7 lat na gazie w internecie!

Ponoć gaz zakręcają, a u nas dalej wszystko gra! Retro na Gazie poczyna sobie dalej zrywając kolejna kartkę z kalendarza, to już 7 lat od startu!

Czas leci nieubłaganie, jak sobie przypomnę nasze partyzanckie początki to aż micha się cieszy, a jak sobie uświadomię że prócz mnie wciąż 3 zgredów z tego okresu dinozaurów jest aktywnych do dziś z nami to cieszę się podwójnie (Borsuk, Keczup, Czarny Ivo jesteście debeściaki!). Popatrzcie na screena, oto nasz pierwszy post typu hello world wygenerowany na stronie. Stronie której w tym momencie nikt nie znał prócz kilku wtajemniczonych ludzi spiskujących na wygenerowanym byle jak byle było forum typu “fora.pl”. Cytując mój pierwszy post “życie zweryfikuje co z tych planów wyjdzie”, no i chyba już możemy powiedzieć ze się udało ;).

 

treść pierwszego wpisu nie była zbyt górnolotna, ale RnG właśnie takie miało być – konkret bez kija w dupsku

Takie chwile jak ta ładują baterie, gdy się 7 lat człowiek buja w tym samym temacie to nadchodzą pewne zwątpienia i “gupie” myśli, ale mając taką redakcję i społeczność nie da się całkowicie zrezygnować z pasji. Wbrew ogólnym trendom u nas gaz wciąż jest transmitowany i mamy go pod dostatkiem dla wszystkich! Podsumujmy razem ten rok przyglądając się największym zmianom i wydarzeniom.


Zlot RnG i GnG 2021

Nieco na spontanie po zeszłorocznych urodzinach RnG oraz GnG odbył się zlot naszych społeczności w Kraków Arcade Museum. Do pełnej relacji zapraszam tutaj, w ramach przypomnienia powiem tylko tyle że było super i zaskoczył mnie nieco feedback ludzi, tym bardziej że nie była ta akcja mocno planowana ani promowana, wszystko na zasadzie kto miał być to był eheh. Ludzi dużo więcej niż na fotce (też zorganizowanej na spontana, tak że nie wszyscy o niej wiedzieli… ;), giercowania po czerep, a dyskusje “ekipy balkonowej” jakże fachowe! Może w tym roku też coś na spontanie rypniemy? Ja jestem chętny ;).

Relacja | Mini zlot RnG i GnG w Kraków Arcade Museum


Retro Rekordy i Baza Gier 2.0

W tym roku szczególne podziękowania lecą również do Wojta, a to z kilku względów. Przede wszystkim zautomatyzował i ulepszył nam dział HiScore Alley i Bazę gier, dzięki czemu są teraz w fikuśnych tabelach, łatwiej coś znaleźć i pogrupować. Ja z Borsukiem wpadliśmy tylko na combo hiperłącze+kotwica co wymagało sporo nakładu czasu i zaczynało później mulić stronę gdy się to rozrosło. Wojt temu zaradził i chwała mu! Dodatkowo na bieżąco dodaje nowe pozycje i jest tutaj gatekeeperem, wszystko co wysyłacie na skrzynkę ws. rekordów później trafia w jego łapy i przekuwa to na naszą tabelkę.

nowy hi score alley by wojt


Borsuk TV: turnieje, radio i koks

Już na ostatnich urodzinach donosiłem o sukcesach solowej kariery Borsuka, już wtedy był to gruby szajs i pomarańcze, ale jak przez rok się to rozrosło! Borsuk nadaje czasem codziennie na żywo przez miesiąc wciągając nosem konkurencję. Montek dzielnie pilnuje by Adam nie odwalił kity przez co chodzi się regularnie dotlenić. Czego to u niego nie ma! Subów pełno (1000 pękło!), moderacja czata, donacje, goście (Waldek king!) i turnieje! Te ostatnie to wciąż rzadkość, ale za to jaki mają rozmach! Pamiętny turniej w SWOSa przejdzie do historii, nie gorzej było z Tekkenem. Swojska atmosfera nory robi swoje, ciekawi mnie jak będzie wyglądała po remoncie. Jakby było mało w ostatnim czasie Borsuk stał się również radiowcem, puszczając na youtube retro radio na całą noc. Pierwsi debeściacy retro sceny muzycznej już wyrazili błogosławieństwo na puszczanie ich płyt, będzie grubo!

turniej Tekkena na bogato, kolejny w Soul Calibur


Discord i hawajska dla każdego!

