Zaproszenie + Przegląd | Atari Homebrew Awards 2019

Głosowanie na najlepszą grę homebrew na Atari rozpoczyna się już 18-go stycznia na AtariAge! Najpierw jednak chwila reklamy. Potraktujcie mój dzisiejszy wpis jako przystawkę przed niedzielnym daniem głównym, czyli Wielką Galą RnG 2019 – prezentacją najlepszych retro gier zeszłego roku, na wszelakie retro systemy! W niedzielę zobaczycie i poczytacie o największych rozpikselizowanych hitach na Atari, C64, Amigę, NESa, ZX Spectrum, Amstrada i inne sprzęty. Subiektywnego wyboru największych retro przebojów dokona jury, w skład którego wchodzą zgredy Retro na Gazie oraz zaprzyjaźnione z nimi osoby z retro sceny. Będzie fajnie i grubo zarazem. Wróćmy jednak do mojego kochanego Atari.


ZAPROSZENIE NA:

Jak się można dowiedzieć z AtariAge już 18-go stycznia rozpocznie się głosowanie na najlepszą grę stworzoną w 2019 roku na Atari 2600. Jest to już kolejna edycja, o poprzedniej (dot. 2018 roku) pisałem w tym PRZEGLĄDZIE GIER, głosowanie zakończy się 25-go stycznia. Nagrodzone pozycje można będzie obejrzeć już 1-go lutego o godzinie 20-tej na kanale ZeroPage na Twitchu (według czasu GMT).

Ponieważ lista kategorii i pozycji jest dość długa – pozwolę sobie przekleić definicję i kategorie jakich możemy oczekiwać w tym roku. Na początek definicje:

  • Game: Interactive software that can be run on official Atari or Atari compatible hardware or emulator.
  • Year: January 1, 2019 00:00:00 PT to December 31, 2019 23:59:59 PT
  • Completed: Released in a physical format or released digitally and declared finished, completed or done.
  • WIP (work in progress): A game that has not been released in physical form and also has not been declared finished.
  • Hack: Game made using another game’s code and has altered that game’s graphics, sound or code.
  • Demo: Software that is non-interactive and usually created to demonstrate the sound and video abilities of the hardware.
  • Sequel: A sequel will only be eligible if it has 1) substantive update to the game engine, 2) all new level designs or maps and 3) new enemies or goals. Games mustfulfillallthreerequirements to be considered.
  • Conversion: Conversion of a game from Atari 8-bit to run on Atari 5200 OR Atari 5200 game to run on Atari 8-bit. (Note:Only applies to Atari 8-bit/5200 games)
  • Port: Adaption of a game from another platform (Arcade, console, computer) not using any existing code from an already released game on the platform.

Jak widać – tu jest wszystko jasne i klarowne. Osobiście powiem, że jestem przeciwny udziału wersji WIP, czyli takich, przy których prace trwają – gdyż jak wiem z autopsji wiele produkcji nigdy nie jest później kończonych. Jednak tu mamy chociaż jasną sytuację, mają one osobną kategorię, są niedokończone i jest to wyraźnie powiedziane. Czas się dowiedzieć w jakich kategoriach można głosować w tym roku.

  • Best Atari 2600 Homebrew
  • Best Atari 7800 Homebrew (New!)
  • Best Atari 8-Bit/5200 Homebrew (New!)
  • Best ≤ 4K Homebrew (2600) (New!)
  • Best Graphics (2600)
  • Best Music + Sound (2600)
  • Best Packaging (2600)
  • Best WIP (2600)
  • Atari Lifetime Achievement Award (2600) (New!)

I tutaj możemy się nieco zdziwić… Niby Atari 2600, a widzimy kategorie 7800 oraz 8-bit/5200? Co jest grane? No właśnie, w tym roku kategorie zostały rozszerzone także o te sprzęty! Więc będzie grubo! Poniżej umieszczam linki do listy gier/programów biorących udział w głosowaniu. Zwróćcie proszę uwagę na pozycje przekreślone, są to rzeczy które z jakiegoś powodu zostały zweryfikowane i… wyleciały z konkursu. Nie można na nie głosować.

LISTA GIER HOMEBREW NA ATARI 2600. 

LISTA GIER HOMEBREW NA ATARI 7800.

LISTA GIER HOMEBREW NA ATARI XL/XE oraz A5200.


MINI PRZEGLĄD GIER

Dobra, część oficjalną mamy za sobą, a teraz zwyczajowo na prośbę Borsuka przedstawię kilka pozycji na zachętę. Z premedytacją pominę gry z wersji WIP z zeszłego roku… Jeżeli jesteście zainteresowani jakimiś nowymi tytułami na rożne konsole Atari, to wiele z nich można kupić w fizycznej wersji na samym AtariAge. Powiadam wam, że niektóre są pięknie wydane! Przejdźmy do konkretów, czyli do gier… Wszystkie opisane wersje zostały sprawdzone przeze mnie emulatorze Stella. Na przyszłość chyba będę się musiał zaopatrzyć w Harmony Cart dla Atari 2600, ale na nasze warunki deko on kosztuje. Wiele gier jest dostępnych tylko w wersji demo (lub nie dotarłem do pełnych), z uwagi na ich fizyczne wydania.

GALAGON

Jest to jedna z bardziej oczekiwanych gier na 2600, czyli świetny port kapitalnej strzelanki! Niewątpliwie każdy gracz będzie zadowolony, praktycznie jest to doskonała konwersja gry z automatów. Posiada świetne efekty dźwiękowe, które brzmią jak w oryginale i podobnie zaprojektowane obiekty wszelkich statków kosmicznych. Kolorową grafikę (jak na możliwości A2600) oraz niesamowicie wysoką grywalność i 99 poziomów kosmicznej jatki. Prawdę mówiąc nie widać, że program działa na skromnym Atari 2600! Oczywiście tytuł jest nieco mylący, początkowo gra miała się nazywać się jak pierwowzór, czyli… Galaga! Tak, teraz jest już wszystko jasne, to długo oczekiwany hit przeniesiony wprost z automatów arcade sławnego Namco. Polecam! Zdecydowanie jedna z najlepszych konwersji w historii Atari 2600. Z AtariAge można ściągnąć wersję demo.


RALLY RACER

W to sobie nie pograłem, gdyż ponieważ nie znalazłem żadnej wersji do ściągnięcia. Gra została wydana w wersji fizycznej, więc zerknąłem sobie na filmik i muszę powiedzieć, że są to dość nietypowe wyścigi. Całość wygląda dość ciekawie, jest bardzo prosta graficznie, ale wydaje się grywalna. Jedziemy właściwie po całej szerokości ekranu, wyprzedzamy inne pojazdy, omijamy przeszkody… Wszystko cacy, ale gdzie do cholery jest droga? Czegoś mi w niej osobiście brak, gdyby bardziej dopracowano ten tytuł mógłby być naprawdę ciekawy.


1 VS 1 BASKETBALL

Coś, czego się całkowicie na 2600 nie spodziewałem. Pamiętacie One on One na komputery 8-bitowe? Ja dobrze pamiętam tę koszykówkę jeden na jednego, którą chłopaki mogliby ograć w Gramy na Gazie! 1 vs 1 Basketball to prosta implementacja tej gry na naszą archaiczną konsolkę. Powiem szczerze, że dość udana, mimo niskiej rozdzielczości. Oczywiście najlepiej grać we dwóch, ale… jako ciekawostkę podam fakt, że jest też przygotowana wersja tej gry na konsole przenośne, z trybem dla jednego gracza.


AMOEBA JUMP

Pamiętacie grę o skaczącej owcy z zeszłorocznego konkursu? Tutaj mamy coś podobnego, również napisane w Batari Basic’u. Jak widać ta implementacja Basica pozwala na dość łatwe pisanie gier na Atari 2600. Owce zastąpiono amebą, którą pląsamy pod wodą. Tylko tyle? Wbrew pozorom i prostocie – gra się dosyć przyjemnie, a całość polega na wskoczeniu jak najwyżej, przy czym na niektórych platformach spotykamy grzybki (trampoliny) w różnych kolorach, które pozwalają nam skakać wyżej, a nawet znikające platformy… Pamiętajmy jednak, że jeden błąd oznacza naszą śmierć. Mimo nieskomplikowania polecam, odrobina prostej ale relaksującej rozrywki.


DONKEY KONG ARCADE

Po koszmarku jakim była konwersja Donkey Konga wydana w epoce popularności Atari 2600, nie spodziewałem się, że jeszcze kiedyś zagram w nową, zacną wersję tego hitu na tę konsolę. Autorzy naprawdę włożyli wiele wysiłku, aby w końcu Mario wyglądał jak Marian, Donkey Kong jak goryl, ogniki jak ogniki, a platformy jak platformy. Czyli wszystko odzwierciedlone tak jak należy, oczywiście biorąc pod uwagę skromne możliwości pierwszej konsoli Atari. Wszystko jest praktycznie równie grywalne jak na sprzętach 8-bitowych, trochę bardziej rozpikselizowane, niektóre obiekty lekko migoczą, a całości przygrywają pdobne muzyczki i słychać zbliżone do automatowych jingle. Dodam tylko, że gra jest bardzo wymagająca, a przynajmniej dla mnie ta wersja jest trudniejsza niż znana z 8-bitowego Atari. Oczywiście nie spodziewajmy się cudów w grafice, ale gra się bardzo przyjemnie.


I RAN (SO FAR AWAY)

Lubicie gry jednoprzyciskowe? Tak? To coś dla was! Konstrukcja i mechanika najprostsze z możliwych – biegniemy i unikamy przeszkód. Można albo je przeskoczyć (fire), albo się pod niektórymi schylić (joy w dół). Proste jak budowa cepa, nieprawdaż? A jednak wciąga i to bardzo. Wszystko zaprezentowane w bardzo przyjemnych barwach z naciskiem na błękit nieba, który relaksuje. W to po prostu wypada zagrać, a najlepiej przy piwku ze znajomymi. Idealna gra turniejowa!

W tych krótkich opisach z premedytację nie sugeruję oceny, z wyjątkiem Galagona, który pozamiatał mną, a także większością redakcji Retro na Gazie! Wybór pośród nominowanych tytułów w głosowaniu Atari Homebrew Awards jest w tym roku naprawdę wielki, tym niemniej uważam, że oprócz paru rodzynków to produkcje zeszłoroczne były jakoś staranniej wykonane. A jutro zapraszamy na wybór Najlepszych Retro Gier 2019 według Retro na Gazie! Do zobaczenia.

Autor: Paweł „Sikor” Sikorski


PS. Logo Atari Homebrew Awards 2019 oraz screen z gry I Ran – pochodzą z AtariAge.

Sikor to atarowiec z krwi i kości. Miłośnik wszelakiego sprzętu Atari, filmów z Japońskim Godzillą oraz starego SF. Zasadniczo w opisach opiera się wyłącznie o sprzęt Atari, choć czasem nie pogardzi czym innym. Działa głównie na 8-bit, ale konsole nie są mu obce... lubi czasem popykać na maszynach Arcade, ale gry na PC go nie pociągają...