Trwa głosowanie FujiCup – Najlepsza Gra Roku na Atari XL/XE 2023

Fuji Cup 2023 Jak pewnie większość z Was wie, trwa obecnie głosowanie na najlepszą grę na 8-mio bitowe Atari z 2023 roku. O szczegółach można się dowiedzieć na dedykowanej stronie. Tym krótkim wpisem chciałbym zachęcić niezdecydowanych do wzięcia udziału w głosowaniu, nadmienię tylko, że pierwsze trzy miejsca są premiowane i mam nadzieję, że zachęcić to twórców do tworzenia nowych, jeszcze lepszych pozycji. Ja głosuję jako jury w nieco odmienny sposób od publiczności, postaram się tutaj przedstawić moje typy według krótkich spostrzeżeń, wraz z punktacją, jaką dałem. Tym niemniej należy pamiętać, że każdy ma inny gust i powinien głosować według własnego uznania.

Nie zamierzam dziś pisać typowego artykułu, daję jedynie krótki przegląd gier biorących udział w konkursie. Jedynymi wymogami było to, aby gra była ukończona i udostępniona w 2023 roku oraz była dostępna publicznie. Poniżej krótki przegląd z moimi uwagami roboczymi, które sobie zapisałem w EXCELU. Dla zainteresowanych – na końcu artykułu zamieszczony plik, w krótkim przeglądzie nie podaję punktacji. Konwencja jest taka: podany tytuł, potem dwa screeny (plansza tytułowa i z gry), potem bardzo króciutki opis. Mile widziane uwagi na przyszły rok, czy taki przegląd jest przydatny/potrzebny czy lepiej go sobie przed końcem głosowania darować. Przypuszczam też, że po głosowaniu Centrala zamieści większy wpis.

A DOOM

Nie mój typ gry, szybka, ale nieczytelna (DOOM na Atari).

Binary Parasite

Mylące “przyklejanie się” elementu, sam pomysł super. Połącz liczby według binarnej i szesnastkowej konwencji do przejścia etapu.

Block Attack

Grywalność – mocno zaniżyłem, bo wymaga drugiego POKEYA do gry, tak byłoby wyżej. Konwersja z NESa.

Caverns of Eris

Wzorowane na Zybexie, kolorowe, ale grafiki zabrakło w sumie. Glitche, boss po 7-mym poziomie.

Cracky

Wbrew prostocie – wyższe poziomy wymagają nieco kombinacji. Mimo automatu – całkiem grywalne.

Dark City Road

Zabijanie przechodniów, w sumie ciężko mi się wypowiedzieć. Mi nie podeszła.

Dot A

Szukanie punktu A. Ciekawa, ale zbyt udziwniona dla mnie.

Double

Wariacja sudoku i 2048, ciekawa, przyjemna pozycja.

Dude Story

Moja ocena miodności to prawie 100%, gierka powstawała długo, ale warta była tego. Stylistycznie przypomina mi pierwsze wersje Another World. Ocenę zaniżyły popierdółki, jak przydługa gra w kółko i krzyżyk itp.. Ogólnie – rewelacja.

Enduro

Bardzo dobra konwersja z Atari 2600, port właściwie 1:1, super dynamika, zmienna fizyka jazdy. Prekursor “Road Race”.

Gold Digger$

Bardzo dobra i ładnie wykonana gra logiczna, konwersja, ale godna pochwały. Pozycja z Grawitacji dopracowana w późniejszym terminie.

Greedy Bat

Popierdółka z nietoperzem, za krótka, inaczej by było lepiej.

Hopman

Minimalistyczne (jak Cracky), ale grywalne.

Inertia

Konwersja, ale nie w moim stylu, nie przepadam za 3D.

Ink Spill

Przyjemna, relaksacyjna gierka, chyba bez żyć, ale nie czuć zmiany na trudniejsze. W sumie dość monotonna, zmieniamy kolory na polu od górnego lewego rogu.

Lady Tut

Ciekawa gierka, zbieranie skarbów oraz kluczy. Czym wyższy poziom, tym więcej kluczy, nieco przypomina mi Abracadabra! Konwersja.

Laska Opata

Świetna, prosta gra z Grawitacji. Super rozwinięcie tematu, dbanie o szczegóły robi swoje. Jak na gierkę z GameJam-u rewelacja. Czy uda Ci się oprzeć pokusom i zostać papieżem?

My Jewels

Gra znana od dawna, ładnie wykonana. Plus za działanie od 16Kb Atari.

Mytris

Tetris jak Tetris, nieco udziwnione sterowanie. Ogólnie ginie jakościowo pośród innych implementacji tego hitu.

Night Knight

Bardzo fajny i grywalny tytuł. Komnatowo-zręcznościowa, jednoekranowa. Piękna oprawa graficzna.

Numeru

Bardzo ciekawa gra matematyczna, szkoda, że bez muzyki.

Pit-Fall

Jak na Atari Basic ok, ale ogólnie nie wciąga. Tu jedna uwaga – aby uruchomić grę należy uruchomić dyskietkę z włączonym Basiciem i grę wczytać w BASICu (LOAD”D:PI*.*) i następnie uruchomić (RUN). Na efekt trzeba chwilę poczekać.

Plan B2

Ładna konwersja w HiRess, ale grywalność jak dla mnie “zabija” w tej grze. Przyzwoity tytuł dla koneserów.

Planet Rescue Mission

Gra ma ponad 200 lokacji, ale wymaganie do tego 1MB mija się z celem, już lepiej jakby się poziomy doczytywały, tym bardziej, że i tak zmieniają się skokowo.

Retromaze

Osobiście gra mnie nie porwała, choć sama koncepcja ciekawa.

Rocketnica

Kolejna gra z gamejamu Grawitacja, graficznie ciekawa, ale zbyt chaotyczna i w pewnym momencie przestaje być grywalna. Jako ciekawostka ok. Grywalność nawiązuje do starych handheldów.

Schraenker 3

Ciekawa gierka z Abbuca, dość nietypowa graficznie. Warto w nią dłuższą chwilę pograć, przynajmniej tak mi się wydaje. Borsuk: fajny tytuł, mało oryginalny, ale czerpie garściami z takich hitów jak: Montezuma’s Revenge, Mr Robot, Pitfall, czy Platoon. Mi się grało wybornie, chociaż graficznie osadzony w pierwszej połowie lat 80-tych. Polecam!

Smol Snek

Ciekawa, minimalistyczna wersja Sneaka. Gra się klawiaturą, dość przyjemnie. Dla miłośników węża obowiązkowa pozycja.

Space Taxi

Wierna konwersja z VICa, o ile pamiętam. Gra się przyjemnie, ale to nie jest mój ulubiony typ gier.

Tenebra

Wiem, że to konwersja, ale gra się super. Poprawiłbym czytelność pewnych elementów, przez co grywalność idzie minimalnie w dół.

Time Wizard

Absolutny hit, choć są ciężkie momenty “pixel perfect”. Tak byłby max! W tym wypadku użycie 128KB pamięci jak najbardziej uzasadnione.

Twin Snake Run

Bardzo ładnie wykonana łamigłówka z dwoma wężami. Bardzo grywalna pozycja.

Shuriken

Ogólnie ciekawa gierka, którą zabijają głównie kolizje, a właściwie ich detekcja. Gdyby nie to – byłby nawet grywalny tytuł.

Stinger

Pomysł stary prawie jak historia gier, nawet da się pograć.

Jak pewnie niektórzy z Was zauważą, niektóre gry na stronie są w kilku wersjach (lub są kolejne części – jak na przykład Tenebra). Tym niemniej uważam, że należy je ocenić jako całość. Dla niezdecydowanych załączę tu w przyszłości mój plik w Excelu z wykazem wszystkich gier i moimi głosami. Borsuk – arkusz excela załączony poniżej (pobierz – zapisz jako…)

SIKOR glosowanie

Paweł “Sikor” Sikorski


FUJICUP.PL – LINKI

Fuji Cup 2023

STRONA FUJICUP

REGULAMIN KONKURSU

LISTA GIER ZAKWALIFIKOWANYCH DO FUJICUP

GŁOSOWANIE

PULA NAGRÓD

 

PS. Kilka gier z listy Sikora (głównie w BASICu) wymienionych w tym wpisie niestety nie zakwalifikowało się do FujiCup 2023 (kryterium jakości zdecydowało).  Jednakże lista Sikora pokrywa się w 95% z listą gier nominowanych w roku 2023. (Borsuk)

Sikor to atarowiec z krwi i kości. Miłośnik wszelakiego sprzętu Atari, filmów z Japońskim Godzillą oraz starego SF. Zasadniczo w opisach opiera się wyłącznie o sprzęt Atari, choć czasem nie pogardzi czym innym. Działa głównie na 8-bit, ale konsole nie są mu obce... lubi czasem popykać na maszynach Arcade, ale gry na PC go nie pociągają...