Retro Rozmaitości | Marzec 2019

retro rozmaitościPrawie 1 kwietnia, a my znów bez żenującego żartu np. o tym, że teraz zajmujemy się testami glebogryzarek. No nic, comiesięczna dawka newsów musi wam wystarczyć.

W tym miesiącu newsy są prowadzone na dwa głosy, Wojt przyszedł mi z pomocą, dzięki czemu wyrobiliśmy normę ;). Jak zwykle dużo ciekawych rzeczy działo się na wszystkich frontach. Premiera Bridge Strike i Old Towers wydaje się głównym hitem, choć dla mnie też specjalny film o Final Fantasy IX był czymś wielkim, no i Diabolo pomidoro. Jedynie z raportem z eventu SEGA FES musimy poczekać na przyszły miesiąc (odbywa się właśnie w ten weekend), a może się dziać, bo zapowiedziano blok pościęcony 25 leciu Segi Saturn. No to co, lecim?


retro rozmaitości rng


The Age of Heroes [Commodore 64]

Już na przełomie marca i kwietnia powinna zawitać do sklepu Psytronik kolejna (która to już na przestrzeni ostatnich miesięcy?) gierka na Komcia. Dla tych co znają Rastana, widok może być znajomy. Ładny hack and slash, który jak to przystało na Psytronik będzie miał znowu ładne wydanie – kasetka, dyskietka, wydanie specjalne, a nawet wydanie z plakatem i soundtrackiem na C64. Muzyczka przygrywająca podczas rozrywki brzmi nieźle, grafika jak na C64 przystało – bardzo zacna. Zatem będzie co robić w 15 światach pokonując wszystkie napotkane stwory i walcząc z bossami. Gdyby tylko doba była z gumy a budżet nieskończony, można by zdobyć wszystkie najnowsze szpile na nasze retro sprzęty i je połykać jeden po drugim! Zapisujemy do ogrania i zrecenzowania.


Power Blade [ZX Spectrum]

ZX Spectrum to sprzęt, na który również powstaje ostatnimi czasy wiele tytułów. Pojawił się film, który prezentuje fragment rozgrywki z zapowiedzianej w listopadzie gry – Power Blade. Ten etap to szybka jazda na motorze, w wąskim korytarzu, gdzie należy unikać przeszkód oraz od czasu do czasu je przeskakiwać (niczym w pamiętnym dla wszystkich Lotusie). Ładna grafika, płynna animacja i całkiem niczego sobie muzyka. Oczywiście autorzy wiedzą, że istnieje coś takiego jak ZX Spectrum Next – a jakże – i w wersji na ten komputer, będzie dostępna lepsza grafika i lepsza muzyka, także zapowiadają trochę zmodyfikowany gameplay.


Bio Evil [Sega Mega Drive]

Marka Resident Evil w ostatnim czasie jest znów na topie m.in. za sprawą świetnego odświeżenia 2 części. Jednakże ekipa PSCD games postanowiła w tym miesiącu przypomnieć nam pierwszą część, pokazując materiał z Bio Evil. O co chodzi? Wygląda na to, że uda się w ciekawy sposób przenieść Rezola na 16 bitowca Segi. Nowy materiał wygląda obiecująco, prawdopodobnie będzie ta gra śmigać na przystawce Sega CD – ciekawy eksperyment. Po więcej odsyłam na fejsa twórców.


retro rozmaitości rng


Diablo [PC]

Nie jest to jakaś „klasyczna” premiera, ale na tyle wyjątkowa że warto o niej wspomnieć. Otóż na GOGu od tego miesiąca dostępne jest pierwsze Diablo. Nie było do tej pory dostępne nigdzie w cyfrowej wersji, a że ma już trochę lat to różnie z optymalizacją pod nowe windy sobie radzono (mnie to zniechęciło pomimo otrzymania gry od Gomlina, ale Grifter raportuje że da radę to zrobić bez bólu głowy). Kto chce ruszać w pogoń za rogatym niech uda się na GOG’a, ja z kolei czekam do dodatek Hellfire bo już społeczność się go domaga i miejmy nadzieję że go otrzymamy.


Bridge Strike [Amiga]

No i stało się! W końcu po kilku latach prac pojawia się długo oczekiwana przez amigowców wersja kultowej gry River Raid. Bridge Strike – bo o nim mowa – poleciał do dystrybutora i można już sobie ją zakupić. Mieliśmy to szczęście, że autorzy udostępnili nam wersję przedpremierową – i mogliśmy ją dla Was ograć i zrecenzować. Gra wyszła bardzo dobrze, zatem amigowcom nie zostaje nic innego jak wysupłać zaskórniaki i zakupić wersję elektroniczną lub jak zwykle dobrze wydaną wersję fizyczną i ogrywać. Coś się zapowiada, że na jakimś najbliższym party amigowym, będzie i turniej – zatem warto potrenować :)

Bridge Strike (Amiga)


Old Towers [Sega Mega Drive]

Zapowiedziane w zeszłomiesięcznych rozmaitościach, a już wydane – Old Towers na Megadrive! Jeszcze nie zdążyliśmy opublikować recenzji nowej gry RetroSouls na ZX Spectrum (Gluf) – coś nam repip śpi – a tu już świeżuteńka odsłona tej bardzo udanej gierki. Jak ktoś grał w wersję Spectrum, to przy tej się po prostu nie zawiedzie. Gra ma wspaniałą, kolorową, grafikę, cudną muzykę oraz… niesamowity gameplay. Po prostu cudo. Gram (WojT) już trochę i wiem co mówię – wciąga jak bagno. Dynamiczna rozgrywka i bardzo ciekawe zagadki – całkiem nowe poziomy oraz nieco zmodyfikowane poziomy z wersji ZX Spectrum – dają dużo przyjemności z obcowania z tytułem. A jeśli komuś po przejściu tego tytułu będzie jeszcze mało podobnej mechaniki – to może poszukać na mobilkę “Tomb of the Mask” (postać całkiem podobna do tej z ZX Spectrum!), tylko nie denerwujcie się reklamami, albo zapłaćcie :). Old Towers odwiedzicie natomiast tutaj.


Bruce Lee – Return of Fury [Commodore 64]

Bruce Lee wiecznie żywy! Jakoś niepostrzeżenie przemknął nam ten tytuł we wszelakich newsach. Natrafiliśmy przypadkiem i się bardzo zaskoczyliśmy. Oto na Komcia (czy pisaliśmy, że trochę tego ostatnio wychodzi?) zawitała kolejna odsłona tej kultowej gry. Dostępna za darmo do pobrania w serwisie itch.io (można też zapłacić za trud autorów dowolną kwotę – dajcie im na piwo) i do ogrywania w postaci obrazu dyskietki. Powiem, że znam (WojT) Bruce Lee podobnie jak Borsuk, który ogrywał pierwszą część w Gramy na Gazie, przeszedłem ją a także przeszedłem drugą część. Toteż nie omieszkałem sobie nie zakupić i tej części – ta jest równie trudna (a może i trudniejsza) jak część 2. Mamy do dyspozycji 3 życia oraz możliwość kilkukrotnej kontynuacji – oj przydaje się :). W grze można również grać we 3 osoby – czyli teraz i czarny Ninja może być sterowany przez naszego kolegę!


Berks Four [Atari]

Jon Williams czyli autor ulubionego borsuczego platformera schylanego (jakkolwiek dziwnie to brzmi, ale jest prawdą) czyli Jet Boot Jacka, atakuje ponownie Małą Atarynę swoją najnowszą grą. Kolejną częścią serii Berks tym razem oznaczoną numerem cztery. Gra jest komnatową strzelaniną z widokiem z góry i stanowi rozwinięcie pomysłu zaprezentowanego wcześniej w Baby Berks (2018). Bliżej niezidentyfikowanym, kwadratowym wehikułem eksplorujemy pomieszczenia, zbieramy klucze i serduszka, niszczymy przypominających zombiaków Berków (co to za dziwne stwory się pytam?) oraz stopujemy seriami pocisków niezniszczalne droidy. Borsuk twierdzi, że może to być najbardziej grywalna gra z tej serii, chociaż drażni go wolne poruszanie się naszego pojazdu. No i ta muzyka… Pewnikiem w końcu doczekamy się recenzji wszystkich szpilów z tymi dziwnymi kreaturami w rolach głównych, bo ponoć Borsuk będzie się bawił w Berka. Prędzej w ganianego… Grę możecie ściągnąć za darmo STĄD.


Celtic Heart [Amiga]

Twórca recenzowanego przez Wojta Trap Runnera na Amigę zameldował się z nowym tytułem. Kolejny raz mamy platformera i to na tym samym silniku co wspomniany wcześniej TR co od razu widać, ale czy to źle? Celtic Heart daje do dyspozycji 13 poziomów w 3 różnych światach, jest też do ściągnięcia za free i udostępniona przez autorów tutaj


retro rozmaitości rng


UWC [NES]

Ludzie znajdują różne rzeczy na strychach, w garażach i piwnicach od pokoleń. Gry są już w tym „słusznym wieku” i dołączyły do grona rzeczy znalezionych po latach. Poniżej coś o strychu znanych bliźniaków opowie wam Wojt, a ja o pewnej dziwnej transakcji. Otóż youtuber Archon1981 odkupił od byłego pracownika Nintendo carta z grą UWC, którą ten dostał pod koniec lat 80’tych do testów. Jak się okazało gra ta nigdy nie ujrzała światła dziennego, ale już ją przeniesiono w cyfrowy świat zaraz po odkryciu, nic się dziś nie marnuje! Moi drodzy, nawet nie wiecie, że czekacie na ten wrestling już 30 lat, więc zerknijcie okiem na to co tak długo leżakowało:


RnG w instrukcji Bridge Strike

Tym razem się będziemy chwalić bo czemu nie. retronagazie.eu drugi raz wylądowało na stronicach fizycznej edycji gry, pierwszą była Laura na Atari XE/XL, teraz Bridge Strike na Amigę a konkretnie na 9 stronie instrukcji ;). My również dziękujemy!


12 gier od Piko Interactive

Gratka dla kolekcjonerów. Sikor podesłał nam info, że Piko Interactive szykuje wznowienia fizycznych wersji 12 wybranych gier na różne platformy. Pełna lista:

 • 40 Winks – Nintendo 64
 • Gourmet Squad – SNES
 • Tinhead – SNES
 • Little Lancelot – NES
 • Pyramids of Ra – NES
 • Exploding Fist – NES
 • Impossamole – Atari Jaguar
 • Head Over Heels – Atari Jaguar
 • Canon: Legends of The New Gods – Genesis
 • Switchblade – Genesis
 • Thunderbolt II – Genesis
 • Custodian – GBA

Jak widać dość ciekawy rozrzut, Sikorowi pewnie chodziło Atari po głowie, ale ja dla siebie wypatrzyłem 40 Winks na N64. Mam egzemplarz na PSX’a i chyba pora do niego wrócić bo odpalany był tylko „czy działa”. Werjsa tej gry na N64 jest o tyle ciekawa, że ten port oficjalnie nigdy się nie pojawił, choć był zrobiony, także to taka premiera po latach. @Valooo atakujesz? ;)


Bracia Oliver i kolejny Dizzy

Znacie takiego białego jajowatego kolesia, co to na różnych platformach przemierzał różne krainy, by ratować swoich ziomali, albo poszukiwać swojej księżniczki Daisy? Tak, Dizzy, bo o nim mowa – występował już w kilkunastu tytułach i za każdym razem wyglądał cudnie, brzmiał cudnie i przysparzał dużo ciekawej rozgrywki – oj grało się, grało. Bracia Oliver – jego twórcy – chyba już sami zamienili swoje głowy w jajka :). Albo w jajka sadzone – bo zapomnieli, że natworzyli tych gier chyba od metra. Ostatnio pojawiła się informacja, że na swoim strychu znaleźli kolejną niewydaną do tej pory grę – to już któraś z kolei :). Szybko odpalili kampanię na Kickstarterze, która miała pomóc im sfinansować wydanie tej gry – fani nie zawiedli i kampania zakończyła się sukcesem. Zatem już niedługo będzie pewnie można zamówić sobie cartridge z grą na NES-a. Ta gra to Panic Dizzy – a więc tetrisopodobne puzzle a nie przygodówka – jednak, kto jajcarza lubi, ten i tak zagra :)


Retrospekcja #2 – Kingdom Hearts

W styczniu znany również z komentarzy na RnG Atr3ju przygotował rewelacyjny film z Metal Gear Solid. Dalej kontynuuje on swój autorski cykl video-montaży „Retrospekcja”, tym razem coś dla fanów Kingdom Hearts z PS2.


Inside… Final Fantasy IX

Miesiąc temu odświeżony FFIX miał premierę na Switch i Xone, znów masa graczy miała okazję pograć sobie w ten baśniowy tytuł. Ja sam wsiadłem do pociągu i z kilkoma ludźmi (pozdro patodisco!) szarpałem w przygody Viviego i spółki, choć ja grałem w oryginał na PSX. Gra ukończona i od samego Square otrzymałem prezent. Można na tubie zobaczyć specjalnie przygotowany wywiad z czterema twórcami i posłuchać trochę o tym co działo się za kulisami m.in. przy tworzeniu sceny w której leci „You are not alone”, oj zacny filmik


retro rozmaitości rng


Sega Mega Drive Mini

W 2019 roku niebiescy mają wypuścić na rynek zapowiedziane Sega Mega Drive Mini. Pojawiło się pytanie, co za gry właściwie tam dać? No i Japończycy postanowili że na twitterze (japońskim koncie) dostępna będzie ankieta dla fanów, wygrany w „pojedynku” trafi w bebechy konsolki. Nastąpił mały zgrzyt, bo ludzie mieli głosować m.in. czy ma wpaść Sonic the Hedgehog, czy Sonic the Hedgehog 2, a co za tym idzie jednego z nich nie będzie, co nie wszystkim fanom niebieskich się spodobało. Nie wiadomo jednak jak wyniki tych ankiet będą się przekładały na rynek zachodni, gdzie na ogół jest inny lineup gier. Może na nadchodzącym Sega FES coś więcej się dowiemy. A zapodam wam logiem tej imprezy, po prostu uwielbiam je, choć jest niemal te same co rok temu, ale klimat Dreamcasta się w nim unosi to po co zmieniać ;)


retro rozmaitości


Naczelna Osoba na stronie, czyli Nacz.Os. (zajmuje się wszystkim i niczym). Hedonistyczny megaloman o sercu z pikseli. Ulubione gatunki: platformery, sporty extreme w sosie arcade, carcade, logiczne, klasyki z C64 i wszystko co wyzwala adrenalinę! Posiadane platformy: C64, PSX, PS2, GC, Wii, PSP, PC, DC, Xbox