Zaproszenie | Atari Homebrew Awards 2020

Dziupla SikoraJuż dziś wieczorem, czyli 15 stycznia – zacznie się coroczne głosowanie na najlepsze gry powstałe na retro sprzęty firmy Atari w minionym roku. Jest to już trzecia edycja obejmująca nie tylko Atari 2600 (jak było wcześniej), ale także Atari 7800, Atari 5200 a także uwielbiane swego czasu w Polsce 8-bitowe mikrokomputery tej firmy, czyli nasze kochane Atari XL/XE!

Głosowanie rozpocznie się dziś o godzinie 23:59, a zakończy 31 stycznia także o tej godzinie. Natomiast już 6-go lutego będzie można obejrzeć galę na kanale Twitch Zero Page Homebrew. Więcej informacji o samym wydarzeniu oraz zasady głosowania znajdziecie na stronie Atari Age w TYM MIEJSCU, z mojej strony przypomnę tylko, że dwa lata temu oraz w zeszłym roku także informowaliśmy o tym evencie i nawet prezentowaliśmy niektóre najlepsze gry biorące udział w tej gali. Zazwyczaj znajduje się tam sporo perełek, więc warto zajrzeć pod wskazane linki!


KATEGORIE

Głosowanie odbędzie się w wielu kategoriach, więc przegląd gier może być naprawdę dłuuuugi!

 • Best Atari 2600 Homebrew (Original)
 • Best Atari 2600 Homebrew (Port)
 • Best Atari 2600 ≤ 4K Homebrew (Original)
 • Best Atari 2600 ≤ 4K Homebrew (Port)
 • Best Atari 2600 Graphics (Original)
 • Best Atari 2600 Graphics (Port)
 • Best Atari 2600 Music + Sound (Original)
 • Best Atari 2600 Music + Sound (Port)
 • Best Atari 2600 Packaging
 • Best Atari 2600 WIP (Original)
 • Best Atari 2600 WIP (Port)
 • Best Atari 7800 Homebrew
 • Best Atari 7800 WIP
 • Best Atari 8-Bit/5200 Homebrew
 • Lifetime Achievement Award (Voted by Nomination Committee)

Lista gier w zeszłym roku była naprawdę imponująca, a w tym jest naprawdę gargantuiczna! Jednak by nie być gołosłownym wskażę wam poniżej kilka linków prezentujących produkcje zgłoszone do uczestnictwa w tym konkursie, zaś z większością gier można zapoznać się także na streamach ZeroPage.


GRY

Atari 2600

Atari 7800

Atari 8-bit/5200

A.D.A.M. is Me to jedna z najbardziej oryginalnych i najlepszych polskich gier na Atari wydanych w zeszłym roku. Zagłosujecie na A.D.A.M.A. i jego autorów?

Niestety, pomimo zapewnień organizatorów, że istnieje możliwość ściągnięcia wszystkich darmowych wersji gier w jednym pliku (7.zip), póki co nie widzę takiej możliwości. Być może plik pojawi się po dzisiejszych prezentacjach, na pewno byłoby to bardzo przydatne przy głosowaniu, wiadomo, że dobrze byłoby zagrać w te produkcje przed głosowaniem. Warto tu dodać, że na liście nominowanych gier na małe Atari znajduje się sporo  naszych rodzimych produkcji! Warto by było na nie zagłosować, aby choć mentalnie wspomóc autorów takich hitów jak ADAM is Me, czy Last Squadron. Niestety, liczba i jakość gier na mój ulubiony sprzęt (Atari XL/XE) nas nie rozpieszcza, warto więc dać sygnał, że jest dla kogo je robić! Cóż dodać, ja chętnie się z tą nową groteką zapoznam, a Wy? Tym optymistycznym zdaniem zakończę króciutki, tylko informacyjny dzisiejszy wpis.

A tutaj longplay z darmowej wersji The Last Squadron – najlepszej strzelaniny na Małe Atari. Może zagłosujecie na tego polskiego hiciora i jego twórców?!


KONKURS SIKOR SOFT

Atari 400

Jako stary Atarowiec mam słabość do Atari 400!

Jednocześnie przypominam, że trwa także konkurs na napisanie gry na Atari 400 i 600XL, którego organizatorem jestem ja (czyli Sikor Soft), a ogłoszono go także na Atari Age. Link do zasad znajdziecie TUTAJ. Może nagrody nie są jakieś ogromne, ale mimo wszystko zapraszam do wzięcia udziału w moim przedsięwzięciu. Jeśli pojawią się jakieś produkcje, to prawdopodobnie w przyszłym roku także znajdą się na wspomnianej powyżej gali Atari Homebrew Awards.

Autor: Paweł „Sikor” Sikorski

Sikor to atarowiec z krwi i kości. Miłośnik wszelakiego sprzętu Atari, filmów z Japońskim Godzillą oraz starego SF. Zasadniczo w opisach opiera się wyłącznie o sprzęt Atari, choć czasem nie pogardzi czym innym. Działa głównie na 8-bit, ale konsole nie są mu obce... lubi czasem popykać na maszynach Arcade, ale gry na PC go nie pociągają...