5 lat istnienia retronagazie.eu w internecie! + GnG LIVE!

retronagazie.eu 5 lat urodziny

W planach z okazji 5 lat RnG mieliśmy wielką imprezę, miała być Monica Bellucci, zamówiliśmy tira wybornego szampana, chleb ze smalcem dla każdego, a tu dupa… koronawirus i wszystko jasne, imprezy nie będzie

… awaryjnie więc musimy się salwować tym oto wpisem, który jak co roku nieco podsumuje naszą działalność. Jak się okazuje ten bajzel na kółkach kręci się już 5 lat, przypominam: pierwszy wygenerowany post to 13 kwietnia 2015, a oficjalny start to 16 maja 2015! Nie mieliśmy większych planów, kilka osób chciało sobie popisać na swoim i ominąć korpo-portale, gdzie wartościowe teksty przegrywają z tysięcznym w tym tygodniu clickbajtem. Sam posklejałem wtedy do kupy tą stronę co w sumie też było akcją typu “na luja”, bo w życiu żadnej strony nie stworzyłem, robiłem zawodowo trochę w grafice, ale webmasterką nigdy się nie parałem. I tak to trwa, dalej piszemy na swoim olewając korpo-SEO bzdety, zarażając kolejnych ludzi pasją i się rozrastając na swój nieco amatorski sposób… bo jak na reklamie się nie znaliśmy tak dalej nie mamy o tym pojęcia ;). Pora sobie polać po maluchu i przejść do podsumowania ostatniego roku, by zanotować w kronikach co też ciekawego się wydarzyło w naszym grajdołku:


Rok okrągłych wpisów

Ten rok to wiele okrągłych wpisów! 3 września 2019 – ta data to dzień w którym na RnG opublikowaliśmy nasz 500 wpis! Dokonaliśmy w nim wnikliwej analizy, ile naszego wkładu rozłożyło się na te 500 wpisów, kto zapieprzał za dwóch, kto się lenił i dlaczego wciąż wszystkim mało! Aktualnie dobijamy do 700 wpisów.

Kolejnym okrągłym postem jest 100 wpis Borsuka. Właściwie to sierściuch ewoluował razem z nim, pierwotnie miało być to jego top 100 gier życia na 100 wpis, ale jak to Borsuk… nie dał rady tak po prostu odfajkować tematu ;). Gdy osiągnięto gargantuiczne rozmiary tego tworu zapadła decyzja by dzielić go na platformy i podać w formie debeściaków Borsuka, 1 września wpadł temat o arcade, potem Małe Atari, Commodore 64, Amiga, PC, PSX, PS2 i… i więcej wam nie zdradzę bo Adam wciąż nie opublikował wszystkiego! Dotychczasowe publikacje z tej serii są dostępne tutaj.

100 wpis borsuka

miało być top 100 Borsuka… wyszło top 1000

Miałem też i ja swój mały jubileusz, moja 200 publikacja przypadła na 6 marca 2020 i była to recenzja “kinowego” Sonica, ale w sumie byłem tak zabiegany, że niczego “ekstra” z tej okazji nie przygotowałem. No chyba że pierwszy w historii RnG tekst o filmie na podstawie gry się liczy. No nic, na swój 500 wpis coś przygotuję ;)


Baza Gier

O tym temacie dyskutowaliśmy już od jakiegoś czasu. Pomysłów było kilka, Wojt chciał to jakoś zautomatyzować jakimś pluginem, ja rozkładałem ręce bo moim zdaniem poniosłoby to zbyt dużo pracy a zautomatyzować się tego nie da, a Borsuk siadł do kompa, nie jadł, nie spał i nie oddychał przez kilka tygodni i sporządził naszą Bazę Gier i Artykułów Retro na Gazie! Opublikowaliśmy ją 18 czerwca 2019, jest na bieżąco aktualizowana i zawiera wszystkie opisane przez nas gry w kolejności alfabetycznej. Jest ona dostępna tutaj i każdy kto ją przescrolluje w całości musi przyznać, że mamy tego w cholerę! Gargantuiczna robota Panowie! Dzięki Adam za poświęcenie jakiego wymagało jej sporządzenie.

baza gier retronagazie.eu

setki opisanych gier… a może już tysiące?

Dodatkowo podczas narodowej kwarantanny z nudów przyszła mi pewna myśl do głowy: może by tak stworzyć zbiór wszystkich gier jakie oceniliśmy na medal?. Od słów do czynów przeszedłem szybko, jedno pracowite popołudnie i już od kwietnia możecie taki zbiór sprawdzić. Wszystkie wysoko oceniane gry zaznaczyłem tagiem Gra na medal i to właśnie klikając w to hiperłącze znajdziecie najlepsze retro gry.


Robimy lajfa

Dotychczas chłopaki z gramynagazie nagrywali w domowym zaciszu materiał, a potem po nocach Profesor larek to sklejał by miało ręce i nogi i dopiero potem następowała publikacja na tubie. Pewnego razu jednak zaświtał pomysł by zrobić program na żywo, nie wymaga montażu, a pozwoli na interakcję z widzami na czacie, idealnie pasowałby nam do tego próbnego nagrania turniej live i to z udziałem widzów! W/w turniej odbył się 11 września i wydaje mi się że można go odtrąbić jako sukces, nowa formuła pokazała że można na niej zbudować coś więcej niż pojedynczy wybryk. Panowie larek i Borsuk od tej pory coraz częściej sięgali po rzeczony instrument do tego stopnia, że wciąż są nagrane materiały z wakacji 2019, ale są nieopublikowane, bo oni jadą cały czas live ;)

zapis z pierwszego materiału live, chata pełna!

Koronawirus był w zasadzie okresem kiedy stały się one dla nawet setek graczy sposobem na przetrwanie izolacji. Metraż przebił kosmos, posiadówy po kilkanaście godzin, łamane na wizji fotele, debiut Montiego, przejście na multiplatformy – dzieje się.


Żegnaj forum, witaj Discord

Są czasem pewne sentymenty które trzymają człowieka w miejscu. Na kilka miesięcy przed startem RnG zrobiłem na platformie fora.pl na szybko i byle jak prowizoryczne forum. Mieliśmy tam się złożyć na serwer, zgrać, zrobić burzę mózgów i zmotywować nawzajem do stworzenia strony, która wtedy nawet nie miała jeszcze nazwy. Lata mijały a my dalej organizowaliśmy się na tej prowizorce, aż do teraz. W listopadzie 2019 porzuciliśmy starą skorupę i przeszliśmy na nowoczesnego discorda.

forum rng archiwum

nasze stare, jakże profesjonalne forum

Z początku razem z Wojtem byliśmy nieco osamotnieni w tej idei, ale nie ma właściwie żadnej dziedziny w której forum sprawdzało się lepiej, więc cieszę się z tej zmiany. Od teraz komunikacja wewnątrz redakcji nabrała nowego wymiaru i dużo szybciej i sprawniej przeprowadzamy wszelkie konsultacje (rozmów o dupie Maryny też nie brakuje:). Niestety stworzenie, konfiguracja a przede wszystkim moderacja discorda wymaga dodatkowych nakładów pracy, a my prócz strony obecnie prowadzimy profil na facebooku oraz twitterze i kanał na youtube, więc discord póki co zostaje zarezerwowany tylko dla potrzeb redakcji i nie jest dostępny dla czytelników.


Gala RnG

Podobnie jak rok wcześniej w tym roku kalendarzowym również podsumowaliśmy dorobek sceny organizując Galę RnG. Poszliśmy po bandzie, podzieliliśmy plebiscyt na 2 kategorie najlepsza konwersja retro 2019 i najlepsza oryginalna gra retro 2019. Zaprosiliśmy do głosowania miłośników retro i youtuberów, skład uzupełnił Saberman gościnnym występem oraz montażem specjalnie na tę okazję filmów prezentujących wygranych w akcji.

top 10 oryginalnych gier w 2019 roku wg RnG i przyjaciół

Mało tego, całość po doświadczeniach z lat ubiegłych postanowiliśmy opublikować w języku polskim oraz angielskim. Wielkim wygranym było Micro Mages od Morphcat Games na NES, jeżeli chodzi o najlepszą konwersję wygrał Super Mario Bros. 64 na Commodore 64, przyznaliśmy również nagrodę specjalną za osiągnięcie techniczne jakim był Galagon na Atari 2600. Rok 2020 pewnie znów podsumujemy, ale chyba już nie z taką pompą.

Gala RnG 2019 best retro games 2019 Micro Mages


Retro Bingo

Pierwsze Wyzwanie Retro Bingo było eksperymentem, co do którego z początku mało kto podchodził na poważnie, tym bardziej że jego start odbył się 1 kwietnia. Mimo to setki komentarzy i zaangażowanie w zabawę kilku(nastu) osób sprawiło że pierwsza edycja się udała, a idąc za ciosem w grudniu 2019 ogłosiliśmy Bingo 2.0. Nieco je usprawniliśmy, pierwsze było nieco hardcoreowe i tylko Ślepy zdobył calaka, drugie jest już bardziej przyjazne i liczę że wpadnie więcej calaków, a że gra więcej osób to mamy na to spore szanse.

Retro Bingo 2

tabelka Bingo 2, jedziemy z koksem! Kto chętny do zabawy niech wbija tutaj

Komunikat: jak wiecie 2 edycja bingo kończy się z dniem 1 czerwca 2020 roku, korzystając z okazji chciałbym zachęcić wszystkich bingowiczów do podesłania nam na centrala@retronagazie.eu w pierwszym tygodniu czerwca swojego podsumowania całej zabawy. Wszystkie typy opublikujemy w zbiorczym wpisie na wzór zeszłorocznego, a wśród najlepszych rozdamy nasze upominki. Ja już czekam nie tylko na podsumowanie, ale i na 3 edycję co do której już zbieram propozycje na kafle ;).


Gargantuiczny rok

Słowo roku! Tym właśnie jest hasło “gargantuiczny”, którym się wszyscy zaraziliśmy łącznie z czytelnikami. Weszło już jako stały element tutejszego folkloru i pewnie nas już nie opuści. Pojawia się we wpisach, wypowiedziach, a nawet na sygnaturze do nagród w konkursach ;). Ciekawe jak będzie brzmieć kolejne słówko nowego, gargantuicznego roku w naszym wykonaniu. Mimo ograniczonego składu, pisania po godzinach i braku dochodów z tej czynności myślę że wciąż ewoluujemy. Widzę to po każdym pojedynczym redaktorze jaki i po RnG jako całości, wciąż coś wymyślamy i staramy się iść do przodu zaskakując tym i owym. Dzięki dla całej ekipy współtworzącej ten grajdołek, zarówno starym jak i nowym.

retro serce 5 lat rng

retro serce – grafika z okazji 5cio lecia, już wylądowała na materiałach promocyjnych ;)

No i obowiązkowa rundka podziękowań: Dziękuję wszystkim autorom tekstów, filmów, czytelnikom aktywnym jak i pasywnym i osobom współpracującym z nami w jakiejkolwiek formie. Bez Was byłby to smutny blog pisany do kotleta. Pamiętajcie że jesteśmy bardzo łasi na komentarze pod naszymi tekstami, dla hobbysty nie ma nic lepszego od rzeczowej dyskusji o swoich ulubionych szpilach! Podziękowania również dla sponsorów, organizatorów, a przede wszystkim uczestników naszych konkursów, w minionym roku odnotować należy dwa większe: Historia mojej miłości do gier oraz Tam i Z Powrotem, czyli Stąd do Przeszłości. Ten pierwszy wyłonił nasz największy debiut minionego roku, do centrali wskoczyła Prezesowa, kobita opisująca piłki nożne i GTA? Takie rzeczy tylko u nas!


GnG LIVE na 5 lat RnG!

Obchody 5-lecia bez żadnego świętowania? Nie może być! Znowu coś wpadło nam na szybko do łba i poszliśmy na żywioł. Borsuk zarządził, Larek się zgodził, ja przyklepałem, WojT dołączył! A do czego? Do 11-to godzinnego LIVE’a z okazji 5 lecia Retro na Gazie. Larek z Borsukiem zaczynają dzisiaj świętowanie o godzinie 12:00, opowiedzą trochę o stronie Retro na Gazie i imprezują do oporu pokazując swoje ulubione gry na Małe Atari i może C64? Ciort ich tam wie! W trakcie programu (pewnie dopiero wieczorem) wpadamy my – czyli Repip z WojTem i razem z dwoma tetrykami – będziemy w czwórkę przechodzić w kooperacji kultowe Micro Mages na NESa! Oj, będzie się działo! Zapraszamy wszystkich na kolejny gargantuiczny odcinek Gramy na Gazie z okazji 5-lecia Retro na Gazie! Do zobaczenia i pogadania na czacie! Przypominam start dzisiaj o 12:00!

Gramy na Gazie slider

ArSoft CORPORATION i Retro na Gazie prezentują:

5 Lat Retro na Gazie! Freestyle + Ulubione gry tetryków + Przechodzenie Micro Mages na NES!


Do zobaczenia za rok pod równie owocnym podsumowaniem i z równie wielką energią! 

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox