Retro Rozmaitości | Luty 2018

retro rozmaitości

Kolejny miesiąc mija, czas podsumować nowinki oraz rozwiązać konkurs na komentatora lutego.

Miesiąc temu odzew był pozytywny, a w tym się sporo działo już na starcie, więc nie ma co biadolić tylko przechodzimy do mięcha, tym bardziej że Borsuk po swym powrocie postanowił i tutaj dodać swoje 3 grosze. Luty to jak zwykle mix tematów wszelakich na wszystkich możliwych frontach, więc każdy coś dla siebie znajdzie. Pamiętajcie że na bieżąco wszystkie te newsy ukazują się na naszym facebooku i twitterze.

Wyniki konkursu i ogłoszenie nowego będą na drugiej stronie, pierwszą poświęcamy w całości na newsy.


ZX DEV-Conversions 

Ostatniego dnia stycznia zakończył się ZX DEV-Conversions, czyli konkurs na gry robione pod Spectrumy wszelakie. Podczas tego konkursu wysypał się worek z ciekawymi szpilami, łącznie z tego co widzę zostało zgłoszonych 20 gier. O porcie Mighty Final Fight pisałem miesiąc wcześniej, dziś popatrzmy na inny port jakim jest Ninja Gaiden Shadow Warriors, pierwotnie na GameBoya, dziś w kolorze na ZX. Oficjalne wyniki konkursu prawdopodobnie w marcu, wtedy zapewne znów wrócimy do tematu.


Marian leci do Hollywood

Już wcześniej krążyły plotki, ale teraz mamy oficjalne info o tym, że Marian z Brosów ma zamiar uderzyć do kin! Jak u każdej ikony popkultury będącej na scenie całe dekady nie jest to dla niego nowość, ale wcześniej raczej nie miał szczęścia do ekranizacji. Tym razem za produkcję mają być odpowiedzialni goście od minionków, więc może się udać. W sumie nic więcej chwilowo nie wiemy, ale nie ważne, mnie kupili bo jestem fanem Mario od dawna ;)

minionki mario


SNES’a na mieście Panie widzieli!

Po szopkach z dostępnością NESmini prawdopodobnie ktoś w Nintendo zauważył że taka sytuacja nie opłaca się ani graczom, ani samemu N (lepiej późno niż wcale…). Dlatego też kolejny raz rzucą na miasto do Pewexów SNESmini tego lata, a przynajmniej taki jest plan. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ten zastrzyk sprzętu obejmuje również rynek europejski, a nie że skończy się na dżapanii i/lub jankesach. Oby chora sytuacja z czasów NES mini była już przeszłością.


Encyklopedia cRPG

W dzisiejszych czasach jeśli słyszysz, że ktoś chce wydać jakąś dużą publikację o grach to drugą rzeczą jaką słyszysz jest to, że całość ma sponsorować grono fra… miłośników poprzez crowdfounding. Są jednak zapaleńcy potrafiący dla idei zrobić rzeczy wielkie. Pod batutą jednego człowieka zgrało się ponad 100 pasjonatów gier cRPG i razem stworzyli olbrzymią encyklopedię tego gatunku. Na ponad 500 stronach zapisali i oprawili w screeny historię ponad 400 gier zaczynając od lat 70tych, a kończąc na dzisiejszych produkcjach. Jako że łapy na tym kładło wielu ludzi nie zawsze płynnie władający językiem angielskim mogą się znaleźć literówki, ale to mała cena jak za takie tomiszcze, ponieważ wszystko jest dostępne za free w formacie pdf! A że lista nie jest jeszcze zamknięta, będą cały czas ukazywać się aktualizacje. Czapki z głów, a nawet czopki z dup Panowie!

encyklopedia rpg


H.E.R.O. 2.0

Legenda początku lat 80’tych powraca na C64. H.E.R.O. ma powrócić w nowych szatach, by znów ratować górników. W tym miesiącu udostępniono filmik pokazujący w ruchu 1 level, który można zapodać sobie tutaj. Wyglada nieźle, choć po filmiku z 1 levelu trudno przewidzieć kiedy całość będzie gotowa, konkretnej daty się nie doszukałem. Oryginał wydaje mi się jednak równie dobry, a co ważniejsze wciąż jest mocno grywalny, więc nic tylko go sobie zapodać. Jeśli ktoś jakimś cudem wciąż nie słyszał o tym klasyku to można nadrobić zaległości w naszym materiale.


Bardzo stary Talisman

Talisman: Magia i Miecz to planszówka która przez lata wylądowała na stołach kilku pokoleń graczy. Doczekała się kilku reedycji, niezliczonej ilości dodatków i bardzo dużego grona fanatyków oddających się namiętnemu wędrowaniu po tej krainie. W tym roku jak się okazuje mamy 35 lecie tej gry! Urodziny mają być obchodzone z przytupem bo mają się ukazać cztery gry nawiązujące do klasyka – karcianka, rpg, gra kościana i gra dla dzieci. W sumie chwilowo tyle informacji musi nam wystarczyć bo nic innego nie ujawniono. Chyba najwyższa pora zaopatrzyć się już w własny egzemplarz tego klasyka, a nie grać tylko na posklejanej już planszy znajomego.


Przekupy zwiastują Spyro w HD

W branży gier plotki i ploteczki rozchodzą się szybciej niż po starych babach na targu. Na szczęście więcej znaczą niż wiedza o przegniłych bananach starej Jadzi. Gruchnęła wiadomość o tym, że wzorem odnowionego Crasha mamy dostać odnowioną trylogię Spyro. Crash był, Kolosy były, Ratchet był, zapowiedziano MediEvila i Finala 7 to czemu nie Spyro? Ta plotka ma sens i szanse powodzenia, a przynajmniej tak mówią “pewne źródła”, których nie znam, no ale “pewne” z resztą Activision miedzy wierszami też cos przebąkuje. Sam się nie skuszę bo mam oryginał, ale zapewne wielu ludzi z chęcią odpali po dłuższej rozłące przygody fioletowego gada. Dla tych którzy już zapomnieli czym był Spyro dla szaraka zapraszam do recenzji Spyro the Dragon oraz Spyro 2: Getaway to Glimmer.

Spyro psx recenzja


Orkiestrowi Herosi IV

Kojarzy ktoś Heroes Orchestra? Pokrótce można powiedzieć, że jest to paczka studentów Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, która skrzyknęła się by wykonywać muzykę z Heroes III. Ich dokonania imponują tym bardziej, że kompozycje powstają ze słuchu, a nie gotowych materiałów. Mają też błogosławieństwo “ojca” muzyki z “hirołsów” samego Paula Anthony Romero. Tym razem wypływają na kolejne wody i zabierają się za muzykę z czwórki. Mimo wszystko wszyscy wiemy, że to trójeczka jest tą jedyną toteż zapraszam do odsłuchania Fortress


Sensible Days 2018

To już 15 edycja międzynarodowego turnieju w kultowego Sensibla. Nie tak dawno Borsuk relacjonował mecze z boisk w Siemianowicach na SACP, a tu kolejne wieści z 16 bitowych trybun. Co mi się podoba w tym turnieju to to, że co roku odbywa się w innym państwie, tym razem jest to Dania, a dokładnie Billund, czyli mieście założenia marki LEGO – tak więc podwójna atrakcja. Dwa główne turnieje będą się odbywać na dwóch platformach – PC i Amiga, gra się oczywiście na oryginalnym sprzęcie. Po szczegóły odsyłam na oficjalną stronę, zaś po szczegóły dot. samego Sensibla do Borsuczego materiału.sensible soccer amiga


MAGE KNIGHT w planach wydawniczych

Polskie wydawnictwo Portal Games planuje w tym roku w okolicach gwiazdki wydać u nas jedną z najlepszych gier RPG na planszy obok Talismana i Descenta – Mage Knight. Ceny tego szpila przekroczyły już dawno ludzkie pojęcie, dostępność jest niemal zerowa, więc wznowienie się przyda. Tym bardziej że wydawca obiecuje sensowną cenę + zawarcie już w tym wydaniu dodatków. Dla mnie bomba, obok Drako 2 jest to najbardziej wyczekiwana przeze mnie plansza w tym roku.


A teraz mikrofon przejmuje Borsuczysko!

Kontynuacja hitu Knight’n Grail zmierza na C64

Pamiętacie jedną z najlepszych gier na Commodore ostatniej dekady – czyli świetnego K’n’G? Mam dla Was świetną wiadomość. Ta sama ekipa, która spłodziła tego pamiętnego hiciora czyli Wide Pixel Games atakuje z kontynuacją tej wzruszającej historii.

Pains’n Aches bo o nim mowa to przepięknie wyglądająca metroidvania czyli wielokomnatowa gra action-adventure, z ogromną mapą do zwiedzenia, rozwojem postaci, wielkimi poczwarami do ubicia i przepiękną muzyką i grafiką. Tym razem role herosów się odwracają! Arcymag wyrusza na pomoc bohaterowi prequela – dzielnemu Rycerzowi przybierając formę pięknej kobiety. Oj, będzie się działo! Do tego gra zostanie cudownie wydana w Edycji Kolekcjnerskiej! Biorę w ciemno! Wersja cyfrowa już dostępna.


Stalowy Randżer – kolejny killer od Psytronik

Bogu dzięki pewnie składają Commodorowcy, że taka firma jak Psytronik Software rozpieszcza ich leciwe maszyny. Steel Ranger – nowa gra Lasse Oorni (twórcy bardzo dobrze przyjętego Hessiana) rozpali po raz kolejny nasze kineskopy! Fantastycznie wyglądająca biegana strzelanina z widokiem z boku, z płynnym scrollingiem ekranu, wymagającymi bitwami z bossami, ulepszaniem broni jak i tytułowego skafandra – Stalowego Rangera zapowiada się na murowany przebój.

Nie wiem jak Wy, ale ja wyruszam wraz z głównym bohaterem tej produkcji na pełną adrenaliny krucjatę przeciw bezdusznym maszynom, próbującym opanować galaktykę! Pewnikiem, także w rajcującym Wydaniu Kolekcjonerskim, bo tak także Stalowy Randżer zostanie wydany. Demo gry jest już dostępne.


Lepszy Hobgoblin Drugi nawiedzi Atarynę

Wiem, wiem, ten news nie jest nowy, ale skoro u nas retronewsy są dopiero od tego roku, to dlaczego nie wspomnieć o tak świetnie zapowiadającej się nowej grze na stareńkie 8bit? Kontynuacja wydanego na Atarynę w 2008 roku Hobgoblina, udanej, lecz za trudnej wariacji na temat Ghosts’n Goblins – zapowiada się na zdecydowanie lepszą grę od pierwowzoru!

Najważniejsze atuty tej polskiej produkcji: płynniejsza i szybsza rozgrywka, klimatyczna i naprawdę bardzo dobra oprawa graficzna, przyjemna ścieżka dźwiękowa, która ma być odgrywana z niezależnego od efektów dźwiękowych źródła (dodatkowy kanał audio na bardziej rozbudowanych Atarynach?). Mam nadzieję, że autorzy złagodzą poziom trudności z pierwszej części i możemy mieć w końcu hiciora w tym jakże zaniedbanym na tym komputerze gatunku.


Na drugiej stronie info o konkursach

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox