3 lata RnG w internetach + wielki urodzinowy konkurs!

Jak co roku 16 maja zbieramy się by popadać w samozachwyt, no bo w końcu przetrwaliśmy w zdrowiu kolejny rok! Hmm 16 maja, no przez mój urlop temat nieco przesiedział w piwnicy, jest 20 maja, ale też jest dobrze ;). To już trzy lata jak płyniemy po wodach internetów borykając się z problemami, ale i czasem jadąc ostro na gazie tylko po to by pielęgnować nasze hobby – stare gry i sprzęty do grania oraz wszystko to co z nimi związane. Wydaje mi się, że po tylu latach ludzie związani z tym hobby kojarzą taką małą stronkę jak RnG, nawet jeśli regularnie tu nie bywają.

Przy okazji pierwszej rocznicy wspominałem jak tworzona była strona i pokazywałem prototypy loga, przy drugiej rocznicy zerknąłem za kulisy redakcji opisując współpracę z członkami centrali (nic się nie zmieniło, Ivo mistrz szkicownika nadal nie dokończył wpisu o TMNT, Keczup nadal pisze jeden tekst na rok, Daaku dalej pisze seriami, Makaveli nadal pozostaje zaginiony, a Mroku nadal wyskakuje jak partyzant zza krzaków z gotowym tekstem), ale tym razem postawiłem na coś innego, bardziej oryginalnego… podsumuję ten rok ;) !!!


300 lajków na 3 lata RnG – nasz fejsbuk się trochę rozrósł, wychodzi na to, że na rok zyskujemy ok 100 ludzi na twarzoksiążce. Niby nic wielkiego, ale jak na ekipę z niszowym tematem, nie mającą pojęcia o SEO i nie opłacającej lajków sympatycznemu żydkowi z USofA to chyba niezły wynik.

Dyskutujemy na disqus – zmienił się nam system komentarzy, nawet hucznie nazwałem to swego czasu RnG 2.0. Poszedł w odstawkę stary system standardowo implementowany w wordpresie, który raczej nie pozwalał na nic więcej niż komentowanie. Teraz wystawiamy plusy, dostajemy powiadomienia, wklejamy media, śledzimy wątki i widzimy naszą historię – wydaje mi się że system przyniósł więcej dobrego niż złego. A jakie są Wasze odczucia?

disqus na rng

Stare i nowe ryje – borykaliśmy się przez pierwszą część roku ze sporymi brakami kadrowymi. Do dziś nie odnalazł się nam Makaveli, Keczup sadzi jeden tekst na rok, a Borsuk zaginął w norze. W drugiej połowie rocznika jednak otrzymaliśmy mocne wsparcie głównie za sprawą powracającego w chwale borsuczego rycerza! Stary wyga wrócił i znów odżył temat 8 i 16 bitowych kompów. Do tego przyszły dwa debiuty planszówkowy XeRo i strzelający Grifter! Nie widzicie tego, ale za kulisami chłopy dołączyły do nas już przy kolejnych aktach RnG i Maglach. Witam na pokładzie!

Świeże njusy – do naszych redakcyjnych cykli i wypocin dołączył nowy narybek – Retro Rozmaitości. Nie raz i nie dwa zamieszczałem na naszych kanałach społecznościowych info o jakiś premierach i wydarzeniach związanych z retro. W końcu stwierdziłem, że w sumie na RnG na głównej brakuje tego, nie chciałbym się rozmieniać na drobne i robić wpis dla pojedynczej nowinki, ale jakby tak podsumować mijający miesiąc? Po statystykach widzę że pomysł chwycił, więc szykujcie się na to, że pierwszego dnia każdego miesiąca nadal będziemy donosić.

retro rozmaitości

Ponad 250 wpisówPac-Man World na PSX’a to świetna gra, ale na RnG spełniła zupełnie nieoczekiwaną rolę w dniu 30 listopada 2017. Recenzja trójwymiarowych przygód żółtego kulka była 250 wpisem opublikowanym na stronie. Trochę tego nastukaliśmy! Obecnie licznik dobija do 280 wpisów i oby się nigdy nie zatrzymał.

Najdłuższy tekst w historii strony – nie wiem czy da się to przebić, czy ktoś w ogóle podejmie rękawicę, ale na dzień dzisiejszy nie ma większego bata niż Borsuk na dzielni. Tworzył przez kilka dni relację z Retronizacji nie śpiąc i edytując kolosa którego fajnie podsumował Vato:

Najpierw zacząłem czytać… po dłuższym czasie zobaczyłem, że pasek przewijania strony jest nadal dosyć wysoko. Pomyślałem “oooo duża recka!” doczytałem w kooońcu do końca strony a tam co?… jeszcze dwie strony :O Dobre to było ;)


Jak widać udało nam się kilku przełomów dokonać, doszli nowi ludzie, ale i stary Borsuk do nas wrócił wyjeżdżając jednocześnie na okoliczne retro eventy i zdając z nich obszerne relacje. Chciałbym wszystkim kolejny raz podziękować za wkład w rozwój tej strony, wszystkim tzn. redakcji, czytelnikom, stronom współpracującym i przede wszystkim komentującym wpisy, bo to jest najmocniejsze paliwo do dalszych prac. Zostawiam Was teraz z wielokrotnie wspomnianym Borsukiem, który ma dla Was prezent. Czyń honory sierściuchu!

Borsuk: Dzięki Szefie za miłe słowa. Nie ma się co lizać po tyłkach tylko przejść od razu do sedna! Z okazji trzecich urodzin naszej strony przygotowaliśmy dla wszystkich miłośników retrogrania ciekawy konkursik z fajnymi nagrodami. Jeżeli kochacie stare gry, uwielbiacie mikrokomputery, patrzycie na świat poprzez rozpikselowane oczęta i chcielibyście spróbować swoich sił jako recenzent swojej ulubionej gry z młodości – wychodzimy naprzeciw waszym marzeniom! Wiem, wiem, trochę zbyt górnolotnie, ale jak ma nie być epicko – skoro nagrody jakie dajemy w konkursie to nie w kij dmuchał, ani tym bardziej w alkomat. Ogłaszamy:

KONKURS NA NAJLEPSZĄ RECENZJĘ

DOWOLNEJ GRY NA 8-BITOWE MIKROKOMPUTERY

I NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ RECENZJĘLAURA (wydanie angielskie) – NÓWKA W FOLII!

Dla zachęty i dla smaku najpierw popatrzcie na główną nagrodę – czyli cudowne, angielskie wydanie Laury na Atari XL/XE – nowa, jeszcze w folii, pachnąca wielką wyprawą, reedycja kultowej (nie bójmy się tego powiedzieć) gry przygodowo-logicznej. Oryginalnie premierę miała dwa lata temu i na tyle zdobyła serca miłośników tego komputerka, że zgarnęła z marszu tytuł atarowskiej gry roku 2016! Inglisz edyszyn to świeżynka i jeżeli, ktoś jeszcze nie nabył tego rarytasu, a chciałby wejść w jego posiadanie to zachęcam do udziału w naszym mikrokompetyszynie!

ZASADY KONKURSU

 1. Konkurs na recenzję dowolnej gry na wszelkie 8-bitowe mikrokomputery.
 2. Konkurs dla wszystkich chętnych użytkowników / czytelników Retro Na Gazie.
 3. Co rozumiem przez 8-bitowy mikrokomputer? Każdy 8-bitowy sprzęt, którego jednostka centralna wyposażona była fabrycznie w klawiaturę czyli wszystkie popularne 8-bitowe: Atari, Commodore, ZX Spectrum, Amstrady czy mniej popularne wynalazki jak BBC Micro, Acorn, MSX czy Sam Coupe oraz te, których nazw nie wspomniałem.
 4. Forma recenzji – oczywiście tekstowa / pisemna – przesłana na naszego maila centrala@retronagazie.eu z dopiskiem KONKURS NA RECENZJĘ 8-BIT. Recenzja musi także zawierać na końcu naszą oceniaczkę – czyli RETROMETR, albo chociaż informację od autora o ocenie jaką mamy wystawić recenzowanej grze. Zachowamy w ten sposób kompatybilność wszystkich recenzji na stronie.
 5. Macie zupełną dowolność co do treści, długości, jakości recenzji. My jednak zdecydujemy, czy nadaje się ona do publikacji i udziału w konkursie.
 6. Recenzja może być zawarta zarówno w treści wiadomości mailowej lub dodana jako dokument załączony do maila. Jeżeli chcecie załączyć do niej swoje zrzuty ekranów wraz z opisami – proszę to zawrzeć w recenzji.
 7. Termin nadsyłania recenzji – 2 miesiące – do 31 lipca 2018.
 8. Nadsyłane recenzje będą publikowane na bieżąco – na naszej stronie z informacją, że biorą udział w konkursie. Oczywiście będą przez nas sformatowane pod nasz edytor. Zaznaczam, że prosimy o niepublikowanie recenzji na innych stronach przez co najmniej pół roku. Taka czasowa wyłączność :-).
 9. Prawa do recenzji należą oczywiście do autora i zostanie on wymieniony z imienia / nazwiska czy pseudonimu – jak sobie życzy.
 10. Po zakończeniu terminu nadsyłania prac konkursowych – wypuścimy blog podsumowujący, gdzie zamieścimy listę wszystkich konkursowych recenzji wraz z linkami do nich.
 11. Zwycięzców wybierają czytelnicy / użytkownicy oraz redakcja RnG – głosując w komentarzach: 3 punkty za 1 miejsce, 2 punkty za drugie i 1 punkt za trzecie. Jeden użytkownik = 1 komentarz z ocenami. Każdy uczestnik konkursu także może głosować (dopuszczalne jest oddanie głosu na siebie).
 12. Wszystkie zgredy RnG nie mogą brać udziału w konkursie. Sorki chłopcy. Mogą jednak brać udział w głosowaniu.
 13. Po podliczeniu głosów (dajemy sobie dwa tygodnie na głosowanie) – publikujemy bloga podsumowującego konkurs.
 14. Zdobywca największej ilości punktów wybiera nagrodę za I miejsce, wicemistrz zaklepuje nagrodę z pozostałych dwóch, zaś laureat trzeciego miejsca zadowala się ostatnim z gratów.
 15. Nagrody wysyłamy pocztą polską na nasz koszt – listem poleconym priorytetowym po kontakcie mailowym z laureatami.

II NAGRODA – Retro City Rampage DX (box z CD) – WIN – MAC – LINUX – PC-DOS (nieużywane)

III NAGRODA – 1 x Cartridge na Commodore 64 do wyboru z następujących:

Program Visible Solar System / Super Games (3 gry) / Gra Jack Attack

Biorąc pod uwagę, że nie mamy żadnego sponsora ani tym bardziej urodziwej sponsorki to wydaję mi się, że nagrody są zachęcające do wzięcia udziału w naszej zabawie. Mam nadzieję, że wszystko jasne? Jeżeli nie, to proszę o pytania w komentarzach. Dlaczego konkurs na recenzję gry na 8-bitowe mikrokomputery? Gdyż je uwielbiam! Poza tym, dobrze jest pokazywać młodym prekursorów domowego grania, początki naszej branży. Od czego to wszystko się zaczęło pod naszymi strzechami. Dodatkowo mam nadzieję, że przysporzy on chociaż parę udanych recenzji i poszerzy ich skromną bazę w polskim internecie. Przecież nie ma lepszej rozrywki niż czytanie retro recenzji – no może z wyjątkiem namiętnych pieszczot! Nie martwcie się, z mojej strony w przyszłości także obiecuję więcej opisów  gier na mikrokomputery, ale jestem tutaj jedyną osobą zajmującą się tym tematem.  Przyznam się, że mam napoczętych kilkanaście różnych wpisów, ale ostatni brak czasu powoduje, że pojawią się dopiero wtedy – kiedy się pojawią…. Na razie odpoczywam po Retronizacji…

Poza tym fajnie jest poznać preferencje naszych użytkowników i zapoznać się z ich przemyśleniami na temat jakichś klasycznych tytułów albo nieznanych wcześniej szerszemu gronu nowości. A może dodatkowo – ktoś z Was odkryłby w sobie umiejętność bajania o retroczasach i na stałe zasilił nasze skromne progi? Kto wie? Zachęcam wszystkich chętnych do udziału w konkursie z okazji trzech lecia naszej skromnej, ale sympatycznej strony. Do przeczytania!

UPDATE – DODATKOWA NAGRODA DLA ZWYCIĘZCY!

Informujemy, że dzięki uprzejmości redakcji Komoda & Amiga +, otrzymaliśmy kolejny fant do puli nagród. Zwycięzca konkursu, otrzyma dodatkowo egzemplarz tego wspaniałego pisma widoczny poniżej. Oczywiście w wersji papierowej. Dziękujemy kolegom z K&A+ za wsparcie i zachęcamy do udziału w konkursie!

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox