Konkurs na Najlepszą Recenzję GRY LOGICZNEJ na Retro Sprzęty

Mamy dla naszych czytelników kolejną niespodziankę. Może chcielibyście zobaczyć swoją recenzję na łamach takiej swojskiej stronki jak Retro Na Gazie? Chcielibyście dodatkowo wygrać jakiś fajny gadżet czy grę? Nie wiem jak wy, ale ja przynajmniej będąc miłośnikiem retro grania – chciałbym! Ogłaszamy więc kolejne szranki i konkury! Tym razem Konkurs na Najlepszą Recenzję Gry Logicznej na Retro Sprzęty.Dlaczego własnie taki pomysł na nasze recenzenckie zawody i jaki był katalizator całego ambarasu? Otóż przeglądając gatunki recenzji w naszej bazie retrorecek stwierdziłem, że naprawdę mało u nas piszemy o grach logicznych. Ten kiedyś bardzo popularny gatunek, dzięki któremu łamaliśmy nasze szare komórki i rozwijaliśmy swój pomyślunek był bardzo popularny i miał wielu wybitnych przedstawicieli. Któż nie pamięta Boulder Dash, Robbo, Tetrisa, Sapera, Dimo’s Quest, Klaxa czy innych wielkich przebojów z przeszłości. Niestety w czasach obecnych, gry logiczne funkcjonują głównie w sferze gier niezależnych oraz znalazły swój bastion na urządzeniach mobilnych. Trafiają się tutaj nieraz prawdziwe perełki pokroju Monument Valley, Flow, The Room czy Bejeweled 3. My jednak chcemy przypomnieć czytelnikom i retrograczom najlepsze gry logiczne, logiczno-zręcznościowe, logiczno-przygodowe i inne produkcje wymagające od gracza ruszenia mózgownicą – popularne w przeszłości. Te mniej znane także! Z naszych i waszych ulubionych mikrokomputerów, retro-konsol czy innych zabytków, które rozpalają wasze serducha.

Ostatnio WojT zrecenzował fajną grę logiczno-zręcznościową Worthy na Przyjaciółkę.

Główną przyczyną powstania tego konkursu była niespodzianka jaką sprawił mi jeden z czytelników, a zarazem aktywny i bardzo uprzejmy atarowiec – niejaki ccwrc, któremu oczywiście dziękuje i pozdrawiam go serdecznie. Otóż przesłał on do mojej nory, sam od siebie z dobrego serca – najnowszą nowość na Atari XL/XE, celem sprezentowania jej jako nagrodę dla naszych czytelników. Nie byle jaką nowość, bo spin-offa wielkiego logiczno-przygodowego hitu Laura zatytułowanego New Adventures of Laura i zawierającego nowe poziomy do tej prześwietnej gry. New Adventures of Laura to bardzo limitowane wydawnictwo – w dosyć ograniczonym nakładzie, wydane na kasecie w stylu lat 80-tych z dodatkowym breloczkiem oraz mini naklejkami, które możemy nakleić jako nóżki pod dżojstick, czy arcade stick, który nie jest wyposażony w przyssawki. Dodatkowe, ponoć pomysłowe i zakręcone etapy do przebycia przez tytułową Laurę wykonali: Paweł Kuczmański, ccwrc, German Gonzales-Morris oraz nasz przyjaciel Larek. Dziękuje także Gomlinowi, naszemu stałemu czytelnikowi za przysłanie rożnych fajnych gratów jako nagrody dla przyszłych konkursów.

New Adventures of Laura (zdjęcie darczyńcy). Do tego pudełko + breloczek + naklejki.

Oczywiście do gry na Atari dokładamy od Retro Na Gazie z naszej konkursowej komody dodatkowe nagrody dla czytelników i myślę, że ewentualni laureaci znajdą w nich coś ciekawego dla siebie. Nie przedłużajmy, przejdźmy do zasad konkursu, a całą pulę nagród zaprezentuję na końcu wpisu.


