Konkurs | Tam i Z Powrotem, czyli Stąd do Przeszłości (konkurs wspominkowy)

Lubicie konkursy, w których można coś wygrać? My bardzo! Zapraszamy na kolejne wyzwanie / zadanie – tym razem pisemne. Nie pytacie się o nagrody? Dzięki naszemu sponsorowi będą naprawdę zacne! 
Naprostujmy o co w tym wszystkim chodzi. Na początku chciałbym podziękować sponsorowi i pomysłodawcy tego konkursu – naszemu czytelnikowi o nicku ccwrc, którego komentarze możecie nieraz czytać na naszej witrynie. Ci z was, którzy czytają nas regularnie pewnikiem wiedzą, że jest on wielkim miłośnikiem 8-bitowego Atari. Jego fantastyczną kolekcję atarowskich gier mogliście podziwiać w moim nostalgicznym artykule na temat Atari XL/XE, jednakże nasz konkurs nie będzie ograniczony tylko dla miłośników Ataryny. Spokojna wasza rozczochrana! Jest on skierowany do wszystkich retrodziadków, retronerdów, czy retrozgredów (płci pięknej także!), którzy wychowali się na jakiejś fajnej maszynce do grania i mają z nią bardzo miłe wspomnienia. Przedstawmy może najpierw zasady naszego konkursu, a później zaprezentujemy łechcące podniebienie fanty, czyli nagrody.
kolekcja atari
Nie, nie, nie! To nie nagrody. To przypomnienie kolekcji kartridży sponsora konkursu, czyli – ccwrc. Zaraz, zaraz! W naszym konkursie też możecie wygrać fachowe kartridże!

“TAM I Z POWROTEM, CZYLI STĄD DO PRZESZŁOŚCI”

KONKURS NA NAJLEPSZY WSPOMINKOWY WPIS O RETRO SPRZĘTACH

ZASADY

 1. Konkurs na: świetny artykuł / nostalgiczny wpis / mini wspomnienia/ fajne wypociny wg schematu:

  – Jak zaczęła się moja przygoda z moim najbardziej ulubionym retro sprzętem? Tekst może opisywać wszelkie mikrokomputery, stare konsole, nowsze maszynki – od początków naszej branży do czasów generacji PSX’a włącznie.
  – Jak się skończyła?
  – Jak zaczęła się ponownie, a może się nie skończyła i trwa nieprzerwanie? A może wielce rozpaczamy z powodu rozstania z naszym towarzyszem zabaw z młodości?
  – Jak wygląda sprawa dzisiaj? Czyli w skrócie czy wróciliśmy do retro grania? Eee, gdzie tam, nie ma na to czasu, życie mnie przygniotło… Oczywiście możecie się tutaj wykazać własną inwencją twórczą!
 2. Konkurs dla wszystkich chętnych użytkowników / czytelników Retro Na Gazie.
 3. Forma – oczywiście tekstowa / pisemna – przesłana na naszego maila centrala@retronagazie.eu z dopiskiem KONKURS TAM I Z POWROTEM. Dopuszczamy także filmy, jeżeli ktoś przyśle nam swoje wspomnienia w takiej formie… Trzeba iść z duchem czasu!
 4. Macie zupełną dowolność co do treści, długości jakości wpisu. My jednak zdecydujemy, czy nadaje się on do publikacji i udziału w konkursie.
 5. Wpis może być zawarty zarówno w treści wiadomości mailowej lub dodany jako dokument załączony do maila. Jeżeli chcecie załączyć do niego swoje zrzuty ekranów wraz z opisami – proszę to zawrzeć mailu / wpisie.
 6. Termin nadsyłania wspomnień – do końca stycznia 2020, czyli o godzinie 00:00 dnia 1 lutego 2020 roku -ostateczne zamknięcie konkursu.
 7. Nadsyłane wpisy będą publikowane na bieżąco – na naszej stronie z informacją, że biorą udział w konkursie. Oczywiście będą przez nas sformatowane pod nasz edytor. Zaznaczam, że prosimy o niepublikowanie ich na innych stronach przez co najmniej pół roku. Taka czasowa wyłączność :-).
 8. Prawa do wpisu należą oczywiście do autora i zostanie on wymieniony z imienia / nazwiska czy pseudonimu – jak sobie życzy.
 9. Po zakończeniu terminu nadsyłania prac konkursowych – wypuścimy blog podsumowujący, gdzie zamieścimy listę wszystkich konkursowych artykułów wraz z linkami do nich.
 10. Zwycięzców wybierają czytelnicy / użytkownicy oraz redakcja RnG – głosując w komentarzach: 3 punkty za 1 miejsce, 2 punkty za drugie i 1 punkt za trzecie. Jeden użytkownik = 1 komentarz z ocenami. Każdy uczestnik konkursu także może głosować (dopuszczalne jest oddanie głosu na siebie).
 11. Zgredy RnG nie mogą brać udziału w konkursie, czyli czterech muszkieterów: Repip, Borsuk, Wojt i Larek. Sorki chłopcy. Mogą jednak brać udział w głosowaniu. Nasi freelancerzy, lub zgredy co tu zaglądają raz na rok mogą uczestniczyć w konkursie.
 12. Po podliczeniu głosów (dajemy sobie dwa tygodnie na głosowanie) – publikujemy bloga podsumowującego konkurs.
 13. Zdobywca największej ilości punktów wybiera nagrodę za I miejsce, wicemistrz zaklepuje nagrodę z pozostałych dwóch, zaś laureat trzeciego miejsca zadowala się kolejnym z gratów itd.
 14. Nagrody wysyłamy pocztą polską na nasz koszt – listem poleconym priorytetowym po kontakcie mailowym z laureatami. Nie wysyłamy za granicę, ale jeżeli ktoś się uprze i pokryje wtedy wszystkie koszty wysyłki, to kto wie?
 15. Gościnnie jako pierwszy w konkursie wystąpi sponsor – czyli ccwrc, który zaprezentuje nam swój tekst. Na jego artykuł będzie można głosować, jednak tylko w formie zabawy. Wiadomo przecież, że nie będzie fundował nagrody sam sobie w przypadku wygranej. Potraktujcie więc jego występ jako guest star.

UWAGA – JEŻELI BĘDZIE JEDEN UCZESTNIK – ZGARNIA WSZYSTKIE NAGRODY! NA BOGATO WTEDY!


NAGRODY

KOMIKS FUNKY KOVAL TRYLOGIA

Pamiętacie Funky Kovala? Jednego z najbardziej kultowych bohaterów komiksów z lat 80-tych? Tutaj możecie zapoznać się z kompletem jego przygód: czyli albumami Bez Oddechu, Sam Przeciw Wszystkim, Wbrew Sobie. Trylogia w twardej oprawie. Świetne rysunki Bogusława Polcha i trzymająca w napięciu fabuła science fiction. Komiks co prawda używany, ale w bardzo dobrym stanie. Wiem, gdyż sam posiadam takowy w moich zbiorach i jest on praktycznie nie do zdarcia!
Kadry z najlepszego polskiego komiksu science fiction w historii.

KARTRIDŻE NA ATARI XL/XE

KARTRIDŻ DIAGNOSTYCZNY ORAZ GRA GOLF (601F) NOWOŚĆ! (jako jedna nagroda)

Tak, dwa carty dla Atari XL/XE to jedna nagroda. Pierwszy cartridge to zwykły cart diagnostyczny (w zależności od rozszerzeń w komputerze nie muszą działać wszystkie programy). Drugi to mini-gra GOLF aka 601F od programisty, który każe siebie nazywać Gorgh, autora między innymi Kowalsky’s Fury. GOLF zostanie wydany po 28.10.2019 w czarnych obudowach. Konkursowa jasna wersja obudowy to pierwsza wersja, która nie trafiła do sprzedaży. Na dzień dzisiejszy powstała tylko jedna sztuka i ta właśnie jest wytypowana do przejęcia przez zwycięzcę. Prawdziwy biały kruk! Do kartridża 601F są dodatkowo dwie naklejki, więc grę można przełożyć do standardowej, czarnej obudowy, jeśli takie będzie życzenie przyszłego właściciela.
Świeżutki GOLF aka 601F oraz kartridż diagnostyczny (fajowa naklejka) dla Atari XL/XE to druga nagroda.

KARTRIDŻ Z HITAMI FREEWARE aka “MROCZNY PIRAT”

Ten niepozorny “piracki” cart zawiera masę hiciorów na Małe Atari!

Mroczny, ale wypasiony pod względem zawartości cartridge do Atari XL/XE pełen kapitalnych gier! Wszystkie tytuły to Freeware lub Public Domain i są one dostępne do ściągnięcia z sieci za darmo. Jednakże posiadanie na jednym kartridżu takich hiciorów jak Yoomp!, Time Pilot, Ocean Detox, czy Dyna Blaster to naprawdę świetna sprawa.Poniżej menu wyboru gier z tego zacnego kartridża:
Kurdelebele, ale przeboje na jednym kartridżu! Grać nie umierać.

DLA TYCH CO NIE MAJĄ MAŁEGO ATARI

Oryginalny kartridż na C64 z grą Jack Attack

Miłośnicy Commodore 64, mogą wejść w posiadanie kartridża z prostą grą zręcznościową Jack Attack, a może ktoś przygarnie zalegające u nas Call of Duty Ghosts na PS3? Są to pozostałości po poprzednich konkursach. Dodatkowo dorzucam Shadowmana na PSX. Pamiętajcie – jak będzie jeden wpis zwycięzca bierze wszystko! Jeżeli nie będzie posiadał odpowiednich retrosprzętów, to wtedy może spieniężyć całość na serwisie aukcyjnym i porządnie się zabawić za uzyskaną kasiorę.


UPDATE

DODATKOWA NAGRODA

Great Green Adventure na kartridżu dla Atari XL/XE to dodatkowa nagroda. Wow.

Wczoraj dotarła do mnie paczka z nagrodami od sponsora konkursu, czyli ccwrc. Zaglądam do środka i co widzę? Ja ciebie nie pierniczę! Kolejny kartridż z nowością na Atari! Wielka Zielona Przygoda to bardzo trudna gra labiryntowa stworzona w 2017 roku, czyli można powiedzieć nowość. Dziękujemy Gallowi Anonimowi, który dołożył tego szpila do paczki wysłanej przez ccwrc. Fajnie! Cóż jeszcze mogę powiedzieć na koniec? Jestem bardzo zaskoczony ilością nagród! Zapraszam wszystkich retromaniaków do udziału w naszym skromnym konkursie (już nie takim skromnym!), nie tylko atarowców, chociaż oni najpewniej będą najbardziej zmotywowani ufundowanymi nagrodami…

UPDATE

DODATKOWA NAGRODA UFUNDOWANA PRZEZ ATARI ONLINE

Najnowsza książka Piotra Mareckiego i Tomasza Cieślewicza: “Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny” 


ALE TO JUŻ BYŁO?

Zakrzykniecie, że podobny konkurs był całkiem niedawno! I macie rację. Jednakże wydaje mi się, że obecny – ciekawie rozwija formułę retro wspominkową o spojrzenie na całość z dzisiejszej perspektywy. Czy wróciliście do ulubionej maszynki z przeszłości – tak jak walnięty Borsuk uczynił z Amigą i Atari? I co? Warto było? Dostarcza wam radości, czy może kurzy się w szufladzie? A może chcielibyście, ale szkoda wam kasy, nie macie czasu, boicie się niszczyć piękne wspomnienia? Hmm. Po dosyć przyjemnym odzewie w komentarzach pod moimi wpisami o Najlepszych Grach na Amigę, C64, czy Małe Atari – wiem, że lubicie czytać o takich wspomnieniach. W takim razie nie ważne czy graliście na konsoli, PeCecie, czy 8-bitowych mikrokomputerach – zapraszam do udziału w konkursie! Zasady znajdziecie powyżej. Do przeczytania!

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.