Retro Rozmaitości | Październik 2022

nagłówek retro rozmaitości

Witam miłośników retro nowinek. Październik to kolejny jesienny miesiąc, który przyniósł naprawdę sporo zapowiedzi nadchodzących tytułów. Dział z zajawkami jest tym razem jednym z dwóch mocnych punktów Retro Rozmaitości, tuż obok rubryki z Zabawkami, w której koncentrujemy się bardziej książkach. Nie  ma chyba miesiąca, żebym nie wspomniał o Wydawnictwie Open Beta. Poprzednio pisałem o książce Jacked. Tym razem przygotowują tłumaczenie książki, która jeszcze w tym roku miała swoją światową premierę. Zajrzeć także warto do wydanego już anglojęzycznego albumu “N64 Encyclopedia“. Na rynku międzynarodowym  pojawił się także nowy wydawca książek – Limited Run Games. Oczywiście zapraszam także do stałej rubryki prowadzonej przez WojT, który opowie o zawartości ostatniego numeru RetroGamer. Zaczynamy!


retro rozmaitości rng


The Big Catch [Steam, Switch]

Połączenie najlepszych elementów z gier retro i nowoczesnych platformówek to cechy wyróżniające The Big Catch. Rozgrywka jest dynamiczna, pełna ekspresji i miodności. Do tego dołącza element eksploracji. Wizualnie gra cieszy oczy, a jej styl nawiązuje do ery Nintendo 64 i  PlayStation, wzbogacając go jednak o współczesne możliwości.

Główny bohater dysponuje szerokim wachlarzem ruchów poczynając od skoku, biegu po ścianie, a także wślizgu, kopniaku i obrotu. Nie zabraknie w tym elementów z pływaniem czy wspinaczką. Jest szybko i dynamicznie. Nie dziwi więc fakt, że autorzy czerpali inspirację z takich gier jak Super Mario Sunshine, Super Mario Odyssey, The Wind Waker i Majora’s Mask, Ape Escape, Rayman 2, Shadow of the Colossus, FEZ, Chibi-Robo, czy także Psychonauts. To co przykuwa na pewno uwagę to zastosowanie wędki, którą posługuje się główny bohater. Przy jej pomocy może zaczepiać się o elementy otoczenia, a także rzucać lub przyciągać przedmioty.

Tytuł został sfinansowany na Kickstarter gdzie akcja zakończyła się powodzeniem. Studio Filet Group będące producentem i wydawcą planuje opublikować grę w 2023 roku na Steam oraz Switch.

Premiera: 2023

Źródło:
https://nintendonews.pl/the-big-catch-platformowka-3d-zapowiedziana-na-switcha
https://store.steampowered.com/app/2146290/The_Big_Catch/
https://www.kickstarter.com/projects/filetgroup/the-big-catch


Cuphead otrzyma fizyczne wydanie na Switch’a

Posiadacze przenośnej konsoli Switch mogą już przymierzać się do kupna tej wyjątkowej platformówki w wersji na fizycznym nośniku. Cuphead jest  zainspirowany kreskówkami z lat 30. Pierwsze wydanie gry pochodzi z kwietnia 2019, a od tamtej pory przybyło kilka dodatków rozszerzających podstawową rozgrywkę. Ważne jest też, że fizyczne wydanie będzie zawierało wszystkie wydane do tej pory rozszerzenia. Przygotowywana jest także edycja kolekcjonerska na Nintendo Switch

Premiera: 6 grudnia 2022

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/10/cuphead-is-finally-getting-a-physical-release-on-switch
https://nintendonews.pl/edycja-kolekcjonerska-cuphead-na-nintendo-switch


Klasyczna platformówka 3D –  Super Kiwi 64 [Steam, Switch]

Deweloper Siactro znany jest z produkcji tytułów opartych na stylu wczesnych gier 3D w gatunku platformówek. Na swoim koncie ma już takie tytuły jak Toree oraz Macbat 64.

W tym roku planuje premierę kolejnej platformówki o nazwie Super Kiwi 64. Jest to gra inspirowana tytułami z Nintendo 64, która pojawi się na Steam oraz w eShop na Switch w grudniu 2022 roku.

https://twitter.com/SIACTRO/status/1576255627143352320?s=20&t=m9fJEZk9WXeyLWHA8SSawg

Premiera: grudzień 2022 (Steam, Switch eShop)

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/10/toree-3d-developer-brings-super-kiwi-64-to-switch-eshop-this-december
https://store.steampowered.com/app/1949960/Super_Kiwi_64/?curator_clanid=41767295


Premiera Goodboy Galaxy przesunięta na początek 2023 [GBA, Switch, Steam]

Zespół pracujący nad Goodboy Galaxy poinformował, że premiera gry zostanie opóźniona. Twórca Rik Nicol przyznał, że wynika to z konieczności dopracowania wszystkiego przed premierą. O ile wersje na Steam lub Switch mogą otrzymać aktualizacje po premierze, tak już wersja na fizycznym nośniku wydana na Game Boy Advance nie ma takiej możliwości.

Pozytywną stroną jest informacja, że planowane jest dodanie do gry funkcji Rumble. Uruchamiając tytuł za pośrednictwem Game Boy Playera na GameCube otrzymamy funkcję wibracji pada. Opcja taka wykorzystywana była oryginalnie w zaledwie siedmiu grach na GBA takich jak Mario & Luigi: Superstar Saga i Pokémon Pinball: Ruby and Sapphire.

Goodboy Galaxy to kolorowa platformówka ze zwierzętami w roli głównej. Swoją mechaniką zbliżona jest do tytułów pokroju Hollow Knight czy też Cave Story starając się być jak najlepszą metroidvanię.

Premiera : marzec 2023

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/10/game-boy-advance-metroidvania-goodboy-galaxy-is-delayed-into-2023


Max Payne 1&2 Remake w przygotowaniu…

Początek stulecia to zachwyt nad efektami specjalnymi zarówno w kinematografii jak i grach wideo. Niesamowite efekty wizualne jak bullet time znany z filmu Matrix był główną cechą gry Max Payne. Kilka miesięcy temu zapowiedziano, że rozpoczęto prace nad remakiem dwóch odsłon Max Payne oraz Max Payne 2: The Fall of Max Payne. Do tej pory jednak zapadła cisza w temacie, tak samo jak w kwestii Max Payne 3 na którego czekają fani.

Premiera: nieznany termin

Źródło:
https://www.ppe.pl/news/306561/max-payne-1-2-remake-nadciaga-a-fani-juz-marza-o-jakosci-projektu-nieoficjalne-zwiastuny-koncepcyjne.html
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/max-payne-1-2-remake-data-premiery-platformy-plotki/


Clive ‘N’ Wrench platformówka w klasycznym stylu [PS4, PS5, Switch]

Jest to inspirowana latami 90 klasyczna platformówka 3D, w której występuje dwoje bohaterów:  królik Clive i małpa Wrench. Pierwsze doniesienia o jej produkcji pochodzą z przed 12 lat. Jednak niedługo oczekiwania się skończą, bo wydawca Numskull Games planuje premierę na luty 2023 roku. Projekt jest dziełem Roba Wassa, projektanta map, który pracował nad Unreal Tournament i Grand Theft Auto III, Vice City i San Andreas. Inspiracje autor czerpał z takich tytułów jak Spyro the Dragon i Jak & Daxter, ale także Banjo-Kazooie. Duet bohaterów Clive i Wrench dysponują odmiennym zestawem ruchów. Clive jest wysportowany i ma duże doświadczenie w sztuce parkouru, zaś Wrench jest niezwykle gibki i silny.

Cechy wyróżniające Clive ‘N’ Wrench to:
• Platformówka 3D w klasycznym stylu
• 11 niezwykłych światów w różnych okresach historii
• Znajdźki poukrywane na każdym poziomie
• Charakterystyczni bohaterowie i zróżnicowani bossowie
• Szeroki zestaw ruchów

Clive ‘N’ Wrench zostanie wydany zarówno fizycznie jak i cyfrowo w tym samym czasie. Premiera w luty 2023 na Steam, PS4, PS5, Switch.

Premiera: luty 2023 (Steam, PS4, PS5, Switch)

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/10/90s-inspired-platformer-clive-n-wrench-will-finally-land-on-switch-early-2023
https://store.steampowered.com/app/1094720/Clive_N_Wrench/?l=polish


retro rozmaitości rng


Railbound [Steam]

Na Steam wydano przyjemną grę logiczną w kreskówkowej stylistyce. Razem z sympatyczną parą psów podróżujemy po świecie i naprawiamy połączenia kolejowe. Przed nami aż 150 plansz zaczynając od prostych aż po bardzo skomplikowane.

Premiera: 6 września 2022

Źródło:
https://store.steampowered.com/app/1967510/Railbound/
https://cdaction.pl/recenzje/railbound-recenzja-pociagajaca-gra-logiczna


Banjo Kazooie: Gruntylvania [mod N64]

Kolejny dobrze zapowiadający się mod autorstwa Mark Kurko planowany jest na koniec października. Gruntylvania to jeden z etapów w znacznie większym projekcie o nazwie BK Kurkoin Quest. Do zebrania w nim będzie:
– 8 puzzli
– 6 czaszek Mumbo i transformacje
– 2 Extra Honeycombs
– 100 nutek
– dużo Easter Eggs

Premiera: koniec października 2022

Źródło:
Twitter (https://twitter.com/Markus_Kurko/status/1583485797784686594)


Kitsune Zero / Super Bernie World – przyjemna platformówka w retro stylu

Wciel się w sympatycznego liska w klasycznej platformówce 2D. Biegaj, skacz o walcz przeciwko wszelakim stworzeniom zainspirowanym japońskim folklorem. Główna bohaterka Yumi ma możliwość zbierania bonusów, które sprawią, że urośnie, da nam umiejętność kuli ognia lub stanie się niepokonana. Całość utrzymana w ładnej stylistyce. Koniecznie popatrzcie na trailer.

Premiera: 12 września 2022

Źródło:
https://www.indieretronews.com/2022/09/kitsune-zero-charming-retro-styled-pc.html?m=1
https://store.steampowered.com/app/1947550/Kitsune_Zero__Super_Bernie_World/


Shovel Knight Dig [Switch, PC]

Shovel Knight Dig to spin-offem popularnej serii o rycerzu z łopatą zapoczątkowanej w 2014 roku. Tym razem to nie soczysty platformer, ale gra w stylu roguelike. Nasz rycerz zostaje okradziony przez Drill Knighta. Nie pozostaje bierny i wyrusza w pogoń za złodziejem. Przekopując się w dół plansz staramy się ominąć wszystkie przeszkody i dotrzeć do końca poziomu. Warto wspomnieć, że każdy level jest generowany proceduralnie.

Za produkcję odpowiada Nitrome we współpracy z Yacht Club Games. Dlatego też oprawa wizualna bazuje na grach z epoki 16 bitowej, a nie 8 bitowej jak poprzednie odsłony serii. Dzięki temu gra jest zrealizowana w pełnym kolorów kreskówkowym stylu.

Premiera: 22 września 2022 (Steam, Switch) oraz 2023 dla PS4 i Xbox One

Źródło:
https://store.steampowered.com/app/1416050/Shovel_Knight_Dig/
https://cdaction.pl/recenzje/shovel-knight-dig-recenzja-rycerz-lopaty-odkopany-w-kolejnym-roguelikeu
https://www.ppe.pl/gry/Shovel-Knight-Dig/12479


retro rozmaitości rng


35-ta rocznica wydania gry Croc [PlayStation, Sega Saturn, Windows – 1997]

W tym roku miłośnicy tej zielonej maskotki z łezką w oku mogą wspominać jak minęło 35 lat od premiery pierwszej gry z serii Croc.

Pierwsza gra z serii o nazwie Croc: Legend of the Gobbos została opracowana przez Argonaut Games i opublikowana za sprawą Fox Interactive. Aktualnie uważana jest za typowego przedstawiciela wczesnego gatunku platformówki 3D. Wydana została na wszystkie popularne platformy takie jak PlayStation, Sega Saturn i PC w różnych miesiącach 1997 roku zależnie od platformy i regionu.

A dla osób, które nigdy nie grały w Croca, dostępny jest fanowski remake. Wygląda zachęcając

 

(info podesłał KSH) Źródło:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Croc:_Legend_of_the_Gobbos


Elden Ring demake na SNES’a

Jesteś miłośnikiem retro? Chciałbyś zobaczyć współczesne tytuły w wersji na konsole z przed dwóch dekad? Oto jest przygotowany koncepcyjny film z wersji Elden Ring na SNES. To tylko niegrywalny koncept tego jak taka gra mogla by wyglądać. Miłego oglądania

Źródło:
https://retrododo.com/elden-ring-for-snes/


Wiedźmin: remake 

Zapowiedziano remake pierwszej części Wiedźmina pierwotnie wydanej 15 lat temu na PC. Projekt realizują CD Project Red we współpracy z Fools Theory. Całość ma powstać na UE5. Obecnie to tylko zasygnalizowanie, że prace zostały rozpoczetę, a na więcej szczegółów jeszcze długo poczekamy.

Obok remaku Gothica będzie to drugie bardzo wyczekiwane odświeżenie bardzo znanego klasyku. Tym bardziej, że do tej pory pierwsza odsłona z serii gier o Wiedzminie nie trafił na inne platformy poza PC.

Dla osób, które nie grały, aktualnie jest promocja z okazji jej 15 lecia i można ją pobrać za darmo na gog.pl

(info podesłał repip) Źródło:
https://gra.pl/wiedzmin-za-darmo-na-gog-z-okazji-15lecia-gry-cd-projekt-red-zobacz-co-trzeba-zrobic-aby-dodac-gre-do-swojej-biblioteki/ar/c12-16995297
Twitter(https://twitter.com/witchergame/status/158527020630538649)


The Super Mario Bros. Movie – Trailer

Jest pierwszy oficjalny zwiastun filmu “The Super Mario Bros. Movie” Możemy zapoznać się z efektem ścisłej współpracy między Nintendo i Illumination z Universal Pictures. Reżyserem są Aaron Horvath i Michael Jelenic. Za muzykę odpowiada Brian Tyler, który  współpracował z Koji Kondo.

W prezentowanym trailerze zobaczymy czołowe postacie takie jak Mario, Toad i Luigi, a także głównego oponenta czyli  Bowser’a. Ale także mniej znane, ale budujące klimat grzybkowego królestwa postacie jak Kamek, Koopas, Penguins, Dry Bones. Wszystkie postacie wyglądają wspaniale, jakby wyjęte prosto z gier video. Tylko ten Mario taki trochę inny niż ten, którego znamy…. Postaci Mario głosu użyczył Chris Pratt. Pozostałym postaciom głosu użyczyli: Anya Taylor-Joy, Charlie Day, Jack Black, Keegan-Michael Key, Seth Rogen, Fred Armisen, Sebastian Maniscalco, Charles Martinet i Kevin Michael Richardson.

Na zaprezentowany trailer długo przyszło nam czekać, bo pierwsze oficjalne informacje o rozpoczęciu prac nad animowanym filmem w świecie Grzybowego Królestwa pochodzą ze stycznia 2018 roku. Warto zauważyć, że wcześniejsze romanse maskotki Nintendo z przemysłem filmowym nie były zbyt owocne i długi czas w tym temacie trwała cisza. Wcześniejsze dwie produkcje to Super Mario Bros.: The Great Mission to Rescue Princess Peach! (produkcja japońska, 1986) oraz w amerykańskim wydaniu Super Mario Bros. (film z żywymi aktorami z 1993). Jednak tym razem dzięki dużemu doświadczeniu w tworzeniu filmów animowanych studia Illumination można być spokojnym o efekt końcowy. Dla zainteresowanych artykuł w którym Miyamoto wyjaśnia dlaczego Illumination zostało wybrane do współpracy nad filmem.

Premiera: 7 kwietnia 2023 roku (a z ciekawostek w Japonii będzie później, bo dopiero 28 kwietnia)

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/10/the-super-mario-bros-movie-teaser-trailer-is-finally-here


Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi

Powoli wracamy do festiwali, konferencji i wystaw. Także coraz więcej tego typu imprez wznawia swoją cykliczną działalność. Jeżeli więc ominął Was Festiwal Komiksów i Gier to o najważniejszych wydarzeniach przeczytamy w relacji na cdaction.pl

Źródło:
https://cdaction.pl/kultura/tak-bylo-na-33-miedzynarodowym-festiwalu-komiksu-i-gier-w-lodzi
https://komiksfestiwal.com/


Mortal Kombat obchodzi 30-tą rocznicę

Ta niesamowita seria bijatyk w tym roku kończy 30 lat. Pierwotnie zadebiutowała na automatach w październiku 1992 roku. Zaś ostatnia odsłona z numerem 11 premierę miała w kwietniu 2019. Bijatyka w okresie debiutu wyróżniała się bardzo dużą ilością przemocy, krwi i widowiskowymi fatality, czyli egzekucją na pokonanym przeciwniku.

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/10/mortal-kombat-celebrates-30-years-of-fatalities-friendships-and-flawless-victories


Perfect Dark zdekompilowane!

Od dłuższego czasu trwają prace nad odszyfrowaniem i dekompilacją kodu źródłowego wielu gier z Nintendo 64. Wykorzystując technikę reverse enginering odczytano już kod źródłowy Super Mario 64 oraz The Legend of Zelda: Ocarina of Time. Prace nad tym bardzo żmudnym procesem prowadzą liczni miłośnicy i pasjonaci tematu. Dzięki ich wysiłkom możliwe jest ingerowanie we wszystkie elementy gry tworząc mody bez ograniczeń technicznych.

Do grona tych gier dołącza Perfect Dark. Czekamy więc na wersję na PC z licznymi usprawnieniami.

Źródło:
https://nintendonews.pl/perfect-dark-zostal-zdekompilowany
https://www.videogameschronicle.com/news/perfect-dark-has-been-fully-decompiled-making-pc-ports-and-mods-possible/


Sucker Punch świętuje 25 urodziny

To skromne studio od 25 lat tworzy gry na przeróżne platformy. Założone w 1997 roku do dnia dzisiejszego wydało takie gry jak Rocket: Robot on Wheels na Nintendo 64 w 1999 roku, seria gier Sly Cooper na PS2, Infamous (PS3 i PS4) oraz ostatni ich głośny tytuł czyli Ghost of Tsushima z 2020 roku na PS4.

https://twitter.com/SuckerPunchProd/status/1578400184718893057?s=20&t=0kT6XeQDqdlG0Ip8Qct-IA

Źródło:
https://www.ppe.pl/news/306579/sucker-punch-swietuje-25-urodziny.html


Prasówka WojT – Retro Gamer 239

Na początek krótki artykuł, który zaciekawiłby Borsuka, gdyby grał na PC. Zaciekawi jednak może tych co grają na PC a również tak jak Borsuk lubią strzelanki ze stajni Toaplan. Zapowiada się, że w niedługim czasie pojawi się na PC kilka remaków tych super gierek. Które oprócz tego, że będzie można odpalać na PC to będą miały dodatkowe featuresy w postaci autofire, rewind, szybkich saveów oraz replay do dzielenia się, odtwarzania i wznawiania rozgrywki w dowolnym miejscu. Zapowiada się gratka. Pierwszy z dużych artykułów opisuje urządzonko Evercade w wersji EXP. To już dwa lata jak Evercade jest na rynku i twórcy idą za głosem społeczności i udoskonalają produkt. Wersja Exp będzie kompatybilna z poprzednimi kartridgeami. Będzie dostarczana wraz z 18 grami z Capcomu (m.in. 1942, Final Fight, Commando, Street Fighter II). Urządzonko to przenośna konsolka, która może uruchamiać gry z różnych platform na dedykowanych cartridgeach. Twórcy mają nadzieję, że oprócz Capcomu w przyszłości będą chciały się pojawić na platformie również Konami, Sega czy Taito. Trzymajmy kciuki, by się im to powiodło. Ciekawą funkcją jest możliwość obrócenia konsolki w pionie, by móc grać w shmupy pionowe. Tego nie ma na PSP, więc to jest ciekawostka, która może przekonać do zakupu tej maszynki. A podwojona rozdzielczość i lepszy hardware w postaci procesora i pamięci, da jeszcze więcej frajdy. Ponownie powróciła w tej wersji opcja podłączenia do TV! Następny duży artykuł, to historia firmy System 3. Długi tekst wspominający 40 lat firmy tworzącej i wydającej gry na wiele platform. I to jakie gry – każdy pamięta wspominane w tekście hity pokroju: Last Ninja, Flimbo’s Quest, International Karate, czy Putty Squad. W obszernym wywiadzie z założycielem – Markiem Calem – możemy przeczytać wiele wspomnień i wiele wymienionych wyśmienitych tytułów z krótkim opisem.

W serii Making of (czyli w wolnym tłumaczeniu “jak robiliśmy z kumplami grę…”) mamy gratkę dla fanów Point’n’Clicków i Indiany Jones – historia gry z Ostatnią Krucjatą. Jak zwykle obszerna historia o tym jak gra była tworzona, wspominki, dużo ładnych zrzutów ekranów i porównanie gry na kilka platform. Gratka dla fanów. Drugą grą w tej serii (Making of) w tym numerze jest – Heroes of Might and Magic II – chyba nie ma nikogo, kto nie zna tego tytułu i nie przegrał w nim (albo w którejś kolejnej części) wielu (dziesięciu/set) godzin. To teraz możecie poczytać o tym skąd się wziął pomysł i jak to się wszystko rodziło w głowach twórców. Trzeci tytuł w tej serii artykułów to Wiz’n’Liz – śmieszna platformówka z czarodziejem, do której wiele razy podchodziłem, ale nie byłem w stanie się przemóc. Być może po przeczytaniu tego artykułu zrozumiem co i jak w tej grze robić, by było z rozgrywki więcej zabawy. Kolejny tytuł w Making of, to już typowy przedstawiciel gatunku jRPG – więc może przypaść do gustu Szyszce lub Prezesowej – The Legend of Heroes, Trails in the Sky. Jak ktoś lubi ten gatunek i grał w tą grę, to poczyta o tym jak wyglądały prace nad grą, przeczyta charakterystykę postaci i jak autorzy przyłożyli się do wersji na konsole przenośne. Natomiast w serii “historia” … coś dla kolegi Borsuka. Niedawno ogrywał na swoim live wszelakie wersje Arkanoida. Więc chyba panowie z Retro Gamera go oglądali i postanowili opisać historię tej gry. Kilka stron wypełnili tekstem opisującym ten fenomen (dla mnie niezrozumiały, choć czasem odbijałem paletkę, ale fanem nie jestem). Wiele zrzutów i oczywiście prezentacja kilku konwersji.

Jak w każdym numerze, tak i w tym, nie może zabraknąć świeżych tytułów. Tym razem opis i recenzja (czyżby sponsorowane) tytułu, który prawdopodobnie spowoduje podniecenie fanów przygodówek i Guybrusha Threepwooda. Najpierw ciekawy wywiad z autorami najnowszej odsłony, czyli “Return to Monkey Island”, a następnie recenzja, w której gra dostała ocenę 92%. Zatem musi to być coś dobrego, i chyba warto się zapoznać z tymi kilkoma stronami tekstu, by się przekonać (jeśli ktoś jeszcze nie przekonany) do zakupienia najnowszego tytułu o Małpiej Wyspie.

https://twitter.com/RetroGamer_Mag/status/1585678414157053953


retro rozmaitości rng


Książka N64 Encyclopedia – totalny przegląd wszystkich gier

Jest to zbiór wszystkich gier wydanych na Nintendo 64 w każdym z trzech możliwych regionów. Na 264 stronach przybliżono nam całą bibliotekę oficjalnie wydanych gier na ten sprzęt. W tym także ujęto ekskluzywne gry dla regionu JAP oraz tytuły które ukazały się na 64DD. Za opracowanie tej książki odpowiada Chris Scullion. Ten znany dziennikarz piszący o branży gier video od przeszło 15 lat do tej pory pracował nas takimi tytułami jak NES Encyclopedia, SNES Encyclopedia oraz Mega Drive Encyclopedia.

Mój egzemplarz niedawno do mnie dotarł i dla miłośnika tej konsoli jest to ładnie wydany album z kompleksowym przeglądem wszystkich gier. Polecam.

Premiera: 30 sierpień 2022. Cena 182 zł.

Źródło:
https://www.libristo.pl


Limited Run Games będzie wydawcą książek

Wydawnictwo specjalizujące się w sprzedaży niszowych gier w formie fizycznej rozszerza swoją działalność. Otwierają bowiem firmę o nazwie ‘Press Run’, której zadaniem będzie sprzedaż książek. Ich tematyka będzie związana oczywiście z grami, konsolami i ogólnie pojętą branżą elektronicznej rozrywki. Oby tylko nie były drukowane w tak małym nakładzie jak ich gry…

W pierwszej kolejności w planach mają już kilka tytułów takie jak :
• Limited Run: The Complete Run Vol. I – 2015-16
• NES Works 1987
• Virtual Boy Works
• The History of Sunsoft Vol. I by Stefan Gancer
• PlayStation: A Retrospective

Każda z książek najczęściej dostępna jest w miękkiej i twardej okładce.

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/09/limited-run-games-launches-book-publishing-imprint-press-run
https://strefapsx.pl/limited-run-games-ksiazki-o-grach/
https://limitedrungames.com/blogs/news/limited-run-games-announces-press-run-book-publishing-imprint-led-by-former-games-journalists-jeremy-parish-and-jared-petty


Thorgal: Gra Planszowa

Thorgal: Gra Planszowa to kooperacyjna gra przygodowa osadzona w uniwersum Thorgala. Projekt swój początek ma na stronie crowdfundingowej Gamefound gdzie zebrano potrzebne fundusze w maju 2022. Do sprzedaży trafi w 2023.

Thorgal planszówka

Gra składa się z 10 samodzielnych scenariuszy, ale nie tworzą one kampanii.

(info podesłał repip) Źródło:
https://portalgames.pl/pl/thorgal-gra-planszowa/


Joycart

Na rynku pojawił się niezwykły sprzęt jednego z rodzimych retro miłośników. JOYCART to wieloprzyciskowy dżojstik z wymiennymi kartridżami przeznaczony dla 8 i 16 bitowych komputerów oraz konsol do gier. Autorem jest @larkadiusz, który przybliża możliwości dżojstika na swoim kanale YT. Polecam także zajrzeć na stronę arsoft.netstrefa.pl

Sprzęt | JOYCART – Testowanie Prototypowego Joysticka!

Wśród obsługiwanych sprzętów wymienia się:
• Atari 8-bit / Atari ST/E / Atari VCS/2600
• Atari 8-bit 2B+
• Atari 7800
• Commodore 64
• Commodore 64 3 Buttons
• ZX Spectrum
• ZX Spectrum 128k +2/3
• Amstrad CPC
• MSX
• Amiga
• TI-99/4A
• SEGA Master System

Na RnG opublikowano także szczegółowy test JOYCART przeprowadzony przez RetroBorsuk.

(info podesłał repip) Źródło:
https://arsoft.netstrefa.pl/joycart.htm
http://www.retronagazie.eu/sprzet-joycart-testowanie-prototypowego-joysticka/


Premiera Sega Mega Drive Mini II

Po dobrym przyjęciu konsoli SEGA Mega Drive Mini w 2019 roku, SEGA wydaje drugą wersję swojej mini konsoli.

Poniżej lista gier. Mamy tego przeszło 60 tytułów:

SEGA Genesis:

• After Burner II
• Alien Soldier
• Atomic Runner
• Bonanza Bros.
• ClayFighter
• Crusader of Centy
• Desert Strike: Return to the Gulf
• Earthworm Jim 2
• Elemental Master
• Fatal Fury 2
• Gain Ground
• Golden Axe II
• Granada
• Hellfire
• Herzog Zwei
• Lightening Force: Quest for the Darkstar
• Midnight Resistance
• OutRun
• OutRunners
• Phantasy Star II
• Populous
• RAINBOW ISLANDS -EXTRA-
• Ranger-X
• Ristar
• ROLLING THUNDER 2
• Shadow Dancer: The Secret of Shinobi
• Shining Force II
• Shining in the Darkness
• Sonic 3D Blast
• SPLATTERHOUSE 2
• Streets of Rage 3
• Super Hang-On
• SUPER STREET FIGHTER II THE NEW CHALLENGERS
• The Ooze
• The Revenge of Shinobi
• ToeJam & Earl in Panic on Funkotron
• Truxton
• VectorMan 2
• Viewpoint
• Virtua Racing
• Warsong

SEGA CD

• Ecco the Dolphin (CD Ver.)
• Ecco: The Tides of Time (CD Ver.)
• Final Fight CD
• Mansion of Hidden Souls
• NIGHT STRIKER
• Night Trap
• Robo Aleste
• Sewer Shark
• Shining Force CD
• SILPHEED
• Sonic The Hedgehog CD
• THE NINJAWARRIORS

Bonus Games:

• Devi & Pii
• Fantasy Zone
• Space Harrier II (+Space Harrier)
• Spatter
• Star Mobile
• Super Locomotive
• VS Puyo Puyo Sun

Można składać zamówienia na Amazon.

Cena: £104.99
Premiera: 27 października 2022.

Źródło:
Twitter(https://twitter.com/SEGA/status/1566774638654504966)
https://www.amazon.co.uk/dp/B0B7BDN73B?tag=i0e25-21&ascsubtag=01SiukGesc2u1ZlU8HzGOSx
https://www.ign.com/articles/where-to-preorder-the-sega-genesis-mini-2


N64 BlueRetro BT Controller

Na rynku pojawił się adapter pozwalający na podłączenie do konsoli Nintendo 64 bezprzewodowo drogą bluetooth kontrolerów od PS4, PS5, XBOX, Nintendo Switch, RetroFighters Brawler 64. A także Nintendo Switch Online Nintendo 64 Controller. Teraz można uwolnić się od topornych padów i słabych zamienników. Na dodatek posiada wbudowaną kartę pamięci do zapisywania stanu gry. Te zaś możemy dowolnie zgrać i zapisywać na dysku zewnętrznym. Adapter ten ma także możliwość emulowania wibracji tak jakbyśmy posiadali RumblePak.

Zalety:
• Możliwość dowolnego przypisania funkcji do guzików
• Prosty w użyciu zgodnie ideą Plug & Play
• Wbudowana funkcja dla Rumblepak i Memorypak

Autorzy jednak zastrzegają, że podłączenie 4 takich urządzeń do konsoli jednocześnie może prowadzić do trudności w działaniu adapterów. Dlatego odradzają stosowanie 4 adapterów jednocześnie.

Cytujac:
“Depending on the state of your Nintendo 64 Power Supply, it may have a hard time to power 4 adaptors simultaneously. In our tests with four adapters on one system, everything worked out fine, but be aware that it could cause problems if your power supply is not in a good state.”

https://twitter.com/8bitmods/status/1570804854679044098?s=20&t=Z4xF4xMGGfuY7HN7-_SENg

Źródło:
https://8bitmods.com/n64-blueretro-bt-controller-receiver-with-memory-pak-original-grey/


Wbrew regułom gry. Z Bronksu na szczyt Nintendo” w języku polskim nakładem Wydawnictwa Open Beta już 15 listopada

Za sprawą Wydawnictwa Open Beta Marcina Kosmana jeszcze w tym roku ukarze się przetłumaczona na język polski książka byłego szefa Nintendo of America. Pierwotnie wydana w tym roku, więc jest to bardzo świeży tytuł. Obok tematu historii gier pojawia się element biznesowego mentoringu. Polskie wydanie nosi tytuł “Wbrew regułom gry. Z Bronksu na szczyt Nintendo” zachowuje oryginalną okładkę i dostępne będzie od 15 listopada. A już teraz można składać zamówienia na stronie wydawnictwoopenbeta.pl.

Źródło:
https://konsolowe.info/2022/10/spisana-historia-reggiego-fils-aimea-pojawi-sie-juz-15-listopada/
https://wydawnictwoopenbeta.pl/pl/p/ZAMOWIENIE-PRZEDPREMIEROWE-Wbrew-regulom-gry.-Z-Bronksu-na-szczyt-Nintendo-ksiazka-papier/42


CD-Action 05/2022 już w sprzedaży

Kolejne wydanie kwartalnika jakim stał się od niedawna CD-Action trafiło 3 października do kiosków. A w nim powrót do recenzji z ocenami. Przegląd 50 gier zaprezentowanych podczas Gamescomu. A także spora dawka publicystyki. Po szczegóły zapraszam na stronę cdaction.pl

Cena: 34,50 zł (wersja drukowana) lub 15 zł (wersja cyfrowa)

Źródło:
https://cdaction.pl/newsy/cd-action-052022-sprawdz-zawartosc-nowego-wydania


retro rozmaitości