Sprzęt – Recenzja Video | OSSC upscaler, Open Source Scan Converter

Wielu użytkowników retro komputerów czy retro konsol w dalszym ciągu używa monitorów lub telewizorów kineskopowych. Retro sprzęty z lat 80tych – 90tych były projektowana właśnie pod takie wyświetlacze. Podłączając je do nowych, płaskich LCD często dostrzegamy błędy w wyświetlanej grafice, artefakty, rozmycia itp. Stare sprzęty CRT ważą jednocześnie po kilkadziesiąt kilogramów, są z wiekiem coraz bardziej awaryjne i nie służą zbyt dobrze naszym oczom.

Pojawiła się jednak alternatywa dla starych źródeł obrazu w postaci upscalerów symulujących obraz generowany przez “próżniowe bańki”. Urządzenia te działając jednocześnie w oparciu o różne założenia, mają jednak za zadanie uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do oryginalnego CRT. Dzisiaj pod lupę wziąłem Open Source Scan Converter w skrócie OSSC stworzony przez jednego inżyniera Markusa Hiienkari.

Uniwersalny pilot wraz z naklejką personalizującą jego funkcje dla OSSC

Urządzenie wykonane jest bardzo starannie, wszystkie dobrane komponenty są wysokiej jakości. Sama obudowa wykonana jest z grubej, matowej pleksi i ma pół otwartą konstrukcję. Urządzenie sprzedawane jest w różnych opcjach, w zależności od potrzeb użytkownika (patrz oficjalna strona). Moje urządzenie w wersji 1.6 przyjechało do mnie w raz z zasilaczem w wersji europejskiej, oraz uniwersalnym pilotem wraz z naklejką personalizującą funkcję poszczególnych przycisków.

Jedno z analogowych gniazd dźwiękowych 3,5 mm może być zarówno wejściowe jak i wyjściowe w zależności od potrzeb

Urządzenie bardzo dobrze współpracuje z retro sprzętami wyposażonymi w wyjście sygnałowe RGB, Component lub D-Sub. Po spersonalizowaniu ustawień pod daną platformę sprzętową, otrzymujemy rewelacyjną jakość obrazu oraz dźwięku. Same profile możemy zapisać w urządzeniu, mamy do tego przeznaczonych dziesięć banków i dokładnie tyle profili zapiszemy. Jeśli raz skosztujemy pracy na tym urządzeniu, ciężko wyobrazić sobie użytkowanie retro sprzętów bez niego. Nie jest natomiast obsługiwany analogowy sygnał kompozytowy czy sygnał S-video, co uważam za największą wadę urządzenia. Być może w kolejnych wersjach firmware zostanie dodana obsługa tych sygnałów. Podstawowe funkcje Upscalera obsługujemy za pomocą dwóch przycisków znajdujących się po lewej stronie od wyświetlacza LCD na urządzeniu. Funkcje zaawansowane dostępne są jedynie z poziomu dodanego do zestawu pilota. Wszystkie zmiany ustawień kontrolujemy za pomocą wbudowanego w urządzenie ekranu LCD. Nie ma możliwości wyświetlania funkcji ustawień na ekranie monitora.

 Dwa przyciski funkcyjne pozwalają sprawnie sterować podstawowymi funkcjami urządzenia

Jeśli weźmiemy pod uwagę jakość generowanego obrazu, jest fenomenalna. Wszystkie obiekty na akranie są bardzo wyraźne, nie widzimy żądnych artefaktów, szybkie przesuwanie tła czy elementów ekranu nie stanowi żadnego problemu. Nie ma przy tym żadnych rozmyć, wszystko jest bardzo wyraźne i dynamiczne. Jest to zupełnie inna jakość niż to co proponują nam przetworniki sygnałowe wbudowane w monitorach czy telewizorach LCD. Dodatkowo mamy możliwość zmiany rozdzielczości poprzez mnożenie linii nawet do wartości x5 (jeśli dana rozdzielczość jest obsługiwana przez monitor). Nie jest również zauważalne opóźnienie między naszym kontrolerem a tym co widzimy na ekranie. Dzieje się tak ze względu że OSSC pracuje na każdej linii ekranowej, a nie jak wiele produktów konkurencyjnych na gotowej klatce animacji. Mamy również możliwość dokładniejszego emulowania obrazu CRT poprzez nałożenie siatki linii emulującej obraz kineskopowy. Daje to niesamowity rezultat, który mam nadzieje jest widoczny na przedstawionym poniżej materiale video. Personalizacja profili pod OSSC dla danej platformy sprzętowej, odbywa się poprzez wiele funkcji dotyczących samego obrazu, dźwięku, post produkcji. Wszystkie opcje opisane są szczegółowo na stornie producenta sprzętu. Bez dokładnego spersonalizowania ustawień, generowany obraz nie będzie idealny. Gotowe opracowane profile dostępne są w Internecie. Polecam w tym temacie stronę.

Czytnik kart mSD służy tylko do aktualizowania firmware sprzętu

Podsumowując Open Source Scan Converter jest niezwykle przydatnym urządzeniem dla osób użytkujących retro komputery. Biorąc pod uwagę jego możliwości i stosunek jakości do ceny, jest to moim zdaniem optymalny wybór. Urządzenie jest dość małe, rozmiarowo przypomina średniej wielkości telefon komórkowy. Jakość generowanego obrazu jest genialna, menu przejrzyste. Mnogość funkcji może w pierwszej chwili wystraszyć, jednak po dłuższym obcowaniu z urządzeniem wszystko staje się przejrzyste i funkcjonalne. Urządzenie ma również wady jak brak obsługi sygnałów analogowych poprzez złącze kompozytowe czy S-video. Być może ulegnie to zmianie w kolejnych wersjach firmware, które możemy sami wgrać za pomocą karty mSD. Nie ma również możliwości wyświetlania menu urządzenia na ekranie LCD monitora, co może stanowić wadę dla części użytkowników. Nie ma jednak urządzeń bez wad, a możliwości OSSC są bardzo duże porównując je do produktów konkurencyjnych i biorąc pod uwagę ceny podobnych upscalerów.

Podstawowe parametry techniczne OSSC:

Wejścia

  • SCART – Obsługuje RGB (csync, synchronizacja z cvideo, synchronizacja luma), RGsB, Ypbpr
  • Component video – Wspiera Ypbpr i RGsB
  • D-SUB15 (VGA) – Obsługuje RGBHV, RGB, RGsB, Ypbpr
  • 2 x 3.5mm analogowe audio – Obsługuje wszystkie analogowe audio. Wejście 1 może być przełączane pomiędzy wyjściem (z AV1 / SCART) Wejście kompozytowe video i S-Video nie są obsługiwane i wymagają adaptera / transkodera

Wyjścia

  • HDMI lub DVI-D (z adapterem) (tylko cyfrowe, w tym audio). Pełnozakresowe 24-bitowe wyjście RGB przez DVI / HDMI
  • Analogowe audio 3,5 mm (przełącznik wejścia / wyjścia)

 Obsługiwane rozdzielczości wejściowe

  • 240p/288p/480i/576i 15khz 240p / 288p / 480i / 576i 15khz
  • Tryby średnioziomowe 25Khz
  • 480p/576p/720p/1080i 31khz 480p / 576p / 720p / 1080i 31 khz

Obsługiwane rozdzielczości wyjściowe

  • 240p / 288p -> 480p / 576p lub 720p potrójna linia (tylko na kompatybilnych wyświetlaczach)
  • 240p / 288p -> 1280 × 960, 1280 × 1152, 1080p, 1600 × 1200 linia czterokrotna / pięciokrotna (tylko na kompatybilnych wyświetlaczach)
  • Tryby 25Khz -> 480p
  • 480i / 576i -> 480p / 576p lub pass-through
  • 480p -> pass-through lub 960p line-double (tylko kompatybilne wyświetlacze)
  • wszystkie inne rozdzielczości 31 khz

Materiał video

RetrometrJest to bardzo dobra propozycja alternatywy monitora CRT. Stosunek jakości do ceny w porównaniu do tego co oferuje konkurencja wypada na dobrym poziomie. Jego otwarta konstrukcja i ciągłe rozwijany projekt przemawia za tym urządzeniem.

O nowy80Retro 41 artykułów
Redaktor filmowiec (dużo nagrywa, mało pisze) Ulubione gatunki: symulatory, strategie, trochę RPG Posiadane platformy: Atari 7800, Atari 130XE, Atari 800XL, Atari MegaSTE, Atari TT, Atari Jaguar, Atari Lynx, Amiga 4000D, Amiga 2000, Amiga CD32, Amstrad CPC 6128, Commodore64.