Tutaj w sumie wkład retronagazie jest niemal zerowy, ale moim zdaniem warte jest to odnotowania. Od jakiegoś czasu mamy redakcyjny kanał na discordzie, obrósł on niemal legendą, bo każdy o nim słyszał a nikt nie widział ;). Kanał redakcyjny jest dla wąskiej grupy osób która tworzy treści na RnG, tam koordynujemy swoje działania i skupiamy się na konkretach. Wielu czytelników zgłaszało uwagi, że przydałby się społecznościowy kanał otwarty dla każdego retro maniaka z naszej paczki. Chłopaki zrzeszeni wokół Retro TV Borsuka (w głównej mierze to zasługa Jacka Pająka) uruchomili właśnie taki kanał na disco. Prócz wielkiej społeczności jest tam też miejsce na osobne wątki dot. RetroBorsuk TV, Gramy na Gazie oraz Retro na Gazie. Borsuk na swym kanale daje linki dające dostęp do grupy więc warto zajrzeć dziś wieczorem na jego show na youtube ;).


wiatr zmian?

Od kilku miesięcy mam efekt “po chłopie”, szeroko rozumiane życie mnie konsumuje i nie mam sił i czasu na granie, coraz trudniej też ogarnąć RnG. To już 7 lat jak tydzień w tydzień piszę teksty (na liczniku ponad 300!), robię update plugów i WP, piszę komentarze, obsługuję społecznościówki, robię grafiki, ogarniam redakcję i szukam nowych pomysłów na stronę. Bardzo się cieszę że do głosu dochodzi “młodzież”, dzięki której możemy wciąż utrzymywać RnG na wysokim poziomie i dostarczać regularnie teksty. Dotychczasowy trójkąt: repip (organizacja+grafika) – Borsuk (werwa&marketing) – Wojt (technikalia) się nico powypalał i chciałbym przedstawić tutaj ludzi, którzy sprawiają że my możemy chwilę odetchnąć będąc spokojni o losy strony. Przede wszystkim największe dzięki dla KSH, dotychczas zajmował się głównie korektą, ale od jakiegoś czasu częściej sam pisze, ma uprawnienia moderatora i obrabia grafiki. Duet Prezesowa i LukegaX dostarcza masę tekstów dzięki czemu zawsze jest co publikować, za co również dziękuję. Co jest oszałamiające również stary piernik Keczup wrócił i w ciągu kilku miesięcy napisał więcej niż w ciągu kilku lat! Welcome back maj old frend!

O mały włos w rocznicę musiałbym poinformować o tym że Retro Rozmaitości zdechły. Ciągnęliśmy ten kącik prasowy kilka lat, najpierw ja, potem Borsuk, próbowaliśmy wspólnymi siłami, ale coraz trudniej było znaleźć czas. Wbrew pozorom to niewdzięczna harówka, niby klikasz w link i przepisujesz 3 zdania + filmik na youtube, ale w praktyce to dużo bardziej czasochłonne, a komentarzy niewiele… Już miałem gasić światło gdy znalazł się ktoś, kto chce pociągnąć temat dalej! Drodzy Państwo przedstawiam Wam @Valoo. Sroce spod ogona nie wypadł, prowadzi własnego bloga o Nintendo 64 i już zajmował się prasówkami. Mocno sobie poczyna w panelu redakcyjnym i szlifuje już dla Was kolejne Retro Rozmaitości. Oby werwy nie zabrakło!


Mamy to po raz siódmy!

Jak widać dzieje się, w starym piecu dioboł pali, a i młodzi się garną do roboty. Co przyniesie kolejny rok trudno orzec, jak zwykle nie mam żadnych planów. Zwyczajowo mam przyjemność jak co roku podziękować całej gazowniczej centrali, wszystkim którzy oglądają, subują, czytają, dają łapki w górę, pojawiają się na imprezach i czatach oraz aktywnych na społecznościówkach. Wielkie dzięki! Przede wszystkim dziękuję jednak tym którzy zostawiają pod naszymi materiałami komentarze. Nie musi to być elaborat, pamiętajcie, z tej strony nikt z nas pinionsów nie ma, wszystko co dostajemy to komentarz który daje nam paliwo do dalszego pisania. Następnym razem nie zapomnijcie zostawić po sobie śladu, pamiętajcie że disqus pozwala również na komenty osób niezalogowanych, gdy już tak gaworzymy to nie omieszkam wspomnieć o fejsie, tłicie i insta, wbijajcie!

NIECH MOC RETRO BĘDZIE Z WAMI A EKRAN HISCORE ZAWSZE Z WASZYMI WYNIKAMI!

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox