Gramy na Gazie | Prezentacja Gier z Konkursu ABBUC 2021

gramynagazie abbuc 2021Wtem, niespodziewanie i znienacka pojawiły się wyniki najnowszego Konkursu ABBUC 2021 i już zadzwonił telefon! Po drugiej stronie słuchawki – oczywiście nie kto inny, tylko Profesor Larek! – Widziałeś Borsuku drogi, że niemiecki Atari Bit Byter User Club ogłosił już wyniki swojego tegorocznego konkursu? – Eee, nie! A niby gdzie miałem widzieć? – Ech, i o to mi chodzi… Zauważyłem, że od dłuższego czasu nie śledzisz już atarowskiej sceny z należytą uwagą! Niegodne to Atarowca! – Eeee, eeee, coś tam śledzę, szczególnie na moim ukochanym Atari Online.PL, gdyż wojenki tam fajne, to popcornu srogo zakupiłem i brechtam obżerając się mocno… – Wiedziałem, wiedziałem! Granie na tych Komodach i innych Amigach przewróciło ci w głowie całkowicie! Po filmach na twoim kanale wnioskuję, że zaczynasz olewać Atarynę skośnym sikiem! – Ciepłym moczem, się mówi Panie Psorze, ciepłym moczem! Ale gdzież by tam, wcale tak nie jest! W Prince of Persia gram ostatnio często i ciągle przegrywam… – Ha, ha, ha! Dobrze ci tak! Dzwonię więc abyś odkupił swoje winy względem Małego Atari! – Do spowiedzi mam iść, Commodore połamać, Amigę wyrzucić przez balkon? – Nie, nie, nie! Jutro po pracy przyjadę do Nory i wspólnie pokażemy te wszystkie hiciory z niemieckiego ABBUC’a, oczywiście w Gramy na Gazie!

Kowalsky’s Fury 2 (III miejsce w konkursie ABBUC) oraz Gacek (I miejsce). Screeny pochodzą z www.IndieRetroNews.com

– Hiciory powiadasz? A jakie niby? – Kowalsky’s Fury 2 Borsuku! – Ciekawe, ciekawe, może nawet fajny z tego szpil, ale wiesz, rozumiesz, jutro ma być u mnie Księżniczka Marsa i ona grzeje mnie bardziej niż jakiś furiat Kowalski… – A co powiesz na GACKA? – A cóż to za dziwadło? – A symulator nietoperza – wąpierza!  – Powaga Profesorku, czy jaja sobie robisz? – Powaga Borsuku! Latasz nietoperzem po wektorowym świecie, wkręcasz się we włosy kobitkom i wysysasz krew z ich jedwabistych szyj. – Co ty gadasz?! A jucha się leje? – Jak nie, jak tak! Krwistoczerwona i hektolitrami, rozpikselowana trochę, wiadomo, ale w ilościach takich, że do wiader można nalewać! – Te Profesorku, coś mnie chyba ściemniasz?! – Jaaaaa? Skąd, prawdę rzekę! – Taa, jasne! Krew na Atari, buhahaha, przeca Ataryna nie ma czerwonego koloru… Jednakże, skoro tak dobrze zalewasz to wpadaj jutro z tymi gierkami do Nory. Kręcimy!


ABBUC 2021 WYNIKI

Oficjalne wyniki konkursu ABBUC 2021 – na najlepszą niekomercyjną grę na Małe Atari (spośród zgłoszonych programów). 

Tyle w kwestii organizacyjnej, czyli skąd się wzięło wtorkowe (dzisiejsze) Gramy na Gazie, a powyżej macie oficjalne wyniki niemieckiego konkursu ABBUC’a – na najlepszą niekomercyjną i wcześniej nieopublikowaną grę na Małe Atari w roku 2021. Oczywiście brane tam są pod uwagę tylko produkcje zgłoszone do tego konkursu, stąd nie zobaczycie na tej liście największych atarowskich przebojów, które miały już swoje premiery: The Last Squadron 2021 Edition (wersja lite z 2020 roku wygrała ABBUCA’a rok temu), Flob, Prince of Persia, czy nawet Alberta.

Powiem szczerze, ze spośród powyższej listy znane są mi tylko dwa tytuły, autorstwa oczywiście Polaków i są to laureaci trzeciego miejsca – Kowalsky’s Fury 2 (autorstwa Gorgha) oraz zwycięzca, czyli Gacek autorstwa Shantiego77, który gościł już w naszym programie przy okazji premiery jego poprzedniej gry – czyli The Last Suadron. Filmik, na którym wraz z Sikorem prezentują tamtą wybitną strzelankę znajdziecie gdzieś w tym wpisie. Przejdźmy do gier, przynajmniej do tych, o których mam jakiekolwiek pojęcie, a w resztę mam nadzieję zagrać dzisiaj z Profesorem Larkiem. Gniew Kowalskiego 2 – z tego co widziałem na screenach – to bardzo przyjemny run and gun, w którym naszym bohaterem zasuwamy ciągle w prawo i strzelamy do różnorakich stworów i potworów. Całość bardzo przypomina mi fajową grę z ZX Spectrum zwaną Invasion of Zombie Monsters i już nie mogę się doczekać, kiedy wcielę się w Kowalskiego…

W programie dotyczącym The Last Squadron gościł Shanti77 (autor Gacka i TLS) oraz Sikor (wydawca TLS).

A kimże lub czymże jest ten Gacek? To kolejna, druga już na Atari – konwersja kultowego, wręcz legendarnego tytułu z automatów arcade, czyli Bomb Jacka (Tehkan – 1984). Poprzednia odsłona tej gry na Atari była bardzo dobra pod względem oprawy audio/video (świetna grafika, plansze tytułowe, muzyka), jednakże pod względem mechaniki oparta była bardziej na wersji z Commodore 64, a nie na automatowym pierwowzorze. Bombowy Jacuś był zbyt duży by przeskakiwać nad wrogami znajdującymi się na najwyższych platformach, za gruby by zmieścić się pomiędzy krawędzią ekranu, a platformami po lewej stronie planszy, a i detekcja z wrogami była nierzetelna. Gra przez to traciła na dynamice, a etapy trzeba było pokonywać zupełnie inaczej niźli w salonie gier. Nie zrozumcie mnie źle – to była dobra gra (pod względem oprawy bardzo dobra), jednakże jej grywalność mocno ucierpiała przez fakt wzorowania się na kulawej wersji Bomb Jacka z C64…  Miłośnicy Komody wiedzą to także, gdyż sami szykują już nową wersję tej gry zwaną DeLuxe, a atarowscy miłośnicy oryginału z salonów gier (w tym ja) – po prostu nie grali w poprzednią konwersję tej gry, pomimo jej pozornej zajebistości.  Widocznie wady poprzedniego wcielenia Bomb Jacka zauważył także Shanti77, czyli Janusz Chabowski i postanowił dostarczyć na Małe Atari wierną adaptację oryginału. Szczerze to jeszcze w Gacka nie grałem, z zaprezentowanych filmików to w ruchu wygląda on zacnie i już nie mogę się doczekać, kiedy wraz z Profesorem Larkiem w niego popykamy! Partyjkę, czy dwie… Na koniec dodam jedynie, że testerem Gacka był jeden z naszych najwierniejszych widzów – Jacek Filarski – mistrz salonowego Bomb Jacka. Fajnie! Zapraszamy więc na prezentację gier z tegorocznego konkursu ABBUC’a. Smacznego!


Gramy na Gazie slider

WTOREK 16 LISTOPAD GODZ. 18:00

GRAMY NA GAZIE LIVE – ABBUC – Gry Konkursowe!

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.