Sprzęt – Recenzja Video | Przewód s-video do podłączenia Atari/ Commodore od Lotharka

Zastanawiałem się niejednokrotnie, jak uzyskać dobrej jakości obraz przy podłączeniu swoich retro sprzętów pod nowe monitory czy telewizory LCD. Podłączając swoje Atari 130XE w końcówce lat 80tych przy pomocy złącza antenowego do kolorowego Rubina, tych dylematów nie miałem. Czasy się zmieniły, możliwości podłączeń jest o wiele więcej – warto się zastanowić nad optymalnym rozwiązaniem, szczególnie dla naszych 8bitowych maszyn.

Zarówno Atari jak i Commodore jest wyposażony w złącze antenowe jak i wyjście video DIN5. To pierwsze generuje obraz bardzo niskiej jakości, kolejne daje sporo więcej możliwości. Podłączając komputer przez przewód DIN5 do composite, generowany obraz jest ostrzejszy względem podłączenia antenowego. Pojawiają się jednak inne problemy związane z filtrami wbudowanymi w nowe monitory/telewizory LCD. Generowany obraz posiada niewielkie zniekształcenia, które możemy wyeliminować poprzez drogie konwektory sygnału lub użycie przewodu ze złączem s-video. Standard ten wykorzystywany był w kamerach video dostępnych do domowego użytku w latach 90’tych ubiegłego wieku. Nie wszystkie monitory czy telewizory taki standard obsługują. Zatem warto zaopatrzyć się z prostą przejściówkę z s-video do złącza RGB (popularne Euro). Wszystkie niemal telewizory czy monitory z wbudowanym tunerem takie gniazdo posiadają.

Sam jestem użytkownikiem monitora Samsung SyncMaster 932 MP który jest wyposażony zarówno w złącze s-video, RGB czy composite. Monitor ten jest dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem (kupiłem poprzez portal OLX w 2016 roku za 130 zł) do użytku z retro komputerami. Przerobiłem już wiele przewodów lepszych i gorszych w tym s-video, podłączając swoje “zabawki”. Na dużą uwagę zasługuje kupiony przewód u Przemka Krawczyka „Lotharka”, który jest dobrze technicznie wykonany za stosunkowo niewielkie pieniądze. Jako jeden z nielicznych przy gnieździe s-video nie ma prostokątnej nadbudówki, która bardzo ogranicza możliwość użycia przewodu w moim przypadku. Gniazdo w monitorze jest dość głębokie, inne przewody miały problem z wejściem tak aby był dobry kontakt między wtyczką a gniazdem. Sam przewód wykonany jest bardzo solidnie w kolorystyce Atari XE co dla mnie nie jest bez znaczenia. Końcówki wtykowe są złocone, przewody grube, gniazdo DIN5 jest metalowe i rozbieralne. Co do jakości generowanego sygnału, nie mam żadnych zastrzeżeń. Artefakty przy podłączeniu poprzez jedynie wtyki composite nie wynikają bezpośrednio z winy użytego przewodu. Zapraszam do zapoznania się z poniższym bardziej szczegółowym i nie długim video testem generowanego obrazu dla tego przewodu. Test pokazuje różnice między połączeniem samego composite oraz s-video z composite. To drugie rozwiązanie to optymalny wybór, biorąc pod uwagę brak możliwości podłączenia złącza RGB do mojego Atari.

Złącza composite oraz s-video

DIN5 dostosowany do Atari/Commodore oraz innych sprzętów posiadających to gniazdo

Złocone końcówki złącz wtykowych 

Przewód s-video Atari/ Commodore od Lotharka

Przewód s-video Atari/ Commodore od LotharkaVIDEO RECENZJA

Retrometr

Bardzo dobry stosunek jakości do ceny produktu.

Najlepszy przewód s-video jaki posiadam do mojego Atari 130XE.

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.