KONKURS NA NAJLEPSZĄ RECENZJĘ

GRY LOGICZNEJ NA RETRO SPRZĘTY

ZASADY

 1. Konkurs na recenzję dowolnej gry logicznej (lub z elementami logicznymi) na wszelkie retro sprzęty. Można napisać recenzję gry już u nas recenzowanej.
 2. Konkurs dla wszystkich chętnych użytkowników / czytelników Retro Na Gazie.
 3. Co rozumiem przez retro sprzęty? Wszystkie maszynki, o których piszemy na naszej stronie internetowej. Mikrokomputery: (wszelakie Atari, Commodore, Amigi, Atari ST, Amstrady, Spectrumy lub nawet jakieś egzotyki, jeśli je posiadacie pokroju: BBC Micro czy Meritum albo Acorn. RetroKonsole: (od czasów zamierzchłych czyli Atari 2600 i wcześniej, poprzez NESA/Pegazusa, Segę Mastersystem, Segę Megadrive czy Super Nintendo lub inne 16-bitowe. Późniejsze maszynki pokroju PSX, Amiga CD32, Atari Jaguar, 3DO. Ustalamy, że górną granicą jest tutaj szósta generacja konsol czyli:  Playstation 2, GameCube, Xbox. Gry wydane na wszystkie młodsze sprzęty nie łapią się już do konkursu. W przypadku komputerów PC – ustalam odgórnie, że recenzja może dotyczyć tylko gier wydanych na Windows 98 lub starsze systemy operacyjne. Konsole przenośne – tutaj można opisać grę na każdą kieszonkonsolkę, także do szóstej generacji tych konsol włącznie, czyli GBA, Wonderswan, Neo Geo Pocket i starsze sprzęty.
 4. Forma recenzji – oczywiście tekstowa / pisemna – przesłana na naszego maila centrala@retronagazie.eu z dopiskiem KONKURS NA RECENZJĘ GRY LOGICZNEJ. Recenzja musi także zawierać na końcu naszą oceniaczkę – czyli RETROMETR, albo chociaż informację od autora o ocenie jaką mamy wystawić recenzowanej grze. Zachowamy w ten sposób kompatybilność wszystkich recenzji na stronie. Dopuszczamy także recenzję video! Trzeba iść z duchem czasu…
 5. Macie zupełną dowolność co do treści, długości, jakości recenzji. My jednak zdecydujemy, czy nadaje się ona do publikacji i udziału w konkursie.
 6. Recenzja może być zawarta zarówno w treści wiadomości mailowej lub dodana jako dokument załączony do maila. Jeżeli chcecie załączyć do niej swoje zrzuty ekranów wraz z opisami – proszę to zawrzeć w recenzji.
 7. Termin nadsyłania recenzji – 1 miesiąc – do 1 listopada 2018. Jeżeli będzie potrzeba ludu – wydłużymy ten termin o kolejny miesiąc.
 8. Nadsyłane recenzje będą publikowane na bieżąco – na naszej stronie z informacją, że biorą udział w konkursie. Oczywiście będą przez nas sformatowane pod nasz edytor. Zaznaczam, że prosimy o niepublikowanie recenzji na innych stronach przez co najmniej pół roku. Taka czasowa wyłączność :-).
 9. Prawa do recenzji należą oczywiście do autora i zostanie on wymieniony z imienia / nazwiska czy pseudonimu – jak sobie życzy.
 10. Po zakończeniu terminu nadsyłania prac konkursowych – wypuścimy blog podsumowujący, gdzie zamieścimy listę wszystkich konkursowych recenzji wraz z linkami do nich.
 11. Zwycięzców wybierają czytelnicy / użytkownicy oraz redakcja RnG – głosując w komentarzach: 3 punkty za 1 miejsce, 2 punkty za drugie i 1 punkt za trzecie. Jeden użytkownik = 1 komentarz z ocenami. Każdy uczestnik konkursu także może głosować (dopuszczalne jest oddanie głosu na siebie).
 12. Wszystkie zgredy RnG nie mogą brać udziału w konkursie. Sorki chłopcy. Mogą jednak brać udział w głosowaniu.
 13. Po podliczeniu głosów (dajemy sobie dwa tygodnie na głosowanie) – publikujemy bloga podsumowującego konkurs.
 14. Zdobywca największej ilości punktów wybiera nagrodę za I miejsce, wicemistrz zaklepuje nagrodę z pozostałych dwóch, zaś laureat trzeciego miejsca zadowala się kolejnym z gratów itd.
 15. Nagrody wysyłamy pocztą polską na nasz koszt – listem poleconym priorytetowym po kontakcie mailowym z laureatami.

NAGRODY

Wszystkie nagrody w Konkursie na recenzję gry logicznej na retro – sprzęty.

New Adventures of Laura (Atari XL/XE)dzięki uprzejmości ccwrc.

Cartridge Jack Attack / Super Games z 3 grami (Commodore 64) – do wyboru.

Guitar Hero + mini gitara (Nintendo DS) – dzięki uprzejmości Gomlina.

Wonderbook PS3 + 2 gry: Księga Czarów i Detektyw Diggs (wersje PL)

Symulator Farmy 2015 (PC)  – nówka na bogato, no nie? :-)

Licencjonowana Koszulka Nintendo z rozpikselizowanym Mario – Rozmiar XL (nówka).

Biorąc pod uwagę, że nie mamy żadnego sponsora ani tym bardziej urodziwej sponsorki to wydaję mi się, że nagrody są zachęcające do wzięcia udziału w naszej zabawie. Mam nadzieję, że wszystko jasne? Jeżeli nie, to proszę o pytania w komentarzach. Zapraszam do opisania swojej ulubionej logicznej gry z przeszłości (i nie tylko – mogą być nowości na retro sprzęty) i wygrania, którejś z nagród. Później pozostanie wam delektowanie się swoim wspaniałym opisem na łamach Retro Na Gazie. Ponoć to miłe uczucie jest, ja się nie znam… Dobrej nocy! Niech wam piękna dziewoja spod kołdry wyskoczy!

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.