Retro Rozmaitości | Maj 2022

retro rozmaitościNa wstępie witam wszystkich nowych i starych czytelników Retro Rozmaitości. Mam tą przyjemność przejąć pałeczkę po RetroBorsuku i dalej prowadzić cykl o retro nowinkach.

Ponieważ trochę czasu minęło od ostatniego wydania Retro Rozmaitości, skupię się na tym co działo się w maju, ale też czasem zahaczę o kwiecień z co ważniejszymi nowinkami. Poza tym nadal jest to cykl dla tych wszystkich zgredów, którzy nie maja czasu przeglądać codziennie newsów i wyszukiwać w nich retro nowinek. A chcą być na bieżąco. I z tego samego powodu robię to dla siebie. Jednak z tą różnicą, że we mnie bije serce konsolowca co zapewne będzie widać w poniższym tekście. Jednak nie zapomniałem o mikro komputerach, o których dzięki wsparciu ekipy RnG także będziecie mogli poczytać. Nie przedłużając, zapraszam na kolejną odsłonę Retro Rozmaitości. Dajcie znać w komentarzach czy Wam się podobają takie newsy, a może coś ważnego przegapiłem o czym warto napisać?


retro rozmaitości rng

Lunistice (Steam/gog/Switch)

Dla miłośników biegającego jeża szykuje się interesujący tytuł o nazwie Lunistice od studia A Grumpy Fox. Jest to połączenie platformówki z typowym przebiegnięciem przez liniowy etap. Autorzy postawili sobie za cel stworzenie prostej i przyjemnej rozgrywki, stylistycznie wzorowanej na grach z okresu PS1 i SEGI SATURN. Wizualnie nawiązują do okresu wczesnego 3D, jednak bez obaw, projekty i różnorodność poziomów powinna zadowolić miłośników tego gatunku.

W grze wcielamy się w lisopodobnego stworka o imieniu Hany Tanuki, który (lub która?!), będzie dużo skakał i szybko pokonywał kolejne poziomy. Tych jednak w planach jest niewiele, bo tylko 7, zaś sami autorzy przyznają, że gra w założeniach będzie krótka.

Planowana premiera: 2 września 2022 na Steam, gog, Switch
Źródło:
1. https://twitter.com/AGrumpyFox
2. https://www.nintendolife.com/news/2022/05/lunistice-is-an-adorable-90s-inspired-3d-platformer


Contra Anniversary Collection (PS4, Switch)

Z okazji 35-lecia serii Contra planowana jest składanka najbardziej znanych jej odsłon. Zaś dla miłośników zbierania plastiku, wydawnictwo Limited Run Games przyjmuje zamówienia na wydania fizyczne na platformy PS4 i Switch. Contra Anniversary Collection poza zbiorem świetnych strzelanek chodzonych zawierać będzie ścieżkę dźwiękową na płycie CD i dwustronny plakat.

Na nośniku z grą znajdziemy:

 • Contra (Arcade)
 • Super Contra
 • Contra
 • Contra (NA version)
 • Super C
 • Contra (JP version)
 • Contra III: The Alien Wars
 • Operation C
 • Contra Hard Corps
 • Probotector
 • Super Probotector Alien Rebels

Źródło:
https://limitedrungames.com/collections/contra-anniversary-collection
https://retrododo.com/contra-anniversary-collection/


Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge (PC, PS5, PS4, Xbox, Switch)

Już latem tego roku miłośnicy jedzenia pizzy i klepania się po skorupach poczują się jak za czasów najlepszych odsłon serii TMNT. Chodzona bijatyka z grafiką w stylu retro z lat 80-tych i  trybem dla czteroosobowej rozgrywki, trafi w nasze ręce już latem tego roku.

Dla miłośników serii, nie bez znaczenia pozostaje fakt, że aktorzy głosowi z serialu animowanego ponownie użyczą swojego głosu. Są to Cam Clarke – Leonardo, Barry Gordon – Donatello, Rob Paulsen – Raphael, Townsend Coleman – Michaelangello.

Data premiery: lato 2022 (PC, PS5, PS4, Xbox, Switch)
Źródło: https://www.nintendolife.com/news/2022/04/teenage-mutant-ninja-turtles-shredders-revenge-hones-in-on-summer-release


Maria Renard’s Revenge (Amiga)

Maria Renard’s Revenge to niedawno zapowiedziana gra w stylu Castlevania przygotowywana na Amige. Twórcy wykorzystują silnik Scorpion, dzięki któremu tytuł prezentuje się wyjątkowo okazale z piękną grafiką, przyjemną ścieżką dźwiękową oraz płynnym przewijaniem tła. Poniżej najnowszy zwiastun prezentujący postępy w produkcji. Tytuł jest w fazie alfa, ale na pewno warto mieć go na oku.

Źródło:
https://www.indieretronews.com/2022/05/maria-renards-revenge-upcoming-amiga.html?m=1


Sonic Origins (PS4, PS5, Xbox, Switch, Steam, Epic Games)

Miłośnicy pędzącego jeża mogą już zacierać ręce i sięgać po gotówkę do kieszeni. Albowiem już 23 czerwca 2022 roku planowana jest premiera Sonic Origins. Jest to składanka 4 zremasterowanych odsłon serii zawierająca Sonic the Hedgehog, Sonic CD, Sonic the Hedgehog 2 oraz Sonic 3 & Knuckles, które pierwotnie ukazały się na SEGA Genesis/Mega Drive.

Ta składanka to nie tylko podane to samo danie kolejny raz. Zadbano o kilka szczegółów, które zostaną na pewno docenione przez fanów. Przede wszystkim zremasterowano każdą z 4 gier. Na nowo zrealizowano animacje, które ukazują się na początku i na końcu gry. Do tego otrzymamy dwa tryby w jakich będą uruchamiane gry z kolekcji. Pierwszy to Classic Mode – przedstawiający rozgrywkę w możliwie zbliżonej do oryginału postaci. Drugi zaś Anniversary Mode poprawiający aspekty wizualne i ułatwiający rozgrywkę, tak aby móc z niej czerpać więcej przyjemności.

Sonic Origins wydane zostanie na każdej dostępnej aktualnie platformie takich jak: PS4, PS5, Xbox, Switch, Steam, Epic Games.

Data premiery: 23 czerwca 2022
Źródło:
http://www.indieretronews.com/2022/04/sonic-origins-brand-new-collection-that.html
https://origins.sonicthehedgehog.com/


Re-edycja Battletoads & Double Dragon na NES

Gry retro potrafią być trudno dostępne. Zaś ceny oryginalnych nośników osiągają coraz to bardziej niedostępne dla przeciętnego zjadacza chleba wartości. Na przeciw tym oczekiwaniom wychodzą tacy wydawcy jak Limited Run i Castlemania Games, wydając nowe, odświeżone wersje na kartridżach kompatybilnych z NES. Tak oto na rynek (ponownie po latach) ląduje reedycja Battletoads i Double Dragon. Czy to jest skok na kasę, czy ukłon w stronę miłośników zbierania plastiku, sami się przekonajcie wykładając za to aż 60 $.

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/04/classic-beat-em-up-battletoads-and-double-dragon-gets-an-nes-re-release
https://castlemaniagames.com/
https://limitedrungames.com/


Virgil’s Purgatory (ZX i MSX)

Virgil’s Purgatory to gra przygotowana z okazji Tygodnia Sztuki Współczesnej w Brazylii. Jest platformówką w stylu metroidvania, z krótką rozgrywką ocenianą na 30 min i zawierającą 44 unikalnych plansz. Zaprojektowana dla ZX i MSX bazuje na wersji PC z 2016 roku.

 

Źródło:
https://www.indieretronews.com/2022/05/virgils-purgatory-dont-lose-your-head.html?m=1
https://www.amaweks.com/virgils-purgatory-z80


Antonblast (Switch, Steam)

Zbliżają się bardzo dobre wieści dla miłośników Wario Land. Ta zaniedbana seria platformówek dawno za sobą ma lata świetności na Gameboy czy GBA. Obecnie opracowywana jest przez studio Summitsphere gra czerpie w pełni ze stylu i rozgrywki Wario Land. Poczynając od podobieństw bohatera poprzez styl graficzny i sam gameplay. Zresztą popatrzcie poniżej.

W maju developer rozpoczął zbiórkę na Kickstarter, która w zasadzie w ciągu 3 dni zakończyła się pozyskaniem założonych środków potrzebnych na realizację projektu. Czego więc możemy się spodziewać po tym tytule?

– 9 obszernych poziomów
– dynamiczna rozgrywka
– ręcznie rysowane animacje
– ścieżka dźwiękowa w stylu retro
– ciekawe projekty bossów

Premiera: 2023 na Switch i Steam. W przyszłości także na PlayStation oraz Xbox
Źródło: https://www.nintendolife.com/news/2022/05/antonblast-looks-like-the-wario-land-successor-weve-been-begging-for


retro rozmaitości rng


Swords & Bones 2

Dostępna na Steam platformówka Swords & Bones 2 czerpie garściami z dorobku klasyki gatunku z lat 80-tych i 90-tych. Znajdziemy tutaj pełno wymyślnych stworów, ukrytych pułapek i poziomów wypełnionych po brzegi znajdźkami. Jak na kontynuację przystało zawiera ona nowe zaklęcia, lepszą grafikę, gigantycznych bossów i aż 50 nowych poziomów do zwiedzania. A to wszystko we wspaniałej oprawie pixelart.

Premiera: 9 maja 2022 (Steam)
Źródło:
https://www.indieretronews.com/2022/05/swords-bones-2-action-pc-platformer.html?m=1
https://store.steampowered.com/app/1928120/Swords__Bones_2/


Nirvana (Switch, Xbox)

Czy można wymyślić bardziej dziwaczne połączenie gatunków jak crossover super szybkich wyścigów futurystycznych z romantyczną opowieścią w stylu Visual Novel. Nie? A właśnie, że tak! Taki jest najnowszy produkt niezależnego wydawcy i dewelopera RedDeer.games. W swoim dorobku mają Cyber Protocol, Brawl Chess, Comic Coloring Book, Clumsy Rush, Art Sqool, Nirvana Pilot Yume, Under Leaves i Little Mouse’s Encyclopedia.

Omawiana tutaj Nirvana to nowa wersja Nirvana: Pilot Yume z 2020 roku, ale bez niektórych bardziej wulgarnych scen z oryginalnej gry. Jest to future-racer w stylistyce low-poly okraszony metalowo jazgotliwą ścieżką dźwiękową przeplatającą się ze scenami anime. Całości nadano klimat retro sci-fi anime pełen neonowych świateł, pięknych kobiet w stylu anime i zawrotnie szybkich bolidów wyścigowych. Jak sami autorzy przyznają, jest to ich hołd dla tego typu gier popularnych w czasach DOS, które łączyły wyścigi z wciągającą opowieścią wizualną!

KLUCZOWE CECHY:

 • Rywalizacja w ultraszybkich wyścigach inspirowanych klasycznymi grami zręcznościowymi
 • Możliwość wyboru trybie arcade skoncentrowanego tylko na wyścigach
 • Burzliwe historie pełne romansów inspirowane sci-fi i anime z lat 80.
 • 10+1 wyścigów w stylu retro low-poly
 • 12 wydarzeń fabularnych z wieloma ścieżkami i 5 różnymi zakończeniami fabularnymi
 • Ścieżka dźwiękowa w stylu retro metal wave skomponowana przez Retröxx

Premiera: 6 maja 2022 na Switch, Xbox
Źródło:
https://www.reddeergames.com/
https://www.nintendolife.com/news/2022/05/80s-anime-inspired-nirvana-combines-f-zero-racing-with-visual-novel-romance


Nowy album LukHash “Keygen”

Znany i ceniony twórca retro muzyki LukHash przygotował swój nowy album o tytule Keygen. Słuchawki na uszy!

Źródło: https://lukhash.bandcamp.com/album/keygen


The House of the Dead: Remake (PS4, Xbox, Switch)

W kwietniu premierę miała odświeżona wersja gry The House of Dead, ukazując się na PS4, Xbox, Switch i PC. Jest to znany klasyk z zamierzchłego 1997 roku, kiedy to zadebiutował na automatach. Cały koncept rozgrywki to tak zwany rail-shooter, w którym poruszamy się po ustalonej z góry trasie i skupiamy się na strzelaniu do zombiaków.

Remake tej gry zawiera poprawioną grafiką, żyroskopowe sterowanie, tryb wieloosobowy, a także tryb fotograficzny. Dodano także miły bonus w postaci galerii potworów z którymi przyszło nam się zmierzyć w trakcie rozgrywki. Warto jednak pamiętać, że tak jak w pierwowzorze, tak i tutaj rozgrywka jest dość krótka i grę można ukończyć w przeciągu 1 godziny.

Data premiery: 7 kwietnia 2022 (Switch), 28 kwietnia 2022 (PS4, Xbox, PC)
Źródło: https://www.gry-online.pl/gry/the-house-of-the-dead-remake/ze5f21


Eastward otrzyma fizyczne wydanie na Switch

Moda na gry stylizowane na retro trwa w najlepsze, ale dzięki temu dostajemy w swoje ręce takie perełki jak Eastward. Wydanie w wersji fizycznej w cenie $34.99 / £29.99, ukazało się 24 maja i jest efektem współpracy dwóch wydawców Chucklefish i iam8bit.

Niemiłą jednak niespodzianką jest informacja o braku drukowanej instrukcji. Szkoda, bo dla miłośników retro to nieodłączny element pudełkowych wersji gier.

Premiera: 24 maja 2022
Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/05/retro-styled-rpg-eastward-gets-physical-edition-vinyl-soundtrack-and-two-board-games


Super Mario 64: Through the Ages (MOD N64)

Na przełomie kwietnia i maja opublikowano najnowszy mod do Super Mario 64 od znanego twórcy modów do tej gry Kaze Emanuar. Stworzona we współpracy z Ben Gulak i Paulo Brancher modyfikacja stanowi pełną grę zawierającą 95 gwiazdek do zdobycia na 11 poziomach a także nową mechanikę rozgrywki wprowadzoną dzięki modyfikacjom w kodzie gry.

Co tam się będzie działo? Mario podróżuje poprzez różne historyczne miejsca i przy tym współpracuje z Pokemonami – dziwnie to brzmi?! Nie miałem jeszcze okazji sprawdzić tego moda, ale sądząc po komentarzach na romhacking, to jeden z lepszych modów do tej gry jaki się ukazał.

Data premiery: 30 kwietnia 2022
Źródło: https://romhacking.com/hack/Through-The-Ages


The King of Fighters: The Ultimate History (album)

Wydawnictwo Bitmap Books słynie z dobrej jakości albumów na takie platformy jak NES, SNES czy Atari. Teraz mamy kolejny raz przyjemność cieszyć oczy ich najnowszym produktem przygotowanym specjalnie z myślą o The King of Fighters. Nawiązując współpracę z SNK, uzyskano ich pełne wsparcie w zakresie gromadzenia materiałów, a album wzbogaci się o oficjalne materiały i ilustracje z archiwów SNK. Dzięki temu poznamy anegdoty i historie kluczowych członków zespołu programistycznego. Zdecydowanie informacje zawarte na aż 544 stronach będą cennym źródłem wiedzy.

Album będzie można zamawiać od 9 maja, zaś wysyłka rozpocznie się już 23 maja.

Źródło: https://www.nintendolife.com/news/2022/04/bitmap-books-unveils-the-king-of-fighters-the-ultimate-history


Kao the Kangaroo (Steam, PS4, PS5, Xbox, Switch)

Powraca jeden z bardziej znanych polskich platformówek. A powrót ma z przytupem! Po przeszło 20 latach od premiery oryginalnej wersji gry, Tate Multimedia postanowiło dostarczyć reboot serii. Autorzy przygotowali barwne i kolorowe poziomy, mnóstwo ciekawie zaprojektowanych postaci i zróżnicowanych wrogów. Wizualnie prezentuje się dobrze, zaś  rozgrywkę każdy będzie mógł samemu ocenić już 27 maja, kiedy to zaplanowano premierę.

Data premiery: 27 maja 2022 na Steam, PS4, PS5, Xbox, Switch
Źródło:
https://kaokangaroo.com/
https://www.nintendolife.com/news/2022/04/kao-the-kangaroo-reboot-leaps-onto-switch-in-may


Voodoo Detective (PC/Android/iOS)

Voodoo Detective to przygodówka typu point and click inspirowana takimi klasykami jak Monkey Island. Trafiamy do małego miasteczka New Ginen przesiąkniętego kulturą Voodoo, gdzie toczyć się będzie cała historia pełna zwrotów akcji i intryg. Oczy nacieszymy ręcznie rysowanymi lokacjami, zaś głosów postaciom udzielają znani aktorzy z głośnych tytułów AAA. Do tego ścieżka dźwiękowa została nagrana z instrumentami, a skomponowana przez Petera McConnella znanego z Grim Fandango, Monkey Island i Psychonauts. Jak widać i słychać zadbano o najwyższą jakość realizacji. Popatrzcie sami poniżej.

Premiera: 24 maja 2022
Źródło:
https://www.eurogamer.pl/the-a500-mini-recenzja-amiga-prawie-idealna
PIXEL wydanie majowe


retro rozmaitości rng


 7 lat na gazie w internecie

Miesiąc maj jak co roku jest okazją do świętowania. Tym razem to już 7 rok działalności RnG, które gromadzi w sobie pasjonatów, maniaków, ale też i zwykłych amatorów retro gier. Bez reklam, spiny i nadęcia, dla relaksu i fun’u, wchodzimy w kolejny rok. A ekipa RnG ma się czym chwalić, bo przez te 7 lat nie próżnowali. Pełne podsumowanie tutaj.


Pozew zbiorowy przeciwko manipulacjom cen gier retro

Rynek gier retro staje się coraz droższy. Ale czy to naturalny przebieg i kolej rzeczy, czy też ktoś przykłada do tego swoją rękę w sposób celowy? Podejrzenia padły na firmę Wata, która w USA ocenia wartość gier retro. Złożono pozew zbiorowy zarzucając firmie Wata manipulacje cenami gier w celu ich zawyżania. Proceder ten miał odbywać we współpracy z domem aukcyjnym Heritage Auction.

Jak podaje portal Eurogames, przed powstaniem firmy Wata, najdroższą grą było Super Mario Bros sprzedany na eBay za 30 tys $. Zaś w 2019 roku po wycenie innego egzemplarza tej gry przeprowadzonej przez Wata, wartość i cena sprzedaży wzrosła aż do 100 tys $. Warto śledzić co dalej z tego wyniknie. Możliwe, że czekają nas obniżki cen gier retro?

Źródło: https://www.eurogamer.pl/rynek-gier-retro-to-wielka-manipulacja-startuje-pozew-zbiorowy


Portal 64

Portal to wydana pierwotnie w 2007 gra o cechach łączących platformówkę z grą logiczną. Przy użyciu tytułowych portali, przeskakujemy z jednego miejsca do drugiego. Tylko dzięki właściwemu ich rozstawieniu przez gracza, możliwe będzie pokonywanie kolejnych wymyślnych przeszkód. Pomysł ciekawy i wciągający. Ale też wymagający odpowiednio wydajnego sprzętu do realizacji pomysłu na rozgrywkę.

Lambertjamesd to osoba, która stara się przeskoczyć te ograniczenia, przygotowując wersję tej gry na konsolę Nintendo 64. Projekt o nazwie Portal 64 jest w fazie rozwoju, ale już możemy obserwować pierwsze efekty jego pracy na poniższym filmie. Zobaczymy na nim wykorzystanie pistoletu i portali, których możemy utworzyć aż 6 naraz. Jest to tym bardziej imponujące, bo projekt ten działa na oryginalnym sprzęcie. Nie jest to pierwszy taki projekt tego twórcy, który wcześniej zasłynął z wydania dema technologicznego „N64 realtime shadows.

Źródło: https://www.nintendolife.com/news/2022/05/random-portal-64-demake-shows-portal-running-on-real-n64-hardware


Happy Go Blocky (C64)

Happy Go Blocky to najnowszy projekt przygotowywany na C64 przez Peeks’n’Pokes. To kolorowa i barwna platformówka z grafiką Multicolor FLI Overlace i muzyką 4-Mat Warpzone. Jak można samemu się przekonać na poniższym zwiastunie, prezentuje się bardzo okazale. Niestety nadal nie wiadomo czy projekt ten zakończy jako demo technologiczne czy też przekształci się w pełnoprawny tytuł.

Źródło:
http://www.indieretronews.com/2022/05/happy-go-blocky-upcoming-c64-game-by.html?m=1
http://www.indieretronews.com/2022/05/happy-go-blocky-upcoming-c64-game-by.html?m=1


Powraca strona Cross-Play 3.0

Po długiej nieobecności do żywych powraca strona cross-play.pl Prace rozpoczęte jeszcze w zeszłym roku zaowocowały nową odsłoną. Całość została przeniesiona pod nowy adres z nowym wyglądem i ekipą pełną zapału do pisania o elektronicznej rozrywce, ale i nie tylko. Trzymamy mocno kciuki za dalszy rozwój!


Wystawa Famicase

W tym roku, 18 raz z rzędu japoński sklep Meteor mieszczący się w Tokyo, organizuje wystawę My Famicase Exhibition. Prezentowane są na niej kartridże na Famicoma. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że ukazuje ona gry, które nie istnieją.

Projekty kartridże nadsyłane są przez artystów z całego świata, opatrzone nazwiskiem autora i krótkim opisem. Pojawiły się tam także polskie nazwiska. Wystawę można obejrzeć odwiedzając sklep lub zamówić katalog na tą okazję. A jeżeli nie chcemy lecieć do Tokyo to tegoroczną wystawę obejrzymy poprzez stronę internetową. Warto tam zajrzeć. https://famicase.com/22/

Źródło:
https://nindyki.pl/wystawa-famicase


A Handheld History (książka)

Na początku maja zakończyła się zbiórka funduszy na najnowszą książkę opisującą długą historię konsol przenośnych. Publikacja zatytułowana „A Handheld History” na ponad 250 stronach poprowadzi nas przez 40 lat historii handheldów. Okazuje się, że jest zapotrzebowanie na takie książki, ponieważ już po 24 godzinach od rozpoczęcia zbiórki, uzyskano założone kwoty potrzebne na realizację projektu. Osoby, które do 9 maja złożyły pre-order, mogą liczyć, że już w sierpniu tego roku zapoznają się z tą pozycją osobiście.

Dla miłośników kolekcjonowania przygotowano limitowane wydanie Deluxe, a każdy egzemplarz takiego wzbogaconego wydania opatrzony zostanie indywidualnym numerem. Ale także zwykły mol książkowy nie powinien być zawiedziony, bo autorzy deklarują dobrej jakości wykonanie wersji standardowej. Warto śledzić i poczekać co z tego wyniknie.

Premiera: sierpień 2022
Cena: 34.99 £ wersja standard / 49.99 £ wersja deluxe
Źródło: https://www.lostincult.co.uk/ahandheldhistory


retro rozmaitości rng


DIY HDMI GBA

Jeżeli jesteś retro maniakalnym purystą, który pragnie legalnie zagrać w tytuły z GBA na dużym ekranie TV, to czytaj dalej! Aktualnie trwa zbiórka na Kickstarter mająca na celu sfinansowanie masowej produkcji urządzenia, które w łatwy i względnie tani sposób umożliwi podłączenie GBA do dużego ekranu. Na pewno dodatkowym atutem jest możliwość bezprzewodowego sparowania jednego ze współczesnych kontrolerów ze Switch, PS4, Xbox.

Cechami wyróżniającymi to urządzenie jest względnie łatwy montaż i niewygórowana cena. Jednak kosztem nieznacznie rozmazanego ekranu i niezachowania typowych dla gier z GBA proporcji ekranu. Poniżej materiał omawiający szczegółowo to urządzenie wraz z instrukcją jego montażu.

Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem i zbiórka okaże się sukcesem, już w lipcu tego roku urządzenie pojawi się na rynku.

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/04/kickstarter-diy-kit-transforms-gba-into-console-like-hdmi-system
https://www.kickstarter.com/projects/2134113860/hdmi-kit-for-gba/description


RAD2X

Dla wszystkich miłośników grania na retro konsolach podłączonych do współczesnych odbiorników, pojawiła się bardzo pozytywna recenzja na Nintendo Life oceniająca skaler o nazwie RAD2X. Jest to urządzenie wyprodukowane przez brytyjską firmę Retro Gaming Cables we współpracy z RetroTINK.

Jego zaletami jest konwersja analogowo-cyfrowa o niskim opóźnieniu wraz ze skalowaniem i opcjonalnym filtrem wygładzającym. Poza tym jest on kompatybilny z konsolami takimi jak Sega Genesis/Mega Drive, Sega Saturn, Sony PlayStation i Nintendo 64, Famicom, SNES, GameCube. W przeciwieństwie do produktów konkurencji, żaden z nich nie wymaga dodatkowego źródła zasilania, z wyjątkiem konsol PlayStation. Sam kabel podłącza się bezpośrednio z tyłu konsoli zaś do niego kablem HDMI łączymy się z odbiornikiem. Bez konieczności modyfikacji konsoli, rozkręcania czy lutowania czegokolwiek. Po prostu plug and play. Według producenta opóźnienie w wyświetlaniu obrazu wynosi około 53 mikrosekundy, zaś wg opinii recenzentów portalu Nintendo Life, opóźnienie to nie jest zauważalne. Cena może nie jest niska, ale za nią idzie jakość wykonania. Recenzent chwali urządzenie za dobrą jakość obrazu, ostre i kolorowe barwy.

Źródło: https://www.nintendolife.com/reviews/rad2x-is-the-only-hdmi-cable-you-need-for-your-retro-consoles


retro rozmaitości