Grawitacja 2024 | Zaproszenie na 8-BIT Game Jam, 05 – 07 Kwiecień 2024, Kraków

Grawitacja | Zaproszenie na 8-BIT Game Jam

Zapraszamy na nową Grawitację 2024, czyli krakowski 36 godzinny maraton programowania gier połączony z dobrą zabawą! Interesujecie się 8-bitowym graniem lub programowaniem? A może jesteście domorosłymi programistami piszącymi do szuflady proste gry, których boicie się pokazać światu? Oczywiście na swoim ulubionym retro komputerku z przeszłości. Możliwe, że marzycie o stworzeniu ponadczasowego hitu na miarę River Raid, czy Defendera, albo małobitowego odpowiednika Wiedźmina? A może najzwyczajniej chcielibyście spotkać innych miłośników 8-bitowych komputerów i poznać sympatycznych twórców gier na Atari XL/XE, Commodore 64 czy inne retro systemy? Zapraszamy w takim razie do Krakowa na najnowszą odsłonę GRAWITACJI!


Po naciśnięciu na logo – przeniesiecie się na stronę Grawitacji 2023!

Możliwe także, że macie jakieś fajne pomysły na nowa grę na retro systemy i nie potraficie samodzielnie wprowadzić ich w życie, potrzebujecie kogoś do zespołu programistycznego, kto pomoże spełnić wasze marzenia? A może najzwyczajniej w świecie chcecie sobie powspominać swoją młodość, gry z przeszłości, czy pogadać z podobnymi wam wariatami o tych nostalgicznych czasach zbudowanych z pikseli? Tak, to wszystko może wydarzyć się (i jeszcze więcej!), kiedy odwiedzicie najbliższą Grawitację! Jednak pamiętajcie jaki jest główny cel tej imprezy – napisanie 8-bitowej gry w 36 godzin, pokonanie innych konkurentów i zdobycie sławy najzdolniejszego 8-bitowego programisty oraz zgarnięcie zapewne ciekawych nagród. Najważniejszym celem Grawitacji jest jednak dobra zabawa przy tworzeniu małych produkcji na mikrokomputery (i nie tylko). Zresztą oddajmy głos organizatorowi, czyli Bocianu:

Zdjęcie z Grawitacji 2023, a na nim znani mi retro atarowcy: Sikor (koszulka RnG), za nim Koala, obok niego MQ, ławka wcześniej uśmiechnięty Salmax, a na przodzie Adam Wachowski oraz Skawiński aka Bocianu.

GRAWITACJA GRAWITACJA – 8bit GameJam to impreza o charakterze “Hackatonu”, w którym zespoły programistów, grafików i muzyków, będą miały za zadanie w czasie 36 godzin, napisać grę na dowolną platformę ośmiobitową. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących języka programowania oraz użytych narzędzi, jedynym ograniczeniem będzie z góry narzucony temat gry, który uczestnicy poznają dopiero tuż przed rozpoczęciem konkursu. Konkurs ma na celu aktywizację sceny gameDev 8bit, integrację środowiska i promocję platform retro-gamingowych. Wracamy z szóstą edycja naszego wyjątkowego konkursu. We wszystkich edycjach wzięło już udział ponad 100 osób z różnych zakątków Polski i nie tylko! Do tej pory Udało się nam napisać ponad 40 gier, w tym jedną na kalkulator CASIO PB-100! Jeżeli chcesz zobaczyć zdjęcia z poprzednich edycji kliknij tutaj. Możesz także przeczytać relacje z konkursu w serwisach Retro Na Gazie oraz atarionline.pl.

Borsuk wraz z Bocianu przedstawili wszystkie prace, które powstały w trakcie Grawitacji 2023 plus kilka innych nowości na Małe Atari.


ZWYCIĘZCY EDYCJI Z 2023 ROKU

KATEGORIA RETRO:

LASKA Pije Activię [ZX Spectrum]
Hellboj, Yerzmyey, Kaz, Utz
temat: perystaltyka

Gravefrenzy [NES]
Steiger
temat: grobowiec
Blood Mary Lost Treasure [Atari]
Sikor, Miker, Kris3D
temat: morze

KATEGORIA NU RETRO:

Na oko [Pico-8]
bocianu, +Adam+, Tatqoo
temat: salon

Uścisk Prezesa to główna nagroda w Grawitacji 2024!

Na Grawitacjach programuje się także gry na takie cudo jak PICO-8. A co to za wynalazek to Pico, tam coś w nim świeci i pika, przygrywa jakaś muzyka? Ja ni w cholerę, ni w ząb nie wiedziałem co to za dziwoląg, dopóki nie odwiedziłem Bocianu i jego maniakalnych kumpli programistów. Okazuje się, że jest to wirtualna maszyna, czyli cyfrowe środowisko do programowania w języku Lua, stworzona dla programistów, aby uczyli się kodować mając z góry narzucone pewne ograniczenia. Możliwości tego tworu są zbliżone do mikrokomputera 8-bitowego taktowanego szybszym procesorem, wyposażonego w rozdzielczość 128 x 128 pikseli, 16 kolorowy wyświetlacz i 4 kanałowy dźwięk. I właśnie w tych odgórnie narzuconych ramach niektórzy będą przez 36 godzin próbować stworzyć grywalną grę na PICO. Dobra, ten wpis ma być tylko zaproszeniem na Grawitację 2024 więc nie przedłużajmy, kto zechce sobie poszerzyć wiedzę to zachęcam do obejrzenia poniższej Mini Relacji Video autorstwa Profesora Larka z jednej z poprzednich edycji tego game jamu, produkują się w niej takie tuzy jak Bocianu i Sikor!


RELACJA VIDEO Z GRAWITACJI 2019 – 8 BIT GAMEJAM!


CO, GDZIE, KIEDY I JAK TRAFIĆ?

Na koniec tego wpisu pozwolę sobie zaprosić jeszcze raz wszystkich naszych czytelników z okolic Krakowa (i nie tylko)  – na najbliższą GRAWITACJĘ 2024! Lubicie programować, chcecie zobaczyć jak tworzy się gry na Atari XL/XE, NES, PICO-8, bądź na Commodore 64? Możliwe, że także na inne, mniej popularne retro systemy. Chcecie poznać prawdziwych retro maniaków i pogawędzić z nimi o nostalgicznych czasach swojej młodości? W takim razie – do zobaczenia na miejscu! A gdzie i kiedy odbędzie się ta przyjemna impreza edukacyjno rozrywkowa połączona z 36-godzinnym programowaniem gier?

GRAWITACJA 2024, KRAKÓW, OD 05 DO 07 KWIETNIA!

KRAKÓW, HUB:RAUM, Factory Park, ul. Przemysłowa 12.

Co warto wiedzieć zanim wezmę udział?

  • Ilość miejsc jest ograniczona do około 40, więc nie warto zwlekać z rejestracją!
  • Nie przewidujemy wydzielonego sleeping-roomu. Jeżeli jesteś bardzo wygodny, możesz spróbować znaleźć nocleg w okolicy. Można też zawsze przywieźć materac i walnąć obok biurka na partyzanta.
  • Jak dalej nie wiesz jak trafić, kliknij tutaj.
  • Koniecznie zapoznaj się z regulaminem konkursu. Znajdziesz tam dużo dodatkowych informacji, szczegółowe zasady, kryteria oceny, oraz garść informacji porządkowych.
  • Nie obowiązują stroje wieczorowe, ale podstawowa higiena już tak.
  • Koniecznie zapoznaj się z regulaminem konkursu. Znajdziesz tam dużo dodatkowych informacji, szczegółowe zasady, kryteria oceny, oraz garść informacji porządkowych.

 


PS. Wszelkie zdjęcia, grafiki oraz logo Grawitacji pochodzą ze strony eventu i zostały użyte oczywiście za zgodą organizatorów.

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.