Retro Rozmaitości | Wrzesień 2022

retro rozmaitości

Obiecywałem Wam powrót z Retro Rozmaitości w listopadzie po przerwie wakacyjnej. Nie udało się… przeszukiwanie retro newsów jest zbyt wciągające, żeby robić sobie od tego przerwy ;). Wracam, więc wcześniej z całkiem pokaźną liczbą nowinek. Zapraszam!


retro rozmaitości rng


Fear Effect Reinvented – klasyk z PSX’a powraca

Z czasów PSX’a pochodzi sporo dobrych, a także bardzo dobrych gier o których z upływem czasu zapomniano. Może nie do końca, bo pamiętają o nich miłośnicy retro, a czasem też i twórcy gier, którzy sięgają po te stare tytuły, aby tchnąć w nie nowe życie.

Pierwowzór (opisany przez Keczupa) był grą zbliżoną w swojej rozgrywce do tego co znamy z RE, gdzie postać poruszała się na statycznym tle. Było mnóstwo zagadek i strzelania, a także wątków biseksualnych o pikantnym podtekście zabarwiających całą historię. Tak mam wrażenie, że Reinvented naśladuje klimat i przenosi ducha tej gry, ale rozgrywkę sprowadza niestety do dynamicznej gry akcji z widokiem zza pleców i mnóstwem strzelania. Chyba nie do końca miłośnicy tej gry na taką kontynuację czekali…

Źródło:
https://pograne.eu/fear-effect-reinvented-klasyk-z-psone-powraca/


Magic & Legend: Time Knights – Game Boy Color

Na Twitterze zapowiedziano nową grę przygotowywaną na Game Boy Color. Będzie to platformówka w klasycznym stylu, zawierająca 5 poziomów oraz etapy podwodne i bonusowe. Przygotowywana jest także wersja na fizycznym kartridżu. Niestety nie ujawniono nic więcej poza zwiastunem, ale warto śledzić dalsze losy tej gry.

https://twitter.com/MagicAndLegend/status/1563574451564052480?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1563574451564052480%7Ctwgr%5E0b13f5153c2b84fddae43111f3c1956bb411f0f9%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.indieretronews.com%2F2022%2F08%2Fmagic-legend-time-knights-welcome-to.html

Źródło:
https://www.indieretronews.com/2022/08/magic-legend-time-knights-welcome-to.html?m=1


LEGO Brick Tales

Brakuje Ci zestawów z klocków LEGO, żeby zbudować wymarzony okręt, statek czy zamek? Warto więc sięgnąć po LEGO Bricktales, które w wirtualnym świecie pozwala zbudować wszystko co nam wyobraźnia podsunie do głowy. A do tego całość prezentuje się wyjątkowo zacnie. Zaś gdy znudzi nam się budowanie to możemy sprawdzić też tryb fabularny.

Premiera: październik 2022 (Switch)

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/09/lego-bricktales-is-building-to-an-october-launch-on-switch
https://www.ppe.pl/news/305751/lego-bricktales-z-data-premiery-gra-na-nowym-zwiastunie-wyglada-fantastycznie.html


Suikoden I & II HD Remaster

Na tegorocznym Tokyo Game Show firma Konami zapowiedziała remaster gry Suikoden części 1 oraz 2. Pokazano kilkuminutowy film

Źródło:
https://twitter.com/gematsu/status/1570663053733298177?s=20&t=-NGEhudrpYdalt4c86Wgfw
https://store.steampowered.com/app/1932640/Suikoden_III_HD_Remaster_Gate_Rune_and_Dunan_Unification_Wars/


PHOBOS DERE .GB

W PHOBOS DERE .GB to tytuł z gatunku horrorów. Można w niego zagrać na oryginalnym Game Boy’u lub za pomocą flashcarta, a także na innych konsolach lub urządzeniach za pośrednictwem emulatora.

Tutaj można zamówić wydanie fizyczne https://bit.ly/3T88zsm

Źródło:
https://twitter.com/LimitedRunGames/status/1570054267892793344?s=20&t=-NGEhudrpYdalt4c86Wgfw


Blade Runner: Enhanced Edition od wydawnictwa Limited Run

W ramach wydawnictwa Limited Run przygotowywane są fizyczne wydania gry Blade Runner: Enhanced Edition na PS4, PS5 oraz Switch. Zamówienia można składać na (już wyprzedane) https://bit.ly/3mkCLkY

Źródło:
https://twitter.com/LimitedRunGames/status/1533904801620189185?s=20&t=-NGEhudrpYdalt4c86Wgfw


Cavern of Dreams – klasyczna platformówka 3D

Cavern of Dreams to tajemnicza i surrealistyczna gra przygodowa inspirowana klasycznymi tytułami z Nintendo 64.

Wcielamy się w młodego smoka, który  utracił całe swoje niewyklute rodzeństwo. Wyruszamy im na ratunek, zaglądając w każdy zakamarek tytułowej Jaskini Snów, a przy tym trafiamy do wielu dziwnych i wymyślnych światów. W każdym z nich natkniemy się na liczne zagadki, przeszkody i elementy zręcznościowe.

Autorzy zapowiadają zręcznie zaprojektowane poziomy połączone ze sobą głównym światem. Rozwój postaci o nowe umiejętności wraz z postępem w grze. A także ścieżkę dźwiękową, która płynnie zmienia się wraz z przechodzeniem do różnych obszarów

Poza tym Bynine Studio znane jest z dobrej jakości modów do gier na Nintendo 64. Warto więc śledzić ten projekt i czekać do stycznia na dobrze zapowiadającą się zabawę.

Premiera: 31 stycznia 2023

Źródło:
https://store.steampowered.com/app/2059660/Cavern_of_Dreams/?beta=0


Aero GPX

Aero GPX to antygrawitacyjne wyścigi z ultra dużymi prędkości, walce bolid w bolid i rywalizacji o ułamki sekund.

W każdym wyścigu razem z nami startuje 30 zawodników co sprawia, że będzie tłoczno, a iskry będą leciały na każdym zakręcie. Ewidentnie widać tutaj mocne inspiracje klasycznymi future racerami. Ponadto autorzy (Aaron McDevitt) przygotowują tytuł tak, aby prowadzenie bolidu było łatwe i intuicyjne. Czy tak będzie faktycznie przekonamy się w niedalekiej przyszłości. Musicie jednak wypatrywać tego momentu, bo aktualnie nie podano daty premiery. Producentem i wydawcą jest Aaron McDevitt, zaś gra wydana będzie na Steam.

Źródło:
https://store.steampowered.com/app/2160360/Aero_GPX/?beta=0


retro rozmaitości rng


River City Saga: Three Kingdoms

W czasie oczekiwania na opóźnioną premierę River City Girls 2 możemy zapoznać się ze spin-offem serii o nazwie Saga Three Kingdoms. Jest to nic innego jak nadal wyśmienita chodzona bijatyka, ale przeniesiona w świat starożytnych Chin. Polecam także bardzo soczystą i pozytywną recenzję tej sympatycznej gry do przeczytania na stronie cdaction.pl

Premiera: 20 lipca 2022

Źródło:
https://cdaction.pl/recenzje/river-city-saga-three-kingdoms-recenzja-jedz-bij-sie-kochaj


Horizon Chase Turbo 2!

Premiera we wrześniu na iOS, zaś od przyszłego roku już pełnoprawna konsolowa wersja! Originalny soundtrack signed by Barry Leitch czyli znowu OST nie zawiedzie. Chętnych do zapoznania się z pierwowzorem zapraszamy do recenzji na 2 głosy, duet repip i Borsuk polecają na split screena!

