Konkurs na Najlepszą Recenzję Gry (Komputery 8-bitowe)| Podsumowanie i Głosowanie

Witam serdecznie. Zakończył się pierwszy miesiąc wakacji, więc czas podsumować nasz debiutancki konkurs recenzencki. Wszystkie retrodziadki już po urlopach? No pewnie tak, tylko ja się tu kiszę i edytuję prace naszych czytelników, żebyście na plaży o retrograniu nie zapomnieli. Zresztą, kto by się przejmował jakimś retro, jak na plaży pewnie macie piękne neo widoki…

No, ale jeżeli się wam nudzi i chcielibyście trochę fajnych recenzji poczytać to zapraszam do lektury oraz głosowania i wyłonienia zwycięzcy w naszych skromnych zawodach. Konkurs na Najlepszą Recenzję na 8-bitowe Mikrokomputery wystartował 20 maja na 3-lecie naszej skromnej strony i trwał do końca miesiąca lipca (31.07 – ostatni termin nadsyłania prac przez czytelników). Ha! Jeden gagatek przysłał swoją recenzję tego dnia o godzinie 23:51. Cóż za wyczucie czasu! Żeby nie tracić czasu na pierdoły – przytoczę tutaj szybko jego zasady i przypomnę nagrody:

Jedna z nagród: LAURA (nowiutkie wydanie angielskie) – Atari XL/XE

ZASADY KONKURSU

 1. Konkurs na recenzję dowolnej gry na wszelkie 8-bitowe mikrokomputery.
 2. Konkurs dla wszystkich chętnych użytkowników / czytelników Retro Na Gazie.
 3. Co rozumiem przez 8-bitowy mikrokomputer? Każdy 8-bitowy sprzęt, którego jednostka centralna wyposażona była fabrycznie w klawiaturę czyli wszystkie popularne 8-bitowe: Atari, Commodore, ZX Spectrum, Amstrady czy mniej popularne wynalazki jak BBC Micro, Acorn, MSX czy Sam Coupe oraz te, których nazw nie wspomniałem.
 4. Forma recenzji – oczywiście tekstowa / pisemna – przesłana na naszego maila centrala@retronagazie.eu z dopiskiem KONKURS NA RECENZJĘ 8-BIT. Recenzja musi także zawierać na końcu naszą oceniaczkę – czyli RETROMETR, albo chociaż informację od autora o ocenie jaką mamy wystawić recenzowanej grze. Zachowamy w ten sposób kompatybilność wszystkich recenzji na stronie.
 5. Macie zupełną dowolność co do treści, długości, jakości recenzji. My jednak zdecydujemy, czy nadaje się ona do publikacji i udziału w konkursie.
 6. Recenzja może być zawarta zarówno w treści wiadomości mailowej lub dodana jako dokument załączony do maila. Jeżeli chcecie załączyć do niej swoje zrzuty ekranów wraz z opisami – proszę to zawrzeć w recenzji.
 7. Termin nadsyłania recenzji – 2 miesiące – do 31 lipca 2018.
 8. Nadsyłane recenzje będą publikowane na bieżąco – na naszej stronie z informacją, że biorą udział w konkursie. Oczywiście będą przez nas sformatowane pod nasz edytor. Zaznaczam, że prosimy o niepublikowanie recenzji na innych stronach przez co najmniej pół roku. Taka czasowa wyłączność :-).
 9. Prawa do recenzji należą oczywiście do autora i zostanie on wymieniony z imienia / nazwiska czy pseudonimu – jak sobie życzy.
 10. Po zakończeniu terminu nadsyłania prac konkursowych – wypuścimy blog podsumowujący, gdzie zamieścimy listę wszystkich konkursowych recenzji wraz z linkami do nich.
 11. Zwycięzców wybierają czytelnicy / użytkownicy oraz redakcja RnG – głosując w komentarzach: 3 punkty za 1 miejsce, 2 punkty za drugie i 1 punkt za trzecie. Jeden użytkownik = 1 komentarz z ocenami. Każdy uczestnik konkursu także może głosować (dopuszczalne jest oddanie głosu na siebie).
 12. Wszystkie zgredy RnG nie mogą brać udziału w konkursie. Sorki chłopcy. Mogą jednak brać udział w głosowaniu.
 13. Po podliczeniu głosów (dajemy sobie dwa tygodnie na głosowanie) – publikujemy bloga podsumowującego konkurs.
 14. Zdobywca największej ilości punktów wybiera nagrodę za I miejsce, wicemistrz zaklepuje nagrodę z pozostałych dwóch, zaś laureat trzeciego miejsca zadowala się ostatnim z gratów.
 15. Nagrody wysyłamy pocztą polską na nasz koszt – listem poleconym priorytetowym po kontakcie mailowym z laureatami.

POZOSTAŁE NAGRODY

(do wyboru przez zwycięzców w kolejności jakie miejsce zajmą)

Retro City Rampage DX (box z CD) – WIN – MAC – LINUX – PC-DOS (nieużywane)

1 x Cartridge na Commodore 64 do wyboru z następujących:

Program Visible Solar System / Super Games (3 gry) / Gra Jack Attack

Informuję, że jeżeli zwycięzca nie będzie posiadał systemu, na który przeznaczone są nagrody – istnieje możliwość podmiany fantu na losowy gadżet z mojej nory przeznaczony na aktualnie posiadany sprzęt laureata (gra na PS3 / PC czy komputer 8/16 bit). W trakcie trwania konkursu dokooptowano nam także do niego bonusy (patrzcie obrazki poniżej).

ATARI VS COMMODORE

Nasza konkursowa inicjatywa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem na różnych mikrokomputerowych forach, jednakże ilość prac jaka do nas napłynęła nie oszałamia, ani nie jest powodem do wstydu! W sumie nadesłano 11 recenzji konkursowych, napisanych przez siedmiu zapaleńców, którzy znaleźli w sobie odwagę zaatakowania naszej skrzynki mailowej swoimi pracami. Kurcze, jak na dwa miesiące trwania naszej zabawy nieźle, ale rozumiem, że okres wakacyjny mógł rozleniwić mikrokomputerowców. Całkiem możliwe, że nagrody nie były dla wszystkich atrakcyjne, chociaż mi wydawały się fajne… W następnej edycji do wygrania będzie samochód albo dmuchana lala i wtedy liczę na większą frekwencję! Osobiście zawiodłem się trochę na użytkownikach mojego najukochańszego Atari – tylko dwóch z nich stanęło w konkury… Szkoda także, że nie otrzymaliśmy żadnych recenzji na mniej popularne w Polsce w latach 80-tych platformy do grania czyli Spectrum czy Amstrad, że o egzotykach komputerowych nie wspomnę. Wszystkie nasze recenzję zdominowała właśnie…

BONUSY: Dla zwycięzcy 10 numer K&A +, dla srebrnego medalisty – 9 numer!

FUNDATORZY: Redakcja Komoda & Amiga plus oraz czytelnik Wojt_GL

…odwieczna wojna pomiędzy Atari i Commodore, gdyż tylko użytkownicy tych retrosprzętów zaistnieli swoimi “elaboratami” na naszej stronie internetowej. W stosunku 7:4 w wyścigu recenzji wygrała popularna Komoda, pomimo wytężonego wysiłku niejakiego Sikora, który zalewał nas atarowskimi recenzjami z siła wodospadu broniąc jak lew jego honoru! Jak się miała sprawa z jakością nadsyłanych prac? A różnie moi drodzy, różniście. Wiem dobrze, bo sam edytowałem wszystkie teksty, żeby dopasować je do naszego edytora. Niektóre recenzje były wyborne, świetnie napisane (lub nagrane, gdyż trafiła się nawet recenzja video), inne całkiem dobre, także nie wymagające zbytniej korekty z mojej strony, ale zdarzały się także minirecenzje, bardziej opisujące jak grać w dany tytuł niźli omawiające jego wady i zalety. W zupełności to rozumiem, gdyż pewnie dla wielu z konkursowiczów był to internetowy debiut. Jeżeli mogę dać parę porad na przyszłość (bo za żadnego guru recenzowania się nie uważam): pamiętajcie o wstępie i podsumowaniu, o unikaniu powtórzeń tych samych słów w następujących po sobie zdaniach. I oczywiście skoro mamy do czynienia z recenzją – o wymienianiu zalet i wad opisywanej gry, a nie tylko jej rozgrywki. Tyle ode mnie.

Retronizacja 2018 relacja

Commodore 64 wygrał rywalizację pod względem ilości prac.

STATYSTYKA I LISTA PRAC

W waszych recenzjach pojawiły się dwie nowości (Sidney Hunter i Argus) oraz dziewięć klasycznych tytułów. Jedna recenzja okazała się być filmowa, pozostałe to tradycyjnie słowo pisane. Rozrzut gatunkowy był bardzo szeroki: piłka nożna, platformówki, action-adventure, strzelaniny, gra filmowa, wyścigi, a nawet symulator okrętu podwodnego – więc było różnorodnie.  Jedna recenzja pojawiła się na konsolę Atari 2600 i nie powinna być dopuszczona, gdyż to nie mikrokomputer. Jednakże jestem atarowcem i dodatkowo ilość prac nie rzucała na kolana – postanowiłem ją dopuścić do konkursu. Jedna recenzja została także odrzucona – ze względu na jej krótkość – bez żadnych niechęci do autora z mojej strony, żeby nie było.  Dobrze, nie przedłużajmy – poniżej całkowita lista wszystkich prac, na które będziemy głosować (autor i gra, którą zrecenzował):

Aszu – Microprose Soccer (Commodore)

Nowy80Retro – Silent Service (Atari) Recenzja Filmowa

Bob8bit – Argus (Commodore)

Sikor – Alley Cat (Atari)

Wojt_GL – Sidney Hunter and The Sacred Tribe (Commodore)

Sikor – Sea Wolf II (Atari)

LukegaX – Droid (Commodore)

Sikor – Ghostbusters (Atari 2600)

LukegaX – Punch and Judy (Commodore)

Wojt_GL – Giana Sisters (Commodore)

Heniek29cr – Street Rod (Commodore)

Kto jeszcze nie zdążył przeczytać wszystkich recenzji konkursowych – zapraszam do nadrobienia zaległości i udziału w głosowaniu w naszej zabawie i wyłonieniu zwycięzcy naszego pierwszego konkursu recenzenckiego.

relacja SACP maj 2018

8-bitowe Atari to kolejny sprzęt, na który podesłano najwięcej recenzji. Tutaj Atari XEGS.

GŁOSOWANIE I NAGRODY

Zgodnie z regulaminem – głosujemy w komentarzach pod spodem niniejszego wpisu. Jedna osoba = jeden głos. Głosujemy maksymalnie na 3 prace przyznając 3 punkty za 1 miejsce, 2 za drugie i 1 oczko za ostatnie miejsce na podium. Okres głosowania – dajemy sobie czas do niedzieli – 19 sierpnia (dwa tygodnie z hakiem). Autorzy mogą brać udział w głosowaniu i mogą głosować na siebie. Wszystkie nasze zgredy, jeżeli jeszcze żyją, są proszeni także o głosowanie w naszym konkursie. Mam prośbę, nie róbmy sobie jaj z pogrzebu i do głosowania podejdźmy szczerze – niech naprawdę wygra najlepszy, a nie ten, kogo najbardziej lubimy, czy opisujący grę na naszą ulubioną platformę. Zresztą zrobicie jak chcecie, ja swoje typy mam, ale ujawnię je dopiero w komentarzach, aby niczego nie sugerować głosującym. Pamiętajmy – głosujemy na recenzję – więc przy ocenie nie bierzemy pod uwagę mojego wstępniaka napisanego do danego tekstu (jeżeli takowy jest) – tylko wszystko poza nim. Żeby zachęcić wszystkich do głosowania, zaznaczam, że przewidziałem także…

NAGRODĘ DLA GŁOSUJĄCYCH!

Co się będziemy szczypać. Autor wyróżnionego przez nas komentarza spod tego wpisu otrzyma dodatkowo w prezencie jakiś gadżet z mojej nory. W zależności od posiadanego na hacjendzie sprzętu. Może to być cartridge na C64, którego nie wybrał laureat konkursu, może kasetowa gra na małą Atarynę, albo zakurzony szpil na Amigę, PC czy PS3 lub inną konsolę. Tutaj skontaktujemy się mailowo z autorem komentarza i wszystko ustalimy. Podobnie poprzez pocztę elektroniczną skontaktujemy się z laureatami i także dogramy szczegóły wysyłki nagród. Mam nadzieję, że zachęci to naszych użytkowników / czytelników do przeczytania recenzji i oddania głosów. Z góry za nie dziękuje.

Po oddaniu głosu można wracać do plażowych babek!

OWOCE KONKURSU

Nasze szranki zaowocowały także dodatkowymi nagrodami, lub w zależności od tego jak podejdziemy do tematu – karami dla konkursowiczów :-). Jeden z uczestników – po obejrzeniu przez nas jego videorecenzji – został przez nas od razu zaproszony do zgredakcji i mam nadzieję, że zapału do przygotowywania swoich videorecek mu nie braknie. Dzięki niemu także pojawiły się pierwsze youtube’y na naszej witrynie. Drugi z zawodników także otrzymał od nas propozycję wcielenia do naszego świrniętego grona i zobaczymy, czy będzie chętny pisać dla nas poza konkursem. Pozostali konkursowicze z przyjemnością zgodzili się zostać naszymi współpracownikami (freelancerami) i mogą podsyłać nam swoje prace do publikacji – oczywiście z zastrzeżeniem, że nasze sito przepuszczające materiał do publikacji będzie miało trochę mniejsze oczka niż w trakcie tej zabawy. Do przysyłania nam recenzji waszych ulubionych gier na wszelakie retrosprzęty namawiam wszystkich czytelników. Naprawdę fajnie jest poczytać swoją recenzję najmilej wspominanej gry z młodości. Dobra dosyć przynudzania – do lektury i głosowania! Zapraszam.

 

O RetroBorsuk 229 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.