6 lat retronagazie.eu w internecie!

Jak co roku w dniu 16 maja zapraszamy Was na urodziny RnG!

Z tej okazji leje się szampan, serwowane są sowite kromy ze smalcem, a w kominku pali się połamane krzesło Borsuka. Rok temu myślałem że osiągnęliśmy już sufit, wejście naszej ekipy na youtube to już był max tego co zrobiliśmy, nic bardziej mylnego! Znów poszliśmy o krok dalej, youtube wszedł na wyższy level (a to nie koniec!), zawitaliśmy na insta, tekstów przybywa… ale o tym może po kolei w punktach, bo jest czym się chwalić.


Retro Rekordy (HiScore Alley)

1 sierpnia 2020 ruszyliśmy z kolejną inicjatywą. Borsuk szukał przeciwnika i stwierdził że łatwiej będzie jak przeciwnicy przyjdą do niego i tak oto powstała nasza aleja sław. Gramy, ustalamy rekordy, robicie fotki i zgłaszacie swój anons, jeśli jakiś śmiałek się napatoczy to mamy rywalizację o najlepszy wynik w internetach. Część z wyników onieśmiela i na serio sprowadzili się do nas mocni wymiatacze, a największy luj na dzielni póki co to Ceru, chłop zamiata nawet samym Borsukiem!

hiscore alley retronagazie

Wpisów mieliśmy tyle, że zaczęło się wszystko mieszać i generalnie był burdel, toteż Wojt znalazł na to remedium i od marca 2021 mamy naszą aleję w formie tabeli, którą można filtrować a co za tym idzie jeszcze szybciej Ceru może znaleźć przeciwnika ;). Jesteś dobry w jakąś gierę? DAWAJ NA RING!


bariera 750 wpisów przebita

o stronie platformy

W tym roku nastąpiło również przebudzenie Czarnego Ivo. Dzień 28.02.2021, ostatni dzień miesiąca i na discordzie widzę że zgłasza się osoba która już bingo napisała i dopytuje kiedy publikacja. Przecieram oczy ze zdumienia i nie mogę wyjść z podziwu, to… Czarny Ivo! Na dokładkę melduje że recenzja MegaMana 7 gotowa! Prawie 5 lat na RnG dzierży miano mistrza szkicownika (ma wpisy nieopublikowane datowane nawet na 11.08.2016). Ostatnimi czasy coś się z nim dzieje, pisze regularnie, udziela się, komentuje, a teraz nawet to… pilnuje dat publikacji! Na dokładkę LukegaX i Prezesowa również meldują się co chwila, nie ma tygodnia by ktoś z nich nie zgłosił tekstu, także dzieje się. Żeby nie było, reszta naszych gazowników też publikuje regularnie, a i czytelnicy coś czasem podeślą. Na brak roboty nie można narzekać, nowy80Retro w każdej chwili może wyskoczyć z czymś przetestowanym, jak ostatnio gdy oznajmił że po wielu latach w końcu dostał GameDrive do Jaguara i jako jedyny w Polsce opisał, publikacja nastąpiła już nazajutrz bo nie ma na co czekać.


sylwester z Gramy na Gazie

Zapis z tego wiekopomnego dzieła przypominam wam powyżej, pod koniec widać już skutki uboczne tej morderczej i nierównej walki, ale jak obiecali tak zrobili! Powtórka w tym roku? ;)


Komiks Borsuk i Larek

to duet którego sława wykracza daleko poza RnG, dziś można by chyba nazwać ich influencerami gdyby nie to, że leciwi Panowie nie operują takimi młodzieżowymi sloganami ;). Gades, znany w wielu środowiskach m.in. ze świetnych instrumentalnych coverów 8bitowych klasyków pewnego dnia stworzył pojedynczą grafikę w której oboje nasi bohaterowie siedzą na zbiorniku z gazem i pykają na atarynie.

gramynagazie komiks gades larek i borsuk

Od tego się wszystko zaczęło, Gades uraczył nas już kilkunastoma odcinkami komiksu o losach Borsuka i Larka, a forma mu wciąż dopisuje bo pewne hasła i sytuacje przeszły już do użytku codziennego naszej społeczności (jaki jest aktualny rekord!?;). Dotychczasowe odcinki jak i opowieść o historii komiksu znajdziecie pod tym linkiem, tych którzy nie mieli okazji przejrzeć ich do tej pory gorąco zachęcam.


RetroBingo

Przez ten rok mieliśmy znów kupę zabawy z retro bingo, kolejne kafle zostały odhaczone, a część zgredów zdobyła nawet calaki! Jak zwykle rządzi tutaj Ślepy, ale i reszta nie popuszcza. W tym miejscu znajdziecie wielkie podsumowanie 3 edycji, gdzie dziewięciu śmiałków opisało swoje zmagania z tabelką.

slider bingo

Aktualnie dobiega końca czwarta edycja. Dość dziwna, bo po miesiącu już się wydawało że będą latać calaki, a tu proszę, mamy 2 tygodnie do końca a nikt calaka wciąż nie ma! Myślę że 10 czerwca będę mógł was zaprosić do wielkiego posumowania i zobaczymy kto rządzi na dzielni.


Borsuk na youtube

No i stało się, Borsuk dokupił kamerkę do swojego PS4 i postanowił ruszyć z programem Gramy na Gazie po godzinach live! (nazwę myślę że z czasem zmieni na bardziej kompaktową:). Zaczęło się od pobijania rekordu w Moon Partol, gdzie nasz sierściuch wykręcił wynik do dziś niepobity przez światową ekipę graczy oblatywaczy. Emocje były spore, jedna co live to live, a do tego atak rekordu!

Od tej pory korzystając z zasobnej biblioteki cyfrówek na PS4 przemierza razem z Montkiem wirtualne światy od retro składanek po indory i to niemal codziennie! Gdy danego dnia po 21.00 w nic się nie gra wszyscy się zastanawiają czy się coś nie stało ;). A plany Borsuka są dużo bardziej dalekosiężne, ale o tym kiedy indziej…


akcja wesprzyj RnG

Na RnG miesiąc kwiecień to zwyczajowe wyskakiwanie redakcji z kasy by opłacić serwer i domenę. Zawsze robiliśmy to sami nie angażując w ten proceder czytelników, ale gdy zobaczyłem po raz kolejny podwyżkę cen to stwierdziłem że chyba już czas poprosić o zrzutkę. Ja nie jestem zbyt rzutki w tym temacie, więc chwilę to trwało nim ogarnąłem dla nas usługę paypal, ale w 2021 roku nadszedł ten czas, można wpłacić darowiznę by pomóc nam w rozwoju.

Odzew był szybki toteż chciałbym kolejny raz podziękować za wsparcie. Pamiętajcie po prawej stronie (na mobilkach na dole) jest nasz gazparek z sercem na dłoni, zawsze można mu wrzucić parę złoty na piwo, z pewnością się nie zmarnuje.


RnG na instagramie

Zbiórka kasy na RnG była o tyle owocna że zostało mi nieco funduszy i wpadłem na pomysł ich wykorzystania w sposób dający nam kolejne możliwości promocji, komunikacji i co tu ukrywać – zabawy z retro gierkami. Od dłuższego czasu robiłem fotki swych zbiorów starając się urozmaicać recenzje, ale teraz pomyślałem że skonstruuję sobie małe studio fotograficzne. Wciąż jest amatorskie, ale oryginalne tło i fajne stojaczki dają już spore możliwości.

Instagram, studio retronagazie

Najlepszą obecnie platformą na dzielenie się takimi fotkami wydaje się być instagram, nieco ubolewam nad tym że deviantart się raczej nigdy nie przyjmie wśród graczy, ale Trzeba z Żywymi naprzód iść. Gorąco nas przywitano, widzę że jest tam sporo ciekawych ludzi których znam z różnych stron, kto ma insta niech wbija i nas polubi, regularnie pojawiają się tam moje fotki.


Mamy to!

Rok temu słowem roku oznaczyliśmy hasło “gargantuiczny” w tym, w wyniku burzy mózgów myślę że możemy uznać za takie “Mamy to!“. Z innych ciekawych propozycji padło: Po chłopie, Mam calaka i Montuś chodź tu do pana ;).

Jakieś plany na przyszłość? Raczej spontan, co się nawinie to będzie choć plany oczywiście są. Borsuk planuje uruchomić RetroTV grając 24/7, z kolei Wojt kombinuje jak ładnie przerobić naszą bazę gier i hi score alley by była bardziej przejrzysta i zautomatyzowana, Sikor poważnie zaczyna wydawać peryferia i gry na Atari, szaleństwo, trzymam kciuki! Czy coś nie zgrało? Nieco smutno że nie udało nam się zorganizować Gali RnG, gdzie wyłonilibyśmy retro premierę roku. 2 lata z rzędu ją organizowaliśmy, tym razem kumulacja czasopożeraczy nie pozwoliła na zorganizowanie tak wielkiego przedsięwzięcia, szkoda, ale cóż pan zrobisz jak nic nie zrobisz.

RnG-6-urodziny

ekipa retro VIP już wcina torta!

No i chyba byłoby na tyle, działo się i będzie się wciąż dziać co widać na załączonych obrazkach! Dziękuję tradycyjnie ekipie piszącej, nagrywajacej, komentującej, lajkującej, subującej, oglądającej, czytającej i współpracującej, nie będzie żadnym nadużyciem jeżeli napiszę że za tymi podziękowaniami stoją już setki osób!

Na koniec nieco nieśmiało bo wciąż jest to w fazie planowań, ale zapraszam na kanał Borsuka, gdzie po remoncie zawitam do Nory by wspólnie pograć i pogadać na żywo o RnG, równie nieśmiało planujemy wspólny wyjazd do Arcade Museum w Krakowie. Jeśli będziemy mieli więcej szczegółów damy znać na fejsie i tłicie!

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox