Poradnik+ Video + Konkurs | Pełne zanurzenie 8bit – Silent Service #2 (wyposażenie okrętu)

Silent Service instrukcja, poradnikWitam wszystkich bardzo serdecznie. Kontynuujemy cykl poświęcony symulatorowi okrętu podwodnego Silent Service. Trzymajcie się dzielnie – dzisiaj drugie zanurzenie! Ogrywamy jak zwykle wersję dla 8 bitowego Atari, jednocześnie przedstawiając zdjęcia z wersji pudełkowych na inne platformy. W dzisiejszym Zanurzeniu zostanie ukazana zarówno wersja dyskietkowa jak i kasetowa dla Commodore 64. Przedstawię również pod koniec artykułu informacje o konkursie, który obiecałem w poprzednim odcinku. Jednocześnie zrobiłem mały eksperyment łącząc w materiale video informacje o wyposażeniu okrętu wraz z opisem wszystkich pomieszczeń. Wyszedł z tego praktycznie półgodzinny materiał, mam nadzieje że nie zanudzę wszystkich oglądających. Jednocześnie pewnie fani serii tacy jak ja, poczują się jak ryba w wodzie.

Pudło z dyskietkową wersją Silent Service na C64.

Zacznijmy od krótkiego opisu czym jest okręt podwodny. Zaznaczam na wstępnie tego artykułu że jestem laikiem w tej materii, choć interesuję się zagadnieniami marynistycznymi od młodzieńczych lat. Jednocześnie proszę o niestosowanie bardzo popularnego  terminu „łodzi podwodnej”. Łódź to takie ustrojstwo, w którym można stosować wiosła, w przypadku okrętu podwodnego raczej byłoby to niemożliwe, a na pewno niewskazane. Sam okręt podwodny w swoim drugo wojennym zaawansowaniu technicznym był tak naprawdę okrętem nawodnym z możliwością krótkotrwałego zanurzenia się.

Własnoręczny opis  pierwszego właściciela symulatora jak wczytywać grę. Gdyby ktoś zapomniał :-).

Okręty napędzane były silnikami diesla, które w zanurzeniu zastępowały silniki elektryczne. Podczas przemieszczania się jednostki w wynurzeniu – na wale łączącym silniki spalinowe ze śrubą okrętu znajdowały się prądnice elektryczne ładujące akumulatory. Właśnie ogniwa baterii były źródłem energii, nie tylko dla wszelakich urządzeń pokładowych, ale również śruby okrętowej podczas zanurzenia. Wzdłuż osi okrętu montowane były zbiorniki balastowe. Wypełniając je odpowiednią ilością sprężonego powietrza lub wody morskiej, okręt podwodny był w stanie utrzymać żądaną głębokość, wynurzać się lub zanurzać. Analizując kolejne zależności, dochodzimy do wniosku że okręty podwodne to właściwie małe oddzielne „ekosystemy”. Jeśli uszkodzimy jeden z wielu elementów na okręcie, prowadzi to do dysfunkcji kolejnych. Właśnie takie „ciągi logiczne” są uwzględnione w tytule Silent Service, o czym będę pisał przy okazji przykładowego opisu urządzeń pokładowych. Zależności, ograniczone zasoby na okręcie, to wszystko opisuje genialny malutki program (48KB), któremu poświęcam ten cykl.

Wersja kasetowa gry, mam duży sentyment do tego nośnika. 


BUDOWA OKRĘTU PODWODNEGO

Przyjrzyjmy się opisowi poszczególnych przedziałów w ramach okrętu podwodnego. Zazwyczaj załoga stanowiła siłę kilkudziesięciu osób stłoczonych na niewielkiej powierzchni okrętu. Zwykle marynarze wymieniali się w kojach ze współtowarzyszami pracującymi na innej wachcie w ramach tych samych stanowisk. Niemalże każdy przedział okrętu miał swojego oficera oraz podoficerów. Niepodzielną władzę pełnił kapitan okrętu który miał zastępców w postaci pierwszego oraz drugiego oficera. Bardzo ważną funkcją był główny mechanik, odpowiadający za stan wszystkich urządzeń pokładowych.

Schemat amerykańskiego okrętu podwodnego z epoki.

Zaczynając od dziobu okrętu, pierwszym pomieszczeniem był przedni dział torpedowy. Charakteryzuje się sześcioma wyrzutniami torped, oraz wewnętrznym niedużym magazynem torped. Pozostała część pocisków podwodnych znajdowała się w magazynach zewnętrznych, mogła być przeniesiona w czasie wynurzenia, gdy okręt nie brał udziału w manewrach. Kolejny przedział to kwatery oficerów, pod którymi znajdowała się duża część akumulatorów ładowanych na powierzchni podczas pracy silników diesla. Kolejnym przedziałem była centrala okrętu z której kapitan wszystko nadzorował. W centrali sterowano okrętem i większością jego funkcji. Pracował w niej nawigator i marynarze obsługujący skomplikowaną elektro-mechaniczną aparaturę. W centrali znajdował się również peryskop obserwacyjny. Jego wersja bojowa oraz stanowisko dla kapitana, który go obsługiwał znajdowało się w poniszczeniu nad centralą. Pomieszczenie to prowadziło na mostek okrętu. Gdzie podczas patroli w wynurzeniu, wachta wraz z jednym z oficerów prowadziła obserwacje. Było to jedyne miejsce gdzie można było palić papierosy lub fajkę. Na zewnątrz tuż za mostkiem znajdowało się działo pokładowe. Można było z niego prowadzić ostrzał w wynurzeniu. Za centralą znajdowały się niewielkie pomieszczenia jednoosobowe służące do nasłuchu sonarowego czy radiowego, jadalnia dla oficerów oraz pomieszczenie magazynowo-kuchenne. Następnie kwatery marynarzy oraz maszynownia z dwoma silnikami diesla, prądnicami, sprężarkami i innym sprzętem. Za maszynownią znajdował się tylni  przedział torpedowy różniący się od przedniego głównie ilością wyrzutni. W jego przypadku posiadamy cztery wyrzutnie rufowe.

Centrala okrętu w naszym symulatorze.

Kierując joystickiem jesteśmy w stanie przemieszczać się pomiędzy wybranymi pomieszczeniami naszej jednostki bojowej. Do wyboru mamy widok z mostka okrętu (w wynurzeniu), widok z peryskopu (jeśli jest wysunięty), mapę taktyczną, raport uszkodzeń, wgląd na wskaźniki oraz urządzenia okrętowe, a także możliwość zakończenia patrolu. Oczywiście jesteśmy w stanie szybciej przemieszczać się między poszczególnymi pomieszczeniami za pomocą skrótów klawiszowych (patrz pierwsza część opisu tego poradnika, klawiszologia)Poszczególne widoki oraz parametry na ekranie będę chciał szczegółowo opisać w częściach poświęconych nawigacji, sposobie podejścia do konwojów, efektywnemu wykorzystaniu broni (obsługa komputera mechanicznego namiaru). Teraz chciałbym skupić się na wskaźnikach i parametrach do których mamy dostęp w grze Silent Service.


INSTRUMENTY I WSKAŹNIKI POKŁADOWE

Opis instrumentów pokładowych:

A – Wskaźnik naładowania ogniw baterii,

B – Lampka ładowania baterii,

C – Lampka korzystania z energii zgromadzonej w ogniwach,

D – Prędkościomierz (w węzłach morskich),

E – Głębokościomierz (w stopach),

F -Ikona wysuniętej rury peryskopu,

G – Stan przednich oraz tylnych wyrzutni torpedowych,

H – Poziom paliwa dla silników diesla,

I – Odległość okrętu od dna (stopy wody pod kilem),

J – Wskaźnik temperatury wody,*

K – Lampki sygnalizujące otwarcie włazów w okręcie,

L – Kompas,

M – Wskaźnik sygnalizujący bieg silnika,

N – Czasomierz,

O – Wskaźnik sygnalizujący położenie okrętu (oś pionowa),

* Okręt podwody kiedy zmieni warstwę termiczną wody, staje się trudniejszy do wykrycia przez przeciwnika. Czym głębiej, tym zmieniająca się temperatura zakłóca sygnał echolokatora przeciwnika. Warto wykorzystywać te zależności podczas gry, w szczególności gdy jesteśmy tropieni przez niszczyciele przeciwnika. 


USZKODZENIA

Klimat jaki panuje na okręcie i jego budowa zostały wiernie oddane na 8-bitowym komputerze.

Podczas rozgrywki nasz okręt może zostać uszkodzony w bardzo różnym zakresie. Informacje o uszkodzeniach i naprawach możemy uzyskać przeglądając raport napraw. Wybierając bardzo realistyczny wariant gry, zdajemy się na naprawy tylko w porcie macierzystym. Żadne „łatanie” okrętu nie będzie miało miejsca podczas patrolu.

Wykaz uszkodzeń okrętu:

  • Uszkodzenie danej wyrzutni torped (brak możliwości korzystania z niej),
  • Uszkodzenie peryskopu (najczęściej kiedy staranuje nas niszczyciel gdy jesteśmy na głębokości peryskopowej),
  • Uszkodzenie aparatury sprężarki i innych elementów sterowania zbiornikami balastowymi (brak możliwości zanurzenia okrętu),
  • Uszkodzenie zbiornika paliwa (tracimy paliwo i jednocześnie zasięg okrętu),
  • Uszkodzenie silników diesla (ograniczenie prędkości okrętu)
  • Uszkodzenia mechaniczne na okręcie (większy hałas pozwala szybciej wykryć nas przez przeciwnika),
  • Uszkodzenie baterii (ograniczenie czasowe lub brak możliwości korzystania z napędu elektrycznego)

KONKURS Z NAGRODAMI

Nagroda w konkursie poświęconym Silent Service. 

To już wszystko co przygotowałem w drugiej odsłonie opisu Silent Service. Zapraszam do obejrzenia prawie trzydziesto minutowego materiału video. Jednocześnie zapraszam do wzięcia udziału w prostym konkursie z nagrodami. Wszystkie gadżety ufundowałem sam.

Poniżej zasady konkursu:

  • Nagrodą jest jeden zestaw w postaci koszulki, kubka oraz podkładki pod mysz.
  • Wystarczy grać na 8-bitowym komputerze w Silent Service pod nickiem: nowy80…….(tu wstaw dowolną frazę). Otrzymać najwyższą liczbę zatopionego tonażu i wysłać zdjęcia z wynikiem oraz swoim 8bitowym komputerem.
  • Wygrywa osoba która prześle wynik z największą ilością zatopionych ton wrogich jednostek
  • Zdjęcia proszę wysyłać na adres mailowy: nowy80@wp.eu
  • Konkurs trwa do momentu opublikowania ostatniego odcinka z serii poświęconej Silent Service (czyli macie jeszcze trochę czasu, może do końca wakacji?)
  • W przypadku zbliżania się do końca terminu konkursu, pojawi się o tym odpowiednia adnotacja.
  • Zastrzegam sobie możliwość publikowania wybranych zdjęć przesłanych przez osoby biorące udział w konkursie.

Życzę powodzenia i do zobaczenia w następnej części cyklu!

Paweł “nowy80Retro” Nowak


MATERIAŁ VIDEO

Cykl Video – Pełne zanurzenie 8bit, Silent Service #2 – wyposażenie okrętu.

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.