 – Zakon Pada – Sled Storm na PSX pod wpływem recenzji Gomlina musiał paść, a po nim od razu combo…
 • A2 – Nerd – Sled Storm na PS2 ukończony! Cały czas pędziła ze mną Tracey Maretti. Mało było widać, bo jechała w kasku, a szaleńcze tempo nie pozwoliło się skupić na jej walorach, ale pole w bingo się liczy!

Sledu Stormu na PlayStationu Dwa urywa dupe!

 • D2 – Koneser – 4x wyścigi wpadły, a będzie tego więcej, coś się wkręciłem na maxa w ten gatunek, a kupno nowego batmobila w salonie Toyoty potęguje chęci ;)
 • D4 – Adrenalina – padł OutRun 2006 Coast2Coast, ostra jazda! Pod koniec lekko nużyła, za duży rozłam pomiędzy proporcjami wyścig/reszta eventów gdzie na 10 jest 9 wyścigów. Szkoda że nie dano więcej driftowych wyzwań i don’t loose your girlfrend czy chociażby knockouów, których chyba 3 były w całej grze. Na szczęście prócz wyzwańFlagmana są jeszcze wyzwania sexi lasek i tam jest już bardzo różnorodnie

WojT: u mnie niestety początek słabiutki. Bardzo dużo się działo w grudniu w moim życiu prywatnym i zawodowym i po prostu na poważniejsze ogrywanie brakowało zwyczajnie doby. Coś tam rozbabrałem, coś pomacałem, jakieś przymiarki zrobiłem, ale ogólnie niewiele ciekawego się wydarzyło. Ale to dopiero przecież początek, prawda? Mamy jeszcze furę czasu przed nami i coś przecież już się przygotowuję, więc nie będzie tak źle! Co tam mam u siebie?

 • D1 – Wojownik Dywanu – Tetris, Chip & Dale (obie na NES) – po zakupie fajnej konsolki Pegazus (pisownia oryginalna), siadamy sobie często z synem (a czasem i z żonką) i ogrywamy Tetrisa czy Chip & Dale. Miło na kanapie jest :)
 • E1 – Hipster – Catan Łowcy Smoków pojawiły się na stole kilkukrotnie w okresie świątecznym.

osadnicy z catanu gra planszowa

 • B2 – Gazownik – przeszedłem BC Quest for Tire – no co, że krótkie? Liczy się sztuka ;) Borsuk pobił mój rekord (6800), ale ja od czasu do czasu robię rundkę i próbuję go pokonać.
 • B3 – Selfie – po zakupie konsolki Pegazus oraz The C64 Maxi, obcykałem kilka fot – tu Endless Forms Most Beautiful, które jest bardzo zacnym szpilem na C64 i na pewno zostanie ukończone jako jeden z celów Bingo.

To na razie tyle, bo przecież większość krateczek ma podtytuł “Przejdź grę…” a jeszcze nic nie skończyłem, wszystko rozpoczęte i zasadzam się taktycznie na te tytuły :) Zapowiada się trochę ciekawego ogrywania, bo przed nami jeszcze Gala RnG, w której na pewno wytypujemy kilka ciekawych tytułów, więc będzie grzechem ich nie ograć :)


Borsuk: Ja wpadłem tylko na chwilkę, gdyż nie miałem czasu grać ostatnio wcale. Jest tu jakiś cwaniak? Jestem! Więc zabawiłem się w cwaniaka i mam dwa pola!

A3: Klan Dżoja. Przeszedłem po raz kolejny BC’s Quest for Tires, gdyż chciałem pobić rekord. No i pobiłem zdobywając marne 6 800 punktów. Czekam, aż ktoś mnie pobije to dam więcej. Prościzna.

B3: Sefie. Jak już pobiłem rekord, to zrobiłem fotkę tego wyniku. A co się będę. Wynik marny, fotka piękna ;-).  Chciałem, żeby ktoś się pobawił wtedy ze mną w pobijanie rekordów, ale wszyscy mieli to w dupie, więc nagroda, czyli skrzynka Jim Beamów poleciała na sylwester, na który pojechałem. Chłopaki się cieszyli, aż im fajerwerki z nosa szły.

6 800 punktów w Quest for Tires. Ktoś chętny do pobicia, bo nie mam motywacji. Prościzna!

Jeszcze trochę czasu nie będę w nic grał, gdyż mam inne rzeczy na głowie. Później jednak na pewno przejdę: Boulder Dash – już przechodzę, ale tylko dwa razy zapętlam, przydałoby się ze cztery… Moon Patrol – szósty wynik na świecie na PS4, dawno nie grałem, ale muszę potrenować, bo chciałbym z Larkiem nagrać różne wersje do GnG. A od kumpla pożyczyłem Xbox One i sobie przejdę Gears of War 4 i Halo 4, gdyż bardzo lubię te świetne serie science fiction. Z repipem mam zamiar pocisnąć do końca stylizowane na retro – wyścigi Horizon Chase Turbo, a jak on nie wymięknie do końca to także dwugałkowego shmupa Nex Machina. Samemu mam zamiar skończyć kapitalnego platformera przygodowego z widokiem z boku, czyli Inside. Nic więcej nie planuje, bo jak się plany robi to się wszystko później…


LukegaX: Polowanie na okienka bingo czas zacząć! Pewnie będę się równie dobrze bawił jak poprzednim razem odkrywając rozmaite szpile dając im szansę by zaliczyć questa ;)

Szczerze przyznam że tym razem nieźle się rozpędziłem, bo w pierwszym miesiącu zaliczyłem aż 5 wyzwań

 • C1 Fantasta  – Borderlands 2 GOTY
 • E4 Lykan  – Interpose X-mas Greetings
 • B5 Kultura – Kultura –  Oliver Bowden “Assassin’s Creed: Renesans”
 • C2 Młody Retros – Crazy Taxi III (2003)
 • D2 Konseser – Jazz Jackrabbit: Holiday Hare 94, Jazz Jackrabbit: Holiday Hare 95 i Jazz Jackrabbit 2: Holiday Hare 98

A jeżeli chodzi o plany na następny miesiąc to powoli kończę pewnego zimowego indyka na A2 oraz rozpocząłem extremalną przygodę z mało znanym, acz dobrym klonem Tony’ego Hawka na nartach – czyli D4, kto wie – może i E5 też wpadnie ;)


Czarny Ivo: Witam w drugim wydaniu w retro bingo. Tym razem postaram się uczestniczyć aktywniej niż w zeszłym roku. Choć już wiem, że niektóych pól nie zdołam wypełnić to postaram się odhaczyć jak najwięcej. Zaczynamy!

A1 [Patriota] Sądziłem, że nie uda mi się ukończyć gier pod konkretne narodowości ale przypadkiem okazało się że była promocja na bardzo ciekawę grę My Memory of Us popełnioną przez Polaków. Jest bardzo podobna do Valiant Hearts. Rozgrywka to platformówka 2D skupiona na zagadkach, osadzona w fikcyjnej wojnie przeszłości z robotami. Ale szybko się domyślamy, że chodzi o II Wojnę Światową i Niemców. Bardzo przyjemna gra na kilka godzin. Dobre zagadki i emocjonująca historia tym bardziej, że nasza, kochana, najlepsza, polska, biało-czerwona;-)

E1 [Hipster] W Sylwestra wraz ze znajomymi rozegraliśmy partyjkę w Time Stories i Tajemnicze Domostwo. Pierwsza to takie odgrywanie opowieści, w której celem jest odkrycie zagadki co zdarzyło się na uwięzionym na lodowcu tankowcu (dodatek Wyprawa Endurance) i długo trzeba by opowiadać, ale bardzo fajna kooperacyjna gra. Druga to karcianka podobna do opisywanej tu lata temu gry Dixit. Jednk tu jest jako taka fabuła i cel. Otóż jeden z graczy jest duchem zamordowanej w tajemniczym domostwie osoby i za pomocą snów (kart z bardzo abstrakcyjnymi obrazkami mającymi budzić różna skojarzenia) stara się naprowadzić detektywów (pozostałych graczy) kto, czym i gdzie zabił. Proste zasady i fajna gierka dla zgranej paczki znajomych.

C3 [Poszukiwacz] Przeszedłem platformówkę, pełnoprawny dodatek do gry Shovel Knight o podtytule Spectre of Torment. W odróżnienia od pana Łopaty Spectre Knight zdaje się być bardzo zwinny, bo walczy w bardzo ninjowym stylu i ukończenie gry to była czysta przyjemność. W Sam raz trudna i sporo fajnych dużych bossów, dzięki czemu moje kolejne pole to …

D5 [Like a Boss] No cóż w samym Shovel Knight było chyba z 10 bossów, a oprócz tego ukończyłem też, w ramach Contra Anniversary Collection, Operation C i tam było kolejnych pięciu, więc małym kosztem mogę z czystym sumieniem mogę zakreślić to pole ;-) Na siłę mógłbym jeszcze wrzucić D1 [Wojownik Dywanu] bo później w Sylwestra graliśmy jeszcze całą paczką w różne mini gierki w grze Snipperclips, ale nie była to fabuła więc nie naginajmy rzeczywistości. Jednak co się odwlecze to nie uciecze bo obecnie gram z żoną w Trine 4 w kooperacji, więc D1 szykuje się na kolejny wpis ;-)

Gomlin: Witam serdecznie Bingowców w drugiej edycji tej przedniej zabawy! Nie mam pojęcia skąd zaszczyt ponownego wystąpienia w celu comiesięcznych podsumowań postępów, ale chętnie wypowiem się te kilka słów co tam u mnie w konsolach piszczy. Miesiąc zabawy zacząłem nawet spoko – na listę wpisuje się 3 pola. A bierzmy jednak pod uwagę, że to grudzień (święta/sylwek), także sporo czasu odeszło na rzecz obowiązków z tym związanych. No to jedziemy!

B5 Kulturka: Grosza daj Wiedźminowi, Sakiewką potrząśnij Wuooo. Obejrzałem cały sezon netflixowego Wiedźmina. Przyznam, że serial spełnił moje oczekiwania. Nie oczekiwałem cudów, tylko dobrego serialu na nudny wieczór. Jedynie co to na minus pogmatwana chronologia, ale jak dojedziemy do końca to wszystko staje się dosyć jasne. No i ten Jaskier, grosza daj…

C2 Młody Retros, ale przenośny. Ograłem gierkę na GBA, a była nią: Mario & Luigi SuperStar Saga. Prześwietny RPG na kieszonosolkę i jak sam to ująłem – jak na skromnego GBA, dość innowacyjny. Jeżeli chcecie przeczytać o niej więcej to zapraszam na moją reckę na CP!

E3 El Mszero, Ole! A gdzie mashowałem? Jestem normikiem i jak to normik, gdy natrafiłem na problem – zacząłem szukać wyjścia. W ściągniętym z GamePassa na XO ściągnąłem Mortala w wersji XL. Przy jednej z wież natrafiłem na kłopot w postaci jednego z zawodników. Gdy po kilku próbach żadna taktyka nie działała… zacząłem radośnie podbijać skurczybyka. I tak przez całe obie walki. W sumie to paru innych też tak załatwiłem… Bezlitosne!

To wszystko kończę i do następnego podsumowania!


Przypominamy że to nie jest impreza zamknięta i liczymy również na Wasze typy w komentarzach! Jak zwykle uruchomiłem po prawej stronie banner “Retro Bingo” którym na skróty dostaniecie się do najnowszego podsumowania (na mobilkach trzeba posmyrać na sam dół).

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox