Mini Cykle

Mini Cykle to mocno „ukierunkowana” część publicystyki lub RETROrecek. By nie przepadły w gąszczu materiałów zostały wyodrębnione i odpowiednio otagowane. Są czymś co dawniej w prasie growej często określano jako „kąciki”. Każdy odcinek ma inną zawartość, ale wewnątrz cyklu kieruje się tymi samymi zasadami. Dlatego by się za każdym razem nie powtarzać i tłumaczyć dlaczego tak, a nie inaczej poniżej krótka prezentacja i zachęta do odwiedzenia danego przybytku.

retromagielRetroMagiel

Głównodowodzący: Cała Centrala

Zobacz cykl: RetroMagiel

 

 

Maglujemy wspólnie różne tematy związane z naszym hobby w redakcyjnym gronie. Nie bierzemy jeńców i ostrzegamy przed tylko i wyłącznie subiektywnym zdaniem każdego z nas.


boss top psx

Akta RnG

Głównodowodzący: Cała Centrala

Zobacz cykl: AktaRnG

 

 

Nasze tajne akta pękają w szwach. Przechowujemy tam zapiski z obserwacji i porównań rozmaitości z gier wszelakich. Od czasu do czasu odtajniamy część z naszych zbiorów w formie zestawień, które okraszone są niewybrednym komentarzem.


noraNora RetroBorsuka

Głównodowodzący: RetroBorsuk

Zobacz cykl: Nora

 

 

RetroBorsuk zaprasza do swojej NORY, gdzie ugości miodem, bulwami i larwami oraz zaprezentuje swoje ulubione hity z 8-bitowego dzieciństwa! Czyli największe przeboje (i nie tylko) na dwie najbardziej znienawidzone przez siebie maszyny – Atari (XL/XE) i Commodore (C-64/C-128)! W NORZE wygrzebiecie głównie najsmakowitsze kąski na pierwsze mikrokomputery – czyli przodowników domowego grania!


Retro w kieszeniRetroKieszeń

Głównodowodzący: Daaku

Zobacz cykl: Retrokieszen

 

 

Małe, duże, czarno-białe, kolorowe, trzymane poziomo albo pionowo – bez różnicy, byle było przenośne! W tym cyklu Daaku przybliży Wam tych mniejszych braci świetnie uzupełniających swoich stacjonarnych kolegów, naświetli ciekawe inicjatywy z nimi związane oraz zrecenzuje najciekawsze dostępne na nie gry. Czytając kolejne wpisy poczujesz się tak, jakbyś i Ty trzymał w swoich rękach te handheldowe cudeńka!


Komoda

Komoda Wiecznie Żywa

Głównodowodzący: Repip

Zobacz cykl: Komoda

 

 

Mini-cykl w którym każdy odcinek będzie poświęcony 3 wybranym grom z Commodore 64, które łączy co najmniej jeden czynnik. Wszystkie gry są ograne na oryginalnym sprzęcie bez użycia emulatorów. Jest to zbiór mini recenzji zawierających historię gry, wrażenia po zderzeniu jej z dzisiejszą rzeczywistością oraz ciekawostek. Zapraszam na podróż po grach z dzieciństwa i fundamentach branży!


NBBKmini

NieZapomniani Bohaterowie Bitmapowych Krain

Głównodowodzący: RetroBorsuk

Zobacz cykl: NZBBK

 

NieZapomniani Bohaterowie Bitmapowych Krain – cykl głównie dla Amigowców i miłośników 16 bitowego łupania! Borsuczy Rycerz wraz ze swoimi nadwornymi minstrelami próbuje ocalić od zapomnienia największych amigowych bohaterów! Przypomni, kto był kierwa plejstejszynem początku lat 90-tych w Polsce i połowie Europy… Podsumowując: recenzje największych amigowych przebojów przeplatane z grafomańskimi opowieściami o przygodach przyjaciółkowych bohaterów.


SłońceAż Wzejdzie Słońce

Głównodowodzący: Czarny Ivo

Zobacz cykl: Słońce

 

 

Czarny Ivo z kolegą, przy browarku, z dupami na dywanie, ogrywają ciężkie, stare hity z lat dzieciństwa. Nie jest łatwo, ale na końcu każdej gry wschodzi słońce – symbol uratowanego świata i przywróconego ładu.


wyciąg

Wyciąg z RPGa

Głównodowodzący: Mroku

Zobacz cykl: Wyciąg

 

 

Cykl „Wyciąg z RPGa” będzie swoistym wykopaliskiem archeologicznym na wielką skalę, gdzie zajmę się odgrzebywaniem gier, firm deweloperskich (tych którym niestety się nie udało), postaci z branży, które miały wpływ na rozwój gatunku cRPG oraz jRPG, ale nie tylko (dla gier z elementami RPG też się miejsce znajdzie). Zapraszam serdecznie do śledzenia cyklu!


graczczytalogoGracz Czyta

Głównodowodzący: Repip

Zobacz cykl: GraczCzyta

 

 

Tak to już bywa, że czasem trzeba się nieco odchamić i człowieka coś najdzie na książkę. Ten cykl to zbiór mini-recenzji, który mam nadzieję zainteresuje Was książkami na bazie gier (głównie gatunku fantasy). Omawiane tytuły nie należą do tuzów gatunku i daleko im do dzieł Panów Sapkowskiego i Tolkiena, ale zadziwiająco dobrze sprawdzają się jako zapychacze czasu


Legendy Salonów Gier ArcadeLegendy Salonów Gier

Głównodowodzący: RetroBorsuk

Zobacz cykl: Salon Gier

 

 

Wrzuć blaszkę i preśnij batona by zacząć mięczaku! Chyba, że nie masz odwagi by zmierzyć się z Legendami Salonów Gier? Zarobkowymi automatami będącymi prekursorami naszego hobby. Historyczno-rozrywkowa eskapada po największej klasyce (i nie tylko!). Tutaj tworzyły się gatunki, ewoluowała oprawa, rodziły znane po dziś dzień marki. Nostalgiczny powrót do przeszłości!