Wyzwanie Retro Bingo na RnG (update 05.2019)

nagłówek bingoEeee nooo Panoooowie! Padły pierwsze Bingo! Wskakujcie i chwalcie się!

Jak już wiecie gramy w bingo od 1 kwietnia i choć zabawa trwa do października to postanowiliśmy wspólnie co miesiąc meldować co i jak u nas i u was. Gdyby ktoś w przyszłym miesiącu chciałby bardzo krótko podsumować swoje zmagania niech śmiało śle nam uwagi na centrala@retronagazie.eu (trzymajcie się schematu z dzisiejszego wpisu i piszcie pod koniec miesiąca). Pamiętajcie że aktualny wpis mamy wyróżniony zawsze w menu bocznym (na mobilce na dole).

Myślałem że nam to dłużej zajmie, ale mamy pierwsze bingo! Co tu dużo gadać, zapodam by było wszystko jasne naszą tabelką i zasadami, a potem lecimy do wniosków własnych. Aha, gdyby ktoś potrzebował “starych” komentarzy bo czegoś zapomniał to znajdzie je w pierwszym i drugim wpisie.

Bing RnG 1

Zasady są proste:

  • zaczynamy grę od 1 kwietnia 2019, zakończymy 1 października 2019 (gry zaliczone wcześniej odpadają, napoczęte przed 01.04, a skończone po mogą być)
  • jedno pole = jedna gra (nie można np. przechodząc Boulder Dash na Atari zdobyć jednocześnie Kombinatora, Fana Atari i Dinozaura)
  • jedną grę liczysz raz (nie przechodź w nieskończoność Super Mario Bros. bo się nie liczy)
  • trzeba mieć 5 pól w jednym rzędzie (pion, poziom, ukos)
  • jeśli ktoś miał jedno „bingo” drugie musi robić inną ścieżką (np. zrobiłeś A1 do A5, to już tej konkretnej nie możesz dublować)
  • w przypadku zakreślenia już jednego pola, podobnie jak w krzyżówce zostaje ono „pełne” i możesz je wykorzystać przy robieniu innego bingo
  • co jakiś czas (wstępnie co miesiąc) będziemy publikować update tego wpisu z informacją jak nam idzie, liczymy również na update z waszej strony
  • uczestnictwo kompletnie „for fun”, nie będziemy nikomu zaglądać do łóżka i żądać udowodnienia skończonych gier, sami też bierzemy w grze udział
  • gdyby zasady wymagały doprecyzowania to rezerwujemy sobie prawo do ich modyfikacji

Mimo charakteru „for fun” Borsuk dla najbardziej aktywnego i kreatywnego gracza pewnie znajdzie coś ciekawego w swej norze. Na koniec wyzwania jak ktoś nam ładnie podsumuje swoją zabawę z bingo i grami zgarnie konsolkę GBA


Repip: Myślałem że mi z tym dłużej zejdzie, ale dzięki pojawieniu się na 3 edycji Retronizacji udało mi się już w drugim miesiącu zaliczyć pierwsze bingo. Z tytułów jakie zostały mi do rozdysponowania mam Donkey Kong Country Tropical Freeze na Switch bo nie miałem gdzie go dać póki co:

E1FAN SEGITop Hunter na DC z Flaczkiem w co-opie wpadł na Retronizacji, fajny beat’em up. Nieco oszukiwaliśmy bo na nieskończonych kontynuacjach graliśmy i chyba w 1h padł

D2 – SKOCZEK –  Kya: Dark Lineage na PlayStation 2, 14h, gatunek: platformer/action-adventure

C3KOMBINATOROld Towers na SMD, 1,5h, gatunek: logiczna

Old Towers

Old Towers od RetroSouls, polecam i czekam na kolejną grę tego studia, która już za rogiem

B4DINOZAURCrownland na Atari XE/XL w ok 1h wpadł po tym jak mi Larek na ambicje wszedł hłehłe (CO!? JA NIE PRZEJDĘ!?), gatunek: platformer

A5 PARTYBOY – w końcu i ja gdzieś byłem! Retronizacja 3 to genialna impreza, choć miałem tam tylko 8h na liczniku ;) więcej rozpiszę się pod relacją (Wojt przybywaj!)

Pierwsze Bingo wpadło, teraz myślę nad kolejnymi


Wojt: no u mnie już też jest pierwsza linia gotowa, bardzo jestem z tego powodu mile zaskoczony. Zastanawiam się teraz nad drugą, aczkolwiek w każdej jest przynajmniej jedno pole, które mi wyklucza możliwość dalszej zabawy – chyba, że się mocno przełamię :)

E1 – Fan SEGI – skończone Old Towers na Segę. To już wiecie – na PH widziałem fajnego indyka, który przypomina gameplayowo to cudo. Indyk do grania będzie na Switchu… trzeba będzie kupić? :)

D2 – Skoczek – skończony Sam’s Journey

C3 – Kombinator – skończony Gluf 

Gluf ZX Spectrum recenzja

Gluf, czyli kolejna gra RetroSouls w zestawieniu, Denis Grachev kasuje u nas kolejne brawa!

B4 – Dinozaur – skończony Crowland na Atari  – świetna gra :) Na Retronizacji 3 rozegraliśmy z Borsukiem wyzwanie – kto szybciej ukończy. Borsuk – 10 minut, ja 9 :) można szybciej, bo dwa etapy zaczynałem od początku po zginięciu.

A5 PartyboyRetronizacja 3 zaliczona. Już niedługo relacja u nas – było po prostu MEEEEGA.

Mam już dodatkowo kilka krateczek zrobionych i inne na oku:

D1  Oczytany – przeczytałem jeszcze “Wojny Konsolowe” – oczekujcie recenzji.

E3 Plaskacz – chyba można zaliczyć do tego przejście “Cadillacs & Dinosaurs” na arcade ;)


RetroBorsuk: Kiedy repip zapytał mnie o moje postępy w Bingo to odpowiedziałem, że dupa jest, a nie jakiekolwiek postępy! Doszły mi nowe obowiązki w życiu osobistym i po prostu nie mam czasu aby grać. Jednak przypomniałem sobie, że przecież na trzeciej edycji Retronizacji grubo pograłem i przeszedłem tam parę fajnych tytułów! Hehehe, czyli jeszcze Borsuk nie wyleniał! Niestety szpile, które ukończyłem w żaden sposób nie pasują do rzędu Bingo, który początkowo zaplanowałem sobie robić. Wcześniej zaliczyłem już:

A5Partyboy (Grawitacja) oraz,

D5Maratończyk (Victor Vran) i tylko tyle z poprzedniego miesiąca.

Na zlocie organizowanym przez Rentona przysiadłem do bicia mojego rekordu wszechświata i okolic w Scramble (Atari XL/XE) – na standardowych ustawieniach, czyli tylko 3 życia oraz normalny przesuw ekranu. Pomimo słabego początku (skucha w pierwszym zapętleniu) udało mi się pobić nieoficjalny rekord świata! Zapętliłem grę czterokrotnie uzyskując ponad 129 000 punktów, zaś mój gwiezdny myśliwiec zamienił się w helikopter! Ale jaja – piękny easter egg i hołd dla Super Cobry. Po zaliczeniu tego tytułu wybieram do odhaczenia:

Nieoficjalny rekord świata w Scramble na standardowych ustawieniach pobity!

A2 Bombardier – przejdź shmupa – czyli wspomniany wyżej hicior na Małe Atari. Larek i WojT świadkami plus gdzieś zachowałem zdjęcie. O chyba znalazłem w kieszeni, to wrzucam!

A1Fan AtariCrownland, znowu na Atarynę! WojT powyżej przypomniał mi, że przecież pojedynkowaliśmy się w speedrunowanie Crownlanda na Retronizacji 3. Ujrzycie to na filmie Larka, a ja tylko dodam, że przeleciałem za pierwszym podejściem tę gierkę w 10 minut (z poziomem bonusowym). WojT jednak nie dał za wygraną i za drugim podejściem prześcignął mnie o minutę! Brawa dla WojTa, ale jedna kratka w Bingo za ten wyczyn i tak mi się należy, jak psu buda. Czyli zaznaczam Fana Atari i w ten sposób zrobię wam niedługo podwójne combo! Będzie łatwo gdyż:

gramynagazie CrownlandCrownland to idealna gra do Bingo. 10 minut i po sprawie!

A3 – Mecenas – czyli zakup nowości na retro sprzęty to łatwizna! Gdybym chciał was oszukać i nie grał uczciwie to napisałbym, że Bridge Strike czy Tiger Claw na Amigę dopiero co kupiłem. Niestety odbyło się to na kilka chwil przed startem repipowej zabawy… Wiec zaraz sobie popatrzę jaką tu nowość sobie zakupić, tylko tanią bo obiecałem sobie, że zbyt dużo w przeszłości wydawałem na retro gry… Może wy mi polecicie jakąś grę na Amigę, C64 czy Atari do zakupu? A może wyszło już Micro Mages na NESa?

A4 – Android – czyli przejdź grę na nowe sprzęty. Hehehe! Jakiegoś indyka sobie na PS4 skończę i będzie git majonez! Ode mnie tyle i zaraz zrobię wam dwa Bingo jednocześnie! Jebudu, double combo!


Yangberg: Porcja postępów ode mnie. Zrobienie dwóch bingo dalej aktualne pomimo tego, że maj w moim wykonaniu nie był specjalnie oszałamiający, oby progres w czerwcu był większy!

D1 – Oczytany –Wojny Konsolowe” Blake J. Harrisa dalej czekają na swoją kolej. Jak tylko skończę obecną książkę to odrazu się za nie zabieram. Ciekawe jak się będzie czytało kibicując Nintendo :P

D2 – Skoczek – Mega Man 2. MegaMan zaliczony, czaje się w tym roku na jeszcze jakieś części Robochłopca bo z drugą częścią nawet nieźle się bawiłem.

Zelda: A Link To The Past (SNES)

Zelda ALTTP, czyli kolejny etap The Legend of Pyza ukończony

D3 – Fan NintendoZelda A Link To The Past

D4 – Szczawik – Port Okami jest w trakcie ogrywania. Będzie jeszcze okazja więcej o tym napisać ale czuć ducha Zeldy!

D5 – Maratończyk – Dalej w planach Final Fantasy IX ale nie ukrywam, że jeśli Zelda Link’s Awekening zajmie mi więcej niż 20h, albo Ocarina wleci przed FF to zaplanowana na ten rok dziewiąta część Final Fantasy zajmie inne pole w moim bingo.


Gomlin: Witam serdecznie w majowym podsumowaniu RetroBingo! W tym miesiącu spędziłem wyjątkowo mało czasu na graniu bo całe siły przerobowe przekierowuje na projekt o którym już całkiem niedługo zakomunikuję – o ile Panowie z RnG wyrażą stosowne pozwolenie. Wracając do tematu – grałem mało ale konkretnie bo w maju udało mi się zaliczyć aż 3 pola!:

B3 Pompa musi być – Cytując klasyka „Prawdziwy Killer ma pompe” . Także z pełną pompą przeszedłem do końca rozdłubane wcześniej Kao Challengers

Kangurek Kao 2 recenzja

C2 – Sprinter – Jako sprintera wziąłem sobie tytuł, którego ukończenie za dzieciaka zdawało mi się raz, że dłuższe, a dwa trudniejsze. Mowa o klasyku z szaraka jednej z najlepszych bajek Disney’a czyli Hercules! Nawet się nie spodziewałem, że pyknięcie na normalnym poziomie trudności zajmie mi ok 2h ^^

C5 – Młody retros – Tak jak wspomniałem miesiąc temu, po przejściu i przypomnieniu sobie drugiej części Tombiego, udało mi się zaliczyć część pierwszą. Warto było poznać korzenie tej serii! W tym miesiącu to na tyle ;)

Zabawa trwa, a w planach wciąż te same obrane tytuły: B2 : FF IX, C4: Banjo Kazooie, D3: Luigi’s Mansion 2. Kurde… ale ja się z tym ociągam:). Pozdrawiam wszystkich i udanego skreślania pól w czerwcu!


A u Was jak poszło!?

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox