Gramy na Gazie | Przegląd Gier na Komputery MSX i MSX 2 (Gość: Nekroskop)

gramynagazie msx

W niedzielne południe zapraszamy na przegląd gier z najpopularniejszych japońskich mikrokomputerów, czyli MSX i MSX 2! Pewnie każdy z was słyszał o tych luksusowych 8-bitowcach (dla Polaka z lat 80-tych był to sprzęt praktycznie nieosiągalny, z wyjątkiem jednego modelu, o którym poniżej), ale pewnikiem mało kto z nimi obcował, a już takich gagatków, którzy grali na prawdziwych MSX-ach można pewnikiem policzyć w Polsce na palcach rąk i nóg. No, teraz zdecydowanie łatwiej spotkać komputery MSX na jakichś zlotach (vide zdjęcia we wpisie z ostatnich krakowskich Retrospekcji), jednakże na przykład ja – w latach 80-tych o takim komputerze mogłem poczytać tylko w Bajtku w Klanie Nietypowych… Mój przyjaciel Profesor Larek pewnikiem wymacał w swoim żywocie o wiele więcej mikrokomputerowych klawiatur ode mnie, ale nie sądzę, żeby miał przyjemność obcowania z MSX’em jeszcze w czasach PRL-u. Chociaż licho go tam wie…

Teraz dzięki uprzejmości naszego dobrego druha i kumpla – NEKROSKOPA – będziemy mogli spędzić z tymi japońskimi (chociaż MSX’a produkowały też inne kraje, ale o tym póżniej…) odpowiednikami Atari, Commodore, czy Spectrum – całe niedzielne popołudnie. A raczej z odpowiednikiem, gdyż Romek przywiezie ze sobą jakiegoś customowego MSX’a, który jest co prawda składany z nieoryginalnych części, ale za to kompatybilny zarówno z MSX 1, jak i MSX 2! Zresztą ja miałem już przyjemność obcować z tym egzotycznym sprzętem na wspomnianych wcześniej Retrospekcjach i bawiłem się przednio. Skoro ta maszynka podbiła swego czasu Japonię to nie może zabraknąć w jej grotece największych szlagierów ówczesnego rynku gier video, w którym to jak wiadomo najwięcej przebojów dostarczali japońscy programiści z takich firm jak: Namco, Capcom, Konami, Compile, Taito, Irem i inni. Jakie hitowe tytuły więc dzisiaj zobaczymy? Zapewne poleci Contra, Castlevania, Metal Gear Solid, Arkanoid II, Bubble Bobble, Aleste, R-Type, Gradius i inne kamienie milowe znane z salonów gier, czy popularnych u nas mikrokomputerów! No i pewnikiem ujrzymy także morze egzotycznego software’u, który pierwszy raz ujrzą nasze gały! Fajnie, co nie?!

Po lewej MSX 2+ od firmy SANYO (własność Hiszpana Juana, którego pozdrawiamy!), zaś po prawej MSX 2 autorstwa NEKROSKPA i to na nim będziemy grać. Na dole jeden z najlepszych shmupów na MSX’a, czyli kultowe ALESTE od Compile, zaś po prawej trochę nowych gier na MSX’a. Te drugie to także własność Juana, chcieliśmy go zaprosić do programu, jednakże nasz angielski jest troszkę początkujący to za bardzo nie pogadalibyśmy…


KOMPUTERY MSX I MSX 2

Przyjrzyjmy się może trochę historii tego chyba najpopularniejszego komputerka w Japonii, a także zapoznajmy się z jego specyfikacją techniczną. MSX, czyli Microsoft Extended (a według niektórych źródeł: Machines with Software Exchangeability) to chyba pierwsza na świecie (1983 rok) próba wprowadzenia międzynarodowego standardu na rynku komputerów domowych. Bardzo udana próba trzeba podkreślić, jednakże tylko w przypadku Kraju Kwitnącej Wiśni, zaś w innych krajach i na innych kontynentach już tak różowo nie było. System ten oprócz Japonii popularny był głównie w Korei, w Ameryce Południowej (szczególnie w Brazylii) oraz w niektórych krajach Europy Zachodniej (na przykład Holandia) i delikatnie w Stanach Zjednoczonych. Za ojca standardu MSX uznaje się pana Kazuhiko Nishi, ówczesnego prezesa ASCII Corporation i tokijskiej filii firmy Microsoft, zaś wzorcem dla pierwszego MSX’a był komputer Spectravideo SV-318 z 1983 roku, wyposażony w interpreter języka Microsoft BASIC, jednakże nie był to jednak jeszcze komputer MSX. Na podstawie tej wzorcowej maszynki, do której dodano oczywiście liczne usprawnienia – rozpoczęto produkcję komputerów MSX w wielu krajach, a przodowali w tym ówczesnych czołowi producenci sprzętu elektronicznego i audio-video. W Japonii swoje komputery MSX’a produkowały takie firmy jak: Sony, Sanyo, Mitsubishi, Toshiba, Hitachi, National, Canon, Casio, Pioneer, General, Yamaha, Yashica-Kyocera, a później nawet do wyścigu zbrojeń dołączyli JVC oraz Panasonic tworząc swoje modele MSX’a 2. W innych krajach swoje komputery z rodziny MSX wypuściły takie firmy jak: SpectraVideo (USA), Philips (Holandia), GoldStar, Yeno (Korea), Telematica (Argentyna), Gradiente (Brazylia), zaś w Polsce w latach 80-tych można było zakupić w Składnicach Harcerskich następujący klon MSX’a: SpectraVideo X’PRESS SVI 738. Niektóre z tych komputerów, produkowane przez renomowanych wytwórców sprzętu audio, posiadały także możliwość współpracy ze sprzętem audio-video.

Górny rząd od lewej – para komputerów standardu MSX1: Sony HB-10P oraz obecna w polskich Składnicach Harcerskich – SpectraVideo X’PRESS SVI 738. Dolny rząd to już Canon V25 MSX 2 oraz Panasonic FS-A1 WSX MSX 2+.

MSX 2 to standard komputerów 8-bitowych wprowadzony w 1985 roku, w sumie następca a raczej rozwinięcie standardu MSX, który w stosunku do poprzednika miał rozszerzone możliwości graficzne i zmieniony system operacyjny na MSX DOS 2.0. Niestety zdobył on dużo mniejszą popularność niźli pierwszy MSX i po jego wprowadzeniu Microsoft opuścił projekt MSX, lecz firma ASCII Corporation kontynuowała prace i w 1988 został zaprezentowany kolejny ulepszony standard MSX 2+, niestety dostępny już jedynie w Japonii. W 1991 Panasonic zaprezentował nawet komputer ulepszonego standardu MSX Turbo R, lecz już w 1992 zaprzestał ich produkcji. Za produkcję komputerów standardu MSX 2 odpowiadały głównie takie firmy jak: Philips, Sony, Sanyo, Mitsubishi, JVC, National, Panasonic, Canon. Porównajmy sobie poniżej specyfikacje techniczne komputerów MSX i MSX 2, ale wiadomo, że w zależności od producenta danego modelu – mogły w nich wystąpić drobne różnice.


MSX 1 versus MSX 2

procesor: Zilog Z80A /Zilog Z80A lub kompatybilny
zegar: 3,58 MHz / 3.58 MHz
układ graficzny: Texas Instruments TMS 9918A, TMS 9928A, TMS 9929A lub kompatybilny /Yamaha V9938 (MSX-VIDEO)
pamięć RAM: co najmniej 8 kB (większość – 64 kB) / co najmniej 64 kB
pamięć obrazu VRAM: 16 kB / co najmniej 64 kB
pamięć ROM: 32 kB / 48 kB
wbudowany język programowania: MSX BASIC V1.0 / MSX BASIC V2.0
tryby tekstowe (znaki x linie): 40 × 24; 32 × 24 / 40 x 24; 32 x 24
tryby graficzne: 256 × 192; 32 ruchome obiekty (sprite’y) / 64 x 48; 256 x 192; 256 x 212; 512 x 212
liczba kolorów: 16 / 512
dźwięk: General Instrument AY-3-8910; 3 kanały, 8 oktaw / General Instrument AY-3-8910 – 3 kanały, 8 oktaw
urządzenia wejścia / wyjścia: port dla dżojstika (1 lub 2), gniazdo na cartridge, wejście magnetofonu kasetowego, wyjście video RGB, interfejs równoległy Centronics / port dla joysticka (1 lub 2), gniazda na cartridge, wejście magnetofonu kasetowego, wyjście video RGB, interfejs równoległy Centronics

Powyżej trochę hitów na MSX 1 / 2: Metal Gear 2 Solid Snake, Contra, Arkanoid II Revenge of DOH, Vampire Killer (Castlevania). Oczywiście ten MSX 2 jest własnością Nekroskopa, więc przypomnijmy poniżej jego sylwetkę.


ROMAN “NEKROSKOP” GORCZYCA

Nekroskop (pierwszy z lewej) na zlocie w Krzeszowicach. Obok inni retromaniacy. Drugi od lewej RS232 (scena C64), zaś drugi od prawej to Stoopi – bardzo sympatyczny miłośnik wszelakich mikrokomputerów. Może kiedyś zaprosimy go z Amstradem, czy Timexem? Pozostałych panów chyba nigdy nie spotkałem, ale i tak pozdrawiam wszystkich!

Romek Nekroskop urodził się w… He, he, he, w Wikipedię pobawiliśmy się powyżej opisując na podstawie danych z tego źródła specyfikację i genezę MSX’ów, ale skoro już tak zacząłem to… Nekroskop urodził się z lutownicą i Commodore 64 w ręku oraz z Amigą pod pachą! Tak, dobrze czytacie – my Atarowcy będziemy gościć Komodorowca z krwi i kości, wręcz żywą legendę wszystkich retro zlotów, a w szczególności tych poświęconych sprzętom z logotypem firmy Commodore. Posiadacza obszernej kolekcji mikrokomputerów wszelakich (w tym wielu rzadkich egzemplarzy mniej znanych producentów), magika – który sam potrafi zrobić każdy osprzęt do każdej maszynki (nieważne, czy to Amiga, Spectrum, czy Atari), wszystko naprawić, a na dodatek jest bardzo miłym i uczynnym człowiekiem. Po raz pierwszy spotkałem go bodajże na zlocie 8-bit Party vol 3 (tam, gdzie zapoznałem Larka), ale tego do końca nie jestem pewien, gdyż dopiero na amigowych biesiadach pokroju Silesian Amiga Classic Party rozkwitła nasza znajomość. I cholernie się z tego powodu cieszę, gdyż z Romkiem aka Nekroskopem spędzam najwięcej czasu na tych imprezach, no może tuż po Larku… A dlaczego? Po pierwsze – bardzo dobrze orientuje się on w nowościach growych na wszelakie komputery, zarówno na te popularne, jak i te rzadsze w naszym kraju (pokroju właśnie BBC Micro, czy Texas Instruments) i na każdym zlocie jest wyposażony we wszelkie nowości freeware, które oczywiście razem ogrywamy! Pozwalał mi wielokrotnie spędzać morze czasu przy jego Commodore 16, “sowieckim” C64, czy BBC Master i nie martwił się wcale, że mu coś zepsuję…

Romek aka NEKROSKOP wystąpił już w Gramy na Gazie prezentując grotekę kultowego brytyjskiego egzotyka – BBC Micro!

Po drugie, jak już wspomniałem – wszystko naprawi i jest bardzo uczynny – zamontował w mojej Amidze CD32 rozszerzenie Terrible Fire 238, a także naprawił ZX Spectrum 48 i Amigę 500 należące do naszego Naczelnego Repipa. Dziękujemy! Dodatkowo potrafi zrobić wszelakie czytniki kart SD do każdego komputera, interfejsy dżojstików, czy nawet naprawić wnętrzności mniej znanych maszynek. Po prostu elektronik złota rączka i dobry chłop w jednym! A po trzecie i najważniejsze – o dziwo Nekroskop zaczynał swoją przygodę z mikrokomputerami od posiadania Małego Atari! Sami powiedzcie: jak tu nie lubić tego człowieka?! Retro maniak sprzętowy i jednocześnie retro gracz z prawdziwego zdarzenia! Na potwierdzenie tych ostatnich słów zamieszczam listę jego ulubionych gier na Komcia 64: 1.Turrican II, 2.Turrican, 3.Katakis, 4.Gem-X, 5.Logical, 6.Giana Sisters, 7.Rick Dangerous, 8.Stormlord, 9.Golden Axe, 10.Rastan. Widzę, że akcja scifi przeplatana produkcjami logicznymi i młóckami fantasy to jest to co Nekro lubi najbardziej! Dobra, Romka poznaliście już przecież w trakcie dwóch długaśnych odcinków Gramy na Gazie LIVE, poniżej ten, w którym zadebiutował pokazując w akcji bardzo fajny komputer prosto z USA, czyli Texas Instruments TI-99/4A.

Nekroskopowa sosnowiecka masakra teksańskim mikrokomputerem w Gramy na Gazie!

Z ostatniej chwili: jeszcze ze dwa lata temu Nekroskop nie grał z nami w turniejach w Sensible World of Socccer, gdyż wymigiwał się informacją, że nie umie, nie potrafi, po prostu słaby jest… Kiedyś jednak namówiłem go, żeby spróbował swoich sił i na początku jego wyniki delikatnie mówiąc nie zachwycały, ale od pewnego czasu jest to naprawdę wymagający przeciwnik! Wielokrotnie napsuł mi krwi remisując ze mną, a na ostatnim (dzisiejszym) SACP’ie (20.11.2021) udało mu się nawet pokonać Rentona! Brawo Romek, czy wiesz że pośród retro braci masz już nową ksywę? Jaką? NEKRONALDINHO! Zresztą trochę zwodów na zielonej murawie naszego jutrzejszego gościa możecie zobaczyć na filmiku poniżej.

SILESIAN AMIGA CLASSIC PARTY 20.11.2021 Siemianowice Śląskie. Mini relacja (z ręki) Borsuka.


Gramy na Gazie slider

ZAPRASZAMY!

NIEDZIELA 21 LISTOPAD GODZ. 12:00

GRAMY NA GAZIE LIVE – MSX – Przegląd Gier (Gość: NEKROSKOP)

O RetroBorsuk 228 artykułów
Zastępca Naczelnego, czyli prawie Nacz.Os. (właściciel Nory). Ulubione gatunki: wszystkie dobre gry! Z naciskiem na: akcja-przygoda, platformery, rpg, shmupy, run’n gun, salonówki. Posiadane platformy: Atari 800xl, C64, Amiga CD32, SNES, SMD, Jaguar, PSX, PS2, PS3, PS4, PSP, XboX, X360, WiiU, GC, DC, GBA, Game Gear.