Retro Rozmaitości | Czerwiec 2022

nagłówek retro rozmaitości

Lato, upał, truskawki i wysyp retro nowinek! Albowiem mamy chyba najlepszy czas dla retro maniaków, bo w tym małym światku dzieje się sporo jak mało kiedy do tej pory. Sporo nowinek dla tych starszych i młodszych dinozaurów czytających o mikrokomputerach, Amidze i ZX Spectrum, ale także o 32 bitowych i wyżej konsolach. Tak dobrze jeszcze nie było! Ponadto czerwiec obrodził we wszelakie imprezy jak Summer Game Festival, Direct Nintendo i Pixel Heaven.

Jeżeli więc czytacie ten tekst na początku lipca to znajdzcie lepiej trochę cienia, chłodne napoje i zapraszam do Retro Rozmaitości za miesiąc czerwiec.


retro rozmaitości rng


Wonder Boy – remake na Amstrad 128k – dostępne demo

Wonder Boy to seria gier z gatunku platformówek 2D, która ukazała się do tej pory na wszelakie sprzęty, zarówno oficjalnie jak i w postaci nieoficjalnych portów. Tym razem szykuje się remake Wonder Boy na Amstrada 128k za którego przygotowanie odpowiada BenYorisa. Można zapoznać się z grywalnym demo i ocenić postępy prac. Jednak z przyczyn osobistych autorów, projekt został wstrzymany na czas nieokreślony. I z tego głównie względu autorzy zdecydowali się podzielić efektami swojej dotychczasowej pracy. Demo niestety zawiera pewne błędy, które uniemożliwiają ukończenie udostępnionego poziomu, ale to właśnie etap na którym autorzy zakończyli prace. Miejmy nadzieję, że niebawem powrócą i podzielą się kolejnymi postępami prac nad remakem.

Źródło:

 1. https://www.cpcwiki.eu/forum/games/wonderboy-remake/75/
 2. https://mega.nz/file/qoEFRQZB#5Y0inL0QJUlRzNyreEMjcq8_hv7_xW_IiyJuHWVIgrc
 3. https://www.indieretronews.com/2022/06/wonder-boy-remake-fabulous-remake-for.html?m=1

Ruby & Rusty Save the Crows na Gameboy od Bitmap Soft

Miłośnicy przenośnej konsoli Gameboy zapewne będą zainteresowani przygotowywaną przez Bitmap Soft we współpracy z Max Oakland nową grą o tytule „Ruby & Rusty – Save the Crows”. Jest to przyjemnie wyglądająca platformówka z licznymi rodzajami przeciwników, zróżnicowanymi poziomami i ładną grafiką typową dla Gameboya wykorzystującą zmodyfikowaną wersję silnika Wink Engine. Gra będzie kompatybilna z Gameboy Color, oryginalnym Gameboy, Gameboy Pocket i Light. W pudełku poza samym kartridżem z grą otrzymamy:

 • Profesjonalnie wyglądające opakowanie
 • Pełno kolorową instrukcję
 • Steelbook
 • Naklejki
 • Płytę CD ze ścieżką dźwiękową z gry

Aktualnie w czerwcu otwarto możliwość składania zamówień, które realizowane będą w ciągu 6 tygodni. Cena to 40 funtów.

Źródło
https://www.indieretronews.com/2022/06/ruby-rusty-save-crows-get-ready-to-pre.html?m=18


Rollerdrome! (PS4, PS5)

Co prawda to kącik o retro nowościach, więc co w nim robi gra zapowiedziana na PS5?! (na PS4 także wyjdzie). No cóż, wygląda tak niesamowicie, że nie mogłem jej tutaj nie umieścić. To istny miks gatunków, mamy bullet time niczym z Max Payne, pędzimy na rolkach jak w Jet Set Radio, wykręcamy triki jak w Tony Hawk, a wszystko w bardzo czytelnej cell shadingowej stylistyce. Popatrzcie sami! Planowana data premiery to 16 sierpnia 2022 w cyfrowej dystrybucji na PS4 i PS5 w cenie 29,99€

Źródło:
https://konsolowe.info/2022/06/roll7-tworcy-olliolli-zapowiadaja-nowa-gre-poznaj-rollerdrome/


Glover od Limited Run Games

Glover to dość zapomniana gra łącząca elementy platformówki z grą logiczną. Wcielając się w magiczną białą rękawiczkę wyruszamy na poszukiwania porozrzucanych kryształów, aby zapobiec zagładzie królestwa. Odwiedzimy 30 poziomów, a wykorzystując niesamowite sztuczki i zmieniając kształt rękawicy (a tym samym właściwości sterowanej przez nią piłki) pokonamy wszelkie wymyślne łamigłówki. Cała rozgrywka skupia się na prowadzeniu kuli odbijając, dryblując, tocząc lub rzucając nią, tak aby dotrzeć do ostatniego punktu kontrolnego.

Oryginalnie tytuł był opracowany przez Interactive Studios i opublikowany przez Hasbro na Nintendo 64 i PC w 1998 roku, zaś w 1999 roku na PS1. Następnie Piko Interactive w 2017 roku nabyło prawa do marki Glover zadeklarowało zamiar wydania gry ponownie na nowsze platformy, takie jak Steam, a także zakończyć i opublikować nigdy nie wydany sequel Glover 2. Po latach Glover został przeniesiony na PC i dostępny jest od 20 kwietnia 2022 na platformach GOG i Steam. Nowa wersja Glovera została całkowicie przerobiona z oryginalnego kodu źródłowego Nintendo 64, z ulepszeniami dla nowoczesnych komputerów PC.

I mimo, że ta odświeżona wersja gry z 1998 roku nie trafiła na Switch’a to miłośnicy starych gier i plastiku mogą zacierać ręce i składać preordery, ponieważ Limited Run Games ogłosiło, że ponownie wyda tytuł na kartridżu kompatybilnym z konsolą Nintendo 64. Niestety brak więcej szczegółów, wiadomo jedynie, że nastąpi to w tym roku. Poniżej zwiastun nowego wydania Glover na PC.

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/06/glover-gets-the-limited-run-games-treatment-with-a-surprise-n64-rerelease


Return to Monkey Island (PC, Switch)

The Secret of Monkey Island opracowana przez Lucasfilm Games (znane później jako LucasArts) przygodówka, która została pierwotnie wydana w 1990 roku, a zrealizowana przez takie legendy branży jak Ron Gilbert, Tim Schafer i Dave Grossman. Tytuł ten znalazł uznanie wśród graczy i krytyków, zapisując się jako klasyka swojego gatunku.

Ponownie dzięki Return to Monkey Island możemy ulec fantastycznemu pirackiemu urokowi, barwnym postaciom oraz wymagającym, ale i też przyjemnym łamigłówkom. Za realizację kontynuacji odpowiada studio Terrible Toybox Gilberta, we współpracy z Devolver Digital i Lucasfilm Games. Premiera w tym roku na Switch i PC.

(podesłał RetroBorsuk) Źródło:

 1. https://www.indieretronews.com/2022/06/return-to-monkey-island-long-awaited.html?m=1
 2. https://returntomonkeyisland.com/
 3. https://store.steampowered.com/app/2060130/Return_to_Monkey_Island/

TUNIC (PS4, PS5)

Całkiem niedawno, bo 16 marca tego roku po długim czasie oczekiwania, doszło do premiery gry TUNIC. Ukazała się wtedy na Xbox i Steam. Teraz zaś zapowiedziano jej kolejną premierę na PS4 i PS5 zaplanowaną 27 września.

TUNIC to gra w stylu action adventure z rzutem izometrycznym i mocnymi inspiracjami z klasycznych odsłon Zeldy. Zaprojektowana i zrealizowana przez jedną osobę Andrew Shouldicektóry prace nad projektem rozpoczął jeszcze w 2015, kiedy to figurowała pod nazwą „Secret Legend”. Dopiero w 2017 roku zmieniła nazwę na TUNIC. Czy jest czym się zainteresować? Zdecydowanie tak! Tytuł oferuje przygodę z rzutem izometrycznym, a kierując losami małego liska odwidzimy mroczne lasy, rozległe ruiny i zagmatwane katakumby. I to wszystko w poszukiwaniu zaginionych stron instrukcji, które są pełne wskazówek oraz oryginalnych i barwnych ilustracji. A wszystko okraszone piękną, plastyczną i ciepłą oprawą graficzną w akompaniamencie oryginalnej ścieżki dźwiękowej autorstwa Lifeformed (Terence Lee + Janice Kwan).

Źródło:

 1. https://cross-play.pl/cross-news-29-maj-4-czerwiec/
 2. https://tunicgame.com/

Agent 64: Spies Never Die w stylu klasycznego GoldenEye 007

Miłośnicy GoldenEye 007 bardzo liczyli na jakieś informacje i potwierdzenie plotek dotyczących remastera. Niestety cicho było o tej grze zarówno na pokazie gier na Xbox jak i na Direct od Nintendo.

Podczas PC Gaming Show, które również miało miejsce w czerwcu, niezależny deweloper Replicant D6 ujawnił, że pracuje nad Agent 64: Spies Never Die. Jest to tytuł, który czerpie to co najlepsze z klasyków firmy Rare takich jak wspomniany GoldenEye 007 czy Perfect Dark. Utrzymany w stylistyce gier z lat 90, skierowany jest w gusta miłośników 5 generacji konsol.

Wcielając się w rolę byłego agenta John Walter o kryptonimie 64, wkracza do świata szpiegów i infiltracji, gdzie przyjdzie nam eksplorować zróżnicowane lokacje i realizować wymyslne cele jak hakowanie terminali, kradzież tajnych planów czy też uwalnianie zakładników. A to wszystko okraszone efektownymi strzelaninami.

Zapowiada się dobrze, ale jak narazie tytuł dostępny będzie tylko na PC, jednak demo można już pobrać na Steam i samemu ocenić. Ja już grałem, a moją opinię możecie przeczytać tutaj.

Źródło:

 1. https://www.nintendolife.com/news/2022/06/no-goldeneye-007-announcement-agent-64-just-about-makes-up-for-it
 2. https://store.steampowered.com/app/1574480/Agent_64_Spies_Never_Die/
 3. https://mobile.twitter.com/Agent64game

Flashback 2 (PS4, PS 5, Xbox, PC, Switch)

Już jakiś czas temu zapowiedziano kontynuacje klasyki z 1992 roku o tytule Flashback. Długo jednak nie informowano oficjalnie o postępach prac nad sequelem. W sumie od wydania pierwszej części minęło już 30 lat, więc gdzie się spieszyć. Ale dla tych mniej cierpliwych miłośników tej gry na Summer Game Fest zaprezentowano krótki zwiastun, który potwierdził, że prace nad Flashback 2 nadal trwają. Docelowo ma trafić na wszelkie możliwe platformy już zimą tego roku, zaś na Switch w 2023 roku. Niestety to tyle co wiadomo o tej grze.

(Podeslał: flaberobaderous i WojT) Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/06/flashback-returns-in-long-awaited-sequel-on-switch-this-winter


Capcom Arcade 2nd Stadium (Switch, PlayStation 4 i Xboxi One)

Dla miłośników klasycznych gier Capcom przygotowuje drugą składankę swoich najlepszych gier z dawnych lat. Premiera Capcom Arcade 2nd Stadium już niebawem – 22 lipca ukarze się na wszystkich platformach.

Składanka zawierać będzie 32 pozycje, ale będzie także możliwość zakupu każdej gry z osobna. Więc nie trzeba kupować 30 gier jeżeli interesują nas tylko 2 z całego zestawienia. To miło! Podobnie jak poprzednie wydanie, tutaj także dodano liczne ułatwiające życie funkcje jak zapisywanie i wczytywanie w trakcie gry, przycisk przewijania do tyłu, dostosowywanie szybkości gry i dostosowywanie poziomu trudności.

Powraca także unikalny system „CASPO Class” pozwalając na zdobywanie punktów i rywalizację w rożnych trybach. Poniżej pełna lista gier zawartych na Capcom Arcade 2nd Stadium:

• SONSON
• SAVAGE BEES
• Gan Sumoku
• The Speed Rumbler
• HYPER DYNE SIDE ARMS
• Hissatsu Buraiken
• BLACK TIGER
• STREET FIGHTER
• Tiger Road
• 1943 Kai – Midway Kaisen
• LAST DUEL
• Rally 2011 LED STORM
• A.K.A MAGIC SWORD
• THREE WONDERS
• A.K.A THE KING OF DRAGONS
• A.K.A BLOCK BLOCK
• A.K.A KNIGHTS OF THE ROUND
• SATURDAY NIGHT SLAM MASTERS
• ECO FIGHTERS
• Pnickies
• DARKSTALKERS – The Night Warriors
• NIGHT WARRIORS – Darkstalkers’ Revenge
• STREET FIGHTER ALPHA – WARRIORS’ DREAMS
• MEGAMAN – THE POWER BATTLE
• STREET FIGHTER ALPHA 2
• SUPER PUZZLE FIGHTER II TURBO
• MEGAMAN 2 – THE POWER FIGHTERS
• A.K.A VAMPIRE SAVIOR – The Lord of Vampire
• Capcom Sports Club
• SUPER GEM FIGHTER – MINI MIX
• STREET FIGHTER ALPHA 3
• HYPER STREET FIGHTER II – The Anniversary Edition

Źródło:

 1. https://www.nintendolife.com/news/2022/06/capcom-arcade-2nd-stadium-brings-32-classics-to-nintendo-switch-this-july-heres-your-first-look
 2. https://news.capcomusa.com/2022/06/09/capcom-arcade-2nd-stadium-slams-down-with-32-more-arcade-classics/

Streets of Rage 2 New Era – nadchodzi remaster – dostępne demo

Chodzone bijatyki cieszą się ostatnio zainteresowaniem. W czerwcu była premiera nowej klasycznej odsłony Wojowniczych Żółwi Ninja, a teraz możemy spojrzeć na nowy gameplay z tworzonego przez fanów portu i remastera Streets of Rage 2.

Przy jego tworzeniu zastosowano inżynierie wsteczną i silnik unity, dzięki czemu możliwe było zaimplementowanie nowych poziomów, nowych postaci, wysokiej jakości dźwięku oraz grafiki. A co najlepsze całość działa bez konieczności stosowania emulatora. Warto więc sprawdzić najnowsze demo Streets of Rage 2 New Era!

(podesłał RetroBorsuk) Źródło:

 1. https://www.indieretronews.com/2022/06/streets-of-rage-2-new-era-upcoming.html?m=1
 2. https://www.streets4rage.com/
 3. https://www.sor2newera.com/

Shin-chan: Me and the Professor on Summer Vacation (PS4, Switch)

Shin-chan to przygodówka wzorowana na serialu anime. Lato, rozwiązywanie łamigłówek i przyjemny odstresowywacz to jest to co każdy potrzebuje w te upalne dni. Za realizacją produkcji stoi studio Millenium Kitchen, które ma już za sobą rok temu premierę gry w Japonii, ale tylko na Switch. Po pozytywnym przyjęciu szykuje się do wydania tytułu w sierpniu na zachodnich rynkach zarówno na Switcha jak i PS4. Jak na razie tylko w wersji cyfrowej. Co ważne gra będzie posiadała kilka wersji językowych: niemiecką, japońską, angielską i hiszpańską.

Źródło:
https://www.ppe.pl/news/302179/shin-chan-me-and-the-professor-on-summer-vacation-z-globalna-premiera-na-ps4-i-switch-zobaczcie-gameplay.html


Skald: Against the Black Priory – mroczna gra fantasy oparta na klasyce RPG

Jesienią tego roku szykuje się premiera turowej gry RPG wzorowanej na takiej klasyce gatunku jak Ultima IV. Akcja przenosi nas w mroczny, złowrogi świat fantasy, wypełniony bohaterami, wciągającą i rozbudowaną historią połączoną z eksploracją. Walki zaplanowano w systemie turowym, zaś my pokierujemy drużyną składającą się maksymalnie z sześciu postaci. Tytuł stylizowany na retro RPG będzie dostępny na PC, Mac i Linux poprzez platformy Steam i GOG

(podesłał RetroBorsuk) Źródło:

 1. https://www.indieretronews.com/2022/06/skald-against-black-priory-dark-fantasy.html
 2. https://store.steampowered.com/app/1069160/SKALD_Against_the_Black_Priory/
 3. https://www.gog.com/en/game/skald_against_the_black_priory

retro rozmaitości rng


Exolon REDUX – remake klasycznej wersji

W 1987 roku firma Hewson wydała grę Exolon będącą typowym akcyjniakiem z dużą dawką strzelania, nacierającymi ze wszystkich stron wrogami i koniecznością unikania pocisków. Miłośnicy tej klasycznej pozycji z lat 80-tych mogą teraz zagrać w odświeżoną jej wersję o nazwie „Exolon Redux“. Autorem jest Ben James, który wydał ją na platformę Windows i Browser Play.

Dla zainteresowanych warto wspomnieć, że od 2005 roku dostępna jest też wersja Exolon DX, której autorem jest Graham Goring.

(podesłał RetroBorsuk) Źródło:

 1. https://www.indieretronews.com/2022/06/exolon-redux-retro-gaming-classic-by.html?m=1
 2. https://benjames171.itch.io/exolon-redux

Cuphead: The Delicious Last Course (Xbox, PS4, Switch, GOG, Steam)

Cuphead to jeden z bardziej oryginalnych tytułów ostatnich lat. Pierwotnie gra wydanw 2017 przez Studio MDHR otrzymała wiele pozytywnych opinii od krytyków. Kilka dni temu, a dokładnie 30 czerwca premierę miało DLC „The Delicious Last Course”które przeniesie nas do świata żywcem wyjętego z typowych amerykańskich kreskówek lat 30 tych. Czekają na nas kolejne interesujące poziomy, nowi przeciwnicy i bossowie. A także dodatkowa grywalna postać – Miss Chalice. Najważniejsze jednak jest to że, dodatek ten zawita na każdej możliwej chyba aktualnie platformie. Nie ma więc wymówki, żeby tego nie sprawdzić.

Źródło:

 1. https://www.nintendoswitch.pl/przeglad-najciekawszych-premier-na-nintendo-switch-czerwiec-2022/
 2. http://www.cupheadgame.com/dlc.html https://www.gog.com/pl/game/cuphead_the_delicious_last_course

Duckstroma – wersja na Amige

Duckstroma to platformówka wydana w 2020 roku i dostępna na ZX Spectrum i MSX. Teraz zaś jej autor UltraNarwhal przygotował i udostępnił wersję na Amige.

Warto wspomnieć, że wersja na ZX Spectrum została pierwotnie stworzona przy użyciu Arcade Game Designer. Zaś przy projektowaniu portu na Amige posłużono się silnikiem Scorpion firmy Earok, dzięki czemu uzyskano efekt płynnego przewijania i świetną grafikę.

Źródło:

 1. https://www.indieretronews.com/2022/06/duckstroma-charming-amiga-platformer-by_24.html?m=1
 2. https://narwhal.itch.io/duckstroma

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge (Switch, PlayStation 4, Xbox One, PC)

Krótko i na temat, bo czytaliście o tym miesiąc temu. Znamy oficjalną date premiery Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge. Szykujcie pizze i spraszajcie kumpli na 16 czerwca! Wejściówka na imprezę dla posiadaczy PC, Switch, PlayStation 4 i Xboxie One oraz Game Passie.

Źródło:

 1. https://www.nintendolife.com/news/2022/06/teenage-mutant-ninja-turtles-shredders-revenge-launches-next-week
 2. https://store.steampowered.com/app/1361510/Teenage_Mutant_Ninja_Turtles_Shredders_Revenge/

Postal: Brain Damaged (GOG, Steam)

Na GOG i Steam od 9 czerwca dostępna jest gra Postal: Brain Damaged bedąca spin off głównej serii. Nadal pozostaje typową strzelanką, ale całość utrzymano w stylistyce retro. Główny bohater trafia do szpitala z oddziałem zamkniętym, gdzie musi zmierzyć się z własnymi koszmarami.

Za jej opracowanie odpowiadają dwie polskie firmy: Hyperstrange oraz CreativeForge Games. Wydawcą jest Running With Scissors. Zaś wywiad z twórcami można przeczytać w ostatnim wydaniu PIXEL.

Źródło:

 1. Magazyn PIXEL
 2. https://www.gry-online.pl/gry/postal-brain-damaged/za5d01
 3. https://www.gog.com/en/game/postal_brain_damaged

Blade Runner: Enhanced Edition  (GOG, Steam, Xbox, PS4)

Jest to remaster klasycznej gry przygodowej typu point-and-click studia  Westwood wydanego pierwotnie w 1997 roku. Remake przygotowywany przez Nightdive Studios miał się ukazać już w 2020 roku, ale z powodu opóźnień dopiero teraz dostępny jest na platformach GOG, Steam, Xbox i PS4.

Jest to nietypowa gra przygodowa, ponieważ nie zawiera klasycznych łamigłówek, ani ekwipunku, zaś wymaga dobrego refleksu i dużo uwagi. Ponadto zaplanowano kilka różnych zakończeń, które wynikają z podejmowanych wcześniej działań i decyzji.

Remake cechuje znacząco poprawiona grafika, lepsze efekty audiowizualne, większa liczba klatek animacji oraz antyaliasing. Do tego tytuł dostosowano do obsługi współczesnych kontrolerów.

Źródło:

 1. https://www.indieretronews.com/2022/06/blade-runner-enhanced-edition-faithful.html?m=1
 2. https://www.gram.pl/news/blade-runner-enhanced-edition-nightdive-studios-data-premiery-pc-konsole-playstation-xbox-switch
 3. https://store.steampowered.com/app/1678420/Blade_Runner_Enhanced_Edition/
 4. https://www.gog.com/game/blade_runner_enhanced_edition

Blinky’s Scary School dostępne na Amstrad GX4000 i Amstrad 6128 Plus!

Klasyczna gra „Blinky’s Scary School” to platformówka, która została pierwotnie wydana przez Zeppelin Games w 1990 roku. Ukazała się na Amigę, Atari 8-bit, Atari ST, Commodore 64 i ZX Spectrum. A teraz otrzymała swoją wersję na GX4000 i Amstrad 6128 plus przez Zisquier i R.Beston. Przy jej opracowywaniu użyto palety C64, a także sprite’y Atari ST dla postaci i przedmiotów.

Blinky to mały duch, który jest uczniem Scary School. Staje przed zadaniem usunięcia wszystkich zabezpieczeń chroniących przed duchami, które zostały ustawione przez pogromcę duchów, Red Lair McTavish. Tytuł wyróżnia się przygodą pełną wymyślnych przeciwników, zróżnicowanych lokacji, pułapek i zagadek, ale przedewszystkim płynną animacja.

(podesłał RetroBorsuk) Źródło:

 1. https://www.indieretronews.com/2022/06/blinkys-scary-school-is-now-available.html?m=1
 2. https://drive.google.com/file/d/17s_W1yzehEv2BXCLjyNES1hWwlI1d-xu/view?fbclid=IwAR0GokamvvNdwNfFTJJlwjasXr6DEno3kzbkDjq2zbM1W1AvusYW3So73EU

retro rozmaitości rng


Zestaw płyt winylowych z muzyką z Banjo-Tooie od Fangamer

Dla miłośników płyt winylowych i gramofonów przygotowywana jest kolekcja soundtracków z gry Banjo-Tooie. Zawiera ona ścieżki dźwiękowe z takich miejsc jak Terrydactyland, Glitter Gulch, Witchyworld i wiele innych. Wydawcą jest Fangamer, który wcześniej wydał podobną składankę w 2019 z gry Banjo-Kazooie. Aktualnie zamówienia można składać na terenie USA, w sklepie fangamer. Niestety ich oddział w Europie nie posiada jeszcze dostępnych egzemplarzy w sprzedaży. Ale jeżeli bardzo Wam zależy to warto zajrzeć do Black Screen Records lub do chipfreq. Cena to około 65 funtów lub 70 euro.

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/06/fangamers-gorgeous-banjo-tooie-vinyl-box-set-is-now-available


SEGA zapowiedziała Mega Drive Mini 2

SEGA zapowiedziała Mega Drive Mini 2, kolejną miniaturową konsolę, która będzie mogła pochwalić się imponującymi 50 tytułami z Mega Drive i Mega CD.

Ogłoszono, że konsola będzie dostępna w sprzedaży w Japonii 27 października tego roku w cenie około 75 $.

Potwierdzone dotychczas gry, które będzie zawierała to:

 • Bonanza Bros.
 • Fantasy Zone
 • Magical Tarurūto-kun
 • Mansion of Hidden Souls
 • Popful Mail
 • Shining Force CD
 • Shining in the Darkness
 • Silpheed
 • Sonic CD
 • Thunder Force IV
 • Virtua Racing

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/06/sega-announces-the-mega-drive-mini-2-boasting-50-genesis-and-mega-cd-games


Wirtualne zwierzaki od Bandai

Za sprawą warszawskiej firmy Superbuzz od 2021 roku na naszym rynku dostępne są elektroniczne zabawki Tamagotchi. Dzięki sporemu zainteresowaniu, w tym roku otrzymamy ich kolejną generację o nazwie Tamagotchi Pix.

Co nam one zaoferują? Trzy wersje w kolorze różowym, fioletowym i niebieskim. Kolorowy wyświetlacz LCD. Aparat, dzięki któremu możemy fotografować naszego podopiecznego, ale także rzeczywiste potrawy, które mu następnie zaserwujemy. Oczywiście tym wszystkim możemy podzielić się w mediach społecznościowych. Aby urozmaicić zabawę przygotowano także 17 gier, w które można wspólnie z naszym zwierzakiem zagrać. Cena to ponad  270 zł.

Źródło:
https://nindyki.pl/tamagotchi-pix


Książka “50 Years of Text Games: From Oregon Trail to A.I. Dungeon” – zbiórka na Kickstarter

Uzyskano założony cel na zbiórkę książki o grach tekstowych. Jej autorem jest Aaron A. Reed, który przygotowuje zestawienie pięćdziesięciu gier tekstowych od 1971 do współczesności. Książka obejmuje takie tytuły jak A Mind Forever Voyaging z 1985 roku, a także nowsze hity, jak 80 Days Inkle, Fallen London Failbettera i A Dark Room. Opisuje co może zrobić interaktywna fikcja bez obrazów i jak zmieniła oblicze gier za pomocą zaledwie kilku słów.

Książka będzie dostępna w kilku wydaniach:

 • w miękkiej i twardej oprawie
 • edycja kolekcjonerska z niestandardowym etui i 60-stronicowym dodatkiem
 • Ultimate Collector’s Edition z oryginalną 8-bitową taśmą samoprzylepną z lat 70. i wydrukowaną mapą plakatu (do wyboru Twierdza Krasnoludów, mapy pomieszczeń lub mapy węzłów)
 • możliwość zlecenia autorowi napisania szczegółowego opisu wybranej gry

Źródło:

 1. https://www.nintendolife.com/news/2022/06/50-years-of-text-games-celebrates-interactive-fiction-fully-funded-on-kickstarter
 2. kickstarter.com

retro rozmaitości rng


Indie Retro News – 10 lat działalności !

Niesamowitą rocznicę obchodzi w tym roku portal dostarczający mnóstwo nowinek ze świata retro – Indie Retro News. Ma za sobą aż 10 lat ciągłej działalności oraz ponad 25 milionów wyświetleń. A to wszystko bez reklam!

Trochę szersza historia z działalności tej strony do przeczytania tutaj.

Źródło:
https://www.indieretronews.com/2022/06/indie-retro-news-celebrates-over-25.html?m=1


Niewydana wersja QUAKE na GBA odnaleziona

Pracownicy Forest of Illusion zajmujący się archiwizowaniem i zachowywaniem starych gier i ich niewydanych wersji, opublikowali prototypową wersję Quake dla GBA. Pochodzi ona z 2002 roku kiedy pracował nad nią Randy Linden. Ten znany programista zasłynął z zaprojektowania emulatora Bleem oraz portu DOOM na SNES’a.

Warto zaznaczyć, że ta wersja nie czerpie z zasobów oryginalnej gry i jest stworzona od podstaw. Jak na możliwości tej przenośnej konsoli wygląda niewiarygodnie. Jak nic czekać tylko na wydanie fizyczne!

Źródło:
https://www.nintendolife.com/news/2022/06/unreleased-quake-prototype-for-game-boy-advance-discovered


Nie żyje Andrzej Tomecki

Andrzej Tomecki zmarł 2 czerwca 2022 roku w wieku 90 lat. To znany aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy. Użyczał swojego głosu w takich grach jak Diablo II: Pan Zniszczenia, Fallout Tactics: Brotherhood of Steel, Icewind Dale II, Świątynia pierwotnego zła i Twierdza 3.

(podesłał repip) Źródło:
https://www.gry-online.pl/newsroom/nie-zyje-andrzej-tomecki-glos-kapitana-grega-z-gothica/z62210a


Floppotron 3.0 – orkiestra w wydaniu dysków twardych

Czy narzekaliście kiedykolwiek na głosno działający wiatrak, brzęczący dysk czy ogólny hałas wydawany przez elektroniczne urządzenia? Na pewno tak. Ale jest osoba, która potrafi ten szum okiełznać i zamienić w muzykę.

Paweł Zadrożniak to komputerowy geek i  miłośnik elektroniki pochodzący z Polski. Wykorzystując 512 odtwarzaczy dyskietek, 4 skanery i 16 dysków twardych stworzył prawdziwą elektroniczna orkiestrę.  Bo nie tylko instrumenty dęte, flety, skrzypce i kontrabasy potrafią grać muzykę. Hardware też wydaje dźwięki, a czasem są one nawet przyjemne dla ucha. Posłuchajcie sami!

(podesłał repip) Źródło:

 1. http://silent.org.pl/home/2022/06/13/the-floppotron-3-0/
 2. https://www.patreon.com/floppotron

DOOM uruchomiony na klocku LEGO

Miłośników minimalizmu przybywa. Jednym z nich jest James Brown, który niedawno wykonał mały ekranik o przekątnej 0,42 cala, który umieścił w klocku LEGO jako terminal. Teraz zaś wykorzystał swoją pracę do uruchomienia klasycznego DOOM’a. Czy coś tam widać lub da się grać? Chyba tylko dla figurek z klocków LEGO, bo ja mam za duże palce!

(podesłał LukegaX) Źródło:
https://cdaction.pl/newsy/doom-uruchomiony-na-klocku-lego


CD Action Magazyn RETRO

Dla miłośników retro, zespół redaktorów z CD Action przygotował kolejny numer Magazynu Retro. Do tej pory ukazały się tylko dwa numery w bardzo nieregularnych odstępach czasu. Ten trzeci numer jest już dostępny od 28 czerwca, a w środku tematem głównym są horrory. Poza tym sporo tekstów o Commodore 64 z okazji 40-lecia. Przeczytamy o wizycie w Muzeum Starych Gier oraz początkach causual gamingu i shareware. A także inne tematy, które zmieszczono na 100 stronach. Wszystko w cenie niecałych 16 zł.

(podesłał repip) Źródło:
https://twitter.com/cdaction/status/1539656712151412736?cxt=HHwWgMClvenn-t0qAAAA


Przegląd ostatniego numeru 234 magazynu Retro Gamer

Kilka słów o tym co interesującego znajdziemy w ostatnim wydaniu magazynu Retro Gamer przygotował WojT:

https://twitter.com/RetroGamer_Mag/status/1534914835091177473?s=20&t=ojm9CJ_nyuu8Co-aq1xjnA

Sonic Origins – gratka dla fanów Sonica. Kilka stron na temat tej najnowszej kompilacji. Okraszony pięknymi grafikami tekst informujący o tym jakie modyfikacje i usprawnienia wykonane zostały w grach zawierających się w tej kompilacji, która jest remasterem kilku gier z serii o niebieskim jeżu. Mamy więc Sonic, Sonic 2, Sonic CD, Sonic 3 & Knuckles i komentarz Simona Thomleya który jest odpowiedzialny za powstanie tel kompilacji. Jest również informacja na temat tego jak sama Sega odnosiła się do powstania tego tytułu. Do tego kilka ciekawostek w ramkach (standard Retro Gamera)

Historia E3 – ciekawy felieton opisujący historię tych growych targów. Wspomnienia ludzi odpowiedzialnych za organizacje tych targów i mała pigułka prezentująca najważniejsze gry i wydarzenia z rynku gier zaprezentowane na targach w każdym roku od 1995 do 2021. Dużo ciekawych zdjęć z targów

Dla fanów pionowych strzelanin – rozebrany na części pierwsze 35-letni arcadowy Typhoon. Przewodnik po grze opisujący jej wszystkie mechaniki i rozwiązania. Rzut oka na komputerowe konwersje. Opis wszystkich bossów i sposobów na ich przejście oraz krótki wywiad z programistą (grafikiem) wersji na C64

Driver – opis całej serii zawierający również informacje od autora całego pomysłu – Martina Edmondsona. Wycieczka po wszystkich odsłonach tego tytułu ilustrowana dużą liczbą zrzutów.


retro rozmaitości