Źródło: (podesłał repip)

www.gametsu.com


Return to Monkey Island

Długo wyczekiwana oficjalna kontynuacja wyspy małp doczekała się premiery. I pomimo licznych głosów niezadowolenia związanych z wybranym przez autorów stylem graficznym, tytuł zbiera bardzo pozytywne opinie wśród krytyków.

Cytując fragment recenzji z CD-Action:

„Return to Monkey Island to nie jest żaden wielki przełom dla przygodówek point-and-click na polu mechanik czy narracji. To dosłownie powrót. Trzyma się własnej tożsamości i próbuje być najlepszą wersją samej siebie.”

Premiera: 19 września 2022

Źródło:

https://cdaction.pl/newsy/return-to-monkey-island-to-swietny-powrot-serii-w-sprawdzonej-formule-recenzje
https://www.indieretronews.com/2022/08/return-to-monkey-island-follow-up-to_23.html?m=1
https://www.ppe.pl/news/305723/return-to-monkey-island-na-dlugiej-rozgrywce-klasyk-powraca-w-nowej-szacie-graficznej.html


The House of the Dead: Remake będzie na Xbox Series X

Ten shooter na szynach ukazał się już na wszystkich możliwych platformach. Od września gości także na Xbox. Trailer poniżej:

Źródło:
https://www.gematsu.com/2022/09/the-house-of-the-dead-remake-coming-to-xbox-series-on-september-23


Roadwarden (Steam)

Roadwarden to ilustrowana gra tekstowa w stylu RPG, która wykorzystuje izometryczną grafikę pikselową. Gameplay stanowi połączenie RPG, VisualNovel i przygodówki z interaktywnym filmem.

Prawdziwie szczera recenzja do przeczytania na blogu ppe.pl

Źródło:
https://store.steampowered.com/app/1155970/Roadwarden/
https://www.ppe.pl/blog/77951/305441/roadwarden-wielki-powrot-gry-paragrafowej-recenzja-przedpremierowa.html


retro rozmaitości rng


Odnaleziono demo gry GEX Jr.

Słuch o tym zielono-skórym gadzie zaginął już wiele lat temu. Swoje dni świetności miał za czasu PSX, gdzie stanowił jedną z bardziej charakterystycznych postaci. Pomimo, że Spyro i Crash cieszą się nowymi odsłonami, to nikt nie zdecydował się odkurzyć tej marki. Jednak najwytrwalsi miłośnicy tej platformówki donoszą o odkryciu niewydanej nigdy kontynuacji. Więcej o kulisach i szczegółach rozpisuje się Bodzio na swojej stronie strefapsx.pl. A o Gex 3D: Enter the Gecko i Gex 3: Deep Cover Gecko opowiedział Wam już repip.

Źródło:
https://strefapsx.pl/gex-jr-demo/


Siódme urodziny Gralingradu! – Gralingrad

Ten nietypowy w swojej formie portal i równie unikalny autor, nieustannie od 7 lat dostarcza nam ciekawych tekstów. Przygody w grach video zostały ujęte w formie opowiadań, które czyta się równie dobrze jak niejedną książkę. Jeżeli nie znasz tej strony to koniecznie zajrzyj!

Źródło:
https://gralingrad.pl/siodme-urodziny-gralingradu/


N64brew Game Jam 2022

Scena homebrew gier na Nintendo 64 coraz bardziej nabiera rozpędu. Zbliża się już trzecia edycja konkursu, którego zadaniem jest napisanie od podstaw gry na Nintendo 64.

Miłośników tworzenia gier na Nintendo 64 można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to modderzy, którzy modyfikują istniejące gry. Najczęściej te najbardziej popularne jak Super Mario 64, Mario Kart 64, Banjo-Kazooie. Często udaje im się uzyskać zaskakująco dobre rezultaty tworząc przy tym prawie nowe gry. Druga grupa to osoby piszące gry na Nintendo 64 od zera. Tutaj stopień trudności jest znacznie większy, a efekty nie ukrywając mniej spektakularne. Ale są to nowe mini gry/dema na ten sprzęt.

Źródło:
https://n64squid.com/homebrew/competitions/n64brew-game-jam-2022/


Sztuczki optyczne na niebie w The Legend of Zelda: Ocarina Of Time

Nie wiem jak inni, ale ja zawsze lubiłem patrzeć w niebo, obserwować chmury, doceniać ogrom tej przestrzeni i cieszyć się spokojem jakie ze sobą niesie. Zarówno w rzeczywistym świecie jak i w grach video warto oderwać oczy od przyziemnych spraw i popatrzeć w niebo ciesząc się chwilą beztroski. W Ocarina of Time zaś niebo, ruch słońca i księżyca był wyjątkowo ujmujący. Jak to udało się osiągnąć i po jakie sztuczki twórcy sięgnęli, odkrywa jeden z użytkowników Twittera publikując swój film na ten temat. Popatrzcie sami.

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/08/random-the-sky-in-zelda-ocarina-of-time-is-one-big-optical-illusion


Forest Illusion zabezpieczył wersje prototypowe licznych gier na Nintendo 64

Forest of Illusion to instytucja, która zajmuje się zachowywaniem historii gier video. Na swoim profilu Twittera podziękowali licznym anonimowym kolekcjonerom dzięki którym możliwe stało się zabezpieczeniem aż 10 prototypowych wersji gier na Nintendo 64. Wśró nich znalazły się takie tytuły jak Duke Nukem: Zero Hour, WLS 2000, Aidyn Chronicles, Iggy’s Reckin’ Balls, Duck Dodgers, Star Soldier, Destruction Derby.

Źródło:
https://twitter.com/forestillusion/status/1551577311060774913?s=20&t=7iEyLwJyW47z45HhL4I1XQ


Premiera filmu dokumentalnego o PSX EXTREME z okazji 25-lecia magazynu

Obchody 25 lecia prowadzenia PSX Extreme nie mają końca. Niedawno otrzymaliśmy wydanie z numerem 300. Jednocześnie ukazał się numer specjalny wzorowany na pierwszym wydaniu przepełniony nostalgicznymi powrotami do przeszłości. A teraz możemy obejrzeć film dokumentalny opowiadający o kulisach powstawania tego magazynu. Świetna sprawa i niesamowity film. Jubileusz na medal!

Źródło:
https://twitter.com/Dukiego/status/1565791309784309761?s=20&t=-lA50Ia37BEu1TUHQrK0iA


Relacja Tokyo Game Show 2022

Po przerwie związanej z pandemią, powraca Tokyo Game Show. Tak jak inne tego typu wydarzenia tak i to widocznie ucierpiało na dotkliwych obostrzeniach. Dobrze, że jednak powrócono. A jak było to zapraszam do szczerej relacji z miejsca zdarzenia na cdaction.pl

Źródło:
https://cdaction.pl/publicystyka/tokyo-game-show-za-nami-i-nikogo-to-nie-interesowalo


Prasówka WojT – Retro Gamer 238

Na początek idzie duży artykuł o Commodore 64. To już 40 lat jak ten komputer jest z nami na świecie, więc jest niezła okazja by powspominać historię tego super komputera. Artykuł jest obszerny i opisuje rok po roku pierwsze dziesięć lat życia tego sprzętu. Z bardzo ciekawymi faktami historycznymi i najważniejszymi grami z danego roku. następnie opisane są ostatnie lata 20tego wieku i lata późniejsze. Na koniec zamieszczono kilka słów od najważniejszych osób związanych z tym komputerem. Gratka dla fanów tego sprzętu. Na koniec numeru autorzy tego magazynu przytaczają kilka wspominek ze swojej styczności z tym sprzętem (jak zwykle ciekawe).

Retro Gamer 238

Drugi ciekawy artykuł przeznaczony jest dla kolekcjonerów. Nie lada kolekcjonerów, bo tych, którzy lubią Atari 2600 (mamy tu jednego naszego Sikora, który uwielbia ten sprzęt). W tekście wymienionych jest kilka gier, które są perełkami kolekcjonerskimi. Niech ciekawość Waszą rozbudzą dwie pozycje – pierwsza z nich to Air Raid, która na rynku wyceniona jest na bagatela 33 tysiące funtów czyli nieco ponad 180 tysięcy złotych. Druga pozycja jest tańsza – Pepsi Invaders można zakupić już za 3 tysiące funtów, czyli niecałe 17 tysięcy złociszy. Ktoś preferuje? Jeśli te kwoty są za duże, to kupcie Klaxa za 10 funtów lub Solaris za dwa pięćdziesiąt.

Z serii Ultimate Guide (czyli “ogromny przewodnik”) w tym miesiącu pojawia się Super Marioland. Na kilku zielonych stronach – bo to przecież gra z GameBoya – można przeczytać ciekawą historię tej sympatycznej gry o sympatycznym hydrauliku. Tekst okraszony jest krótkim wywiadem ze speedrunerem Adamem Ferrari, który tą grę kończy w nieco ponad 12 minut.

Fani sprośnych gier, znajdą w numerze historię jednej z najsłynniejszych serii tego typu. Mowa oczywiście o Larrym Lafferu. Na kilku kolorowych stronach, okraszonych zrzutami z kolejnych części gier (tak, tymi zrzutami, które rozbudzały naszą wyobraźnię, kiedy je widzieliśmy w Top Secret lata temu) można poznać historię tej gry i kolejnych jej części. Jest to również kawałek historii Sierry, która była odpowiedzialna za tą grę – warto przeczytać.

W serii Making of… tym razem na tapetę zabrali kilka fajnych tytułów. Na początek – prekursora Lary Croft – Pitfall The Maya Adventure. Kolejny tytuł to Vector Man – Segowa odpowiedź na Donkey Kong Country w wersji na Mega Drive. Trzecia gra, przedstawiona na “tęczowych” stronach to Mr. Driller – czyli takie połączenie Tetrisa i PP Hammera. Artykuły opisują historię powstania tych tytułów i wiele ciekawych faktów. Jak zwykle kawałek dobrego tekstu.

Na koniec warto zajrzeć do sekcji The Homebrewer’s Kit, gdzie można odnaleźć kilka recenzji świeżynek na nasze retro sprzęty. Lykia – the lost island, otrzymała wysoką ocenę – 91%.

Jest co czytać. Byleby zdążyć przed kolejnym numerem :)


retro rozmaitości rng


Nowa książka w ofercie wydawnictwa Open Beta

W sierpniu premierę miała przetłumaczona na język polski książka „Jacked” wydana przez Open Beta. Poniżej krótki opis od wydawcy:

” W Jacked uznany autor i dziennikarz David Kushner zabiera czytelnika na nieautoryzowaną przejażdżkę po dynamicznym świecie największych graczy w branży gier i ich zażartych hejterów, gdzie wysokiemu ryzyku towarzyszy wysoki zysk. Odkrywa nieznaną historię ludzi tworzących produkt, który zdefiniował jedno pokolenie i rozwścieczył inne.

Czerpiąc z tworzonych przez ponad dekadę własnych artykułów, wywiadów i grania w gry, Kushner zanurza się w w procesie tworzenia Grand Theft Auto (GTA), który długo był spowity mgłą tajemnic, pogłosek i mitów. Przygląda się też kulturowym i politycznym konsekwencjom, które uderzyły w sprzedaż gier z serii, a nawet zagroziły jej dalszemu istnieniu. “

Premiera: 14.09.2022

Źródło:
https://wydawnictwoopenbeta.pl/


Talisman: Kingdom Hearts (edycja polska)

repip: Na jesieni (a w momencie jeśli to czytacie pierwsi zainteresowani już grają) w polskiej wersji dostępna będzie niecodzienna odsłona klasyka planszy. Talisman, czyli klasyk nad klasykami będzie dostępny w wersji… Kingdom Hearts! jRPG zaczynający na PS2, będący kolażem postaci Disneya i mechanik Square-Enix był swego czasu bardzo popularny. Czy Talisman w wersji z KeyBladem da radę? No cóż, jest to typowa pożywka dla fanów, którzy wybredni nie będą ;)

Źródło:
https://www.rebel.pl/gry-planszowe/talisman-kingdom-hearts-edycja-polska-2013428.html#recenzje


HEROES III The Board Game

repip: Było o klasyku planszy w szatach gry, teraz klasyk gier wchodzi na planszę! W listopadzie zacznie się zbiórka na kickstarterze na planszową wersję Heroes III! Gra czerpie stylistykę wprost z H3, jest autorskim systemem i do cholery jakie będzie mieć figurki! Szczegóły będą zapewne z czasem odsłaniane, póki co wyobraźnia chodzi!

Źródło:
https://homm3boardgame.com/


Game Thinking w Praktyce

Książka o znaczeniu gier w życiu codziennym w pozytywnym wydaniu. To nowa pozycja napisana przez Marka Janigacz i Czahajda Radosława. W taki sposób sami autorzy określają tematykę tej książki:

Game thinking w praktyce przeprowadzi cię przez wszystkie etapy tworzenia gry serio – od pierwszego „Eureka!” wykrzykniętego podczas mycia zębów aż do chwili, w której drżącymi z emocji dłońmi zerwiesz folię z finalnego egzemplarza twojego dzieła.

Tematyka wydaje się być interesująca, zwłaszcza dla osób widzących w grach coś więcej poza samą rozrywką.

Źródło: (podesłała Prezesowa)

www.gamethinking.space


Evercade EXP

Evercade EXP to przenośna konsola do gier. Zawiera 18 wbudowanych tytułów od Capcom oraz kolekcję IREM Arcade 1. Jest także kompatybilna z kartridżami Evercade. Zawiera 4,3-calowy ekran IPS HD, wbudowane Wi-Fi, D-Pad. Szacowany czas pracy baterii to około 4-5 godzin, ale można ją także podłączyć  do telewizora i grać w rozdzielczości 720p. Przedsprzedaż już od 6 września, zaś premiera zimą tego roku.

Premiera: zima 2022

Cena: 129,99 GBP/149,99 USD/149,99 EUR.

Źródło:
https://twitter.com/evercaderetro/status/1565702343550705667?s=20&t=-lA50Ia37BEu1TUHQrK0iA
https://evercade.co.uk/


Książka „Estetyka sprawczości w grach wideo” autorstwa Marcina Chojnackiego

Jeżeli chcecie poczytać o tym co skrywają w sobie gry wideo od strony bardziej naukowej to dostępna jest już książka traktująca o czym właściwie…? Chyba tylko sam autor jest to wstanie wyjaśnić:

“W skrócie o tym w jaki sposób poczucie sprawstwa, przynależące do różnych warstw projektu gry, warunkuje przyjemność płynącą z rozgrywki.”

Jeżeli Was to nie odstrasza i jesteście nadal zainteresowani to publikacja jest do kupienia od sierpnia na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego (https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/estetyka-sprawczosci-w-grach-wideo/)

Źródło:
https://twitter.com/mmchojnacki/status/1567575928905007107?s=20&t=zNqHK4I4B-9gx6pkArJWFA
https://twitter.com/mmchojnacki/status/1563176966358192128?s=20&t=zNqHK4I4B-9gx6pkArJWFA
https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/estetyka-sprawczosci-w-grach-wideo/


retro rozmaitości