RetroKieszeń #11 | Konami GB Collection Vol. 2

onami GB Collection Vol. 2Witam ponownie w kolejnej odsłonie naszego kieszonkowego cyklu! Poprzednim razem przyjrzeliśmy się jednej z rzadko na handheldach występujących składanek klasycznych gier od nikogo innego, jak firmy Konami. Konami GB Collection Vol. 1, bo o niej mowa, była tylko pierwszym z czterech takich wydawnictw, obiecałem więc sobie i Wam, drodzy czytelnicy, że w miarę wchodzenia w posiadanie kolejnych kartridży „kolektywnych” będę je opisywał na łamach tegoż portalu. Trochę czasu już od ostatniego naszego spotkania minęło, część z nas zdążyła już zapewne ponownie zatęsknić za pikselami, idziemy więc dalej.

Konami GB Collection Vol. 2 to, tak jak poprzedniczka, zbiór czterech kompletnie różnych od siebie gier reprezentujących odmienne gatunki. Nie znajdziemy w niej tym razem takich grubych ryb, jak Castlevania czy Contra, ale wierzcie mi – i bez nich czeka na nas mnóstwo zabawy!


PARODIUS

Oryginalny tytuł: Parodius Da!
Pierwotny rok wydania: 1991

Trzeba mieć niezłe jaja oraz/lub dystans do siebie, aby osobiście sparodiować swój własny twór innym tworem, do tego w czasie, gdy wciąż święci on triumfy na rynku. Takim jajcarstwem wykazało się Konami wydając Parodiusa – „parodię Gradiusa”, jak sam tytuł wskazuje. I choć system i mechanika gry faktycznie oparte są na tej poziomej strzelaninie, to na tym mruganie okiem w stronę gracza się nie kończy. Podczas rozgrywki znajdziemy nawiązania do innych ikonicznych tytułów Konami, jak Antarctic Adventure, Castlevania, Ganbare Goemon, Tokimeki Memorial czy TwinBee – pod postacią elementów plansz, bossów czy dostępnych do wyboru bohaterów-statków. Jeśli odnalazłeś się wcześniej w Gradiusie, to w Parodiusa wejdzisz z marszu.

Ciekawostka #1: W wersji na Game Boya, trzeci poziom ma w sobie ukrytą dodatkową planszę.

Ciekawostka #2: Wersja ta pokazuje też wiek sterowanych przez nas postaci.

Retrometr


BLOCK GAME

Oryginalny tytuł: Quarth
Pierwotny rok wydania: 1990

Mało ciekawy, generyczny wręcz tytuł zapowiada jakiś mało ambitny klon Tetrisa – całe szczęście wyjście poza ekran tytułowy pozytywnie weryfikuje nasze poglądy. Block Game (czy też Quarth) to połączenie gry logicznej, Tetrisa właśnie, oraz klasycznej automatowej strzelanki, w której naszym statkiem poruszamy tylko w osi poziomej (Space Invaders na przykład). Tak jak w Space Invaders kierujemy steteczkiem w linii lewo-prawo, tak samo też naszym zadaniem jest strzelanie, tyle że nie w pikselowych kosmitów, a w… figury geometryczne. Nie strzelamy w nie jednak po to, aby je zniszczyć, ale aby dołożyć cegiełki na wierzch zastanego kształtu. Kiedy osiągnie on formę idealnego czworokąta, cała konstrukcja znika. I na tym też polega nasze zadanie – na coraz szybszym zapełnianiu coraz gęściej pojawiających się na ekranie figur. Całość brzmi nieco zawile, ale prezentuje się niezwykle prosto w ruchu – i niesamowicie wciąga! Według mnie jest to najlepsza pozycja konamicznej składanki #2.

Ciekawostka: Quarth to staroć, który przed upchnięciem do kolekcji Konami zawitał też na automatach, japońskich komputerach MSX2, PC-98, X68000 oraz NESie, a później także na telefonach i-mode i i-Revo, oraz na konsolach Nintendo (Wii, 3DS, Wii U) poprzez cyfrowe Virtual Console.

Retrometr


TRACK&FIELD

Oryginalny tytuł: Konami Sports in Barcelona
Pierwotny rok wydania: 1992

Sporty olimpijskie to niezwykle dostojny temat – wywodzący się z czasów starożytnych, pełen wyniosłości, z unoszącym się nad wszystkim duchem współzawodnictwa… Tylko oczywiście gry video muszą ująć temu szlachetnemu wydarzeniu splendoru i zredukować go postaci minigierek wymagających naparzania w przyciski ;). A naszego Game Boya wymęczymy niemiłosiernie, bo na tej olimpiadzie dostępnych jest 5 równie przesilających paluchy dyscyplin: bieg „na setkę”, skok w dal, bieg z przeszkodami, rzut oszczepem i trójskok. Gra przed każdą konkurencją przypomina nam o zastosowanej klawiszologii, ale wszystko finalnie sprowadza się do tłuczenia naprzemiennie A/B i dociśnięcia w razie potrzeby dowolnego kierunku w odpowiednim momencie.  Zajmujące doświadczenie wystawiające na próbę nasze wyrobione przez lata nadgarstki, ale raz, że zmierzymy się tutaj wyłącznie z komputerem, a dwa, że mimo wszystko konsolki trochę żal…

Retrometr


FROGGER

Oryginalny tytuł: Frogger
Pierwotny rok wydania: 1990

Ostatnia składowa kolekcji – i jednocześnie najbardziej znana. Froggera powinien kojarzyć każdy, niezależnie od wieku i stażu jako gracz – skacząca na północ żabka to klasyka znana równie mocno, co klocek z Tetrisa, czy paletka z Ponga. W tej wersji legenda doczekała się paru zmian – choćby tego, że ze względu na specyfikę konsolki na ekranie ukazane jest wyraźnie mniej (segmenty autostrady i rzeczki wymagające podzielone na dwa ekrany). Co poza tym? Żywsza paleta kolorów i wyższa rozdzielczość obiektów. Zmiany wyłącznie kosmetyczne, przy niezmienionych od prawie 40 lat zasadach rozgrywki.

Ciekawostka: Jest to zdecydowanie najstarsza z obecnych w składance gier. Po raz pierwszy ukazała się światu na maszynach arcade w roku… 1981!

Retrometr


Kolejny kartridż – kolejne świetne gry na nim upchnięte. Konami GB Collection Vol. 2, podobnie jak poprzedniczka, będzie świetnym zakupem dla każdego, kto ceni sobie stare tytuły i wciąż pogrywa sobie na Game Boyu Color. Wystarczy, że choćby jedną ze składowych darzymy sentymentem – a że jest ich tu potencjalnie aż cztery, to i dość wysoko postawiony dzisiaj próg cenowy tak bardzo nie dokucza… Żegnam się z Wami w tym wydaniu Kieszeni i zaczynam polowanie na części „3” oraz „4” – w końcu świeżo po wypłacie, haha!

Ciekawostka na koniec: Sama kolekcja, pomimo opatrzenia jej w Europie numerkiem „2”, była tak naprawdę… czwartą odsłoną Konami GB Collection. Podobna sytuacja spotkała każdą odsłonę tej miniserii.

Inne artykuły:

Gra Wstępna | Video – Hard’n Heavy, Lo... We współpracy z naszym znajomym z RETROnizacji rozpoczynamy nowy minicykl video, w którym zaprezentujemy wam rozgrywkę z mało znanych amigowych gier. ...
Gramy Na Gazie | Mouse Trap – Video (recenzj... Zapraszamy do kolejnego odcinka filmowego cyklu Gramy Na Gazie! Chyba najbardziej emocjonującego ze wszystkich dotychczasowych, gdyż dwójka naszych re...
Magiel | Czy to jeszcze retro, czy już emulator? Witam po raz kolejny. Po ostatnich ekscesach Borsuka zastanawiam się, czy na potrzeby magla nie wynajmować jakiejś altany na ogródkach, bo mi kanapę...
Beznadziejnie zakochany w konsolach przenośnych. Posiadane handheldy: GBC, PSP, NDS, PSV, 3DS, WonderSwan, Game Gear, N-Gage