9 urodziny RnG w internecie!

16 maj… internet mi podpowiada, że tego dnia mamy święto Straży Granicznej, no cóż, musimy się widać dzielić tym dniem, gdyż 16 maja właśnie co roku obchodzimy urodziny RnG!

To już 9 lat, niezły wyrok… zaczynając mocno chałupniczo ten “projekt” jak to się dziś określa, nie wiedziałem na co się piszę. Czy bym dowiózł temat mając tego świadomość? Czy startujący wtedy ze mną ludzie tacy jak Keczup, RetroBorsuk i Czarny Ivo by w to weszli? Przyjmijmy że tak ;). Lata lecą, nowi ludzie zasilają nasz grajdołek, dziś o najświeższym (no może nie do końca świeżym;) narybku wspomnę. Tak sumując kolejny rok z rzędu mam pewien problem, bo trudno jest wszystkich wymienić, każdego należycie docenić, nieoceniona Prezesowa i LukegaX sypią wciąż tekstami, Keczup nie traci jakości mimo ewidentnego przeterminowania, Borsuk nas wspiera jak może mimo ogromu swojego przedsięwzięcia, nieoceniony Wojt i jego ścisły umysł, przebudzony Sikor, doskakujący gdy trzeba KSH, Valoo który wciąż ma pieczę nad newsami (właśnie nad nimi pracuje, wpis wkrótce), gratulacje dla Czarnego Ivo, dwójka dzieciaków to już poziom hard, wiem coś o tym;). Oj trochę się wspólnie zestarzeliśmy moi drodzy, ale jesteśmy jak te gry retro, z czasem jesteśmy już tylko lepsi!

A co można odnotować do naszej kroniki? Kilka rzeczy należy wypunktować:

1000 ludzi obserwuje naszą twarzoksiażkę

Facebook był pierwszym naszym wyborem jeżeli chodzi o społecznosciówki, potem dopiero doszły kolejne. I pomimo tego że mi z fejsem nie po drodze, to odnotować należy, że to jest nasz nomber łan soczjal media na retronagazie. Liczba ludzi obserwujących nasz profil przekroczyła już 1000! Także drogie grono czytelników, jeśli nadal tego nie zrobiliście to jest okazja nas polubić, przy okazji pamiętając, że można to zrobić na facebooku, instagramie oraz twitterze a ostatnio także na youtube, ale o tym kilka akapitów niżej.

Wojt i voodoo SSL

Miałem kilka sygnałów od czytelników w przeszłości, że z powodu braku SSL na retronagazie nie mogą do nas zaglądać. Ja z technikaliów jestem nie dość że słaby to nie ukrywam że wręcz nie cierpię zajmowania się tym aspektem strony, więc temat wisiał w próżni przez jakiś czas. Na szczęście mamy na pokładzie Wojta, który takie rzeczy ogarnia i przy pomocy voodoo ogarną nam ten temat i ponoć jesteśmy już po właściwej stronie mocy. Także ten tego, nie bójta się!

Liga RnG

W listopadzie zakończyliśmy drugi sezon naszej ligi RnG. Pomysł “zażarł” do tego stopnia że bito nawet rekordy światowe w wybranych grach, no ale jak to w tym powiedzeniu Piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy, tutaj wygrywa na końcu zawsze Jino ;). Aktualnie trwa 3 edycja, równie zażarta jak poprzednia, doszedł do tego element transmisji live u Borsuka i tu są plany na przyszłość ligi, która miałaby być turniejem online na zasadzie “tu i teraz”, pierwsze przymiarki będą 29 maja, oczywiście na kanale retro sierściucha. Niezależnie w jakim kierunku ten pomysł się rozwinie, Liga RnG okazała się czymś fantastycznym i jest powodem dla którego nasi wymiatacze giercują dziesiątki godzin w retro giereczki.

stage 3 liga RnG

FujiCup

Stało się, kolejna wiekopomna chwila w historii polskiego retrogejmingu nastała przy skromnym, ale jednak współudziale RnG! Duet Bocianu i Borsuk postanowili nagrodzić najlepszych twórców gier na Atari XE/XL. Zamysł był taki by nagrodzić najlepszych twórców gier na atarynkę w roku 2023 i przy okazji zachęcić innych do zakasania rękawów i dokończenia swoich rozgrzebanych projektów. Poprzez nagrodzić mam nie tylko na myśli okolicznościowy dyplom i uścisk prezesa nad kebabem, oj nie! W wyniku zbiórki kasy, w dwóch kategoriach nazbierała się niezła sumka!

Nagroda Jury, pula: 7715 PLN
I miejsce – Time Wizard, autor Amarok (4629 PLN)
II miejsce – Dude Story, autor Mq (2314 PLN)
III miejsce – Night Knight, autor Lars Langhans (771 PLN)

Nagroda Publiczności, pula: 6751 PLN
I miejsce – Time Wizard, autor Amarok (4050 PLN)
II miejsce – Dude Story, autor Mq (2025 PLN)
III miejsce – Night Knight, autor Lars Langhans (675 PLN)

Tak więc jak widzicie było o co walczyć! Oby był to mocarny kop w kierunku rozwoju gier na atarynkę i od teraz wychodziły jeszcze większe killery na tego 8bitowca (pełny spis głosów i tytułów tutaj). Po tegorocznej edycji Grawitacji myślę, że zapowiada się ciekawy rok. Panowie zapowiadają że i w 2024 roku podejmą się organizacji kolejnej edycji FujiCupa i stworzą z tego stały punkt programu w retro kalendarzu. Kibicujemy!

Zlot RnG, GnG, Borsuk i Montek TV 2024

Kolejny rok i za nami również kolejny zlot. 20.04.2024 – ta data przejdzie do historii jako pierwszy plenerowy live na kanale Borsuka (nie licząc testu), cóż to było za gargantuiczne otwarcie! 100 osób na samym zlocie, kilkaset na live, godziny przegadane do dzierżonego przez Qurta sprzętu, jest moc! Tak się bawi społeczność RnG, GnG i RetroBorsukTV! Rzeczony live Wam linkuję pod akapitem, a na relacje pisemną zapraszam tutaj.

Szyszka buja się na pokładzie

W mijającym roku mieliśmy atak świeżego choć nieco zalatującego już człowieka, a dokładnie wpadł do redakcji i rozgościł się Szyszka! Szyszek ewoluował na RnG dość szybko i do tego rozpościerał swe wpływy w wielu dziedzinach. Początkowo słał własne teksty, potem pomagał mi w korekcie, kolejnym krokiem był werbunek znajomych do pisania dla RnG, a gdy publikujemy ten tekst, jesteśmy już po Arcade Spontanie w Katowickim FunHouse, który odbył się z jego inicjatywy. Szyszunia jeńców nie bierze i dobrze! Świeża krew zawsze mile widziana, LukegaX i Prezesowa mogli na chwilę odsapnąć z pisaniem nowych tekstów ;).

retronagazie oficjalnie na YouTube

Tak wszyscy w koło jutjubują, że i ja postanowiłem spróbować swoich sił. Najpierw z autorskim projektem jakim jest CalmLands, a potem gdy już nabrałem wprawy i skilla postanowiłem że przy okazji mogę i dla RnG kanał otworzyć. Póki co przewiduję tam dwa typy filmów, pierwszym będzie kręcenie na eventach spacerów 3D i AI Wrap co miało już miejsce na zlocie, a drugim będzie gameplay z gier. Pierwszy gameplay był mega chałupniczy i testowy, nagrałem obraz z TV moim bezlusterkowcem podczas grania w Wario Land: The Shake Dimension (pora w końcu opublikować ten tekst;). Teraz mam już upscaler, grabber i będę zgrywał full pro gameplay, który po montażu wyląduje jako bonus do recenzji na RnG. Kanał będzie właśnie tym, bonusem, uzupełnieniem do RnG, nie mam możliwości nadawania “lajfów” a i gram bardzo mało w ostatnim czasie, więc tak należy traktować nasz profil na yt, nie jako osobny byt, a jako uzupełnienie. Kto tego jeszcze nie zrobił to zachęcam do polajkowania, im więcej osób tym lepiej, również z tego powodu że część opcji na youtube odblokowuje się wraz z rozrostem kanału (np. zakładka społeczność, hiperłącza w opisie).

co dalej?

Za rok widzimy się w kolejnym wpisie urodzinowym, tym razem z okazji okrągłej 10 rocznicy, dwie cyferki w metryczce to już nie w kij dmuchał. Mam jakieś ciśnienie w głowie że niby z tej okazji wypadałoby zrobić coś grubego na zlocie, ale znając życie skończy się spontanem więc nie snuję daleko idących planów ;). Chciałbym ogarnąć google analytics dla naszej stronki, ale mam awersję do takich technicznych rzeczy więc może być trudno się zmotywować (ktoś się na tym zna i może pomóc?). Z pewnością na nasz kanał youtube będę coś chciał aplikować przynajmniej raz w miesiącu, więc może się zmotywuję, i zamiast iść spać będę grać ;).

No ale fandzolenie fandzoleniem, a my tu w grupie jesteśmy, dziękuję całej fantastycznej społeczności że jesteście, redakcji że wciąż piszecie, korekcie że edytujecie, Wojtowi, że ogrania za mnie te techniczne pożary, wymiataczom z Ligi za wyniki, a światowi retro gratuluję że ma taką stronę jak retronagazie.eu ;).

Najlepszych wyników, puchnącej kolekcji, działających sprzętów i ogromu czasu na granie, tego Wam Wszystkim Życzę!

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox