Przegląd Griftera | Podsumowanie roku szalonego 2019

Rok Chamstwa w Państwie

I zaprawdę powiadam wam – Grifter chamem jest. Przeklinać, złorzeczyć, opluwać – nienawiść silna w nim jest. Ale nawet takie chamisko, choleryk i furiat jak on, nie był zachwycony wylewającymi się ekskrementami z serii Postal.

Postal”. Swego czasu gra narobiła mnóstwo smrodu i gówna (nie sapać mi!) Bieganie i strzelanie do wszystkiego co się rusza wywołało wielkie zgorszenie obrońców moralności, którzy przypuścili kolejny atak na złe gry wideo. Jeśli jednak cokolwiek może gorszyć, to mizerny poziom i niesamowita monotonia wylewająca się z tej produkcji. Skończenie jej, zajmuje mniej niż 4 godziny, ale już po 20 minutach i dwóch, trzech poziomach, wiesz, że widziałeś już wszystko. Zmienia się tylko otoczenie, cała reszta, łącznie z twymi wrogami są tacy sami. Toć już nasz „Franko’ wprowadzał większą różnorodność dodając coraz to nowych przeciwników. Co za smutna, płytka i tępa gra. Bawiłem się dobrze, jakieś pół godziny. Później znudzony odhaczałem kolejne poziomy (tak, skończyłem). Jeśli taka prymitywna pozycja jest w stanie kogoś rozsierdzić to gratuluję. Polecam kuban meliski.

Twórcy szli jednak za ciosem – „Postal 2” (plus dodatek „Postal: Apocalypse Weekend”) pojawił się, przeskakując z izometrycznej strzelanki do rasowego FPSa. Dorobił się też fabuły i poszedł w stronę ironii i szyderstwa. Spotkamy więc katolicką ciemnotę, która pali książki, sfiksowanych krytyków gier wideo, którzy z karabinami ruszają na siedzibę dewelopera od gier z przemocą (z której cię po pierwszym dniu pracy wywalają), zagłosujemy w amerykańskich wyborach, gdzie karty do głosowania nie mają żadnego sensu, czy będziemy nakłaniać ludzi do podpisania petycji, by kongresmani grali w brutalne gry wideo. Z bardziej przyziemnych spraw kupimy mleko, czy udamy się po choinkę (chociaż mamy lipiec). Kilka pomysłów rzeczywiście ma przebłyski na coś, do czego można się uśmiechnąć pod nosem, w większości jednak zaserwowany w nadmiarze klozetowy humor i nieznośny backtracking mocno męczą. Co jednak jest całkiem ciekawe – zadania możemy często wykonywać bez uciekania się do przemocy. Mamy np. zapłacić mandat – udajemy się na komisariat policji i za 300 dolarów można załatwić sprawę. Jeśli nie masz takiej kwoty (kasę można zbierać), albo nie chcesz jej wydać możesz wyrżnąć wszystkich policjantów na posterunku. W każdym razie masz wybór, co jest całkiem ciekawe. Szkoda, że na nic się on nie przekłada np. różne zakończenia, w zależności od ilości zostawionych trupów. Drugi ‘Postal’ jest ciekawszą grą od jedynki i w wąskich kręgach jest pozycją kultową (też mi w to trudno uwierzyć, ale tak jest).

Dmuchana owieczka w wannie to jedno z mniejszych zwyrodnień w tej grze.

Ciekawostką jest drugi (oficjalny!) dodatek do tej gry, czyli “Postal 2: Paradise Lost’, który ukazał się…11 lat po premierze ostatniego, w dodatku…4 lata po części trzeciej? Znacie podobny przypadek? Pewnie nie, bo i takowego nie było. Miał on zmazać złe wrażenie po tragicznej trójce (deweloper Running With Scissors nie był za nią odpowiedzialny, stworzenie jej zlecił Rosjanom, czego później pożałował). Ten sam silnik, modele, grafika co 11 lat temu. I ta sama słaba mechanika, fabułka i pokłady kloacznego humoru. Jeśli miałbym wybrać, powiedziałbym, że to najciekawsza odsłona serii (aha, dodatek ten jest…dłuższy niż podstawowa gra – co tu się wyrabia?). Na trójkę (ponoć całkowicie niegrywalną) nie miałem już siły. Czwarta część jest obecnie we wczesnym dostępie na Steamie, a jej premiera…kiedyś tam. Jeśli kiedyś się będę chciał upodlić i poczuć do siebie wstręt to zagram.


Czas podsumowań roku 2019:

Ilość ukończonych gier w 2019 – 40 + 6 dodatków + 8 DLC
Czas spędzony przy grach – około 670 godzin
Gra roku – Fallout 2
Crapiszon roku – Nitro Family
Największe zaskoczenie – Enslaved
Największe rozczarowanie – Blood 2

Sceny warte zapamiętania – piękne zakończenie ‘Portal 2’; wkroczenie do Piramidy w zakończeniu „Enslaved”, złe zakończenie w ‘Call of Duty: Black Ops 2’; Dante hamletyzuje na deskach teatru w ‘Devil May Cry 4’; zabójstwo całej rodziny przez żołnierzy Enklawy w „Fallout 2”; los ludzi w Schronie 11 w „Fallout 3”


Retrometr

Fallout 2

Fallout

Fallout: New Vegas

Portal 2

Enslaved: Odyssey to the West

 


Retrometr

Fallout 3

Portal

STALKER: Czyste Niebo

STALKER: Zew Prypeci

Devil May Cry 4

Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops II

Driver: San Francisco

Diablo

Diablo II

Blood

Project-X

Aladdin

Blackthorne

Walker

Gods


Retrometr

Condemned: Criminal Origins

Condemned 2: Bloodshot

The Darkness

The Darkness 2

Assassin’s Creed

Remember Me

Resident Evil 5

Shogo

Brian the Lion

Silkworm


 

Retrometr

Postal

Postal 2

Postal: Apocalypse Weekend

Postal: Paradise Lost

Just Cause

Blood II: The Chosen


Retrometr

Mortyr 3: Akcje dywersyjne

Mortyr 4: Operacja Sztorm

Nitro Family


Sex, videogames & rock’n’roll!

AUTOR: Tomasz Żamojtuk
“Grifter”

Abandon all hope, you who enter here.