Jako osoba użytkująca 8bitowe Atari od końca lat 80tych, mam bardzo miłe skojarzenia z grami paragrafowymi czy tym bardziej tekstowymi. Przyznam się że trochę przegapiłem kolekcjonerską wersję kartridżową gry „07 zgłoś się”. Udało mi się jednak nadrobić ten fakt przy wersji dyskietkowej. Sama gra to konwersja z komputera ZX Spectrum, napisana prawdopodobnie pod koniec lat 80tych. Twórca gry występujący pod pseudonimem „Kuba Rozpruwacz” z dużą dozą prawdopodobieństwa miał coś wspólnego z milicją obywatelską. Stwierdzić to można po fakcie umieszczenia kilku szczegółów z pracy operacyjnej tego resortu w samej grze. Używając pseudonimu mógł uniknąć odpowiedzialności za satyryczne podejście do tak kluczowego resortu na szczęście już w byłym systemie który panował w naszym kraju. Doszła do mnie informacja o planowaniu wersji anglojęzycznej gry. Zacząłem się zastanawiać czy uwarunkowania polityczno-społeczne oraz żarty wyjęte żywcem z komedii Barei będą zrozumiałe dla osób które nie miały styczności z rzeczywistością PRL-u. Postaram się aby ten artykuł przybliżył grę właśnie z tej perspektywy.
Gra w wersji kolekcjonerskiej jest bardzo starannie wydana przez Retronics. W pudełku oprócz dyskietki znajdziemy stylizowaną na lata 80te instrukcję obsługi oraz ładnie wykonaną metalową replikę milicyjnej Nyski. Samochód posiada mnóstwo detali, co starałem się uchwycić na poniższych zdjęciach. Bardzo ciekawy dodatek, który o ile dobrze pamiętam nie był dostępny w wersji kartridżowej. Sama instrukcja oprócz specyficznego papieru posiada pieczęci stylizowane rodem z najgłębszych lat cezury. Jako całość robi to dobre, spójne wrażenie. Dodatkowo jest to jak sądzę pierwsza dostępna gra na Atari XL/XE opatrzona znakiem IPNu. Gra jak sądzę nie posiada znamion niezgodności historycznej względem badań prowadzonych przez Instytut.
Pokazując grę znajomym będących w różnych przedziałach wiekowych, zaobserwowałem spektrum reakcji na sam tytuł. Osoby pamiętające poprzedni system podchodziły do gry entuzjastycznie, szybko łapiąc zaproponowaną przez autora prześmiewczo-ironiczną konwencje „zabawy”. Młodsze osoby trudniej wchodziły w rolę, nie do końca chyba rozumiejąc żarty przeniesione żywcem z dobrych komedii osadzonych w czasach PRL-u. Biorąc pod uwagę doświadczenia „młodszych” obywateli wychowanych w Polsce, mających zarówno dostęp do osób posiadających doświadczenie w obcowaniu z poprzednim systemem jak i materiałów nawiązujących do tamtych czasów, zasadne są wątpliwości czy gra zostanie zrozumiana przez osoby z poza byłych krajów tzw. „demokracji ludowej”. Mam nadzieję że gra w wersji anglojęzycznej zostanie wyposażona w dobrej jakości merytoryczne materiały będące wprowadzeniem w tamte trudne czasy. Kontaktując się z twórcami gry, dostałem informacje o dołożeniu w angielskojęzycznej wersji słownika z rysem historycznym oraz charakterystycznymi przedmiotami dla epoki PRL-u
Aby w pełni docenić grę tego typu i dobrze się przy niej bawić, bardzo ważne jest rozumienie kontekstu historyczno-społecznego. Bardzo mnie ucieszył jej niebezpośredni walor edukacyjny. Miło patrzeć jak nastoletni dzieciak wypytuje o tamten okres rodziców pod wpływem tej teoretycznie prostej w formie „rozgrywki”. Nawet nośnik w postaci dyskietki widziałem że zrobił na młodej osobie niezapomniane wrażenie. Tutaj wydawca zaopatrzył nas w kopertę zabezpieczającą nośnik grubym lakierowanym papierem (patrz zdjęcia dyskietki). Sama gra posiada bardzo ładną grafikę, zupełnie inną niż pierwowzór dostępny na ZX Spectrum. Muzyka wykorzystuje wszystkie kanały dostępne w Pokey-u, jest przyjemna i pasująca do atmosfery gry. Warto samemu „przeżyć przygodę” ujętą w grze, czasami pobłądzić wybierając złe opcje. Gra ma tylko jedną wadę, jest zbyt krótka i liniowa. Znając całą historię można ją przejść w kilka minut. Nie żałuję nawet złotówki wydanej na nią, jest to bardzo fajny gadżet i kilka miłych chwil spędzonych ze znajomymi na ogrywaniu tytułu.
Podsumowując z czystym sumieniem polecam ten tytuł który jest dostępny darmowo w portalu atarionline.pl Jeśli jesteś miłośnikiem gier paragrafowych, trudno przejść obok niej obojętnie. Wersja pudełkowa to niesamowita gratka dla kolekcjonerów i lubiących „gadżety” tego typu. Tytuł w wersji angielskojęzycznej będzie szansą przybliżenia szerszej rzeszy graczy części polskiej historii. Informacja od autorów, angielski tytuł będzie brzmiał “07 came in…“. Warunkiem jest opatrzenie gry odpowiednim komentarzem lub wstępem z rysem społeczno-historycznym z tamtego okresu. Program posiada jednocześnie klasyczne wady każdej gry paragrafowej. Jest liniowa i po jednorazowym przejściu nie stanowi już wyzwania. Dochodzą nas jednocześnie słuchy że planowana jest kolejna gra nawiązująca do tego okresu historii na „małym” Atari. Nawiązująca do serialu pt. „Zmiennicy”, będąca grą tekstową znacznie bardziej rozbudowaną od „07 zgłoś się”. Życzę powodzenia w nowej inicjatywie jednocześnie mając świadomość że kolejny dobry tytuł to propagowanie polskiej historii w bardzo przystępnej formie.
materiał video
materiał video wersja angielska
Gratka dla osób lubiących gry paragrafowe. Niepowtarzalny klimat, ciekawie opowiedziana historia w dobrej oprawie wizualno-muzycznej. Dostępna elektroniczna darmowa wersja gry. Dla zbieraczy „pudełek” bardzo i klimatyczne ładne wydanie!