Retro Rozmaitości | Czerwiec 2018

nagłówek retro rozmaitościKolejny miesiąc za nami, retro rozmaitości już w Twoim kiosku!

Czerwiec się skończył, więc sumujemy to co się działo w tym czasie, a jak zwykle jest o czym pisać. Największym wydarzeniem dla graczy było zapewne E3, choć retro dziadki niekoniecznie się tym interesują bo lgną tam przede wszystkim gracze czekający na nowości to i dla miłośników retro coś się na tej imprezie znalazło (niestety, nic o nowym MediEvilu, pewnie czekają na premierę Spyro z marketingiem). Ale wszystko po kolei…


retro rozmaitości rng

Spyro się rozpędza

To że trylogia Spyro z PSX’a powstaje już wiemy od jakiegoś czasu, należy się teraz spodziewać podsycania atmosfery o co też spece od marketingu w Acti zadbają. Ten miesiąc w tej materii to przede wszystkim filmik porównujący stare z nowym.

Mówcie co chcecie, choć różnica jest widoczna od razu to klasyczny smok ma dla mnie nadal swój wdzięk i urok. Po wspominki odsyłam do tekstów o Spyro i Spyro 2.


Zgnilce w HD

Pozostajemy przy hitach z szaraka, tym razem robi się poważniej, cukierkowy smok idzie na dalszy plan, a wchodzą zgnilce z Resident Evil 2. Na E3 mogliśmy zobaczyć obszerne gameplaye z odświeżonej dwójeczki, co też zapodajemy poniżej.

Główna zmiana którą się komentuje to przede wszystkim zmiana kamery. Do lamusa poszły kojarzone z PSX’em statyczne plansze, teraz mamy pełny trójwymiar. Zdania są podzielone, ale chyba większość w tym ja widzi w tej zmianie pozytywy, w końcu to nie po łebkach odwalone podbicie rozdziałki, tylko porządne przemodelowanie i dostosowanie do dzisiejszych standardów. Choć fanem serii nie jestem, to chętnie z nowej perspektywy spotkałbym w kultowej scence ponownie po latach lickera.


Żaby są znów w mieście!?

Wałkujemy dalej E3, tym razem przechodzimy do obozu „zielonych” z Microsoftu. Zielonych również za sprawą bohaterów, bo dowiedzieliśmy się, że odżyje marka Battletoads! „W końcu” by się chciało powiedzieć, ile można było czekać. Niestety prócz tego że zapowiedziano grę z żabami niewiele mogę powiedzieć, w planie jest kanapowy co-op dla 3 graczy więc rewelka! Zamieszczam zajawkę poniżej, ale trudno cokolwiek po niej wnioskować. Mimo to napaliłem się, a co!


Amstradówka cdn.

Wracamy do głębokiego retro, są wieści z poletka o nazwie „Amstrad”. Znany chyba głównie z Amigi (choć nie tylko) przyjemniaczek Toki rusza na ten sprzęt. Wszystko jest na razie w powijakach, dwóch francuskich zapaleńców zwących się AmstradGGP (oficjalny profil na tłicie) planuje wypuścić grę na 30lecie, więc do przyszłego roku mają czas.

toki


Mocarny barbarzyńca

W jednym z wcześniejszych „donosów” prezentowałem zapowiedź klasycznego Barbariana na Dreamcasta. Okazuje się, że ten klasyk bijatyk w świecie Conana nie powiedział ostatniego słowa na poletku Segi. Pod tytułem Cimmerian nowe wcielenie dekapitujących wojowników zmierza na Sega Master System, a później prawdopodobnie również na Sega Mega Drive. Twórcę można śledzić na jego tweecie, a ja zapraszam na łypnięcie okiem poniżej… do cholery, że tyle dał radę wycisnąć z SMS’a… kozak.


Bez duszy nie ruszy 2

Trevor Storey i jego wesoła kompania na Commodore 64 wydaje się najbardziej płodną ekipą w świecie 8bitów. Poniżej znajdziecie info o dwóch premierach jakie przygotowali, a już wypuścili filmik z zapowiedzi Soulles 2. Całość jak zwykle wyda Psytronik. Nowy gameplay przypomina super mix mechaniki H.E.R.O. z stylistką Antiriad, kudre, gdyby wydali to na carcie…

retro rozmaitości rng

Agent ST

Doszły mnie wieści również o premierze na Atari ST no bo co to za rozmaitości bez wieści z obozu Atari. Premierę miał Escape 2042, który wcześniej pojawiał się też na GB, DC, SMD i PC. Jest to ładny platformer w klimatach szpiegowskich przypominający nieco klasyka Impossible Mission z 8 bitowców. Fajnie rozwiązali unikanie wzroku kamer, widać to na screenie – wejście w “pole” kamery to automatyczny zgon, gra więc wygląda na wymagajacą. Oficjalna strona gdzie można wesprzeć twórców zakupując grę znajduje się pod tym linkiem.


Montezuma byłby dumny

Sydney Hunter And The Sacred Tribe, który wcześniej pojawił się na nieco egzotyczne u nas ColecoVision i Intellivision oraz bardziej znanego SNES’a teraz trafia pod strzechy Commodore 64. Ten klon Montezumas Revenge wygląda bardzo ładnie, niestety póki co nie da się kupić wersji fizycznej (wszystko wyprzedane przed premierą), można jedynie kupić cyfrę o tutaj w tym miejscu (jak ktoś ma C64mini to plik jest kompatybilny). Pozostaje mi jedynie mieć nadzieję, że wznowią wydanie na carcie w drugiej połowie roku bo 100 ekranów pułapek, skakania i kombinowania brzmi kusząco!


Psytronik uderza podwójnie

Ahh te Psytronik, ledwo pojawiła się recenzja Argus u nas, a tu mamy kolejne wydania. To wydawnictwo tworzy historię i nie boję się tego tak określać. W tym miesiącu swoją premierę miały Organism i The Legend of Atlantis, które swego czasu zapowiadałem. Wydania są w wersji na kasetę, dyskietki i cyfrę, najlepiej odwiedzić sklep Psytronik.

The Legend of Atlantis

Organism


Kryształem i mieczem

Ciekawa świeżynka zawitała na Amigę, a zwie się Worthy i dostarczyło ją Pixelglass. Przypomina mi mojego ulubionego Dimo’s Quest, ale widać tu większy nacisk na wartką akcję. 40 poziomów wypełnionych zagadkami w których akcja bardzo szybko leci do przodu, ubrana w ładną i przejrzystą szatę graficzną – ten tytuł zdecydowanie mi się podoba.

Wersję pudełkową i cyfrową kupimy tutaj, gra ma śmigać na każdej Przyjaciółce wyposażonej w 1MB, więc nawet stara ale jara 500’setka to cudo pociągnie.

retro rozmaitości rng

Metal NełoGeło Slug

W maju oficjalnie zapowiedziano NEOGEOmini, a w czerwcu otrzymaliśmy kolejną partię konkretów. Ruszyła już oficjalna strona (swoją drogą wygląda rewelacyjnie), a z niej dowiemy się że premiera tej filigranowej maszynki już 24 lipca! Chodzi jednak o wersję na rynek dżapański, my pewnie chwilę jeszcze poczekamy bo nigdzie nie widzę możliwości zakupu. Mamy też listę 40 gier, wśród nich mnóstwo kultowych bijatyk, ale i pierwsze 3 Metal Slugi. Tu jednak znów adnotacja, że lista dotyczy wersji dla skośnookich, „nasz” egzemplarz ma mieć 14 innych gier niż ten podany na stronie.

Moim zdaniem odrębna lista gier wyszła dla nas lepiej, choć to pewnie indywidualne preferencje, ale dlaczego lepiej? Poniżej zamieszczam Wam spis gier dostępnych w wersji międzynarodowej, Metal Slugów ci u nas dostatek! I prawidłowo!

neogeo mini

Na E3 SNK przywiozło nieco tych konsolek i pierwsi gracze już mogli sprawdzić jak to wygląda w praniu, wrażenia w formie video tutaj.


ZX Vega+, telenoweli część kolejna

Jak widzimy powyżej SNK od oficjalnej zapowiedzi do wydania sprzętu potrzebowało 3 miesięcy, fachowo, krótko i na temat, to się ceni. Niestety nie wszędzie tak to wygląda, miesiąc temu zdałem krótką relację na temat tego w jakim punkcie znajduje się ZX Spectrum Vega+, która pierwszy deadline do wypuszczenia w świat miała ustalony na jesień 2016.

Jest 22 czerwca, zerkam na profil na twicie Retro Computers Ltd, a tam prócz standardowej pyskówki z ludźmi którzy chcą zwrotu kasy doszukuję się kolejnej daty premiery! To już 13 data premiery, więc musiała być pechowa, cóż mogą ci ludzie za to? Wiecie kiedy była? 15 czerwca, jak można się domyślić, nikt konsolki nie widział. W międzyczasie pojawia się artykuł na digitalmusicnews, który ma bezpardonowy tytuł „Indiegogo’s Vega+ Campaign Stole Nearly $700,000 — And They’re Probably Getting Away With It”, chyba nie muszę go tłumaczyć? Z artykułu prócz tego co już donosiłem wcześniej dowiemy się, że Indiegogo, czyli platforma crowdfoundingowa na której 2 lata temu zbierano kasę na Vegetę oddała sprawę w ręce komornika i prawników.

Nie wiem czy traktować te donosy jako śmieszne czy tragiczne, trudno mi to jednoznacznie określić, ale! Firma znów przypomniała, że można wpłacać kasę na preordery drugiej partii (to była pierwsza!?) Veget+ i można u nich kupić książkę, która wyjaśni wszystko w związku z zawieruchami wobec firmy. Książki również nikt nie widział, ale to norma, w sumie powstaje pytanie – czy zamiast pracować nad książką nie mogliby zrobić tej cholernej Vegety?

Telenoweli ciąg dalszy za miesiąc.


Ufff znów działo się w tym miesiącu! Jak zapewne zauważyliście od tego odcinka nieco zmieniłem organizację wpisu, by był czytelniejszy. Teraz mamy podział na Zajawkę (czyli wszelkie zapowiedzi), Premierę (czyli gry które wyszły w danym miesiącu) i Zabawki (sprzęty, figurki itp), będzie też zbiorczy jeden dział To i owo w którym będą rzeczy nie pasujące do w/w kategorii, ale takiego w tym miesiącu nie znalazłem :P. No to za miesiąc o tej samej porze, narka!

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox