Zapraszamy na nową Grawitację 2022, czyli krakowski 36 godzinny maraton programowania gier połączony z dobrą zabawą! Interesujecie się 8-bitowym graniem lub programowaniem? A może jesteście domorosłymi programistami piszącymi do szuflady proste gry, których boicie pokazać się światu? Oczywiście na swoim ulubionym retro komputerku z przeszłości. Możliwe, że marzycie o stworzeniu ponadczasowego hitu na miarę River Raid, czy Defendera, albo małobitowego odpowiednika Wiedźmina? A może najzwyczajniej chcielibyście spotkać innych miłośników 8-bitowych komputerów i poznać sympatycznych twórców gier na Atari XL/XE, Commodore 64 czy inne retro systemy? Zapraszamy w takim razie do Krakowa na najnowszą odsłonę GRAWITACJI!
Po naciśnięciu na logo – przeniesiecie się na stronę Grawitacji 2022!
Możliwe także, że macie jakieś fajne pomysły na nowa grę na retro systemy i nie potraficie samodzielnie wprowadzić ich w życie, potrzebujecie kogoś do zespołu programistycznego, kto pomoże spełnić wasze marzenia? A może najzwyczajniej w świecie chcecie sobie powspominać swoją młodość, gry z przeszłości, czy pogadać z podobnymi wam wariatami o tych nostalgicznych czasach zbudowanych z pikseli? Tak, to wszystko może wydarzyć się kiedy odwiedzicie najbliższą Grawitację! Jednak pamiętajcie jaki jest główny cel tej imprezy – napisanie 8-bitowej gry w 36 godzin, pokonanie innych konkurentów i zdobycie sławy najzdolniejszego 8-bitowego programisty oraz zgarnięcie zapewne ciekawych nagród. Najważniejszym celem Grawitacji jest jednak dobra zabawa przy tworzeniu małych produkcji na mikrokomputery (i nie tylko). Zresztą oddajmy głos organizatorowi, czyli Bocianu:
GRAWITACJA – 8bit GameJam to impreza o charakterze “Hackatonu”, w którym zespoły programistów, grafików i muzyków, będą miały za zadanie w czasie 36 godzin, napisać grę na dowolną platformę ośmiobitową. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących języka programowania oraz użytych narzędzi, jedynym ograniczeniem będzie z góry narzucony temat gry, który uczestnicy poznają dopiero tuż przed rozpoczęciem konkursu. Konkurs ma na celu aktywizację sceny GameDev 8bit, integrację środowiska i promocję platform retrogamingowych. Wracamy po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią z czwartą edycją naszego wyjątkowego konkursu. We wszystkich edycjach wzięło już udział ponad 100 osób z różnych zakątków Polski i nie tylko! Do tej pory Udało się nam napisać ponad 30 gier, w tym jedną na kalkulator CASIO PB-100!
Zdjęcie z Grawitacji 2019, w ostatniej ławce na czerwono: Sikor i Miker, przed nimi na zielono Madrafi.
Zasady są proste, ciekawe ile osób stanie do tych zawodów? Możliwe, że ja Borsuk pojawię się także na tym evencie w sobotę czyli 8 października i dla mnie będzie to już drugie spotkanie z Grawitacją. Liczę na udanie spędzony czas, spotkanie kilku nowych twarzy i zapoznanie się z paroma nowymi małymi gierkami na Atari XL/XE. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że 36 godzin jest bardzo ograniczonym limitem na spłodzenie przebojowej gry, ale pewnikiem i tak autorzy dostarczą nam kilka zwariowanych produkcji. Ja miałem już przyjemność zapoznania się z niektórymi malutkimi szpilami, które zostały napisane na poprzednich edycjach tej imprezy. O niektórych zdążyłem już napisać swego czasu na Retro na Gazie, ale powspominajmy i pooglądajmy fotki z poprzednich Grawitacji i z gier na niej stworzonych! Tutaj znajdziecie naszą pełną RELACJĘ z Grawitacji 2019!
UFO Hunt (Sikor i jego brygada, Grawitacja 2018) – strzelania z celowniczkiem kontra UFO.
Jedną z gier jaka powstała na wcześniejszych edycjach tego game jamu jest UFO HUNT – to prosta strzelanina, w której naszym celownikiem będącym jednocześnie statkiem (przeszkadzajki odbierają mu energię), musimy strzelać w środek latającego po planszy kosmicznego talerza. Musimy omijać „gwiazdy” oraz dwa lasery, które przesuwają się po nocnym niebie. Za precyzyjne trafienie w centrum spodka otrzymujemy punkt. Typowa gra na zdobycie najlepszego wyniku punktowego, napisana szybko przez autora na Grawitację 2018. Na compo o tematyce UFO + woda. Woda wprawdzie obecna jest tylko na stronie tytułowej, ale wymogi konkursu spełniła. Maksymalnie nabiłem chyba ze 20 punktów. Szybki, prosty szpil.
Grawitacja 2019: Ebolis od Krzycha na PICO-8. Bardzo fajna wariacja na temat Węża.
Na Grawitacjach programuje się także gry na takie cudo jak PICO-8. A co to za wynalazek to Pico, tam coś w nim świeci i pika, jest jakaś muzyka? Ja ni w cholerę, ni w ząb nie wiedziałem co to za dziwoląg, dopóki nie odwiedziłem Bocianu i jego maniakalnych kumpli programistów. Okazuje się, że jest to wirtualna maszyna, czyli cyfrowe środowisko do programowania w języku Lua, stworzona dla programistów, aby uczyli się kodować mając z góry narzucone pewne ograniczenia. Możliwości tego tworu są zbliżone do mikrokomputera 8-bitowego taktowanego szybszym procesorem, wyposażonego w rozdzielczość 128 x 128 pikseli, 16 kolorowy wyświetlacz i 4 kanałowy dźwięk. I właśnie w tych odgórnie narzuconych ramach niektórzy będą przez 36 godzin próbować stworzyć grywalną grę na PICO. Dobra, ten wpis ma być tylko zaproszeniem na Grawitację 2022 więc nie przedłużajmy, kto zechce sobie poszerzyć wiedzę to zachęcam do obejrzenia poniższej Mini Relacji Video autorstwa Profesora Larka z poprzedniej edycji tego game jamu, produkują się w niej takie tuzy jak Bocianu i Sikor!
RELACJA VIDEO Z GRAWITACJI 2019 – 8 BIT GAMEJAM!
CO, GDZIE, KIEDY I JAK TRAFIĆ?
Na koniec tego wpisu pozwolę sobie zaprosić jeszcze raz wszystkich naszych czytelników z okolic Krakowa (i nie tylko) – na najbliższą GRAWITACJĘ 2022! Lubicie programować, chcecie zobaczyć jak tworzy się gry na Atari XL/XE bądź Commodore 64? Możliwe, że także na inne, mniej popularne retro systemy. Chcecie poznać prawdziwych retro maniaków i pogawędzić z nimi o nostalgicznych czasach swojej młodości? W takim razie – do zobaczenia na miejscu! A gdzie i kiedy odbędzie się ta przyjemna impreza edukacyjno rozrywkowa połączona z 36-godzinnym programowaniem gier?
GRAWITACJA 2022, KRAKÓW, OD 07 do 09 PAŹDZIERNIKA 2022!
KRAKÓW, HUB:RAUM, Factory Park, ul. Przemysłowa 12.
Co warto wiedzieć zanim wezmę udział?
- Ilość miejsc jest ograniczona do około 40, więc nie warto zwlekać z rejestracją!
- Nie przewidujemy wydzielonego sleeping-roomu. Jeżeli jesteś bardzo wygodny, możesz spróbować znaleźć nocleg w okolicy. Można też zawsze przywieźć materac i walnąć obok biurka na partyzanta.
- Jak dalej nie wiesz jak trafić, kliknij tutaj.
- Koniecznie zapoznaj się z regulaminem konkursu. Znajdziesz tam dużo dodatkowych informacji, szczegółowe zasady, kryteria oceny, oraz garść informacji porządkowych.
- Nie obowiązują stroje wieczorowe.
PS. Wszelkie zdjęcia, grafiki oraz logo Grawitacji pochodzą ze strony eventu i zostały użyte oczywiście za zgodą organizatorów.