8 lat na gazie w internecie!

Ależ to zleciało! 8 lat w internetach i wciąż mało!

Kurde nawet trudno mi dostrzec z jednej strony jak to szybko leci, a z drugiej moment kiedy nieśmiało na byle jakim wygenerowanym forum na “fora.pl” zbieraliśmy pomysły i ekipę na własną witrynę wydaje mi się strasznie odległy. Kiedy to było! Jak wtedy nie mieliśmy w ogóle pojęcia jak się prowadzi taką stronę (jak się w ogóle robi stronę, również pod względem technicznym!) to jest przerażające. Ja chciałem po prostu popisać sobie o grach i zrobić czasem grafiki i fajnie by ktoś to poczytał, a dziś… youtuby, zloty, discordy, konkursy, instagramy, fejsy, tłitery, logo na okładce niejednej gry… no to narobiliśmy.

Ostatnią kulminacją jaką miałem był kwiecień, z góry przepraszam redakcję z centrali gazowni i czytelników za mniejszą liczbę tekstów, ale nie dałem rady wszystkiego nadzorować. Były wtedy “priorytety”. Organizacja zbiórki na serwer, aktualizacja silnika, plugów, php itp., zakończenie 1 sezonu ligi, początek 2 sezonu ligi, organizacja zlotu, a to wszystko po godzinach dla zajawki bo to przecież nie jest moja praca. Narzekam? Mogło by się wydawać, ale w gruncie rzeczy chwalę się, gdyż to oznacza że dla kogoś to co stworzyliśmy jest ważne. Mamy ponad 1000 wpisów w te 8 lat, wciąż wspierającą społeczność i aktywną redakcję. Czego chcieć więcej prócz zdrowia i czasu? Chyba nic, jak na stronę hobbystyczną, którą jesteśmy idzie bez zarzutu. Bardzo serdecznie chciałbym wszystkim podziękować za to że jesteście i razem z nami kręcicie tym cyrkiem retronagazie zwanym. Przejdźmy do podsumowania głównych wydarzeń z ostatniego roku, najpierw moja część, a później oddam was w kosmate ręce Borsuka.


Zlot RnG, GnG, Borsuk i Montek TV 2022 i 2023

23.07.2022 odbył się już drugi zlot społeczności RnG, GnG i Retro Borsuk TV, jak zwykle w miejscu kultu elektronicznej rozrywki, czyli Kraków Arcade Museum. Spęd retro graczy był liczniejszy niż poprzedni, frekwencja spora, a morda cieszyła mi się jeszcze kilka dni po! Nowości jakie wprowadziliśmy, czyli opaski do identyfikowania, mini turniej arcade na wyniki z nagrodami i podanie wcześniej godziny fotki grupowej się sprawdziły. Wszystko poukładało mi jako organizatorowi sprawę, ułatwiło wszystko ogarnąć, a jednocześnie myślę ze i kilka osób miało więcej radochy.

Relacja | Zlot 2022 – RnG, GnG i Retro Borsuk TV – 23.07.2022

2022, żar leje się z nieba, w środku zaduch, ale stara gwardia nie w takich warunkach rekordy pobijała!

Kolejny zlot również za nami, stosunkowo niedawno bo 22.04.2023 znów spotkaliśmy się na udeptanej ziemi w Kraków Arcade Museum. Było jeszcze więcej ludu (powoli nie mieścimy się na tych schodach!), znów była masa zabawy i pogaduch wśród starych wiarusów. Kolejne wnioski były wdrożone, spotkaliśmy się wiosenną porą, przez co skwar tak nie doskwierał jak w poprzednich edycjach. Za rok również się widzimy i pewnie w tym samym miejscu, bo tak na chłodno kalkulując, oglądając inne tego typu placówki w naszym kraju, to mimo wszystko nie ma drugiego takiego miejsca godnego takich superlujów jak my ;).

Relacja | Zlot RnG, GnG, Borsuk TV 22.04.2023 (Kraków)

2023, nie mieścimy się powoli na tych schodach, nawet rowerów przybywa na fotkach ;)


Liga RnG sezon 1 i 2

Umarł król niech żyje król jak to powiedzieli bieszczadzcy Indianie. W 2022 roku pożegnaliśmy naszą wieloletnią zabawę pt. Retro Bingo. Po pierwsze już się trochę przejadła, po drugie formuła się wyczerpała. Potrzebna była zmiana formuły, na szybszą, bardziej dostępną i co za tym idzie przyciągającą nowych graczy. RnG Liga startuje ze swym dziewiczym sezonem po rundzie konsultacji społecznych i akceptacji kapituły w centrali gazowni od 20 września 2022 do 31 marca 2023. Wojt stworzył szereg zmyślnych tabelek dzięki którym całą ligę można śledzić na bieżąco i pyk! Ani się obejrzałem a sezon minął. Wyniki z naszego wyzwania Hi-Score, momentami były tak wyżyłowane że by je pobić zachodziła potrzeba niemal idealnego przejścia z zachowaniem odpowiedniej kombinacji ruchów, to już są szczyty ;). Konkurencję zdominował Jino, ale i inni dali do pieca.

Liga RnG | Stage 2

2 sezon wystartował dość niedawno bo 1 maja, a skończymy go 1 listopada 2023. Zachęcam więc wszystkich do współudziału, bo z pewnością będzie sporo roboty, aktualne zadania i nowe, bardziej przystępne zasady są do obczajenia tutaj.

1000 wpisów na RnG!

Tak moi mili, lata lecą to i masa coraz większa! Siła w nas wciąż jest, co potwierdziło się 16 grudnia 2022, kiedy to opublikowany został wpis z numerkiem 1000. Od tej pory centrala gazowni nie zwolniła, dalej się dzieje, dalej piszemy, dalej konar płonie!

1000 wpis na rng

Szybkie przypomnienie statystyk z 16.12.2022*

Aktywni:

Nieaktywni:

*nie, nie piszę tego by motywować Keczupa, Sikora, Wojta i Czarnego Ivo ;)


Borsuk

8 lat minęło z Retro na Gazie?! Ja ciebie nie pierniczę! Pomimo faktu, że ostatnio coraz mniej się tutaj udzielam, to trzeba to sobie uczciwie powiedzieć – to był (i jest) wspaniale, wręcz zajebiście spędzony czas! Należy jednak jeszcze coś dopowiedzieć i wyartykułować to wielkimi literami!

GDYBY NIE RETRO NA GAZIE TO NICZEGO BY NIE BYŁO! NIE BYŁOBY NICZEGO!

Zgadza się, oj zgadza! To dzięki Retro na Gazie i dzięki temu, że Repip skaperował mnie do pisania na tej stronie zaczęła się ostra retro zajawka trwająca u mnie do dziś! Dzięki RnG poznałem wielu wspaniałych ludzi z retro sceny wszelakiej (miłośników Atari, C64, Amigi i innych komputerów), a także znalazłem nowe hobby, czyli pisanie tekstów na naszą witrynę! Jejciu, ależ miałem radochę z tworzenia tutaj gargantuicznych wpisów, które mogłem umieszczać dokładnie takie jakie chciałem, beż żadnej ingerencji redakcji w ich treść, czy długość (czytaj – fest popieprzone i gruuuube objętościowo!). Pamiętam jak zaczęliśmy z Repipem jeździć na retro zloty i tak poznałem Profesora Larka, dzięki któremu jeszcze głębiej wszedłem w to retro szaleństwo i zaczęło się testowanie nowych produkcji na Atari, a później nawet Youtubowe wariactwo w Gramy na Gazie! (a teraz głównie w Borsuk Retro Gry TV). Trochę szkoda, że ostatnio ucierpiało moje pisanie recenzji, kosztem dostarczania live’ów, jednakże doba nie jest z gumy i raczej to się w najbliższej przyszłości nie zmieni, ale pozostaję w redakcji bo może wena kiedyś wróci, może gdy się zmęczę pieprzonym Youtubem. Dzięki wyjazdom na retro eventy poznałem wielu atarowskich programistów i twórców (Bocianu, mgr. inż. Rafał, Shanti77, stRing), skaperowałem nawet na stronę legendę atarowskiej retro sceny, czyli Sikora, plus młody narybek zgredów, którzy działają tu po dziś dzień…

Fota z pierwszego wpisu Borsuka na Retro na Gazie. 7 maj 2015! Powrót do retro nastąpił u mnie od sprzętów widocznych na zdjęciu.

Jednak nie tylko Atari człowiek żyje – maniaków innych systemów także bez liku udało się poznać (Nekroskop, Martin Yoshitaka, Kuba Słonka, Krina, Krzysztof Jarzyna, Szyszka (chociaż tego gagatka znałem już wcześniej), Waldi, Qurt i wielu innych).  Wszystkich trudno wymienić tyle nowych twarzy w moim życiu się pojawiło dzięki Retro na Gazie i Gramy na Gazie. Świetne to było 8 lat! Masa retro sprzętu i gier kupiona, sprzedana, kupiona, rozdana, kupiona, sprzedana, rozdana, kupiona, buhahahaha! Się działo, się dzieje, miejsca w domu brakuje, serducho wysiada, nadwaga zaatakowała, ale się jedzie dalej, rano zombie mode, ale nie ma to tamto, nie ma odpuszczania! Jebudu  codzienna “retro telewizja”, nieraz trzech gości na chacie w ciągu tygodnia (musze z Repipem coś zrobić bo dawno nie był…), tylko Montek obrażony, nawet własne zloty pod banderą Retro na Gazie organizujemy! Dobra może skupię się teraz na ostatnim roku, co ostatnio ważnego wydarzyło się w moim retro światku. Zacznijmy od:

FUJI CUP!

A czymże jest ten Puchar Fuji zapytacie? Już spieszymy z odpowiedzią i jednocześnie zapraszamy na stronę internetową naszej (reprezentatywna grupa miłośników Atari i nie tylko Atari) nowej inicjatywy, która ma być jednocześnie odpowiedzią na atarowski konkurs ABBUCA, a z drugiej strony profesjonalnym wyborem Najlepszych Gier Roku na Atari XL/XE, z nagrodami finansowymi i rzeczowymi włącznie, przeznaczonymi dla programistów tych najlepszych gier. W odróżnieniu od naszych niemieckich kolegów nie ogłaszamy konkursu programistycznego i nie honorujemy tylko gier napisanych specjalnie pod Fuji Cup. Zarówno w głosowaniu, jak i w przyznawaniu nagród bierzemy pod uwagę wszystkie gry wydane na Małe Atari w roku 2023, oczywiście jeżeli spełniają one kryteria naszego regulaminu. Dobra dosyć wstępu, oddajmy głos Prezesowi FUJI CUP – znanemu i lubianemu atarowskiemu programiście – Bocianu.

Fuji Cup 2023

Logo FujiCup przygotował Repip.

FujiCup to coroczny konkurs na najlepszą grę na ośmiobitowe Atari XL/XE. Inicjatywa została powołana w roku 2023 przez fanów tej platformy i ma na celu nagradzać i motywować twórców gier z całego świata. W konkursie przyznawane będą dwie nagrody: jedna wynikająca z decyzji Jury, oraz druga przyznawana przez publiczność zrzeszoną wokół konkursu. Nagrody będą pieniężne oraz rzeczowe, a ich wysokość zależała będzie od wkładu sponsorów i społeczności. Prace uczestniczące w konkursie, są wybierane przez kapitułę organizatorów konkursu i publikowane na tej stronie w zakładce Lista Gier.

Wraz z Bocianu omawiamy FujiCup, pokazujemy nowości na Atari, produkcje powstałe na Grawitacji 2023 i nie tylko.

MILION WYŚWIETLEŃ!

Najnowsze moje hobby, czyli amatorski kanał Retro Borsuk i Montek aka codzienna telewizja o retro grach (która jest mocno powiązana z Retro na Gazie i Gramy na Gazie)-  sprawuje się całkiem dobrze jak na tak krótki czas nadawania. Przez 2,5 roku udało się zebrać liczną społecznośść na kanale (od 100 do 200 osób uczestniczących w transmisjach na żywo na czacie) plus wybiło nam nawet milion wyświetleń! Dziękujemy Wam bardzo, zarówno widzom jak i moderatorom kanału, osobom stale współpracującym z Borsuk Retro Gry TV, nie będę wymieniał kogokolwiek, żeby nie pominąć. Rozpoczynaliśmy od nadawania z konsoli Playsatation 4 dla 8 osób na krzyż, wiec teraz jest dobrze i nie ma co tego psuć! Pojawiły się w tranmisjach z ostatniego roku nowe sprzęty, z których będziemy transmitować gameplaye różnych gier, dla przykładu podam najświeższych gagatków: Atari 1040 ST, Atari 1040 STE, rozbudowana Amiga 1200, kombajn MINI PC, japońska konsola PC Engine i na tym nie poprzestajemy! Nowe sprzęty już jadą do borsuczej nory z różnych zakątków świata! Pojawiły się nowe twarze na kanale, takie jak: Kuba Słonka z wspaniałą kolekcją retro konsol wszelakich (jego kanał retro, który niedługo wystartuje: https://www.youtube.com/@noraretrouciech); Waldi z jego tysiącem gier na Switcha (jego kanał o grach na Pstryka: https://www.youtube.com/@SwitchWaldi, czy Qurt – młody muzyk, który jest wielkim fanem Amigi (jego kanał muzyczny: https://www.youtube.com/@KrystianSprawka). Starzy znajomi wyjadacze retro grania i programowania też się jeszcze nieraz pokazują i dziękuję tym wszystkim ludziom, którzy pomogli mi w powstaniu Borsuk Retro Gry TV i pomagają w prowadzeniu tego kanału. Szczególnie dwóm osobom: Larkowi – którego pozdrawiam i życzę sukcesu zarówno z Joycartem, jak i RM 800XL, oraz oczywiście Repipowi, dzięki któremu to wszystko wystartowało i jest tam gdzie jest!

PLANY?

Jakie plany, żyję z tygodnia na tydzień, z dnia na dzień! Wstać, iść z Montkiem, później do pracy, później z Montkeim, później live, później z Montkiem i sen. I replay, i powtórka i dzień za dniem. Trzymajcie się więc wszyscy retro sprzętów wszelakich i gramy dopóki nie umrzemy. No i to w sumie tyle. najlepszego!

Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox