Retro Rozmaitości | Wrzesień 2019

retro rozmaitości

Z lekkim poślizgiem, ale Rozmaitości lądują na serwerze by ogarnąć to co wydarzyło się we wrześniu.

Koniec września jak się okazuje był u nas bardzo pracowitym okresem, nie tylko na RnG (500 wpis, turniej online) ale i prywatnie, więc ostatnim rzutem na taśmę udało nam się dopiąć te rozmaitości. Na białym koniu wjechał Wojt, który większość tego odcinka ogarnął. Co my tam mieliśmy? Spora dawka newsów w dziale “zabawki”, trochę zapowiedzi i tylko jedna odnotowana premiera (możliwe że coś przeoczyliśmy, to była dzika końcówka miesiąca dla nas). Ja najbardziej jestem najarany na film o powstawaniu THPS! Lecim!


retro rozmaitości rng


The House of the Dead

Nie mamy nic prócz suchej informacji, ale ale! SEGA w porozumieniu z polskim Forever Entertainment chce wskrzesić dom pełen wydawałoby się już wskrzeszonych trupów. Klasyka “celowniczków” ma zatem się nam objawić po raz kolejny, choć dopiero z końcem 2020 roku i nie wiadomo w sumie na co. Wiem jedno, chciałbym w końcu konkretów dot. wskrzeszanych Panzer Dragoonów (mieliśmy jeden trailer z jedynki) przez naszą ekipę która też w tym temacie współpracuje z Segą i mam nadzieję że nie będzie to trup z szafy. Trochę materiału z klasyka:


Commandos 2 [PC, Switch, PS4, XOne]

Już kiedyś informowaliśmy o pracach nad wyremontowaniem zasłużonej serii taktycznej o komandosach. Commandos 2 nabiera rumieńców i nie powinien zawieść fanów, nawet tych którzy dziś giercują na konsolach. W grudniu rozpoczną się kolejny raz podchody.


Czy to Final Fight? Nie to Metro Siege na Amigę!

Ci, którzy lubili Final Fight czy innego rodzaju nawalanki kooperacyjne, a do tego mają jakąkolwiek Amigę (gra ponoć ruszy już na A500 z z 1MB pamięci) mogą się szykować na bardzo świeży tytuł na ten komputerek. Autorzy gry Worthy (PixelGlass) wzięli się do roboty i w tajemnicy zaczęli sobie produkować fajnego Beat’em up-a – Metro Siege. Teraz, co jakiś czas pokazują światu kolejne postępy z prac nad grą i powiem Wam, że wygląda to przednio. Na prawdę nie ma wstydu i wygląda na to, że trzeba będzie się szarpnąć i zakupić sobie znowu kolejny tytulik na poczciwą Amisię. Tryb kooperacji tym bardziej zachęca – jeśli ktoś pamięta czasy FF czy Vendetty, to na pewno już zaciera ręce, aby położyć je na joyu i sklepać komuś mordkę. Wygląda fajnie, więc kibicujemy, żeby projekt szybko został ukończony!


retro rozmaitości rng


The Legend of Zelda: Link’s Awakening [Switch]

No i wylądowała na Nintendo Switch nowa cud malina wersja pierwszej w historii przenośnej Zeldy. Oryginał dosłownie przed chwilą opisał nam Yangberg nasz naczelny zeldowiec, a teraz czekamy na porównanie starego z nowym, a wy tymczasem pooglądajcie tego słitaśnego The Legend of Zelda: Link’s Awakening


retro rozmaitości rng


Sprzętowe nowinki

Teraz trochę nowinek sprzętowych w jednym wejściu. Intel wypuszcza specjalny driver dla serii procesorów Ice Lake, które dają dodatkowe wsparcie dla gier w stylu retro – a raczej pixel-artowych. Dzięki specjalnej funkcji (do włączenia w panelu konfiguracyjnym), która pozwala na skalowanie intów uzyskujemy efekt ładnego skalowania pixeli. Dzięki temu gry z grafiką pixel-artową uruchamiane na takich procesorach, będą się lepiej skalowały i pixele będą bardziej wyraźne.

Kolejna rzecz jest dla posiadaczy różnego rodzaju konsol z wyjściem HDMI (lub jakimkolwiek adapterem, który konwertuje sygnał ze starej konsoli na wyjście HDMI), którym nie podoba się to, w jaki ich TV wyświetla obraz. Sprzęt, o którym mowa, to modyfikator sygnału video, który każdy obraz upscaluje (1440p i 60fps), dodaje antialiasing, i robi ogólny post-processing przed wyświetleniem obrazu na ekranie. Najlepszy jednak efekt osiąga się po podłączeniu retro konsolek, gdyż urządzonku po prostu powoduje konwersję obrazu do poprawnego formatu 4:3 – zatem obraz z Waszych konsolek będzie wiernie odwzorowany na nowoczesnym sprzęcie TV.

Dla tych co jednak bardziej są zakręceni w drugą stronę, inna zabawka. Jeśli macie swoją retro norę, w której góruje sprzęt retro i monitory oraz TV CRT, które wyświetlają obraz z tego sprzętu, ale przy okazji czasem gracie również na nowożytnych konsolach i mierzi Was, że muszą być podłączone do wypasionego telewizora, który szpeci retro-norę – to jest sprzęt, który to rozwiązuje. Konwerter cyfrowo-analogowy pozwala podłączyć każdą nowoczesną konsolę do starego TV CRT – teraz już możecie wywalić wszystkie LCD z nory i podłączyć PS4 do swojego zasłużonego Sony Trinitrona :)


SNES na Nintendo Switch Online

Gratka dla tych, którzy posiadają Switcha ale ciągle tęsknią do doświadczenia czerpanego z grania na oryginalnym padzie. Za jedyne 30 dolców można sobie kupić SNESowy kontroler, który da się podłączyć bezprzewodowo do Switcha. Teraz granie w NESowe produkcje (których w Nintendo Switch Online co nie miara) będzie ciekawsze! A od września w tej usłudze znajdziemy również bibliotekę z SNESa! Na start pojawi się 20 tytułów z czego niemal wszystkie to hity


Atari Lynx ma 30 lat!

W tym roku przypada trzydziesta rocznica wyprodukowania konsoli Atari Lynx. Portal Atarigamer.com postanowił to uczcić i ogłosił ciekawy konkurs, którego rozstrzygnięcie nastąpi już w październiku. Konkurs oczywiście polega (a raczej polegał, gdyż teraz już jest faza końcowa – wybór zwycięzców przez głosowanie) na napisaniu gry na tą przenośną konsolkę. Do konkursu zostało zgłoszonych 11 tytułów, na które można teraz głosować i pomóc komuś wygrać :). Więcej szczegółów na stronie Atarigamer – można tam również pobrać konkursowe gry i się z nimi zapoznać. Można tam obejrzeć filmik z gameplayem z niektórych konkursowych gier, a także dowiedzieć się kilku ciekawostek (pod podanymi linkami) a nawet dowiedzieć się jak zacząć programować na tą konsolkę. Bardzo cieszą takie inicjatywy – ciekawe, co sobie myślą  postronni, którzy się przyglądają z boku na takie wydarzenia :)


Arcade Stick od Neo Geo

W kwietniu pisaliśmy o tym, że Capcom wypuszcza Arcade Sticka z wbudowanymi grami. Teraz pojawia się informacja o tym, że podobny ruch ma zamiar zrobić SNK wypuszczając Neo Geo Arcade Sticka. Na razie nie wiadomo ile to będzie kosztować i jakie gry (a ma ich być 20) zostaną wbudowane, ale wiadomo, że będzie to zabawka, którą można traktować jak konsolę – po prostu podłączyć do telewizora przez HDMI albo jako joystick – podłączając przez USB do PC albo… Neo Geo Mini. Stick ma jeden kontroler, ale można bezprzewodowo podłączyć pada i bawić się w dwójkę, można również spiąć dwa sticki razem, aby grać w dwie osoby. Fajny skok na kasę gadżet :)


retro rozmaitości rng


Retrospekcja #5 – Omega Boost

Atr3ju gości w tej rubryce co jakiś czas ze swoimi fajnymi teledyskami krojonymi przez niego osobiście na miarę. Tym razem klasyk z PSXa Omega Boost, nie powinniście się zawieść, zapraszam na seans z tym klimatycznym klipem


THPS i Tony Hawk w filmie? Film o grze!

WojT: Bardzo popularne jest obecnie ogólnie w świecie, że znane postaci (z różnych branż) stają się bohaterami książek (w postaci biografii, autobiografii, czy powieści), filmów (tu również biograficznych, czy fabularyzowanych). Wiadomo, każdy chce zarobić, i stąd takie a nie inne sytuacje. Mamy również i w świecie gier czy komputerów sfilmowanych czy opisanych w książkach bohaterów  – żeby tu wspomnieć np. Steve’a Jobsa, Toma Kalinske, a ostatnio nawet wpadł mi w ręce komiks pod tytułem Tetris, gdzie przedstawiono historię gry, ale również samą postać Aleksieja Pażytnowa (autora gry). Repip niedawno recenzował biografię Colina McRae. Należało więc się spodziewać, że również na kogoś takiego jak Tony Hawk przyjdzie kolej. Fani tego śmigającego na czterech malutkich kółeczkach sportowca będą na pewno zachwyceni – przecież cóż może być lepszym podsumowaniem całej serii gier polegającej na wywijaniu na desce, niż film opisujący kulisy powstania takiej gry, tym bardziej, że w filmie zagra przecież sam Tony Hawk! Niektórzy ze zgredów czekają pewnie z niecierpliwością na dalsze informacje w tej sprawie – póki co można obserwować stronę projektu.

Repip: a tam z niecierpliwością… ja mam zamiar dopiero po 5 seansie z rzędu chwilę odsapnąć! Dawać mnie to! Człowiek na takie rzeczy czeka całe życie ;) Nie żartuję, dla mnie pierwotna trylogia THPS to kult, Pretending I’m a Superman wyczekuję jak dzieciak gwiazdki, dzieciątka czy innego gwiazdora!


retro rozmaitości


Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox