Gramy na Gazie | Rozstrzygnięcie Konkursu na Nowe Etapy do LAURY! (+ gra do ściągnięcia)

laura konkursUwaga, uwaga, rozstrzygamy całkowicie konkurs na nowe etapy do gry Laura na Atari XL/XE! Wreszcie, nareszcie! Zwycięzcy tego konkursu dawno już otrzymali swoje nagrody pocztą, filmik YT z przechodzenia tychże etapów także został już przez nas puszczony w eter, tylko zwlekaliśmy długo z publikacją artykułu podsumowującego całość. Mamy jednak dla Was niespodziankę! Profesor Larek przygotował nową wersję gry Laura – zwaną Edycja konkursowa Retro na Gazie, która zawiera wszystkie etapy konkursowe i którą to możecie sobie ściągnąć na dole niniejszego wpisu.

Najpierw jednak zobaczmy od czego zaczęła się ta cała zawierucha z nową Laurą? W trakcie pewnego odcinka Gramy na Gazie wpadł nam do łba pewien pomysł, który szybko wprowadziliśmy w życie. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby ogłosić jakiś konkurs w związku z faktem ponownego wydania Laury. Szybko podchwyciliście temat na naszym czacie i pomysł wam się spodobał! To może napiszemy dokładniej, o co chodziło? Kiedy graliśmy w najnowsze etapy autorstwa profesora Larka do Reedycji Laury oraz w plansze stworzone przez graczy do New Adventures of Laura stwierdziliśmy, że kogo jak kogo, ale Laury nigdy dosyć! Dlaczego jakiś blaszak zwany Robbo ma mieć więcej przygód niźli nasza nastoletnia poszukiwaczka przygód? Trochę nas mierziło, że do klasycznej gry L.K.Avalon co trochę pojawiały się paczki z nowymi planetami, przecież ileż do cholery można grać w Robbo :-)? Mieliśmy tego dosyć i zmotywowaliśmy graczy do stworzenia nowych plansz do Laury!


OGŁOSILIŚMY WIĘC KONKURS NA:

ZESTAW NOWYCH ETAPÓW DO GRY LAURA

Laura Reedycja (Atari XL/XE)

STWORZONYCH ZA POMOCĄ PROGRAMU NA PC – ZWANEGO LAURA KONSTRUKTOR.

GŁÓWNA NAGRODA: GRA LAURA REEDYCJA (KOLEKCJONERSKA) OPATRZONA AUTOGRAFEM AUTORA, CZYLI LARKA.

DRUGA NAGRODA: GRA NEW ADVENTURES OF LAURA (KOLEKCJONERSKA) OPATRZONA AUTOGRAFEM AUTORA, CZYLI LARKA.


DLA PRZYPOMNIENIA – ZASADY:

  1. POBIERACIE PROGRAM NA PC LAURA KONSTRUKTOR ZE STRONY GRY LAURA. ZNAJDUJE SIĘ ON W TYM MIEJSCU.

Program Laura Konstruktor działa na komputerze PC z systemem Windows i umożliwia łatwe, szybkie i przyjemne tworzenie nowych etapów dla Laury oraz wygenerowanie gotowej gry, którą możemy uruchomić na komputerze Atari. Pamiętaj, że testowanie etapów oraz uruchomienie stworzonej gry na komputerze PC wymaga obecności działającego i skonfigurowanego do uruchamiania plików XEX emulatora Atari. Polecamy cały czas rozwijany emulator Altirra, choć może to być dowolny inny. Mamy nadzieję, że obsługa programu jest na tyle intuicyjna, że instrukcja nie będzie potrzebna. Gdyby jednak była – kliknij na poniższy link

INSTRUKCJA PROGRAMU “LAURA KONSTRUKTOR”

PLIK DO POBRANIA

Instalator Laura Konstruktora [1.0.2].msi [ZIP]

2. TWORZYCIE DOWOLNĄ LICZBĘ PLANSZ W TYM KONSTRUKTORZE I ZAPISUJECIE JE JAKO SAMOURUCHAMIALNY PLIK .XEX

DZIĘKI TEMU POWSTANIE JAKBY NOWA CZĘŚĆ GRY LAURA, KTÓRA URUCHOMI SIĘ ZARÓWNO NA ATARI XL/XE , JAK I NA EMULATORZE.

3. SPRAWDZACIE CZY PILK URUCHAMIA SIĘ W EMULATORZE ALTIRRA LUB NA PRAWDZIWYM ATARI 8 BIT.

4. WYSYŁACIE MAILEM ZESTAW PLANSZ (PLIK. XEX) DO CENTRALI RETRO NA GAZIE.

centrala@retronagazie.eu

5. NASZA REDAKCJA PLUS CZYTELNICY WYBIERAJĄ ZWYCIĘZCÓW (OGRYWAJĄ ETAPY).

6. MY WYSYŁAMY NAGRODY DO AUTORÓW DWÓCH NAJLEPSZYCH ZESTAWÓW PLANSZ NA SWÓJ KOSZT.

7. ZESTAWY PLANSZ ZOSTAJĄ UPUBLICZNIONE DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH.

8. DEADLINE KONKURSU: KONIEC WAKACJI 2021

ZMIANA: OKAZAŁO SIĘ, ŻE ZROBIMY PROGRAM, W KTÓRYM BĘDZIEMY GRAĆ W TE PLANSZE!

FUNDATOREM NAGRÓD JEST WYDAWCA GIER: FIRMA RETRONICS

Mamy nadzieję, że wszystko jasne, jeżeli nie to prosimy o zapytania w komentarzach, doprecyzujemy ewentualne nieścisłości. A teraz jeszcze jedna niespodzianka! Kiedy skontaktowaliśmy się w sprawie zakupu nagród z firmą Retronics to okazało się, że jej właściciel Duddie ma na tyle dobre serducho, że postanowił SAMEMU UFUNDOWAĆ TE NAGRODY! A to ci niespodzianka! Z naszej strony serdecznie dziękujemy, zaś wszystkich retro graczy i atarowców zachęcamy do kupowania nowych, świetnie wydanych gier na Atari (oraz reedycji klasyki) w firmie Retronics. Tutaj znajdziecie ich stronę na fejsie, a tutaj możecie kierować zamówienia: zamowienia@retronics.eu


Dwie poniższe LAURY to nagrody w naszym konkursie.

OCZYWIŚCIE DLA TYCH, KTÓRZY NIE GRALI W LAURĘ DOBRZE BYŁOBY NAJPIERW POZNAĆ JEJ MECHANIKĘ I POGRAĆ TROCHĘ. TUTAJ ZNAJDZIECIE POLSKĄ WERSJĘ TEJŻE GRY. WYMAGA 128 KB RAM PAMIĘCI RAM.

EMULATOR ATARI DLA SYSTEMU WINDOWS ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Gramy na Gazie slider

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LIVE!

GRAMY NA GAZIE LIVE – Ogrywamy Wasze Etapy do Gry LAURA!


ZWYCIĘZCY

Wszystkie plansze konkursowe nadesłane przez widzów – zostały zawarte w nowej odsłonie Laury nazwanej Edycja Konkursowa Retro na Gazie. To chyba pierwsza gra, w której nazwie zawarto Retro na Gazie! Dziękujemy Profesorze Larku! Zwycięzcom (poniżej) gratulujemy! Nagrody zostały już rozesłane.

I MIEJSCE – PETR KURIC

Najlepsze etapy, najbardziej przemyślane, jednocześnie zaskakujące gracza nowatorskimi pomysłami i wykorzystaniem mechaniki, aż nawet sam Profesor Larek uśmiechnął się pod nosem i złapał parę razy za głowę! A to przecież autor Laury to zna ją na wylot. Brawo!

II MIEJSCE – ROBERT JANICKI aka KWASOŻŁOP

Największa liczba przesłanych etapów, pośród których znalazły się zarówno przemyślane pod względem konstrukcji, jak i mniej dopracowane (w przypadku tych drugich może być problem z przejściem tych plansz, jeżeli idziemy ciągiem: etap po etapie. Po prostu może nam nie wystarczyć energii życiowej, gdyż Laurze nie uzupełnia się ona po zaliczeniu planszy. Podobało mi się, że budowa leveli jest jakby zaczerpnięta z gier roguelike – czyli komnaty wypełnione skarbami i potworami.

WYRÓŻNIENIE – RETREK

Etapy składające się na minigrę, z przygodami Laury w zamku. Zaczynamy od wejścia do fortecy i bardzo łatwych plansz, a pośrodku trochę trudniejszych. Fajny pomysł z “ciągłością fabularną”, lecz plansze bardziej dla żółtodziobów Laury niźli wyjadaczy.

HARDCORE BONUS – GROOBY

Arcytrudna plansza rozpoczynająca się w ciemnościach i do tego w komnacie opanowanej przez płomienie! Naprawdę hardkorowy etap, z którym nie mogłem sobie poradzić. Świetnie, że planszę można ukończyć, nawet na dwa różne sposoby. Brawo! Gdyby GroobY przysłał więcej etapów, pewnie bardziej liczyłby się w walce o podium!

BONUS FAJNOŚCI – GERMAN GONZALEZ – MORRIS

Nasz chilijski Atarowiec przesłał bardzo fajny, zróżnicowany i segmentowy etap składający się z wielu komnat, a w każdej czeka na nas trochę inne wyzwanie. Przesuwanie bloków skalnych, zagadka z laserem, ścieżka zdrowia pomiędzy krzakami, czy środkowa część etapu, w którym toczy się odwieczna walka żywiołów ognia i wody. Kapitalny etap, jednakże konkurencja przysłała ich więcej.


Laura atari recenzja

WERSJA CYFROWA GRY LAURA

EDYCJA KONKURSOWA RETRO NA GAZIE Laura_RNG

Można ją uruchomić zarówno na prawdziwym Atari XL/XE z kartridżem AVG CART lub SIDE3, jak i w emulatorze np. Altirra. Gra w formacie CAR jest spakowana w pliku ZIP. Do zabawy wystarczy standardowe Atari XL/XE z 64 KB RAM. Żadna dodatkowa pamięć nie jest wymagana. Miłej zabawy :)

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.